Aplikacja

Jak przygotować domowy wybielacz? Skuteczne i naturalne sposoby na śnieżnobiałe tkaniny

Agata
Przez Agata
Opublikowano 30.05.2024 8 minut czytania

Czy wiesz, że w swojej kuchni masz już prawdopodobnie składniki, które pomogą Ci uzyskać perfekcyjnie czyste ubrania? Dowiedz się, jak samodzielnie wykonać wybielacz do tkanin, który jest skuteczny i nie szkodzi środowisku. Poznaj naturalne sposoby na wybielanie tkanin!

Domowy wybielacz, czyli soda i cytryna

Soda oczyszczona i sok z cytryny to naturalne produkty, które pomogą Ci stworzyć  domowy wybielacz do tkanin. Pierwszy z nich doskonale radzi sobie z plamami, a do tego skutecznie neutralizuje brzydkie zapachy. Natomiast sok z cytryny ma właściwości wybielające i odświeżające. Jeżeli połączysz ze sobą te dwa składniki, otrzymasz roztwór, który pomoże przywrócić biel i świeżość Twoim ubraniom.

Jak przygotować roztwór wybielający z sody i soku z cytryny?

Do przygotowania domowego wybielacza potrzebne będą Ci:

  • 1/2 szklanki sody oczyszczonej,
  • sok z jednej cytryny, czyli około 50 ml,
  • 1 litr ciepłej wody.

 

Gdy już przygotujesz wszystkie składniki, rozpuść sodę oczyszczoną w ciepłej wodzie, używając dużej miski lub wiadra. Upewnij się, że jest ona całkowicie rozpuszczona. Inaczej na czyszczonych ubraniach mogą powstać nieestetyczne osady. Następnie dodaj sok z cytryny (około 50 ml) do roztworu z sodą oczyszczoną. Dokładnie wymieszaj, aby składniki dobrze się połączyły. Twój domowy wybielacz jest teraz gotowy do użycia!

Jak zastosować roztwór do tkanin?

Roztwór taki najlepiej stosować do białych tkanin. Pierwszym krokiem jest zanurzenie ich w naczyniu z płynem na około pół godziny. Jeżeli Twoje ubrania są mocno zabrudzone, czas ten możesz wydłużyć do 60 minut.

Po takiej kąpieli w domowym wybielaczu wypierz tkaniny w pralce – tak, jak robisz to zazwyczaj. Możesz wsypać bezpośrednio do bębna pralki około 125 ml sody oczyszczonej. Po zakończonym praniu najlepiej suszyć odzież w mocnym słońcu. Promienie UV wspomagają proces wybielania. Po wyschnięciu ubrania powinny być nie tylko czyste, ale wizualnie jaśniejsze. Szarość białych tkanin zniknie, a zastąpi je śnieżna biel!

Zalety naturalnego wybielacza do tkanin z sody i cytryny

Powstały roztwór jest w pełni naturalny i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji oraz chemikaliów. Dzięki temu nie tylko nie szkodzisz środowisku, ale minimalizujesz też ryzyko uszkodzenia czczonych ubrań. Taki domowy wybielacz jest bezpieczny dla dzieci i osób z wrażliwą skórą. Do tego w wielu przypadkach jest tak samo skuteczny, jak gotowe detergenty.

Jak skutecznie używać roztworu sody z cytryną?

By domowy wybielacz zadziałał i nie uszkodził ubrań, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  • przetestuj roztwór – przed zastosowaniem, przetestuj domowy wybielacz na mało widocznej części ubrania, aby upewnić się, że nie uszkodzi materiału;
  • stosuj regularnie – najlepsze rezultaty daje regularne stosowanie tego roztworu, więc rób to przy każdym praniu;
  • przestrzegaj podanych proporcji – sok z cytryny jest skuteczny, jednak jego nadmierne stosowanie może osłabić tkaniny;
  • odpowiednio przechowuj roztwór – najlepsze rezultaty osiągniesz, stosując roztwór zaraz po jego przygotowaniu. Jeżeli musisz użyć go później, to przechowuj go w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym miejscu.

Naturalny wybielacz w formie octu i sody

Kolejnym sposobem na stworzenie domowego wybielacza jest zastąpienie w wyżej opisanym roztworze soku z cytryny octem. Produkt ten może być stosowany do dezynfekcji oraz usuwania plam. Doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem zaschłego brudu, kamienia i osadów mineralnych. Do tego zmiękcza wodę, co pozytywnie wpływa na proces usuwania plam.

