Aplikacja

Jak wyczyścić przypalony garnek? 5 metod, które działają!

Opublikowano 23.04.2024 - 6 minut czytania

Zdarzyło Ci się kiedyś przypalić garnek i nie wiedziałeś, co z tym zrobić? Przywierające do dna naczynia kawałki jedzenia są trudne do usunięcia, ale nie niemożliwe. Przedstawiamy kilka metod na to, jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami oraz z zastosowaniem specjalistycznych środków!

Przypalony garnek – poznaj przyczyny

Zanim dowiesz się jak domyć przypalony garnek, musisz wiedzieć, że naczynia do gotowania przypalają się nie tylko w środku, ale również na zewnątrz. Spody garnków, rondli i patelni mają długotrwały kontakt z ogniem, brudnymi rusztami i palnikami, przez co łatwo mogą ulegać zniszczeniu. To jednak niejedyny powód powstawania nieestetycznych zabrudzeń na zewnętrznych ściankach naczyń.

Głównym powodem zewnętrznych oraz wewnętrznych przypaleń garnka jest brak kontroli nad mocą gotowania. Gdy umieszczona w naczyniu zupa czy mleko wykipi, zaczyna spływać po ściankach naczynia, a na samym końcu dociera do dna. Tam ma styczność z wysoką temperaturą, a często także z płomieniami. Właśnie to sprawia, że brud zaczyna się zapiekać, a gdy nie jest usuwany regularnie, powstaje gruba skorupa, której z czasem bardzo trudno się pozbyć.

Aby uniknąć przypaleń, przede wszystkim miej pod kontrolą gotującą się potrawę, systematycznie ją mieszaj i staraj się przyrządzać na małym ogniu. Wybieraj również naczynia z nieprzywierającą powłoką, np. teflonową bądź kamienną.

Zobacz także: Najlepsze garnki 2024 – ranking Auchan

Jak wyczyścić przypalony garnek? Sprawdzone metody

Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na to, jak uratować spalony garnek i skutecznie przywrócić go do pierwotnego stanu. Przy użyciu składników dostępnych w każdej kuchni bądź korzystając ze specjalistycznych środków chemicznych ze sklepu Auchan, sprawisz, że Twoje naczynia zyskają drugie życie!

Czy wiesz, że istnieją domowe sposoby na przypalony garnek, a większość opisanych tutaj produktów znajdziesz w swojej szafce kuchennej? W rozpuszczeniu przypalonego jedzenia z pewnością pomoże soda oczyszczona. Może ona znajdować również swoje zastosowanie w czyszczeniu płytek i fug czy zlewów kuchennych. To tani i sprawdzony środek zmiękczający, a przy tym niezbędny produkt do wypieków. Co na przypalony garnek sprawdzi się poza sodą? Ocet spirytusowy to dobry wybór! Jego alternatywą jest kwasek cytrynowy. Do czyszczenia możesz użyć także soli kuchennej. Jeśli jednak domowe sposoby się nie sprawdzają, sięgnij po dedykowane środki.

Dowiedz się również: Jak usunąć kamień z kranu? Oto 10 porad na lśniącą armaturę!

Jak wyczyścić garnek sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona doskonale czyści przypalony garnek. Musisz ją jednak stosować z rozwagą. Nie nadaje się ona do czyszczenia garnków aluminiowych, ponieważ może spowodować matowienie oraz uszkodzenia powierzchni. Polecana jest natomiast do naczyń ceramicznych i emaliowanych.

Czyszczenie przypalonego garnka możesz przeprowadzić poprzez stworzenie papki z wody i sody, a następnie nałożenie jej na wybrane miejsca, które chcesz umyć. Następnie umyj naczynie przy użyciu gąbki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Na koniec dokładnie spłucz garnek wodą i osusz go ręcznikiem papierowym.

Jak czyścić przypalony garnek octem?

Aby wyczyścić garnek octem, wymieszaj go w proporcji 1:1 z wodą i pozostaw najlepiej na kilkanaście godzin. Po upływie tego czasu postaraj się usunąć nalot przy pomocy miękkiej gąbki bądź szczoteczki. Nie stosuj go jednak do mycia naczyń emaliowanych, ponieważ może spowodować ich matowienie.

Jeśli widzisz, że Twój garnek jest mocno przypalony, a powyższe sposoby nie zdały egzaminu, możesz spróbować czyszczenia „na ciepło”. Nalej do naczynia wody, starając się zakryć spaleniznę, a następnie dodaj jedną lub dwie filiżanki octu. Doprowadź mieszankę do wrzenia, gotuj przez kwadrans i wyłącz palnik, pozostawiając garnek do wystudzenia. Następnie usuń przypalenia szpatułką, np. drewnianą, aby uniknąć zarysowań. Gdy rondel ostygnie, wylej wodę z octem i umyj garnek z dodatkiem płynu.

