Aplikacja
Jak Wyczyścić Piekarnik

Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone, domowe sposoby

Opublikowano 19.09.2023

Piekarnik to dla wielu osób jeden z niezbędnych sprzętów w kuchni, który bywa używany codziennie.Nic więc dziwnego, że często znajdują się w nim przypalenia, drobne resztki jedzenia czy tłuszcz. Niestety nie zawsze pamiętamy, aby te zanieczyszczenia usunąć. Tymczasem kwestia tego, jak wyczyścić piekarnik i zrobić to skutecznie, może wpływać na jakość przygotowywanych potraw. Sprawdź, jak zadbać o swój piekarnik z Auchan!

Jak wyczyścić piekarnik i jak często to robić?

Piekarnik to urządzenie wielofunkcyjne, za pomocą którego można przygotować nie tylko znakomite dania główne, ale też wiele potraw z obniżoną zawartością tłuszczu. Sprzęt ten jest również niezbędnt w wypieku słodkości czy aromatycznych bułeczek. Czyszczenie piekarnika nie odbywa się jednak tak często, jak ma to miejsce w przypadku mycia kuchenki czy płyty indukcyjnej lub elektrycznej. Wiele osób zapytanych o powód zaniedbania w tej kwestii odpowiedziałoby zapewne, że nie wie, jak umyć piekarnik. Po wyjęciu z niego dania urządzenie jest gorące, a później o tej czynności zwyczajnie się zapomina.

Tłuszcz i resztki jedzenia zastygają, tworząc osady. Prowadzi to do namnażania się bakterii, które następnie przedostają się do kolejnych przygotowywanych dań. Ponowne użycie urządzenia i rozgrzewanie go powoduje, że szkodliwe związki z nagromadzonego wcześniej, zaschniętego tłuszczu, uwalniają się i przedostają do przygotowywanych potraw. Wskutek tego zmienia się nie tylko smak jedzenia. Zanieczyszczenia mogą mieć też negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego zarówno usuwanie resztek po przygotowywaniu danego posiłku z wnętrza sprzętu, jak i czyszczenie szyby piekarnika powinno odbywać się po każdym użyciu sprzętu. Im rzadziej będziesz to robić, tym trudniejsze będzie pozbycie się brudu.

Ponadto nagromadzone zanieczyszczenia mogą przedostawać się do wentylacji i utrudniać działanie poszczególnych elementów piekarnika. Z czasem urządzenie będzie działało mniej wydajnie, co odbije się nie tylko na jakości przygotowywanych dań, ale też sprawności i żywotności urządzenia.

Zatem jak szybko wyczyścić piekarnik? Wykorzystaj w tym celu środki czystości dostępne w Auchan. Pozwoli to zapewnić Ci higienę i bezpieczeństwo w kuchni oraz uzyskać doskonały smak przygotowywanych dań. Posiadamy pełną gamę profesjonalnych środków chemicznych, dzięki którym czyszczenie piekarnika przebiegnie sprawnie i łatwo. Jednocześnie dbamy też o Twoje bezpieczeństwo, dlatego w naszym sklepie internetowym, jak i sklepach stacjonarnych znajdziesz różne akcesoria ochronne, które znacznie ułatwią Ci zadbanie o czystość w kuchni.

Sprawdź także: Mrówki w domu – jak się ich pozbyć? 13 sposobów

Jak umyć piekarnik i od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do działań związanych z tym, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwsza z nich związana jest z bezpieczeństwem. Nigdy nie rozpoczynaj czyszczenia tego typu urządzenia, gdy jest ono podłączone do prądu. Czyszczenie piekarnika należy poprzedzić odłączeniem od źródła zasilania. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do porażenia prądem.

Pierwsza czynność, jaką powinieneś wykonać to wyjęcie wszystkich elementów ruchomych, takich jak blacha czy ruszty. Następnie należy opróżnić wnętrze urządzenia z większych nieczystości, takich jak resztki jedzenia, spalone fragmenty potraw czy okruchy. Do tej czynności idealna będzie szczoteczka wyposażona w miękkie włosie. Zdecydowanie nie należy używać tu akcesoriów drucianych, które mogłyby porysować delikatną powłokę wnętrza piekarnika. Zaschnięte zanieczyszczenia będą wymagały zastosowania specjalistycznych preparatów takich jak płyny do czyszczenia piekarników lub też innych działań, takich jak domowe sposoby na czyszczenie piekarnika.

Jak Umyć Piekarnik

Czysty i lśniący piekarnik – jak wyczyścić urządzenie i czego użyć?

Przed przystąpieniem do czyszczenia piekarnika zwłaszcza z zastosowaniem silnych detergentów należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni. Pamiętaj zatem, aby założyć rękawice ochronne. Przygotuj również ręczniki papierowe do zebrania rozpuszczonych przez detergent zabrudzeń, ściereczki jednorazowe, ewentualnie gąbkę do zmywania naczyń.
Jeżeli nie wiesz, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, który nagromadzony jest od dawna i tworzy grubą warstwę nalotu, najszybszą i najskuteczniejszą metodą będzie zastosowanie specjalistycznego preparatu, jakim jest np. środek do czyszczenia grilli i kominków. To skoncentrowany preparat, który poradzi sobie z silnymi zanieczyszczeniami, a jednocześnie nie zniszczy powłoki urządzenia wewnątrz. Ponadto dzięki specjalistycznej formule rozpuści tłusty nalot bez potrzeby szorowania.

