Aplikacja

Jak rozmnożyć aloes i go rozsadzić? Porady ogrodnicze

Opublikowano 06.05.2024 - 6 minut czytania

Aloes to roślina łatwa w uprawie, która szybko się rozrasta. Ma ona też wyjątkowe właściwości – jego miąższ sprawdzi się jako pierwsza pomoc na oparzenia. Można z niego przygotować także genialne domowe maseczki. Sprawdź, jak rozmnożyć aloes, aby zawsze mieć pod ręką tę uniwersalną roślinę.

Aloes – co warto wiedzieć o popularnej roślinie domowej?

Aloes cieszy się popularnością ze względu na swoje walory dekoracyjne oraz liczne właściwości lecznicze, np. przyspieszanie gojenia się ran. Pochodzi z obszarów suchych i gorących, głównie Afryki, a także obszarów śródziemnomorskich. Jest to roślina sukulentowa, co oznacza, że przechowuje wodę w swoich mięsistych liściach, a to umożliwia jej przetrwanie w suchych warunkach środowiskowych. Dzięki temu jest łatwa w uprawie – wymaga niewielkiej ilości wody i jest odporna na większość szkodników i chorób.

Roślina ta potrzebuje jasnego, ale rozproszonego światła oraz dobrze przepuszczalnego podłoża. Lubi regularne, ale umiarkowane podlewanie. Aloes należy chronić jednak przed zimnem i nadmierną wilgotnością powietrza, ponieważ może to narazić roślinę na gnicie.

Aloes domowy może być wykorzystywany na różne sposoby. Sok z rośliny możesz stosować na skórę w celu łagodzenia oparzeń, podrażnień czy ukąszeń owadów. Możesz także dodać go do naturalnych kosmetyków, takich jak kremy czy balsamy, aby nawilżać i łagodzić skórę.

Przeczytaj również: Co na rozszerzone pory? Pomysły na pielęgnację oraz domowe maseczki!

Jak rozmnożyć aloes? Przygotowania do pracy

Rozmnażanie aloesu nie jest trudne i może poradzić sobie z tym nawet niedoświadczony ogrodnik. Tak, jak w przypadku innych sukulentów, potrzebny będzie fragment kwiatka do wyhodowania młodej sadzonki, z której wyrośnie aloes. Jak rozmnożyć tę roślinę? 

 • Wybierz zdrową, dojrzałą roślinę aloesu do rozmnażania. Upewnij się, że jest wolna od wszelkich chorób czy szkodników.
 • Najlepszy czas na rozmnażanie aloesu to wiosna lub wczesne lato, kiedy roślina jest w fazie aktywnego wzrostu. 
 • Umieść doniczki z odciętymi pędami aloesu w miejscu o stałej temperaturze i umiarkowanej wilgotności, aby sprzyjać procesowi ukorzeniania.

Produkty do uprawy roślin, takie jak odpowiednie podłoża czy narzędzia ogrodnicze, znajdziesz także w sklepie internetowym Auchan, które możesz zamówić z dostawą do domu.

Zobacz też: Rośliny do łazienki – 15 okazów, które przeżyją w wilgotnych warunkach

Rozmnażanie aloesu – metody

Sukulenty można rozmnażać na dwa sposoby – dzieląc korzenie lub przygotowując sadzonkę z liścia. Podczas rozmnażania aloesu, ważne jest zachowanie ostrożności, aby uniknąć uszkodzenia rośliny macierzystej oraz nowo rozwijających się sadzonek. 

Rozmnażanie przez podział korzeni:

 1. Wybierz zdrową, dojrzałą roślinę aloesu, która ma wystarczająco dużo rozwiniętych korzeni.
 2. Delikatnie wyjmij roślinę z doniczki i oczyść korzenie z nadmiaru ziemi.
 3. Ostrożnie podziel korzenie aloesu na kilka części za pomocą ostrych, czystych narzędzi ogrodniczych. Upewnij się, że każda część ma zdrowy system korzeniowy.
 4. Przygotuj doniczki lub pojemniki wypełnione lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożem. Możesz użyć mieszanki ziemi do kaktusów lub specjalnego podłoża do sukulentów.
 5. Umieść podzielone korzenie aloesu w doniczkach i delikatnie przykryj je ziemią.
 6. Ustaw doniczki z podzielonym aloesem w miejscu o jasnym, ale rozproszonym świetle. Regularnie podlewaj roślinę, ale unikaj nadmiernego nawilżenia.