Przepis na domowy wybielacz z octu i sody

Do przygotowania takiego roztworu przygotuj:

  • 1/2 szklanki sody oczyszczonej,
  • 1 szklanka białego octu,
  • 1 litr ciepłej wody.

 

W dużej misce lub wiadrze wymieszaj sodę oczyszczoną z ciepłą wodą. Gdy powstanie jednolita mieszanka, dodaj 1 szklankę białego octu do roztworu.  Zawartość miski zacznie się pienić, co jest naturalnym efektem reakcji chemicznej między sodą oczyszczoną i octem. Dokładnie wszystko wymieszaj, aż składniki się połączą. Gdy tak się stanie, Twój nowy naturalny wybielacz do tkanin jest gotowy do użycia.

Jak zastosować roztwór z octu i sody do tkanin?

Tak jak w przypadku roztworu sody z cytryną, pierwszym krokiem jest namoczenie ubrań. Powinny one nasiąkać mieszanką przez około godzinę. Jeśli są to trudne do usunięcia plamy, lub ubrania są pożółkłe, możesz je moczyć nawet przez kilka godzin, np. całą noc.

Po takiej kąpieli wypierz ubrania w pralce. Do bębna pralki możesz dodać ¼ szklanki sody oraz do cyklu płukania ½ szklanki octu. Usunie on ewentualne pozostałości proszku do prania, a do tego zmiękczy wodę. Na koniec wysusz ubrania, najlepiej korzystając z promieni słonecznych.

Zalety roztworu sody z octem

Taki domowy wybielacz to skuteczna alternatywa dla środków wybielających zawierających szkodliwe i często niebezpieczne chemikalia. Jest on tani, skuteczny i bezpieczny dla tkanin i noszących je domowników. Ponadto ocet i soda skutecznie usuwają nawet trudne plamy, pozostawiając ubrania świeże i czyste.

Jak skutecznie używać roztworu sody z octem?

Oto kilka praktycznych porad, jak korzystać z tego wybielacza, by był skuteczny:

  • sprawdź działanie roztworu – niektóre delikatne tkaniny mogą być wrażliwe na ocet lub sodę oczyszczoną, dlatego przetestuj preparat na małej, niewidocznej części ubrania;
  • używaj regularnie – aby utrzymać biel i świeżość ubrań, stosuj domowy wybielacz regularnie, szczególnie do prania białych rzeczy;
  • unikaj nadmiaru octu – chociaż ocet jest skuteczny, nadmierne jego stosowanie może osłabić włókna tkanin;
  • zadbaj o bezpieczeństwo – przechowuj wybielacz poza zasięgiem dzieci i z dala od zwierząt domowych. Podczas przygotowywania i stosowania roztworu, unikaj kontaktu z oczami i skórą. Używaj rękawic ochronnych, aby zapobiec podrażnieniom, szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę.

Jak wybielić ubrania domowym sposobem? Alternatywy

Wybielanie ubrań domowymi sposobami nie ogranicza się tylko do użycia sody oczyszczonej, soku z cytryny i octu. Istnieje wiele innych naturalnych metod, które są równie skuteczne i bezpieczne dla tkanin. Poniżej znajdziesz domowe sposoby na wybielanie ubrań, które mogą pomóc utrzymać biel Twojej garderoby bez użycia szkodliwych chemikaliów.

Wybielanie przy pomocy słońca

Jest to najstarszy sposób na przywrócenie bieli ubraniom. Słońce działa jak naturalny wybielacz dzięki promieniom UV, które pomagają rozjaśniać tkaniny i usuwać plamy. Po praniu rozwieś mokre ubrania na balkonie lub w ogrodzie – tak, by padały na nie promienie słońca. Po kilku godzinach pranie będzie suche i zauważalnie bielsze. Metoda ta nic nie kosztuje, a skutecznie rozjaśni białe tkaniny. Niestety w przypadku kolorowych ubrań lepiej jej nie stosować, gdyż mogą one wyblaknąć.

Wybielanie za pomocą wody utlenionej

Woda utleniona jest skutecznym środkiem wybielającym, który jest bezpieczny dla tkanin. By skorzystać z jej właściwości, dodaj 1/2 szklanki do bębna pralki podczas prania białych rzeczy. Jest to skuteczny sposób usuwania plam, np. z krwi, a do tego jest bezpieczny dla tkanin. Pod warunkiem jednak, że używasz wody utlenionej o niskim stężeniu (3%) – w innym przypadku, może ona uszkodzić delikatne tkaniny.

