Aplikacja
jak usunac kamien z kranu

Jak usunąć kamień z kranu? Oto 10 porad na lśniącą armaturę!

Opublikowano 04/19/2023

Masz problem z kamieniem na kranie i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? W tym artykule dowiesz się, jak usunąć kamień z kranu i z powrotem cieszyć się lśniącą armaturą. Ponadto znajdziesz tu informacje, dlaczego kamień osadza się na kranach i jakie są sposoby na jego usunięcie.

Kamień na kranie – dlaczego widzisz go na swojej armaturze?

Kamień na kranie to problem, który dotyka większość właścicieli mieszkań i domów. Jest to jedna z najczęściej spotykanych trudności związanych z armaturą wodną, a jej przyczyny mogą być różnorodne.

Zbyt twarda woda

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania kamienia na kranie jest twarda woda. Dlaczego tak się dzieje? Twarda woda zawiera duże ilości soli mineralnych, takich jak wapń, magnez, potas i sód. Kiedy woda przepływa przez rury i baterie, minerały te osadzają się na ich powierzchni, tworząc kamień. Im twardsza woda, tym większe prawdopodobieństwo osadzania się kamienia na kranie.

Korozja

Kamień na kranie może również powstawać w wyniku korozji. Kiedy woda reaguje z metalem, z którego wykonana jest armatura, powstaje tlenek metalu, który osadza się na powierzchni kranu, tworząc kamień.

Zbyt niska temperatura

Osadzanie się kamienia na kranie może być również wynikiem niskiej temperatury wody. W przypadku, gdy woda jest zbyt zimna, minerały w niej zawarte mają tendencję do krystalizacji, co prowadzi do powstania kamienia.

Kamień osadza się najczęściej na bateriach wykonanych z mosiądzu, stali nierdzewnej lub chromowanej. Są to materiały, które są podatne na korozję i mają nierówną powierzchnię, co sprzyja osadzaniu się kamienia.

Aby uniknąć powstawania kamienia na kranie, warto zainstalować filtry do wody, które usuwają sole mineralne z wody. Możesz również stosować specjalne preparaty, które zapobiegają osadzaniu się kamienia. Są to różnego rodzaju impregnaty, które w swoim składzie zawierają nanocząsteczki. Tworzą one ochronną warstwę zabezpieczającą przed osadem kamiennym, śladami rąk, pozostałościami mydła itd. Pamiętaj także o regularnym czyszczeniu kranów, co pozwoli utrzymać je w czystości i zapobiegnie osadzaniu się kamienia.

kamien na kranie

Osad z kamienia na kranie – co zrobić, aby się go pozbyć?

Osad z kamienia na kranie to powszechne zjawisko w domach i firmach na całym świecie. Jest to problem, który może prowadzić do poważnych problemów z wodą, takich jak zmniejszenie przepływu, zwiększenie zużycia energii (większa ilość prądu potrzebnego do podgrzania wody) i powstawanie korozji. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak pozbyć się osadu z kamienia i utrzymać kran w czystości.

W wielu przypadkach usuwanie osadu z kamienia z kranu może wymagać zastosowania specjalnych narzędzi i środków chemicznych, np. płynów na bazie chloru, które pomogą w skutecznym i bezpiecznym usunięciu kamienia.

Zapobieganie powstawaniu

Najlepszym sposobem na pozbycie się osadu z kamienia z kranu jest zapobieganie jego powstawaniu. Można to zrobić poprzez regularne czyszczenie kranów.

Jeśli jednak osad już się pojawił, istnieją różne sposoby na jego usunięcie – wykorzystując środki chemiczne lub naturalne rozwiązania. Musisz jednak pamiętać, że niektóre z tych metod mogą uszkodzić kran lub powodować inne problemy.

Baterie umywalkowe oraz baterie wannowe o chromowanym wykończeniu powinny być myte z użyciem łagodnych środków czystości. Należy unikać żrących substancji, zwłaszcza tych zawierających chlor oraz ostrych myjek, które mogą uszkodzić powłokę baterii. Natomiast baterie patynowe i mosiężne są wrażliwe na działanie chemicznych środków czyszczących, co może prowadzić do ich odbarwienia. W przypadku tych baterii zaleca się korzystanie z delikatnych roztworów wody z płynem do mycia naczyń lub ekologicznych preparatów. Można je łatwo przygotować z bezpiecznych składników, które zazwyczaj są łatwo dostępne w każdej kuchni.

Środki chemiczne

Jedną ze skutecznych metod usuwania osadu z kamienia, jaką możesz zastosować, jest użycie dedykowanych środków chemicznych. Tego rodzaju preparaty do czyszczenia znajdziesz w sklepach stacjonarnych Auchan oraz w sprzedaży internetowej. Jednakże, używanie takich środków powinno być ograniczone.

Pamiętaj również, że niektóre środki mogą być szkodliwe dla zdrowia lub powodować korozję kranu, dlatego przed zastosowaniem takiego preparatu zawsze warto sprawdzić instrukcję producenta i stosować się do zaleceń.

Ścieranie mechaniczne

Innym sposobem usuwania osadu z kamienia jest użycie specjalnych narzędzi, takich jak szczotki lub skrobaki. Ta metoda jest skuteczna i bezpieczna, ale wymaga staranności, aby nie uszkodzić kranu. W przypadku kranów chromowanych powinieneś jednak uważać jeszcze bardziej, aby nie uszkodzić powierzchni.

