Aplikacja

Jak rozmrozić lodówkę i zamrażarkę? Instrukcja krok po kroku

Jan
Przez Jan
Opublikowano 15.05.2024 8 minut czytania

Regularne rozmrażanie zamrażarki i lodówki jest niezwykle istotne w utrzymaniu higieny oraz dłuższej żywotności sprzętu. To również klucz do zapewnienia właściwej temperatury i wilgotności, tak niezbędnej dla zachowania świeżości Twoich produktów. Przeczytaj poradnik od Auchan i dowiedz się, jak rozmrozić lodówkę oraz zamrażarkę – sprawnie oraz bezpiecznie.

Rozmrażanie zamrażarki i lodówki – po co to robić?

Rozmrażanie lodówki i zamrażarki ma kluczowe znaczenie dla utrzymania Twoich sprzętów kuchennych w dobrym stanie. Każde z tych urządzeń działa na zasadzie wymiany ciepła, a raczej jego pozbycia się z wnętrza. W trakcie tego procesu na ściankach może osadzać się szron i lód, które działają jak izolatory.

Co to oznacza? Im więcej tego rodzaju osadów, tym trudniej jest urządzeniu schłodzić jego zawartość. Dodatkowa wilgoć może stworzyć idealne warunki do rozwoju bakterii i pleśni, szczególnie w zakamarkach, które są trudne do czyszczenia. Częste rozmrażanie, dokładne oczyszczenie i wysuszenie wnętrza pomaga zatem utrzymać na dłużej świeżość, smak oraz wszystkie wartości odżywcze przechowywanej żywności. To także krok w stronę lepszej organizacji. Dzięki usunięciu zbędnego lodu zyskujesz więcej miejsca oraz swobodny dostęp do artykułów spożywczych.

Przeczytaj również artykuł: Zero waste – czyli zdrowe nawyki ograniczania odpadów!

To z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia energii, gdyż Twoja lodówka lub zamrażarka musi pracować ciężej, aby pokonać barierę lodową i utrzymać niską temperaturę. Powód jest więc zrozumiały – rozmrożenie lodówki równa się niższym rachunkom za prąd. Ponadto, kiedy lód nadmiernie gromadzi się na elementach chłodzących, może to również doprowadzić do ich przeciążenia i awarii. Usuwając go, zapobiegasz ryzyku uszkodzenia kluczowych komponentów, dzięki czemu Twój sprzęt AGD będzie działać jak nowy.

Systemy no frost i standardowe – co musisz o nich wiedzieć?

Ogólna zasada mówi, że lodówki powinny być rozmrażane co najmniej raz na dwa miesiące, ale wszystko zależy od szybkości gromadzenia się lodu. Niektóre nowoczesne modele wyposażone są w systemy no frost, które zapobiegają tworzeniu się zbędnego szronu. W tych urządzeniach cyrkulacja powietrza jest zaprojektowana w taki sposób, aby wilgoć była usuwana z komory chłodniczej, zanim zdąży zamienić się w lód.

Dzięki temu znacznie redukują częstotliwość i potrzebę rozmrażania. Mimo to należy przeprowadzać tę czynność przynajmniej dwa razy do roku, aby zapewnić długotrwałą i efektywną pracę sprzętu.

Dowiedz się także: Jak odetkać zlew? Sprawdzone sposoby od Auchan

Jak rozmrozić lodówkę – krok po kroku

Czyszczenie oraz rozmrażanie chłodziarki wymaga wcześniej właściwego przygotowania. Przede wszystkim zaplanuj to zadanie na dzień, gdy w lodówce jest mniej zapasów, np. tuż przed dużymi zakupami. Dodatkowo to dobry moment na sprawdzenie, co masz w swojej lodówce i wykorzystanie produktów z krótką datą przydatności lub pozbycie się tych, już niezdatnych do spożycia. Oto przewodnik od Auchan, jak rozmrozić lodówkę!

Krok 1: Wyłącz sprzęt z zasilania

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wyłączenie zasilania lodówki. Koniecznie pamiętaj, aby odłączyć wtyczkę z gniazdka, co zapobiegnie ryzyku porażenia prądem w trakcie czyszczenia.

Krok 2: Opróżnij lodówkę z żywności

Zanim zaczniesz rozmrażanie, musisz opróżnić urządzenie z wszystkich produktów. Przenieś je do innego chłodnego miejsca, najlepiej do drugiej lodówki lub skorzystaj ze specjalnych toreb termoizolacyjnych na mrożonki, aby zachować ich świeżość na czas prac. Tego rodzaju asortyment znajdziesz w sklepie internetowym Auchan.

Krok 3: Zabezpiecz podłogę przed wodą

Rozmrażanie lodówki wiąże się z roztapianiem wody, która stopniowo będzie ściekać na podłogę. Aby uniknąć zamoczenia lub uszkodzenia paneli, najlepiej rozłóż na nich ściereczki, ręczniki lub stare gazety, które wchłoną ciecz.