Wybielanie za pomocą pasty z sody oczyszczonej i wody

Pasta z sody oczyszczonej i wody jest świetnym sposobem na punktowe usuwanie plam z białych ubrań. By stworzyć taką pastę, wymieszaj sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody. Następnie nanieś substancję bezpośrednio na plamy i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz pastę, a potem wypierz ubrania w pralce. Pasta jest łatwa do przygotowania, bezpieczna dla tkanin, oraz skutecznie usuwa nawet uporczywe zabrudzenia. Pamiętaj, żeby nie stosować pasty na delikatnych tkaninach, takich jak jedwab czy wełna.

Unikanie uszkodzeń tkanin

By każda z tych metod była skuteczna, a wybielana odzież nie została uszkodzona, powinieneś stosować się do kilku prostych zasad. Oto one:

  • zawsze testuj wybielacz przed użyciem: przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka przetestuj go na małej, niewidocznej części tkaniny, aby upewnić się, że nie powoduje odbarwień ani uszkodzeń;
  • unikaj nadmiernego stosowania: nie stosuj zbyt często środków wybielających, gdyż mogą one uszkodzić tkaninę;
  • delikatne pranie: pranie białych elementów garderoby na delikatnym cyklu z użyciem chłodnej wody może pomóc w zachowaniu integralności tkanin. Zawsze stosuj się do instrukcji producenta, jakie umieszczone są na metce produktu.

Świadome wybory podczas zakupów

Już na etapie zakupów ubrań, możesz zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają znaczenie dla zdrowia, komfortu oraz wpływu na środowisko. Oto kilka takich przykładów:

  • unikaj sztucznych materiałów – poliester, nylon czy akryl, są tanie i wytrzymałe. Jednak produkcja takich tkanin jest energochłonna i szkodliwa dla środowiska. Także podczas prania uwalniają mikroplastiki, które trafiają do wód, zanieczyszczając ekosystemy wodne. Są także mniej przewiewne i mogą powodować podrażnienia skóry;  
  • wybieraj tkaniny naturalne – bawełna organiczna, len, konopie, i wełna, są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia. Są biodegradowalne i bardziej komfortowe, dzięki lepszej przewiewności i pozwalają skórze oddychać;
  • wspieraj firmy dbające o środowisko – wybieraj odzież z certyfikatami takimi jak GOTS, Fair Trade czy OEKO-TEX. Ich obecność świadczy o przestrzeganiu wysokich standardów ekologicznych i społecznych;
  • kupuj mniej ubrań, ale lepszej jakości – inwestuj w ubrania, które posłużą dłużej i są wykonane z trwałych materiałów.
  • wybieraj ubrania z recyklingu – kupuj ubrania, które oznaczone są jako wykonane z recyklingowanych materiałów.

Porady dotyczące przechowywania i bezpieczeństwa

Domowe wybielacze najlepiej stosować, zaraz po ich stworzeniu. Nie są trwałe, dlatego najlepiej przygotowywać je na bieżąco i zużywać w ciągu kilku dni od przygotowania. Jeżeli jednak, z jakiegoś powodu chcesz taki preparat przechowywać, użyj w tym celu szczelnych pojemników. Mogą być wykonane z plastiku lub szkła. Ważne, by były odporne na korozję oraz działanie składników danego wybielacza. By preparat jak najdłużej zachował swoje właściwości, przechowuj go w ciemnym i chłodnym miejscu.

Podczas korzystania z domowych wybielaczy zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Używaj rękawic ochronnych, oraz okularów. W razie kontaktu z okiem lub w przypadku pojawienia się podrażnień na skórze użyj czystej wody do przemycia i skontaktuj się z lekarzem.

Jak przygotować domowy wybielacz? Teraz już wiesz!

Stosowanie domowych wybielaczy to praktyczne rozwiązanie. Nie tylko są one przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla tkanin i domowników, ale przede wszystkim skuteczne. Dlatego, gdy następnym razem pomyślisz, o usunięciu plamy lub wybieleniu firanek, sam przygotuj środek czyszczący. Wszystkie niezbędne do tego produkty znajdziesz w swojej kuchni bądź w sklepie internetowym Auchan. Życzymy powodzenia!