Specjalne sprzęty

W skrajnych przypadkach, gdy osad z kamienia jest bardzo duży i trudno go usunąć, konieczne może być zastosowanie specjalnych urządzeń, takich jak hydrodynamiczne metody czyszczenia. Na czym one polegają? Stosuje się wtedy gorącą lub zimną wodę pod wysokim ciśnieniem. Za pomocą specjalistycznych myjek można wówczas usuwać kamień i inne zabrudzenia z powierzchni baterii.

kamien na kranie jak usunac

Domowe sposoby na kamień na kranie

Domowe sposoby na usunięcie kamienia z kranu są skuteczne i tanie, a przy tym nie wymagają użycia nadmiernie agresywnych detergentów. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto jednak, abyś upewnił się, że nie uszkodzi on powierzchni. Poniżej prezentujemy 10 sposobów na osad z kamienia na kranie, które pomogą Ci skutecznie pozbyć się niechcianego osadu. Oto one!

Sok z cytryny

Sok z cytryny to świetny naturalny środek czyszczący, który można zastosować do usuwania kamienia z kranu. Wystarczy przeciąć cytrynę na pół, a następnie przetrzeć nią kran. Sok z cytryny działa jak delikatny kwas, rozpuszczając kamień, a przy tym pozostawia w pomieszczeniu przyjemny zapach świeżości. Podobne działanie ma kwasek cytrynowy, który bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia np. w czajnikach elektrycznych. Śmiało możesz go również zastosować na baterie w łazience lub kuchni.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to uniwersalny środek czyszczący, który można skutecznie zastosować do usuwania kamienia z kranu. Musisz jedynie wymieszać sodę z wodą, aby utworzyć pastę o konsystencji kremu, a następnie nałożyć ją na kran i pozostawić na kilka minut. Następnie przetrzyj kran miękką ściereczką w celu uzyskania połysku.

Ocet

Ocet to kolejny naturalny środek czyszczący, który można zastosować do usuwania kamienia z kranu. Wystarczy, że wymieszasz wodę z octem w proporcji 50:50, a następnie spryskasz tą mieszanką kran. Całość pozostaw na kilka minut na zlewozmywaku, a następnie przetrzyj kran miękką ściereczką i spłucz wodą. Warto jednak pamiętać, że ocet może uszkodzić powierzchnię kranu, dlatego nie należy stosować go zbyt często.

Pasta do zębów

Pasta do zębów to skuteczny sposób na usunięcie kamienia z kranu. Wystarczy, że nałożysz pastę na kran, a następnie przetrzesz miękką szczoteczką lub ściereczką. Pasta do zębów działa jak delikatny środek ścierający, usuwając kamień, a równocześnie pozostawiając kran czysty i lśniący.

domowe sposoby na kamien na kranie

Sok jabłkowy

Sok jabłkowy to kolejny naturalny środek czyszczący, który można zastosować do usuwania kamienia z kranu. Wystarczy, że spryskasz kran sokiem z jabłka, a następnie przetrzesz miękką ściereczką. Sok jabłkowy działa podobnie jak sok z cytryny, rozpuszczając kamień i pozostawiając kran lśniący. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się nim pektyny rozpuszczające kamień.

Sok z grejpfruta

Sok z grejpfruta zawiera kwas cytrynowy, który pomaga rozpuszczać kamień, ale robi to wiele delikatniej. Wystarczy, że przetrzesz kran sokiem z grejpfruta i pozostawisz na kilka minut, a następnie spłuczesz wodą.

Skórka z pomarańczy

Skórka z pomarańczy zawiera naturalne olejki eteryczne, które pomagają usuwać kamień. Wystarczy nacierać kran skórką z pomarańczy, a następnie przetrzeć miękką ściereczką z  mikrofibry.

Kwas winowy

Kwas winowy to naturalny środek czyszczący, który skutecznie usuwa kamień. Wystarczy wymieszać kwas winowy z wodą w proporcjach 1:1, a następnie nasączyć ściereczkę w roztworze i przetrzeć nim kran.

Pamiętaj, aby przed każdorazowym przystąpieniem do czyszczenia kranu z osadu, odpowiednio zabezpieczyć pozostałe elementy łazienki bądź kuchni, które mogłyby zostać uszkodzone. W przypadku wylania octu na kamienne elementy np. blat może dojść do odbarwienia. Dodatkowo zadbaj o swoje dłonie i paznokcie i ubierz rękawiczki, aby zapobiec ewentualnym podrażnieniom.

jak wyczyscic kamien z kranu

Kamień na kranie – teraz już wiesz, jak się go pozbyć!

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie kamienia z kranu jest stosowanie specjalnych środków chemicznych, np. zawierających chlor, które rozpuszczają osady i pozwalają na ich łatwe usunięcie. Innym rozwiązaniem jest mechaniczne usunięcie kamienia za pomocą specjalnych narzędzi, np. szczoteczek do czyszczenia kranów.

W sklepie Auchan znajdziesz wiele produktów, które pomogą Ci pozbyć się kamienia z kranu. W ofercie sklepu znajdują się zarówno środki chemiczne, jak i narzędzia do mechanicznego usuwania kamienia. Nie bagatelizuj problemu kamienia na kranie, ponieważ może on powodować poważne problemy z funkcjonowaniem instalacji wodnej. Dlatego warto, byś zadbał o regularne czyszczenie kranów oraz stosowanie specjalnych preparatów wykorzystujących nanocząsteczki, które zapobiegną powstawaniu osadów wodnych. Auchan oferuje wiele produktów, które pomogą Ci w tej kwestii, dlatego warto zainteresować się ich ofertą.