Aplikacja
Jak Zaczac Jezdzic Konno

Jak zacząć jeździć konno? Porady dla początkujących

Opublikowano 07/28/2023

Zastanawiasz się, jak zacząć jeździć konno? Jeździectwo jest coraz bardziej popularne w Polsce i coraz więcej osób chce spróbować tej aktywności. To jednak niezwykle wymagający sport, dlatego poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym dowiesz się jak jeździć konno!

Jazda konna – od czego zacząć? Kluczowe kroki dla początkujących

Wiele osób zaczyna jeździć konno dopiero w dorosłym życiu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoje pierwsze kroki stawiać, będąc 30- lub 40-latkiem. Wiek nie ma tu większego znaczenia, liczy się jedynie kondycja fizyczna. Jeździectwo to dziedzina wymagająca prawidłowego oddechu, mocnych mięśni i właściwej równowagi.

Zastanawiasz się, gdzie i jak zacząć jeździć konno? Dobra wiadomość jest taka, że wraz ze wzrostem zainteresowania tym sportem, wzrasta również liczba szkółek i stajni rekreacyjnych. Jeśli postanowisz się uczyć jeździectwa, znajdź ośrodek najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Wówczas zagwarantujesz sobie częstszą możliwość odwiedzania go bez ponoszenia większych kosztów finansowych i utraty czasu. Przed zarezerwowaniem pierwszej lekcji, sprawdź wybrany obiekt, tj. wybierz się na wizytę wstępną.

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad tym, jak zacząć jeździć konno, musisz pamiętać również o bezpieczeństwie. Najpierw należy kupić kask ochronny z aktualnym atestem. Jeśli nie wiesz jaki – nic nie szkodzi, w szkółce jeździeckiej instruktor powinien przedstawić wszystkie niezbędne wymagania. Przez pierwsze kilka lekcji będziesz mógł korzystać z wypożyczonego akcesorium.

Idąc na zajęcia dla początkujących, pamiętaj, aby przyjść chwilę wcześniej. Wówczas dowiesz się, jak poprawnie zapinać kask i dopasować go do swojej głowy. W przypadku jeździectwa środki bezpieczeństwa stoją na pierwszym miejscu, ponieważ chronią przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Jak Jezdzic Konno

Pamiętaj także o odpowiednim obuwiu, zakrywającym całą stopę. Na lekcję zabierz buty sportowe, takie jak adidasy czy trampki. W żadnym wypadku nie zakładaj sandałów, klapek lub botek. Obuwie powinno mieć twardą podeszwę, dzięki czemu stopa będzie się stabilnie opierać o strzemię. Wówczas sprawdzisz już na pierwszej lekcji, jak jeździć konno. Z czasem możesz pomyśleć o profesjonalnych sztybletach – to akcesoria wyposażone w obcas pewnie trzymający się w strzemieniu. Sprawiają, że stopa jest unieruchomiona podczas szybszej jazdy.

Na pierwszą lekcję weź też swobodny ubiór. Obowiązkowe są długie spodnie niekrępujące ruchów i przylegająca do ciała koszula lub oddychająca bluzka. Warto mieć na uwadze, że bawełniana odzież schnie wolniej niż ubrania termoaktywne lub te przeznaczone do treningów. Na pierwszych lekcjach możesz być nawet w jeansach. Pamiętaj jednak, że muszą być elastyczne, wygodne i nie mieć wystających szwów. W innym przypadku mogą uciskać nogi, przez co jazda już po chwili stanie się dla Ciebie męcząca. Podczas szkoleń trzeba unikać luźnych elementów odzieży, ponieważ mogą się zaplątać i doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku.

Na treningi bierz ze sobą buty na przebranie, odzież na zmianę, a także niegazowaną wodę lub bidon z napojem, batony proteinowe i niewielki ręcznik. Jeśli masz długie włosy – weź ze sobą także gumki do związania kosmyków. Wszystko możesz spakować w sportowy plecak lub torbę. Wybierając przedmioty na lekcję jazdy konnej, odwiedź sklep Auchan. Znajdziesz tu duży wybór artykułów sportowych, a także odzież marki Inextenso i potrzebne akcesoria. Z nami profesjonalnie przygotujesz się do swojej pierwszej lekcji jeździectwa!

Zobacz także: Medytacja – poznaj zalety i sprawdź od czego zacząć

Jazda Konna Jak Zaczac

Jazda konna – od jakiego wieku zacząć?

Niemal każda osoba może dowiedzieć się, jak jeździć konno. Podstawy są niezwykle proste, choć wymagają dużej sprawności fizycznej i odpowiedniej wagi. Osoba przystępująca do lekcji jeździectwa musi mieć ciężar wynoszący od 10% do 20% wagi konia. Przed podjęciem zajęć, warto upewnić się, że takie zwierzęta są dostępne w stadninie. Od jakiego wieku zacząć jednak swoją naukę? Niektóre szkółki jeździeckie mogą mieć wymogi dotyczące wieku najmłodszych uczniów. Wiele miejsc przyjmuje maluchy, które ukończyły 6, a czasami nawet 8 lat. Rozpoczynając zajęcia, dzieci muszą mieć odpowiednio rozwiniętą motorykę i sprawność fizyczną. Jazda na koniu wymaga logicznego myślenia, dojrzałości i rozpoznawania sygnałów. Maluchy muszą być skupione i słuchać wskazówek instruktora. Jest to możliwe, tylko wtedy, gdy potrafią się skoncentrować na więcej niż 5 minut.