Niekiedy sprzęty posiadają specjalne rynienki, dzięki czemu łatwo pozbyć się nadmiaru wody. Jeśli Twoja lodówka wyposażona jest w tego rodzaju element, możesz pominąć ten krok.

Sprawdź też: Jak odkamienić czajnik? Domowe i sprawdzone sposoby

Krok 4: Przyspiesz proces rozmrażania

Istnieje sposób na przyspieszenie rozmrażania. Użycie wiatraka skierowanego w stronę otwartych drzwi chłodziarki zwiększy cyrkulację ciepłego powietrza.

Pamiętaj jednak, aby nie używać ostrych narzędzi do rozbijania lodu, ponieważ mogą uszkodzić elementy chłodzące. Nie zaleca się również umieszczania w lodówce miski z gorącą wodą w celu roztopienia lodu.

Krok 5: Wyczyść wnętrze lodówki

Gdy cały lód zostanie usunięty, to idealny moment na dokładne wyczyszczenie wnętrza lodówki. Użyj do tego ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub samodzielnie zrobionego roztworu z octu i odrobiną wodą, który jest naturalnym środkiem czyszczącym oraz dezynfekującym.

Wytrzyj wszystkie półki, szuflady i inne elementy, a następnie osusz je czystą szmatką bądź ręcznikami papierowymi. Wszystkie niezbędne środki czystości i akcesoria do sprzątania znajdziesz w sklepie online Auchan.

Zobacz także: Jak zrobić płyn do naczyń? Ekologiczny poradnik krok po kroku

Krok 6: Włącz lodówkę i ustaw temperaturę

Po zakończeniu czyszczenia i upewnieniu się, że wnętrze jest całkowicie suche, możesz ponownie włączyć lodówkę do zasilania. Ustaw właściwą temperaturę – zazwyczaj waha się ona od 3 do 5 stopni Celsjusza.

Poczekaj kilka godzin, zanim ponownie umieścisz w środku żywność.

Jak rozmrozić lodówkę no frost?

Jak już wspomniano, chłodziarki typu no frost mają wbudowany system, który zapobiega tworzeniu się lodu i szronu na ściankach oraz produktach wewnątrz urządzenia. Dzięki temu nie wymagają regularnego rozmrażania. Jednak w przypadku, kiedy pojawią się drobinki lodu, należy podjąć się tego zadania. 

Ponadto mogą zdarzyć się sytuacje, gdy konieczne będzie wykonanie pewnych czynności konserwacyjnych. To m.in.:

  • sprawdzenie i czyszczenie systemu odprowadzania wody, który może się zablokować lub zabrudzić;
  • regularne sprawdzanie stanu uszczelek i w razie potrzeby wymiana, aby zapewnić szczelność lodówki;
  • wycieranie półek i komór, co pomaga usunąć resztki jedzenia oraz płyny, które mogą przyczyniać się do nieprzyjemnych zapachów lub zabrudzeń;
  • upewnienie się, że otwory wentylacyjne w lodówce nie są zablokowane przez żywność lub inne przedmioty.

 

Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy z chłodzeniem lub podejrzewasz, że system no frost nie działa poprawnie, spróbuj wyłączyć lodówkę na kilka godzin, a następnie ponownie ją uruchom. Reset urządzenia może rozwiązać problemy.

Przeczytaj także: Jak wyczyścić pralkę? Skuteczne sposoby od Auchan!

Jak rozmrozić zamrażarkę? Instrukcja

Rozmrażanie zamrażarki również należy wykonywać regularnie. Jednakże, w odróżnieniu od rozmrażania lodówki, wystarczy przeprowadzić je raz do dwa razy w roku. Auchan podpowiada, jak krok po kroku zabrać się do pracy!

Krok 1: Wyłącz zamrażarkę z zasilania

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego pierwszą czynnością jest odłączenie zamrażarki od źródła zasilania.

Krok 2: Wyjmij wszystkie produkty

Przed rozpoczęciem rozmrażania, opróżnij zamrażarkę ze wszystkich przechowywanych produktów. Umieść je w chłodnym miejscu, obłóż woreczkami z lodem lub skorzystaj z izotermicznych toreb, które pomogą utrzymać niską temperaturę żywności.

Krok 3: Zabezpiecz obszar wokół zamrażarki

Podczas rozmrażania, woda topniejąca z lodu może rozlać się na podłogę. Aby uniknąć mokrej posadzki i potencjalnego poślizgnięcia się, wykorzystaj stare gazety, ścierki czy ręczniki, aby zabezpieczyć obszar dookoła chłodziarki.

