Jak utrzymać opaleniznę? Skuteczne sposoby
Jak utrzymać opaleniznę? 4 sposoby
Niektóre osoby, zwłaszcza te z jasną karnacją, często miewają problemy z szybkim i równomiernym opaleniem. Nie dziwi więc fakt, że gdy ich nogi, brzuch, czy ramiona wreszcie nabiorą odcieni złota lub brązu, w głowie pojawia się myśl: jak przedłużyć opaleniznę? Podobnie sprawa ma się np. po powrocie z tropikalnych wakacji. Utrzymanie przyciemnionej karnacji wymaga przede wszystkim zadbania o dwa aspekty – Twoją dietę oraz pielęgnację ciała.
Przeczytaj także: Kiedy stosować okłady z herbaty na oczy?
Nawilżanie skóry – fundament utrzymania opalenizny
Nawilżona, zregenerowana skóra jest elastyczna i mniej podatna na powstawanie cellulitu bądź innych niedoskonałości. Jednak to nie wszystko! Gdy zadbasz o regularne nakładanie ciała wysokiej jakości balsamami, olejkami czy mleczkami, szybciej się opalisz oraz dłużej zachowasz ciemniejszą karnację.
Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – kiedy skóra traci wilgoć, proces złuszczania komórek naskórka przyspiesza, co może skutkować szybszym znikaniem opalenizny. Co więcej, produkty nawilżające często zawierają składniki, które wspomagają odnowę komórkową i wzmacniają barierę lipidową skóry, np.:
- wyciąg z aloesu;
- glicerynę;
- łagodzący pantenol;
- masło shea;
- antyoksydanty jak witamina E czy A.
Dzięki temu skóra jest lepiej zabezpieczona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed kolejnymi ekspozycjami na słońce.
Dieta bogata w antyoksydanty – wpływ odżywiania na skórę
Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać nierealne, to, co ląduje na Twoim talerzu, może być odpowiedzią na wyzwanie, jak podtrzymać opaleniznę. Gdy regularnie jesz produkty bogate w antyoksydanty, np. orzechy, cytrusy, pomidory, paprykę, żurawinę, borówki, szpinak czy rzodkiewkę, zawarte w nich witaminy mogą przyczynić się do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które powstają pod wpływem promieniowania UV. Wolne rodniki przyspieszają proces starzenia się skóry, a także mogą osłabić jej zdolność do utrzymania zdrowej opalenizny.
Co będzie szczególnie wskazane, gdy zastanawiasz się, jak utrzymać opaleniznę? Szczególnie witamina C i E, które są znane z właściwości antyoksydacyjnych, oraz beta-karoten czyli prowitamina A. Jest ona niezwykle ważna dla procesu regeneracji skóry, podczas gdy witamina C wspiera produkcję kolagenu, co z kolei wpływa na jędrność oraz gładkość cery. Zdrowe tłuszcze, znajdujące się w rybach, awokado czy oliwie z oliwek, są także istotne. Nie tylko od środka nawilżają skórę, ale też wspomagają jej ochronę komórkową.
Używanie produktów z filtrem UV – zadbaj o ochronę przed słońcem
Jeśli myślisz, że kremy z filtrem to recepta na białą skórę i zero opalenizny – jesteś w błędzie. Ochrona przed promieniami UVA i UVB jest kluczowa nawet wtedy, gdy chcesz, by Twoja skóra nabrała czekoladowego brązu. Niskie faktory, jak SPF 15, 25 czy 30, zabezpieczają skórę, a jednocześnie subtelnie przepuszczają światło. Dobrej jakości kosmetyki dbają zarówno o ochronę przeciwsłoneczną, jak i nawilżenie głębokich warstw naskórka, co pomaga zachować opaleniznę na dłużej.
Do twarzy koniecznie wybierz produkty z maksymalną ochroną, najlepiej SPF 50. Na przykład krem marki Ziaja zawiera fotostabilne filtry nowej generacji oraz aktywne witaminy C, E i B5. Nawilża, ale też zapobiega powstawaniu plam oraz przebarwień.
Produkty SPF nakładaj na co dzień, a zwłaszcza wtedy, gdy Twoja skóra jest szczególnie narażona na promieniowanie, np. podczas opalania. Pamiętaj też o ponownej aplikacji po 2-3 godzinach, dzięki której ochrona nie zmniejszy się przez pot czy wodę.
Delikatne peelingi – jak nie stracić opalenizny przy złuszczaniu skóry?
Peeling skóry jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji – pozwala złuszczyć martwy naskórek oraz pobudza krążenie. Jednak czy peelingi mogą sprawić, że Twoja opalenizna szybciej zniknie? Tak, ale tylko jeśli będziesz stosować je zbyt często lub mocno. Delikatny peeling, zwłaszcza enzymatyczny, ściera zewnętrzną warstwą naskórka, co wyrówna koloryt całej opalenizny. Złuszczona skóra szybciej chłonie też składniki odżywcze zawarte w kremach czy balsamach, co – jak już wiesz – dogłębnie odżywia głębokie warstwy naskórka i przedłuża brązowy koloryt.
Przeczytaj także: Prosty makijaż dla początkujących w 6 krokach!
Jak przedłużyć opaleniznę lub nadać skórze koloru bez opalania?
Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie musisz spędzać długich godzin na słońcu, aby zachować piękną opaleniznę nawet przez cały rok. W utrzymaniu złocistego odcienia mogą pomóc Ci dedykowane kosmetyki do stosowania w domu. Wyrównują koloryt, a nawet pozwalają stopniowo budować opaleniznę. Dowiedz się, jak ich używać, aby efekt był naturalny oraz trwały.
Samoopalacze – jak wybrać i stosować?
Samoopalacze to nic innego jak kosmetyki, które lekko odżywiają oraz przyciemniają skórę. Co ważne, odcień samoopalacza należy dobrać do typu skóry – jeśli jesteś nowicjuszem, zacznij od jaśniejszych formuł, które można stopniowo budować. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą sięgać po intensywniejsze kolory.
Samoopalacze występują też w różnych formach, takich jak kremy, pianki, żele, a nawet chusteczki. Pianki są zazwyczaj łatwe w aplikacji i szybko schną, kremy dobrze nawilżają, a żele mogą zapewnić trwalszy efekt. Sprawdź, czy produkt zawiera składniki pielęgnujące skórę, takie jak aloes, masło shea, olejki czy witaminy. Unikaj samoopalaczy z parabenami czy sztucznymi barwnikami, zwłaszcza jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i skłonna do alergii bądź podrażnień.
Przed zastosowaniem samoopalacza przygotuj skórę. Przede wszystkim wykonaj peeling, aby usunąć martwy naskórek, co zapewni równomierną aplikację. Skoncentruj się zwłaszcza na suchych miejscach, takich jak kolana, łokcie i kostki. Nakładaj produkt stopniowo, zaczynając od nóg do górnych części ciała – warto użyć do tego rękawiczek ochronnych lub specjalnej rękawicy aplikacyjnej, aby uniknąć zabarwienia dłoni. Pozwól samoopalaczowi dobrze się wchłonąć, zanim założysz ubrania. A jak często stosować ten kosmetyk? To zależy od intensywności formuły oraz upragnionego odcienia – najlepiej obserwować skórę i gdy zauważysz, że staje się bledsza, reaplikować produkt. Stosuj się przy tym do instrukcji wskazanych przez producenta na opakowaniu.
Balsamy brązujące – codzienna pielęgnacja z efektem
Gdy zastanawiasz się, jak utrzymać opaleniznę z wakacji, a jednocześnie cieszyć się gładką oraz nawilżoną skórą, postaw na balsamy brązujące. To produkty 2w1, które działają kompleksowo – nadają ciemniejszy odcień, a do tego odżywiają naskórek.
Podobnie jak w przypadku samoopalaczy, balsamy możesz dopasować do swojego typu skóry czy karnacji. Ich aplikacja jest równie łatwa – podstawa to przygotowanie ciała, dokładne wmasowanie kosmetyku oraz pozwolenie mu na wyschnięcie.
Co ważne, niektóre formuły możesz stosować zarówno na ciało, jak i na twarz. Pamiętaj jednak o umiarze, aby wyglądać na naturalnie muśniętą słońcem! Ciekawym rozwiązaniem są np. mleczka od marki Ziaja, które utrwalają opaleniznę i pogłębiają jej odcień. Świetną opcją są też dedykowane przyspieszacze do opalania, które sprawiają, że szybciej nabierzesz kolorów oraz intensyfikują i utrwalają efekt.
Przeczytaj także: Gąbeczki do makijażu – jak używać i myć? Podpowiadamy!
Jak unikać typowych błędów w utrzymywaniu opalenizny?
Utrzymanie opalenizny może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie jesteś świadoma błędów, które nieumyślnie skracają jej trwałość. Jednym z najczęściej popełnianych jest stosowanie produktów pielęgnacyjnych, które zawierają kwasy, takie jak alfa-hydroksykwasy (AHA) lub beta-hydroksykwasy (BHA). Te składniki są często używane ze względu na ich zdolności eksfoliujące, które mogą przyspieszać proces odnowy skóry. Chociaż są korzystne w wielu rutynach pielęgnacyjnych, mogą przyspieszać złuszczanie głębokich warstw skóry, co prowadzi do szybszego znikania opalenizny.
Innym częstym błędem jest nadmierne korzystanie z solarium w celu podtrzymania opalenizny. Chociaż może się wydawać, że solarium jest szybkim sposobem na uzyskanie złocistego koloru, znacznie wysusza skórę. Sucha cera ma tendencję do szybszego łuszczenia się, co również przyspiesza zanikanie opalenizny. Ponadto nadmierna ekspozycja na UV może zwiększać ryzyko uszkodzeń skóry, w tym przedwczesnego starzenia się oraz rozwoju chorób.
Znajdź swoją strategię na to, jak utrzymać opaleniznę z wakacji!
Śniada skóra to marzenie wielu – jednak aby utrzymać ją dłużej, musisz zadbać o pielęgnację, a nawet dietę. Nawilżaj skórę od zewnątrz i od środka, stosuj peelingi i balsamy opalające, a znajdziesz sekret na to, jak utrzymać opaleniznę po wakacjach.
Po produkty, które pomogą Ci zadbać o skórę, zajrzyj oczywiście do sklepu internetowego Auchan. Kupisz u nas bogate w witaminy i antyoksydanty owoce oraz warzywa, samoopalacze, peelingi czy mleczka oraz kremy. Pamiętaj o regularności i ciesz się zadbaną, złocistą skórą!