Aplikacja

Jak wyprać dywan? Sprawdzone sposoby od Auchan

Opublikowano 05.04.2024 - 8 minut czytania

Dywan to praktyczny element wyposażenia wnętrza, który nadaje pomieszczeniom charakteru, przytulności i elegancji. Jednak aby zachować jego atrakcyjny wygląd, konieczne jest regularne czyszczenie i odświeżanie. Plamy, brud czy kurz mogą zmniejszyć walory estetyczne, dlatego warto znać skuteczne sposoby domowego czyszczenia. Jak wyprać dywan, by był czysty i pachnący? Sprawdź nasz poradnik!

Przygotowanie do prania dywanu – co powinieneś wiedzieć?

Odpowiednio dobrany kolor i styl dywanu może dodać elegancji, klasy lub przytulności wnętrzu. Na przykład czarny świetnie komponuje się z wnętrzami w stylu glamour, podkreślając ich wytworność. Biały doskonale pasuje do minimalistycznych czy skandynawskich aranżacji, nadając im przestronności. Jednak bez względu na kolor czy materiał wykonania, dywan z czasem potrzebuje odświeżenia. Dlatego warto wiedzieć, jak wyczyścić dywan i pozbyć się trudnych plam czy nieprzyjemnych zapachów.

Zobacz także: Jak prać firanki? Poznaj sposoby od Auchan!

Zacznij od odkurzania

Jak prać dywan w domu? Czyszczenie rozpocznij od dokładnego odkurzenia. Szczególnie w przypadku dywanów o długim włosiu, brud i kurz mogą zagnieździć się głęboko w strukturze. Jeśli masz w swoim domu dywan shaggy (o nawet 10 cm włosiu) – konieczne może być nawet dodatkowe wytrzepanie, aby dokładnie usunąć zabrudzenia z wnętrza włókien.

Regularne odkurzanie dywanu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jego wyglądu, ale także dla ułatwienia późniejszego procesu prania. 

Czym odświeżyć dywan? Możesz do tego użyć dedykowanych środków chemicznych. Jednak przed rozpoczęciem czyszczenia, zaleca się przeprowadzenie testu na niewielkiej, niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że nie spowoduje to uszkodzeń czy zmiany koloru. Wybór detergentu jest równie istotny, dlatego ważne jest zapoznanie się z instrukcjami producenta dywanu oraz materiału, z którego został wykonany, aby uniknąć potencjalnych szkód.

Sprawdź również: Jak urządzić pralnię w domu? Auchan podpowiada

Jak wyprać dywan? Metody prania

Usuwanie plam z dywanów możesz wykonać za pomocą profesjonalnych środków, jak i metod domowych. Wybór odpowiedniego sposobu czyszczenia zależy głównie od rodzaju i wielkości plam, z którymi masz do czynienia. 

Jak wyprać dywan z długim włosiem? Jeśli masz możliwość, użyj specjalistycznego odkurzacza piorącego, który umożliwia dotarcie do głębszych części struktury. Możesz także użyć szczotki i detergentu przeznaczonego do prania dywanów. Ewentualnie zdecyduj się na czyszczenie parowe, jednak ten sposób nie usunie plam, a pozwoli na pozbycie się roztoczy czy bakterii.

Przeczytaj także: Rzeczy potrzebne przy sprzątaniu, czyli niezbędnik Perfekcyjnej Pani Domu

Czym czyścić dywan z krótkim włosiem? Aby go wyprać rozsyp proszek lub nanieś pianę (w zależności od wybranego produktu). Następnie rozmieść detergent za pomocą szczotki lub wilgotnej gąbki czy szmatki. Odczekaj przez czas wskazany przez producenta, po czym odkurz cały dywan.

Zalecane jest regularne czyszczenie dywanów co kilka tygodni, nawet jeśli nie widać na nich plam. Dzięki temu zachowają one swoją puszystość, a wokół nich nie będą unosić się nieprzyjemne zapachy

Jak wyczyścić dywan ręcznie domowym sposobem?

Pranie dywanu domowym sposobem, czyli ręcznie, może być niekiedy najlepszym rozwiązaniem. Jest to szczególnie polecane, gdy masz do czynienia z delikatnymi materiałami lub dywanami o nietypowych rozmiarach, dla których maszynowe pranie może być niepraktyczne. Jest to także przydatne, gdy pojawią się trudne plamy, których nie da się usunąć za pomocą zwykłych środków czyszczących. Pranie ręczne pozwala na dokładniejsze i delikatniejsze traktowanie włókien dywanu, umożliwiając kontrolę nad procesem czyszczenia. 

Jak prać dywan w domu krok po kroku? Zacznij od wytrzepania, mającego na celu usunięcie powierzchniowych zanieczyszczeń. Następnie dywan dokładnie zwilż wodą, zapewniając równomierne nasączenie włókien. Kolejnym krokiem jest wcieranie sody oczyszczonej, co pomaga w usuwaniu trudniejszych zabrudzeń.

Jak wyczyścić dywan na sucho? Po zastosowaniu domowego środka przystąp do odkurzania dywanu, aby usunąć rozpuszczony brud. W przypadku tłustych plam, które nie zniknęły, możesz użyć płynu do naczyń, aby je rozpuścić (najlepiej bez barwników). Następnie miejsce zabrudzenia należy delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Na koniec, można rozpylić na dywanie rozcieńczony płyn do prania dywanów i po krótkim czasie odkurzyć, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. 

Zobacz też: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Jak prać dywan w domu za pomocą maszyn?