Krok 4: Triki, jak szybko rozmrozić zamrażarkę

Aby przyspieszyć rozmrażanie, możesz użyć kilka prostych metod. Jedną z nich jest bezpośrednie skierowanie strumienia powietrza na zamarznięte partie wewnątrz zamrażarki. Ważne jest, aby nie kierować gorącego powietrza, co może doprowadzić do uszkodzenia plastikowych komponentów.

Przeczytaj także: Jakie są rodzaje lodów? Odkryj różnorodność wariantów i smaków dostępnych w Auchan!

Krok 5: Usuń lód i szron

Gdy lód zacznie się topić, możesz go delikatnie usuwać, korzystając ze skrobaka do lodu lub plastikowej szpatułki. Ważne, by nie używać ostrych metalowych narzędzi, które mogłyby uszkodzić elementy zamrażarki.

Krok 6: Wyczyść wnętrze zamrażarki

Po usunięciu lodu i szronu nadszedł czas na dokładne wyczyszczenie wnętrza zamrażarki. Możesz użyć roztworu z ciepłej wody i łagodnego detergentu lub mieszanki wody z octem, co dodatkowo zadziała antybakteryjnie. Wyczyść wszystkie półki, ściany i uszczelki, a następnie dokładnie wytrzyj do sucha.

Krok 7: Włącz zamrażarkę i ustaw temperaturę

Gdy wnętrze chłodziarki jest już czyste i suche, możesz ją ponownie podłączyć do prądu. Ustaw temperaturę, najlepiej pomiędzy -18 a -20 stopni Celsjusza i poczekaj kilka godzin, zanim zaczniesz ponownie wkładać produkty. To pozwoli ustabilizować temperaturę wewnętrzną urządzenia. Lodówko-zamrażarki z jednym agregatem mają zazwyczaj jedno pokrętło/ustawienie. Warto więc na początku ustawić je na maksymalną, najniższą temperaturę, aby się szybko schłodziła, a następnie ją obniżyć.

Jak rozmrozić zamrażarkę bez lodówki? W tym przypadku musisz zachować maksymalną ostrożność – proces przebiega w ten sam sposób jak powyżej, jednak zaleca się, aby nie odłączać urządzenia od prądu, a podwyższyć temperaturę i pozwolić warstwom lodu naturalnie topnieć (co zajmie jednak więcej czasu).

Dodatkowe wskazówki i triki na rozmrażanie lodówki oraz zamrażarki

Regularne dbanie o sprzęt chłodzący to podstawa jego efektywnej pracy. W trakcie rozmrażania warto też pamiętać o kilku aspektach. To ułatwi szybkie opróżnienie urządzenia i skróci czas potrzebny na cały proces czyszczenia. Warto też zabrać się za pracę latem, gdy w mieszkaniu jest naturalnie ciepło – lód zdecydowanie szybciej się rozpuści! W zimie natomiast możesz wykorzystać chłodne powietrze na dworze do utrzymania produktów we właściwej temperaturze na czas trwania prac.

Dowiedz się: Jak wyczyścić żelazko? Skuteczne sposoby na czysty sprzęt

Każde niepotrzebne otwieranie drzwi lodówki powoduje wnikanie ciepłego powietrza do środka, co zwiększa ryzyko formowania się lodu. Dlatego staraj się otwierać chłodziarkę tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wypracuj też nawyk regularnego czyszczenia wnętrza – półek i szuflad, np. co dwa tygodnie. Odpowiednio przechowuj też żywność, najlepiej w specjalnych, szklanych lub plastikowych pojemnikach, które znajdziesz w asortymencie sklepu online Auchan. Organizacja zajmie kilka minut, a higiena i czystość będą gwarantowane. Pamiętaj, że rozmrażanie lodówki i zamrażarki to nie tylko kwestia utrzymania porządku, ale także bezpieczeństwa. Dbając o swoje urządzenie, inwestujesz również w zdrowie.

Po sprzęt elektroniczny, środki czystości czy pojemniki na żywność zajrzyj do sklepu internetowego Auchan i zamów je z dostawą pod same drzwi!

Jan
Napisane przez
Jan
Ekspert ds. marketingu i fan elektroniki. Interesuję się nowinkami technologicznymi. Dużo czasu spędzam, przeglądając fora i czytając najnowsze artykuły. Lubię odpoczywać w domu przed telewizorem, komputerem lub telefonem. Nigdzie nie ruszam się bez swojego powerbanka. Aktywnie śledzę media społecznościowe. Dzięki czemu często znam trendy, zanim pojawią się w tzw. mainstreamie. Poza tym śmiało mogę powiedzieć, że jestem domatorem i gadżeciarzem. Dobrze czuję się w kuchni, eksperymentując z różnymi przepisami. Szczególną frajdę sprawia mi gotowanie i jednoczesne testowanie najnowszych sprzętów.