Jak rozmnożyć aloes z liścia:

 1. Wybierz zdrowy, dojrzały liść aloesu, który nie jest uszkodzony ani zbyt stary.
 2. Ostrożnie odetnij liść przy nasadzie za pomocą czystych narzędzi ogrodniczych.
 3. Pozostaw odcięty liść aloesu na powietrzu przez kilka dni, aby „rana” zaczęła się goić. W tym czasie powstanie warstwa korka na ciętej krawędzi.
 4. Umieść odcięty liść aloesu w lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożu do sukulentów. Włóż go do podłoża na głębokość około 1-2 centymetrów.
 5. Dla sadzonki najlepsza będzie ekspozycja jasna, ale nie w pełnym słońcu. 
 6. Podlewaj regularnie, unikając przelania rośliny. 

Młode sadzonki aloesu zwykle zaczynają ukorzeniać się w ciągu 2-4 tygodni po umieszczeniu w podłożu. Jednak, w niektórych przypadkach, proces ten może trwać nieco dłużej, nawet do 6-8 tygodni, szczególnie gdy warunki wzrostu nie są optymalne, na przykład przy niskiej temperaturze, przelewaniu lub słabym oświetleniu.

Sprawdź również: Rośliny trujące dla psa – spis 8 zagrożeń czekających na pupila w ogrodzie

Jak rozsadzić aloes? 8 wskazówek

Przygotowane kilka tygodni temu sadzonki, ukorzeniły się w młode aloesy. Jak rozsadzić je do docelowych pojemników, aby nie uszkodzić świeżych korzeni?

Na początku wybierz lekkie podłoże do sukulentów lub mieszankę ziemi, która zapewni drenaż dla młodych roślin. Znajdź też doniczkę – powinna być ona na tyle duża, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń dla rosnących korzeni. Wybierz taką, która ma otwory drenażowe na spodzie, aby uniknąć nadmiaru wody. Następnie umieść w niej młode rośliny, upewniając się, że korzenie zostały dobrze osadzone i pokryte ziemią.

Ustaw doniczkę z nowo przesadzonymi aloesami ponownie w miejscu o jasnym, ale rozproszonym świetle. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie w przypadku młodych roślin, które mogą być wrażliwe na nadmierną ekspozycję. Utrzymuj stałą temperaturę – pomiędzy 18 a 24 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Ukorzenianie w wodzie, ziemi i keramzycie – sprawdź, jak rozmnożyć rośliny

Podlewaj roślinę ostrożnie, aby utrzymać podłoże wilgotne. Pozwól na lekkie wyschnięcie między podlewaniem, aby uniknąć gnicia korzeni. Regularnie monitoruj młody aloes, aby wykryć wszelkie oznaki szkodników lub chorób. W przypadku sukulentów, które rosną wolno, możesz zastosować naturalne nawozy raz na kilka miesięcy, aby pobudzić ich wzrost i wzmocnić odporność.

Pielęgnacja i wskazówki dotyczące hodowli aloesu

Na koniec kilka słów na temat uprawy aloesu. Regularnie kontroluj aloes pod kątem szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. W razie potrzeby zastosuj specjalistyczne środki. Zapewnij też odpowiednią wentylację, aby uniknąć nadmiaru wilgoci wokół aloesu.

Przesadzaj roślinkę co 1-2 lata, aby zapewnić jej wystarczającą ilość przestrzeni do wzrostu. Podczas tego procesu, usuń stare podłoże i sprawdź stan korzeni. Jeśli są zbyt duże, przycinanie ich może być konieczne. W przypadku szybkiego wzrostu może być także konieczne częstsze podlewanie lub przesadzanie.

Rozmnażanie i rozsadzanie aloesu w pigułce

Wiesz już jak rozmnożyć aloes i jak rozsadzić młode rośliny. Uprawa tych sukulentów nie jest skomplikowana, a roślinę można wykorzystać nie tylko do udekorowania wnętrza. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu, aby stale wypuszczała nowe pędy. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z dobrodziejstw naturalnych składników, które zawiera aloes.

Rozmnażanie i rozsadzanie aloesu również nie jest skomplikowane, w szczególności przy pomocy akcesoriów i narzędzi ogrodowych dostępnych w sklepie internetowym Auchan. Odwiedź dział ogrodniczy i zapewnij sobie wszystko, czego potrzeba do uprawy roślin domowych i pielęgnacji ogrodu.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl