Aplikacja

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań, ścian i tapicerki? Poznaj sprawdzone sposoby od Auchan

Agata
Przez Agata
Opublikowano 16.06.2024 7 minut czytania

Tłuste plamy to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Chcesz sprawnie usunąć ślady po oliwie, szmince, smarze z ubrań, ścian lub tapicerki? Zajrzyj do naszego poradnika i wygraj walkę z tłustymi zabrudzeniami: szybko, bez stresu i skutecznie!

Wystarczy dosłownie chwila, aby olej, smar czy tłusty sos sałatkowy pozostawił po sobie mało estetyczny, trudny do wywabienia ślad: na ulubionym ubraniu, meblach tapicerowanych czy ścianach. Dlaczego tłuste plamy tak trudno usunąć?

Dlaczego tłuste plamy tak trudno wywabić?

Plamy z tłuszczu (zwłaszcza stare) są jednymi z najtrudniejszych do wywabienia zabrudzeń. Tłuszcz nie łączy się z wodą, a kiedy wyschnie, może powodować sklejanie się włókien. Usuwanie tłustych plam z odzieży, ściany czy tapicerki przy pomocy tradycyjnych metod często nie zdaje więc egzaminu. Jeśli chcesz wygrać nierówną walkę z tłustymi zabrudzeniami, sięgnij po środki do zadań specjalnych. Czym usunąć tłuste plamy?

Jak usunąć tłuste plamy: domowe sposoby czy środki chemiczne?

Aby usunąć tłuste plamy, możesz skorzystać z domowych sposobów, sięgając po niedrogie popularne produkty o działaniu odplamiającym: ocet, mąkę ziemniaczaną, płyn do mycia naczyń czy pastę do zębów.

Niestety, domowe detergenty nie zawsze poradzą sobie z tłuszczem, zwłaszcza jeśli plama jest stara. Alternatywą dla domowych sposobów są nowoczesne środki chemiczne. Dzięki odpowiednio skomponowanym składnikom aktywnym sprawnie i szybko rozprawią się z tłuszczem, usuwając nawet stare tłuste plamy.

Oto skuteczne metody usuwania tłustych plam z różnych powierzchni.

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań: białych i kolorowych?

Chcesz zachować ulubione, ubrudzone tłuszczem ubrania? Wypróbuj sprawdzone domowe sposoby na usuwanie tłustych plam z ubrań.

 • Do wywabiania tłustych plam z białych ubrań wykorzystaj… pastę do zębów. Wetrzyj niewielką ilość produktu w plamę (np. przy pomocy nieużywanej szczoteczki do zębów) i pozostaw na kilka minut. Następnie wypierz ubranie w pralce (możesz uprzednio wypłukać w ciepłej wodzie, aby usunąć nadmiar pasty). Pamiętaj, aby nie używać pasty do zębów do odplamiania kolorowych ubrań. Może ona bowiem spowodować odbarwienia.
 • Plamy na białych ubraniach możesz wywabić także przy pomocy kredy. Dzięki swoim właściwościom kreda świetnie wchłonie tłuszcz. Najlepiej sprawdzi się więc do usuwania świeżych tłustych plam. Wetrzyj kredę w zabrudzenie i pozostaw na kilka godzin. Następnie namocz ubranie w ciepłej wodzie. Chcesz usunąć stare tłuste plamy przy pomocy kredy? Powtórz taki zabieg kilka razy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że plama zniknie.
 • Kolejnym domowym sposobem na tłuszcz, jest usuwanie plam za pomocą mąki ziemniaczanej. Nanieś odrobinę mąki na plamę (mąkę możesz także zmieszać z wodą, tworząc papkę) i pozostaw na kilkanaście minut. Następnie usuń mąkę przy pomocy szmatki, gąbki lub odkurzacza.
 • Dostępny na półkach każdego sklepu ocet jest doskonale znany jako środek odplamiający. Aby usunąć plamę z białych lub kolorowych tkanin (syntetycznych i naturalnych), nanieś na nią roztwór octu z wodą (w równych proporcjach). Jeśli to możliwe, pozostaw mieszankę do wyschnięcia, a następnie wypłucz ubranie i upierz je w pralce. 

Domowe sposoby na tłuste plamy na ubraniach nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Sięgnij po produkty chemiczne, które w walce z tłuszczem nie mają sobie równych.

 • W przypadku ubrań ze starymi plamami z tłuszczu najlepszym wyborem będzie tradycyjny odplamiacz. Dzięki niemu usuniesz uporczywe zabrudzenia z ubrań, obrusów, zasłon i innych tkanin. Produkt zaaplikuj zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie wypierz tkaninę w pralce. 
 • Skutecznym sposobem na usunięcie tłustych plam z delikatnych tkanin, może być odplamiacz w żelu. Taki produkt nie tylko usunie tłuszcz z ubrań, ale także ochroni kolory przed zafarbowaniem oraz zwalczy brzydkie zapachy i tym samym przedłuży długość życia tkanin.

Jak usunąć tłuste plamy na ścianie?

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany domowym sposobem?

 • Zwilż gąbkę wodą i dodaj kilka kropel płynu do naczyń. Kiedy wytworzy się piana, nanieś ją na zabrudzone miejsce, rozprowadź i pozostaw na kilka minut. Następnie okrężnymi ruchami pocieraj gąbką miejsce zabrudzenia przez 2 — 3 minuty. Wytrzyj pianę wilgotną ściereczką, a następnie osusz przy pomocy suchej ściereczki lub papierowego ręcznika.
 • Do usuwania tłustych plam ze ścian możesz użyć także kredy. Wetrzyj kredę w tłuste miejsce i pozostaw na 2 — 3 godziny. Następnie delikatnie usuń pozostałości kredy i wytrzyj powierzchnię przy pomocy gąbki lub ściereczki.

 

Domowe sposoby usuwania plam ze ścian nie przyniosły rezultatów?

 • Sięgnij po magiczną gąbkę, która usuwa najbardziej uporczywe plamy z różnych powierzchni: ścian, podłóg, drzwi, glazury, zlewu, wanny, a także ram okien, mebli ogrodowych. Gąbka wyciera powierzchnie niczym „gumka myszka”, czyszcząc trwałe zabrudzenia tylko przy użyciu wody.

Jak usunąć tłuste plamy po wosku?

Ślady z wosku pozostawione na ulubionym ubraniu, pościeli czy obrusie mogą być prawdziwym koszmarem. Zanim rozpoczniesz walkę z pozostawioną przez wosk tłustą plamą, musisz usunąć z tkaniny sam wosk. Jak to zrobić?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wykonanie takiej „operacji” jest wykorzystanie żelazka lub suszarki do włosów. Od czego zacząć?

 1. Usuń nadmiar wosku z tkaniny przy pomocą łyżki lub noża. 
 2. Połóż ubranie między dwoma arkuszami absorbującego papieru i delikatnie przyciśnij. Dzięki temu papier wchłonie część wosku.
 3. Ustaw urządzenie na średnią temperaturę i skieruj gorące powietrze lub żelazko na plamę. Wosk stopi się i wniknie w papier absorbujący. Powtórz ten krok aż do całkowitego usunięcia wosku.

 

Więcej informacji o tym, jak usunąć wosk z różnych rodzajów tkanin znajdziesz w artykule Jak usunąć wosk z ubrania? Sprawdzony sposób na trudne plamy.

Po usunięciu wosku z powierzchni pozostają po nim tłuste plamy. Aby je usunąć z ubrań i innych tkanin:

 • nanieś na plamę szare mydło, a po kilkunastu minutach wypierz tkaninę – ręcznie lub w pralce;
 • zmieszaj łyżkę sody oczyszczonej z niewielką ilością wody i delikatnie pocieraj plamę mieszanką. Pozostaw papkę na godzinę, a następnie wypierz ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub płynu do prania.

 

Jakich detergentów używać, aby usunąć tłuszcz po wosku?

 • Skutecznym sposobem na usunięcie tłustych plam jest wykorzystanie odplamiacza lub mydła galasowego

Jak usunąć plamy z tłuszczu z tapicerki?

Jak sprać tłuste plamy z tapicerki? Aby pozbyć się tłustej plamy domowymi sposobami:

 • posyp świeże plamy z tłuszczu mąką ziemniaczaną lub talkiem i pozostaw je na 1 — 2 godziny. Usunąć mąkę lub talk przy pomocy zwilżonej szczoteczki, lub ściereczki;
 • wykorzystaj właściwości alkoholu, które rozpuszczają tłuszcz. Nałóż na wacik odrobinę denaturatu lub spirytusu i nanieś produkt na plamy tłuszczu. Aby wyeliminować ryzyko odbarwienia kanapy, zrób wcześniej próbę w niewidocznym miejscu.

 

Domowe sposoby na usunięcie tłustej plamy z tapicerki zawiodły? 

 • W usuwaniu tłustych plam z tapicerki pomoże galasowe mydełko do odplamiania. Skutecznie usunie stare i świeże tłuste zabrudzenia z oleju spożywczego, oliwy sałatkowej, szminek, smarów i wielu innych. Pomoże wywabić tłuste plamy nie tylko z tapicerki, ale także z ubrań i dywanów. Kanty mydełka zostały tak przycięte, by umożliwić precyzyjne naniesienie produktu na plamę: małe plamy usuniesz ostrymi końcówkami, a duże – przy pomocy struktury tarki.

Usuwanie tłustych plam: dodatkowe rady i wskazówki

 • Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia, nie zostawiaj tłustych plam „na później”. Im szybciej zabierzesz się za ich usunięcie, tym większa szansa na to, że skutecznie je wywabisz.
 • Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia, przyłóż do świeżej plamy z tłuszczu papierowy ręcznik i delikatnie dociśnij. Taki zabieg sprawi, że papier wchłonie nadmiar tłuszczu, a plama będzie łatwiejsza do usunięcia.
 • Jeśli chcesz pozbyć się plamy z delikatnych tkanin (np. jedwabiu), nie szoruj ubrania szczotką. Taki zabieg może bowiem uszkodzić strukturę włókien i zniszczyć odzież. 
 • Jeśli obawiasz się aplikowania detergentu na delikatną tkaninę, przed odplamianiem zrób szybki test. Nałóż środek na niewielki, najlepiej niewidoczny fragment materiału. Dzięki temu będziesz pewien, że odplamiacz nie zniszczy ubrania czy tapicerki.
 • Jedziesz na wakacje, służbowy wyjazd czy weekendowy city break? Zabierz ze sobą kompaktowy odplamiacz w kulce, który skutecznie i szybko usuwa tłuste plamy.

Sprawdzone sposoby na usuwanie tłustych plam: podsumowanie

Dzięki nowoczesnym środkom odplamiającym, które nie niszczą tkanin, walka z tłustymi plamami wcale nie musi być trudna. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim wybór odpowiedniego produktu i… szczypta cierpliwości.

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.