Sprawdź też: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Przypalony garnek – jak wyczyścić kwaskiem cytrynowym?

Jak wyczyścić przypalony garnek kwaskiem cytrynowym? To również bardzo proste! Opakowanie kwasku cytrynowego wsyp do garnka, zalej wodą, tak by zakryć przypalone obszary. Całość gotuj przez około 20 minut. Po ostudzeniu naczynia wylej wodę i umyj je z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Pamiętaj, aby nie stosować kwasku cytrynowego do garnków emaliowanych, ceramicznych oraz z powłoką teflonową.

Przeczytaj także: Najlepsza patelnia – jak ją wybrać? Przegląd produktów marki Actuel od Auchan

Jak czyścić przypalony garnek solą kuchenną?

Namaczanie w wodzie z solą to kolejny sposób na usunięcie spalenizny. Może być ona stosowana do wszystkich rodzajów garnków oprócz ceramicznych. Czyszczenie jest proste – wsyp szklankę soli na dno garnka, zalej 3 szklankami wody i pozostaw w naczyniu na całą noc. Rano wypłucz i umyj garnek. Możesz też stworzyć mieszankę soli i wody w proporcjach 1:1, umieścić ją w przypalonym garnku i doprowadzić do wrzenia przez około 15 minut, aby mogła rozpuścić przypalony osad.

Jak uratować spalony garnek specjalistycznymi środkami?

Kiedy domowe metody usuwania przypaleń z garnka zawodzą, sięgnij po środki specjalistyczne. To preparaty, które najczęściej zawierają emulgatory. Ich zadaniem jest rozpuszczenie przypalonej substancji, tak aby, w możliwie najkrótszym czasie odeszła od ścianek naczynia.

Oczywiście, zanim rozpoczniesz usuwanie przypaleń z garnka za pomocą środków dostępnych w sklepach, koniecznie zapoznaj się z etykietą producenta. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie spraye, pasty czy pianki są przeznaczone do każdego rodzaju garnka. Niektóre środki mogą trwale uszkodzić powierzchnię naczynia, które w konsekwencji będziesz musiał wyrzucić.

Jak dbać o garnki, aby unikać przypaleń w przyszłości?

Metody przedstawione w naszym poradniku z pewnością uratują nie jedno naczynie przed wyrzuceniem. Jak zadbać o garnki? 

  1. Przede wszystkim unikaj nagłych zmian temperatury podczas gotowania. Rozgrzewaj je stopniowo – od najniższej do najwyższej temperatury, nigdy na odwrót. 
  2. Ponadto staraj się nie odchodzić od garnka podczas gotowania. Regularnie mieszaj potrawy, aby zapobiec ich przypalaniu. Mowa tutaj o daniach, które lubią przywierać do dna naczyń – konfiturach, dżemach, budyniu czy młodych warzywach. 
  3. W celu uniknięcia przypaleń zastosuj kilka sprawdzonych technik gotowania. Podczas smażenia używaj olejów o wysokim stopniu dymienia. Należą do nich np. olej rzepakowy oraz olej kokosowy. Unikaj duszenia na maśle oraz na margarynie, gdyż te tłuszcze szybko przepalają się w wysokiej temperaturze. 
  4. Zadbaj o czystość swoich naczyń kuchennych. Po każdym użyciu dokładnie czyść garnki, usuwając wszelkie resztki jedzenia. Zamiast druciaków, które rysują delikatną powierzchnię garnków, wybierz miękkie gąbki. Musisz wiedzieć, że rysy czy odpryski powłoki antyprzywierającej mogą sprzyjać przypaleniom. 

Nigdy nie korzystaj uszkodzonych garnków – jak najszybciej je wyrzuć.

Garnki jak nowe z Auchan!

Po przeczytaniu tego poradnika żaden przypalony garnek nie będzie stanowił dla Ciebie wyzwania. Wypróbuj domowe sposoby na czyszczenie spalenizny i sam sprawdź, która metoda jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Pamiętaj, że w przypadku większych zabrudzeń warto sięgnąć po specjalistyczne środki do pozbywania się spalenizny. Regularnie czyść garnki i dbaj o ich przechowywanie. Wypróbuj podkładki ochronne, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń powłoki. Sprawdź w ofercie Auchan, które akcesoria będą dla Ciebie najlepsze.