Jak szybko wyczyścić piekarnik w ten sposób? Wystarczy, że spryskasz preparatem zabrudzenia i odczekasz, aż zaschnięty tłuszcz się rozpuści. Następnie musisz zebrać całość przy pomocy ręcznika papierowego. Jeżeli na powierzchni ścianek piekarnika nadal będą znajdowały się nieczystości, możesz powtórzyć czynność do skutku. Ze średnimi zabrudzeniami poradzą sobie również preparaty dedykowane do mycia piekarników dostępne w sklepach stacjonarnych i sklepie internetowym Auchan.

Zobacz też: Czym i jak wyczyścić krzesło tapicerowane? Sprawdzone sposoby

Jak Wyczyścić Piekarnik Z Przypalonego Tłuszczu

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Dużą popularnością i skutecznością cieszą się też domowe sposoby na czyszczenie piekarnika. To doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą stosować chemicznych detergentów i preferują używanie metod naturalnych lub stopień zabrudzeń w ich urządzeniu nie jest zbyt duży. Czyszczenie piekarnika skutecznie wykonasz z użyciem takich produktów jak soda oczyszczona, para wodna czy ocet.

Wiele modeli posiada wbudowaną funkcję czyszczenia parą wodną, jednak z powodzeniem możesz uzyskać ten sam efekt, wykorzystując naczynie żaroodporne. Wystarczy, że wlejesz do niego szklankę wody i wstawisz całość do piekarnika nagrzanego do 140 stopni Celsjusza. Możesz ustawić termoobieg lub tylko górną grzałkę. Na skutek parowania wnętrze sprzętu stanie się wilgotne, a brud zacznie się rozpuszczać. Po około 10 minutach wyłącz piekarnik i poczekaj, aż ostygnie. Wyjmij naczynie, a środek wytrzyj dokładnie zwilżoną szmatką.

Piekarnik Jak Wyczyścić

Jak wyczyścić piekarnik z użyciem octu i sody oczyszczonej?

Piekarnik możesz też wyczyścić z użyciem samodzielnie przygotowanej mieszanki. W tym celu zmieszaj w dowolnym naczyniu wodę i ocet spirytusowy w stosunku 1:1. Następnie przelej substancję do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie rozprowadź płyn na ściankach piekarnika. Odczekaj kilka minut, aż brud zacznie ulegać rozpuszczeniu. Użyj mokrej ściereczki lub ręcznika papierowego i zetrzyj zanieczyszczenia. Jeżeli nadal dostrzegasz plamy, powtórz działanie.

W przypadku szczególnie trudnych i utrwalonych zanieczyszczeń czy przypaleń możesz zastosować mieszankę wykonaną z wody, octu i sody oczyszczonej. W tym celu do wcześniejszego roztworu dodaj taką ilość sody, aby po wymieszaniu powstała gęsta pasta. Korzystnie działającym na zabrudzenia dodatkiem będzie też sól kuchenna w ilości 1–2 łyżeczek. Taką miksturę nałóż szczoteczką na zabrudzenia i pozostaw na kilka lub kilkanaście minut. Po tym czasie pocieraj zabrudzenia okrężnymi ruchami, aż do wyczyszczenia danej powierzchni.

Za pomocą roztworu wykonanego z wody, octu i sody oczyszczonej możesz też wyczyścić przypalone i zanieczyszczone blachy i ruszty wyjęte z piekarnika. Mieszanka ta sprawdzi się też do czyszczenia kuchenek, grilla oraz akcesoriów i urządzeń, które służą do przygotowywania dań z zastosowaniem wysokich temperatur. Pasta z octem i sodą oczyszczoną to również świetny domowy środek do czyszczenia przypalonych garnków, patelni i innych przyborów kuchennych.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić żelazko? Skuteczne sposoby na czysty sprzęt

Jak Szybko Wyczyścić Piekarnik

Czyszczenie piekarnika od zewnątrz – czego użyć?

Pamiętaj, że podczas dbania o piekarnik warto umyć nie tylko jego wnętrze. Równie istotne jest czyszczenie szyby piekarnika i pokręteł AGD. W pierwszym przypadku, jeżeli dbasz o czystość po każdym użyciu, możesz do mycia stosować płyn do szyb o działaniu odtłuszczającym. Jednak w przypadku występowania większych zabrudzeń przygotuj domową pastę z sody oczyszczonej, wody i octu, podobnie jak przy czyszczeniu środka piekarnika. Nałóż substancję na wewnętrzną i zewnętrzną powłokę, odczekaj kwadrans, a następnie zetrzyj całość. Odpowiednim akcesorium będzie tu gąbka do naczyń. Na koniec wytrzyj dokładnie szklaną szybę po obu stronach wilgotną szmatką.

Dokładnego umycia wymagają również pokrętła piekarnika. W niektórych modelach urządzeń w tych okolicach jest wiele trudno dostępnych miejsc. Dlatego idealnym narzędziem do czyszczenia będzie tu miękka szczoteczka do zębów i szorstka strona zmywaka do naczyń. Bardzo dobrym detergentem do czyszczenia tego rodzaju powierzchni jest też płyn do naczyń. Po umyciu powierzchni pokręteł i wszelkich zakamarków przetrzyj ten obszar wilgotną ściereczką.

Teraz znasz już sposób na czysty i funkcjonalny piekarnik. Jak wyczyścić inne urządzenia i czego użyć w tym celu? Odpowiednie do tego produkty, jak i do innych domowych prac porządkowych znajdziesz w Auchan. Zachęcamy Cię również do odwiedzenia bloga Auchan, gdzie znajdziesz wiele przydatnych porad.