Aplikacja

Jaka choinka na święta? Wybierz drzewko z Auchan!

Opublikowano 05.12.2023

Nie wyobrażasz sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonego drzewka? Niech już dziś zagości w Twoim salonie! Zastanawiasz się, jaka choinka na święta będzie najlepsza? Sztuczna, a może prawdziwa? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Znaczenie choinki w tradycji świątecznej

Choinka jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli świąt Bożego Narodzenia. Pierwsze wzmianki o przystrajaniu iglastego drzewka są niejednoznaczne. Jedna z legend łączy choinkę z Martinem Lutherem, który spacerując nocą przez las, ujrzał gwiazdy migoczące między świerkami. Postanowił przynieść jedno drzewko do domu, by móc podziwiać jego piękno z rodziną. Następnie przystroił je w różne ozdoby – papierowe łańcuchy, szyszki i suszone owoce, a zwyczaj dekorowania choinek przyjął się w luterańskiej społeczności. Trudno stwierdzić, ile prawdy jest w tej legendzie, choć wystrojone choinki do dziś pojawiają się w luterańskich domach i kościołach.

Pierwsza udokumentowana choinka pojawiła się w 1521 roku na placu Kléber w Strasburgu. Gdy w 1870 roku nastała wojna francusko-pruska mieszkańcy tego regionu zaczęli emigrować po świecie i właśnie w ten sposób tradycja dekoracji świątecznych drzewek rozprzestrzeniła się po całej Francji, a później po całej Europie, stając się ważnym elementem obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Dziś choinka to przede wszystkim symbol narodzin Jezusa Chrystusa, który przypomina o trwałości życia. Jej zielone i pachnące igły wnoszą do domów powiew przyrody w mroźnym czasie, jakim są zimowe miesiące. Dekorowanie choinki i umieszczanie pod nią prezentów jak słodycze czy zabawki to dla wielu rodzin niezwykle ważny element wspólnego spędzania czasu.

W momencie, gdy domownicy zbierają się razem, aby zawiesić na drzewku ozdoby choinkowe, tworzą się więzy rodzinne, jest miło i radośnie. A oto właśnie chodzi w święta Bożego Narodzenia – aby być ze sobą i cieszyć się nawzajem swoją bliskością.

Choinka została zaadaptowana przez wiele kultur, nie tylko tych o tradycjach chrześcijańskich. Nikogo nie dziwi zielone drzewko usytuowane w galerii handlowej w Turcji, Emiratach Arabskich czy w Japonii. Globalizacja choinki to rezultat wpływu kultury zachodniej. Choć w niektórych krajach azjatyckich, zwłaszcza tam, gdzie spotkać można mniejszości chrześcijańskie jak Indie czy Filipiny, obchody Bożego Narodzenia są nadal związane z religijnymi tradycjami chrześcijańskimi, w tym z ozdabianiem drzewka.

Zobacz także: Dekoracja stołu wigilijnego – 5 inspiracji

Rodzaje choinek na święta – jaką wybrać?

Listopad i grudzień to czas, w którym przymierzasz się do zakupu bożonarodzeniowego drzewka. Jaką choinkę wybrać na święta? Żywą, a może sztuczną? Która opcja jest wygodniejsza? Oto zalety i wady żywych oraz sztucznych iglaków.

Choinka sztuczna – wady i zalety

Coraz więcej osób decyduje się na choinki sztuczne. Zastanawiasz się dlaczego? Jest to ozdoba na długie lata. Nie trzeba jej regularnie podlewać. Wystarczy umieścić drzewko na stojaku, a raz na jakiś czas przetrzeć z nadmiaru kurzu. 

 

Przeciwnicy twierdzą, że sztuczne choinki nie pachną i nie są podobne do tych żywych. To nieprawda! Dzisiejsze produkty do złudzenia przypominają te prawdziwe. Wieszając oświetlenie świąteczne, bombki, łańcuchy i kokardy stworzysz niezapomnianą dekorację. Coraz większą popularnością cieszą się kolorowe choinki bądź drzewka pokryte białym lub srebrnym kolorem przypominającym szron. Takie oraz inne okazy znajdziesz w sklepie Auchan.

Na pierwszy rzut oka, tego nie widać, lecz igły sztucznych choinek nie są tak kłujące, jak żywych. Z tego powodu to właśnie sztuczna choinka jest świetnym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi oraz zwierzętami. 