W dzisiejszych czasach specjalne odkurzacze, łączące w sobie funkcje odkurzania na sucho i mokro, są coraz łatwiej dostępne. Tego rodzaju modele zyskują popularność ze względu na swoją wszechstronność, pozwalającą na utrzymanie czystości w domu. Na rynku możesz spotkać dwa główne typy tych urządzeń: odkurzacze piorące oraz odkurzacze z funkcją czyszczenia parowego.

Podczas wyboru maszyny do prania dywanów zwróć uwagę na pojemność, moc ssania oraz funkcje czyszczenia, takie jak regulacja ciśnienia wody czy możliwość aplikowania detergentów. Ważne jest również, aby urządzenie było łatwe w obsłudze i miało odpowiednie zabezpieczenia, aby uniknąć przypadkowych uszkodzeń dywanu czy samego urządzenia.

Jak wyprać dywan w domu za pomocą maszyn? Przed przystąpieniem do prania dywanu zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi. Upewnij się, że odkurzacz jest odpowiednio zmontowany i zabezpieczony przed ewentualnymi wyciekami. Przed pierwszym użyciem przetestuj urządzenie na niewielkim obszarze dywanu, aby upewnić się, że nie spowoduje ona żadnych szkód ani nie wpłynie negatywnie na kolor czy strukturę włókien.

Podczas czyszczenia dywanu używaj tylko środków, które są przeznaczone do mechanicznego prania dywanów. Teraz pozostaje pytanie, jak uprać dywan, by go nie zniszczyć? Przede wszystkim unikaj stosowania zbyt dużych ilości detergentu, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego pienienia się. Pamiętaj również, aby dokładnie spłukać dywan po zakończeniu procesu czyszczenia, aby pozbyć się wszystkich środków czyszczących.

Jak wyprać dywan, by go nie odkształcić? Po zakończeniu prania dywanu pozostaw go do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Unikaj stawiania mebli na mokrym dywanie, ponieważ może to prowadzić do powstawania plam lub uszkodzenia podłogi. 

Profesjonalne pranie dywanów – kiedy warto skorzystać z usług ekspertów?

Na Twojej wykładzinie nawet po domowym praniu ciągle są plamy i zastanawiasz się, jak wyprać dywan, by się ich pozbyć? W takim wypadku niezbędne może być skorzystanie z usług profesjonalnych firm czyszczących. Usługi prania dywanów są szczególnie wskazane w przypadku głębokich zabrudzeń, trudnych plam, alergenów lub, gdy dywan wymaga specjalistycznego podejścia z uwagi na swój materiał. 

Profesjonalne firmy posiadają zaawansowane urządzenia i środki czyszczące, które mogą skutecznie usunąć nawet najtrudniejsze zanieczyszczenia, a także zapewnić dokładne odświeżenie i dezynfekcję dywanu. Korzyścią z korzystania z tych usług jest również oszczędność czasu i wysiłku, a także gwarancja uzyskania wysokiej jakości rezultatów, które mogą znacznie przedłużyć pierwotny wygląd dywanu.

Czym czyścić dywan? Produkty dostępne w Auchan

W domowych warunkach do prania dywanów możesz wykorzystać różne produkty, takie jak proszki, pianki lub szampony przeznaczone specjalnie do tego celu. Te środki różnią się między sobą składem, sposobem zastosowania oraz efektami czyszczenia.

Podczas wyboru szamponu do prania dywanów warto zwrócić uwagę na jego rodzaj, ponieważ dostępne są różne typy. Możesz kupić szampony do prania mechanicznego, przeznaczone do czyszczenia poprzez wcieranie w runo dywanu lub za pomocą odkurzacza piorącego. Dla samodzielnego prania dywanów w warunkach domowych zaleca się wybór szamponów do prania mechanicznego, ponieważ inne metody wymagają specjalistycznych urządzeń. Świetnym wyborem będzie tu środek czyszcząco-odplamiający lub spray dodatkowo zwalczający nieprzyjemne zapachy.

Jak odświeżać dywan i go suszyć?

Odświeżanie dywanu nie polega na jego moczeniu. Możesz w tym celu zastosować domowy środek, o którym już wspominaliśmy, czyli sodę oczyszczoną. Wystarczy posypać nią dywan, odczekać 3 godziny, a następnie dokładnie odkurzyć całość. 

Suszenie dywanu wykonuj w przewiewnym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Nie pozostawiaj go mokrego na podłodze, to może spowodować uszkodzenie paneli lub parkietu. Jeśli masz możliwość, wywieś dywan na trzepaku lub płocie. Aby przyspieszyć proces suszenia w pomieszczeniu, możesz ułożyć go na płytkach i umieścić na jego powierzchni suche ściereczki, stare prześcieradło lub ręcznik papierowy. Materiał wchłonie nadmiar wilgoci.

Postaw na pranie dywanu z Auchan i ciesz się czystym wnętrzem!

Podczas czyszczenia używaj delikatnych środków czyszczących, które nie uszkodzą włókien dywanu. Unikaj nadmiernej ilości wody, aby nie spowodować powstania pleśni i pojawienia się roztoczy. Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo oczyścić dywan, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu zadaniach. Dzięki odkurzaczowi z filtrem HEPA możesz skutecznie pozbyć się alergenów i bakterii z włókien.

Nie wystawiaj dywanu na bezpośrednie działanie słońca, aby zapobiec wyblaknięciu kolorów i osłabieniu włókien. Staraj się także równomiernie rozkładać obciążenie na dywanie, aby zapobiec nadmiernemu przetarciu lub wgłębieniom w jednym miejscu.

Warto także korzystać z produktów dostępnych w Auchan, które są skuteczne i pomagają w efektywnej pielęgnacji. Dzięki tym prostym działaniom będziesz mógł cieszyć się pięknym wyglądem pomieszczenia przez długi czas!