Podczas jazdy dziecko musi wiedzieć, jak trzymać stopy, jak kierować koniem oraz jak zatrzymać zwierzę, dlatego wiele szkółek przyjmuje maluchy od 6–8. roku życia. Takie pociechy mają już bowiem świadomość, jak nauczyć się jeździć konno.

Dorosła osoba może zacząć trenować w każdym wieku sport, jakim jest jazda konna. Od czego zacząć, jeśli masz wątpliwości? Przede wszystkim skup się na swoim stanie zdrowia – przed pierwszą lekcją warto zrobić podstawowe badania i iść do ortopedy celem sprawdzenia, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania tej aktywności. Niemniej jednak jazda konna ma działanie terapeutyczne, koi nerwy i przynosi wiele radości!

Sprawdź również: Jaką odżywkę białkową wybrać? Ranking 5 produktów Auchan

Jazda Konna Od Czego Zaczac

Jazda konna – jak zacząć? Porady dla nowicjuszy

Jak nauczyć się jeździć konno? Uczenie się nowych rzeczy bywa wyzwaniem, szczególnie jeśli to tak wymagający sport. Jak więc zacząć swoją przygodę? O tym w poniższym akapicie!

Zapisz się do szkółki jeździectwa. Tam zyskasz wiedzę, jak nauczyć się jeździć konno w kontrolowanych warunkach. Lekcje w profesjonalnej stadninie to rozsądny wybór. Pierwsze zajęcia będą zapoznawcze – instruktor opowie o zwierzętach, pokaże podstawowe gesty i sygnały, przedstawi chody koni (step, kłus, galop) oraz pomoże wybrać towarzysza treningów.

Co więcej, zwierzęta treningowe w takich miejscach są przyzwyczajone do początkujących osób, więc chętniej wybaczają pomyłki jeźdźców, bez agresywnej reakcji. Pamiętaj, że błędy są częścią procesu. Musisz myśleć o każdej drobnej czynności – utrzymaniu się w siodle, prawidłowym trzymaniu nóg, odpowiednim ułożeniu stóp i nadaniu kierunku marszu. Nie poddawaj się po pierwszej lekcji! Po kilku zajęciach zobaczysz, jak satysfakcjonujące jest obcowanie ze zwierzętami.

Jak Jezdzic Konno Podstawy

Podczas pierwszych treningów zachowaj czujność, ucząc się, jak jeździć konno. Podstawy są tu niezwykle ważne i pomogą Ci pewniej stawiać kroki na każdych kolejnych zajęciach. Zaczynając naukę jeździectwa, łatwo o dekoncentrację. Wszystko jest nowe, a koń to żywe zwierzę z własnym temperamentem i humorami. Z czasem nauczysz się lepiej rozumieć jego mowę oraz sygnały, jakie wysyła. Chcąc poznać towarzysza, trzeba podejść do niego z akceptacją, pełnym zrozumieniem, a przy tym mieć „oczy i uszy” szeroko otwarte.

Pamiętaj, aby nic nie robić na własną ręką. Każda czynność powinna przebiegać pod nadzorem instruktora. Konie to potężne zwierzęta, które mogą zrobić krzywdę. Warto mieć tego świadomość i nie ulegać pokusie samodzielności.

Pierwsze lekcje jeździectwa będą wymagające – podczas jazdy pracuje całe ciało, a kolejnego dnia wszystkie mięśnie dadzą o sobie znać. Po każdym zakończonym treningu dokładnie się rozciągnij, zrób w domu lekki stretching i weź letnią kąpiel. W ciągu kilku pierwszych zajęć dbaj o swoje ciało, by zakwasy nie były tak odczuwalne.

Może zainteresować Cię także: Badminton – czyli sposób na niedzielne popołudnie!

Jazda Konna Od Jakiego Wieku

Jazda konna i jej zalety – poznaj je z Auchan!

Jeździectwo angażuje wszystkie mięśnie ciała (szczególnie nóg i brzucha), dzięki czemu poprawia krążenie. Co więcej, to świetny sposób na odprężenie – kilka chwil obcowania ze zwierzęciem obniża napięcie, niweluje niepokój i sprawia, że ciało staje się zrelaksowane. U dzieci jeździectwo koryguje postawę i prostuje sylwetkę. To niezwykle ważne, ponieważ maluchy od najmłodszych lat spędzają dużo czasu w zgarbionej pozycji.

Jeździectwo wymaga także skupienia, dlatego wpływa pozytywnie na sferę psychiczną. W czasie lekcji uczeń myśli wyłącznie o wykonywanych czynnościach. W zapomnienie idą problemy, zakupy i lista obowiązków. Działa to odświeżająco i relaksująco. Co więcej, nauka nowych umiejętności zwiększa pewność siebie, a obcowanie z końmi podnosi wrażliwość i pozwala oderwać się od codzienności.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zacząć jeździć konno dzięki poradom od Auchan. W ofercie sklepów stacjonarnych i online znajdziesz także odpowiednie przedmioty na zajęcia. Ucz się nowego i rozwijaj swoje pasje, a my Ci w tym pomożemy!