Jej ubieranie w dekoracje świąteczne nie będzie także okupione bolesnym ukłuciem w palec. To jednak nie koniec zalet! Na korzyść sztucznej choinki przemawia to, że można ją kupić z całym zestawem niezbędnym do postawienia drzewka, a więc z podpórką lub stojakiem. Łatwość montażu, demontażu i przechowywania z pewnością doceni wielu właścicieli mieszkań w bloku.

Przeczytaj również:Jak udekorować dom na święta? Przegląd inspiracji

Choinka żywa – wady i zalety

Decydując się na żywe drzewko, wprowadzasz do swojego domu niesamowity zapach lasu. Taka choinka ma również naturalny wygląd, ale to niestety atrakcja tylko jednosezonowa. Jeśli nie masz własnego ogródka, w którym możesz posadzić iglaka, musisz przygotować się na przykry obraz usychających gałązek i opadających igieł. Po kilku tygodniach trzeba pożegnać się z choinką i wyrzucić ją pojemnika na bioodpady.

Dbanie o nią musi być systematyczne, w przeciwnym razie drzewko uschnie w przeciągu kilku dni, być może nawet nie dotrwa do świąt. Przynosząc do domu prawdziwe drzewko, musisz przygotować się również na regularne zamiatanie spadających igieł. Mając dzieci bądź zwierzęta domowe, może być to uciążliwe.

Jaka choinka na święta? Poradnik zakupowy

Nadal nie wiesz, jaka choinka na święta będzie najlepsza? Rozmiar, kształt oraz rodzaj drzewka ma ogromne znaczenie.

Jaka choinka na święta żywa – przegląd gatunków

W przypadku choinek żywych często wybieranym gatunkiem jest świerk srebrny o gęstych igłach w lekko srebrzystym kolorze. Jeśli zastanawiasz się, która choinka pachnie, to właśnie świerk srebrny roztacza w domu wspaniały zapach świąt. Co więcej, drzewko wygląda bardzo smukło, a więc nadaje się do małych pomieszczeń.

Kolejną popularną odmianą jest świerk zielony. Decydując się na takie drzewko, musisz pamiętać o regularnym podlewaniu. Najlepiej, aby ozdoba stała z dala od kaloryfera, w przeciwnym razie szybko gubi igły.

Jodła kaukaska to kolejny wybór na bożonarodzeniową choinkę o mocnych i gęstych gałęziach. Igły choć usychają, nie opadają, więc możesz zapomnieć o bałaganie pod choinką. Ze względu na brak charakterystycznego zapachu polecana jest dla alergików.

Sprawdź także: Jaki prezent dla chłopca na Mikołajki? Nasze propozycje

Sztuczna choinka – z jakich materiałów?

Kluczowym czynnikiem przy wybieraniu sztucznego drzewka jest materiał, z którego zostało wykonane. Dla osób, które szukają taniego rozwiązania, polecamy choinki wykonane z folii PCV. Zielone drzewka są także łatwe w modelowaniu. Gałązki przytwierdzone są do pnia – wystarczy je tylko rozprostować. Niestety, z biegiem lat tworzywo PCV traci elastyczność, co objawia się zniekształceniem igieł.

Jeśli cenisz sobie naturalność, a zarazem wytrzymałość zwróć uwagę na choinki polietylenowe (PE). Drzewka wyglądają, jakby dopiero zostały wycięte ze środka gęstego lasu. Polietylen to materiał, który doskonale imituje gałązki i igły. Przyciąga spojrzenie intensywną zielenią, a przy tym ma zwiększoną odporność na odkształcenia, wilgoć i zmienną temperaturę. Jedynym mankamentem choinek z PE mogą być widoczne prześwity między koronami.

A co powiesz na choinki hybrydowe, które powstają z mieszanki folii PCV i polietylenowych gałązek? Nie mają prześwitów – wręcz przeciwnie – takie drzewka cechują się mnogością detali. Ciekawym zabiegiem jest imitacja świeżych odrostów na zakończeniach gałęzi, które przymocowane są do niej na stałe. Większość choinek hybrydowych to modele niezwykle różnorodne pod względem kolorystycznym.

Przygotowanie i pielęgnacja drzewka

Zanim przyniesiesz do domu wymarzone drzewko, dokładnie oszacuj, czy dany model zmieści się w Twoim wnętrzu. Przede wszystkim dokonaj pomiarów wysokości pomieszczenia. Decydując się na żywą choinkę, sprawdź przed zakupem świeżość drzewka. Potrząśnij nim delikatnie. Jeśli igły nie opadają, a są elastyczne to znak, że roślina jest świeża.

Gdy kupiłeś drzewo z korzeniami, umieść go w pojemniku z ziemią. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się donice i skrzynki balkonowe. Dysponując już ściętą choinką, zaopatrz się w stojak z wbudowanym pojemnikiem, który zalewa się wodą. Możesz też przyciąć pień drzewka przed umieszczeniem w stojaku. W ten sposób ułatwisz mu pobieranie wody.

Pamiętaj o aklimatyzacji żywej choinki. Nie wnoś jej od razu do ogrzewanego pomieszczenia, lecz przez kilka godzin trzymaj w chłodniejszym miejscu. Może być to balkon, garaż czy budynek gospodarczy. Przed ubraniem możesz zraszać drzewko zimną wodą. Później jest to już niemożliwe, ze względu na zainstalowane oświetlenie oraz inne ozdoby.

W utrzymaniu drzewka w zdrowej kondycji pomocne są również nawozy i preparaty dla iglaków. Żywa choinka na święta powinna stać w chłodnym miejscu, oddalonym od kaloryfera i kominka.

Sztuczne drzewko nie ma aż tak wielu wymagań. Możesz postawić go w dowolnym miejscu, oczywiście z dala od źródeł ognia. Nie musisz pamiętać o regularnym podlewaniu czy nawożeniu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobry stojak, który utrzyma ciężar choinki. Jeśli zauważyłeś, że po poprzednim sezonie świątecznym Twoja choinka jest zakurzona, rozbierz drzewko na części i zamocz je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Do wody możesz również dodać kilka kropel sosnowego olejku eterycznego. Mały okaz wystarczy umieścić w brodziku lub w wannie i opłukać wodą, a następnie wysuszyć.

Jak przechowywać choinkę po świętach? Żywe drzewko z korzeniami możesz posadzić w ogrodzie, ściętą roślinę musisz wyrzucić do śmieci. Choinkę sztuczną włóż do oryginalnego kartonu, którym ją kupiłeś, bądź zafoliuj stretchem, a następnie umieść w suchym i przewiewnym miejscu.

Przeczytaj również: Jak wybrać prezent dla dziewczynki? Mikołajkowy poradnik Auchan

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Zadbaj o bezpieczeństwo

Pamiętaj, że choinka niezależnie czy to prawdziwa, czy sztuczna płonie bardzo szybko, a pożary są dość często spowodowane brakiem rozwagi. Oto kilka rad, aby święta Bożego Narodzenia były bezpieczne.

Przede wszystkim ustaw choinkę z dala od kominka, grzałek, piecyków czy termowentylatorów. Upewnij się, że drzewko nie blokuje wyjścia z pokoju czy też z domu, dlatego nie umieszczaj go blisko okien i drzwi. Do oświetlenia choinki wybierz lampki opatrzone znakiem CE, potwierdzającym, że produkt spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa określone przez dyrektywy europejskie. Najlepsze są światełka LED, które nie emitują tyle ciepła. Nie zawieszaj na choince świecani zimnych ogni. Zawsze wyłączaj lampki na choince, zanim położysz się spać bądź wyjdziesz z domu. Nie używaj światełek z uszkodzonym obwodem lub jeśli któraś z diod jest spalona. 

W domu pełnym dzieci bądź zwierząt domowych jeszcze baczniej musisz zwracać uwagę na to, gdzie stawiasz choinkę. Mali ciekawscy mogą pod Twoją nieuwagę dobrać się do drzewka i po prostu go przewrócić. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest, by choinkę umieścić w stabilnym stojaku – najlepiej metalowym, który poradzi sobie z ciężarem drzewka. Dodatkowo możesz przywiązać choinkę sznurkiem do umieszczonego w ścianie haczyka. Zamiast szklanych ozdób, które mogą ulec rozbiciu, postaw na plastikowe bombki i dekoracje

Wybierz swoją idealną choinkę z Auchan!

Mamy nadzieję, że już wiesz, jaka choinka do domu będzie najlepszym wyborem. W sklepach Auchan czekają na Ciebie wiecznie zielone drzewka wykonane z najlepszej jakości materiałów. Wraz z nimi możesz zakupić niesamowite ozdoby świąteczne z kolekcji Happy Together, Christmas Dream czy Snowy Cottage oraz inne artykuły dla domu.

Już dziś zachęcamy Cię do odwiedzenia naszych sklepów. U nas zrobisz przedświąteczne zakupy. Stacjonarnie lub online! Tak jak Ci wygodnie.