Aplikacja
Jaką Drukarkę Kupić

Jaką drukarkę kupić? Znajdź odpowiednią dla siebie

Opublikowano 04/21/2023

Szukasz drukarki, która posłuży Ci wiele lat? W ofercie producentów znajdziesz dwa typy drukarek: laserowe i atramentowe. Jaką drukarkę kupić na domowy użytek? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy!

Jaką drukarkę kupić do domu?

Czy znasz sytuację, kiedy musisz coś pilnie wydrukować, ale przeszkodą jest brak drukarki? Nawet jeśli sporadycznie drukujesz dokumenty, posiadanie domowej drukarki to duży komfort. Przyczyna jest prozaiczna: domowe drukowanie dokumentów oraz innych rzeczy pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Tym samym nie musisz prosić znajomych o ważny wydruk lub wydawać pieniędzy na wydrukowanie dokumentów w lokalnej drukarni.

Domowa drukarka – do czego może się przydać?

Najbardziej popularnym zastosowaniem domowej drukarki jest drukowanie dokumentów. Pewnie nieraz zdarzyła Ci się sytuacja, kiedy musiałeś wydrukować ważną umowę, fakturę, formularz do wypełniania czy urzędowe pismo.

Domowa drukarka będzie równie przydatna do drukowania innych rzeczy, np. etykiet wysyłkowych, ważnych notatek na studia lub kolorowanek dla dzieci. Zaawansowane drukarki umożliwiają nawet drukowanie zdjęć. Jeśli tylko zadbasz o dobry papier fotograficzny, zdjęcie z domowej drukarki może z powodzeniem ozdobić Twoją ścianę lub znaleźć się w albumie.

jaką drukarkę wybrać

Drukarka – jaką wybrać? Typy drukarek

Drukarki można ogólnie podzielić na dwa rodzaje: atramentowe i laserowe. Oba ich rodzaje wyraźnie się od siebie różnią, więc konkretny typ będzie odpowiedni do konkretnych zastosowań.

Zatem jaką drukarkę wybrać? Podstawowym czynnikiem, który różnicuje drukarki, jest technologia wydruku. Drukarka atramentowa działa z wykorzystaniem płynnego tuszu, z kolei drukarka laserowa posiada wymienny toner. Zawartością tonera są sproszkowane cząsteczki żywicy termoplastycznej, pigmentu oraz żelaza, które poddane reakcjom fizycznym oraz chemicznym tworzą na papierze druk.

Zalety i wady drukarek atramentowych i laserowych

Z uwagi na niższą cenę drukarek atramentowych, to właśnie one są pierwszym wyborem przy zakupie drukarki do użytku domowego. Najważniejsze zalety drukarek atramentowych to wysoka jakość wydruku i niewielki rozmiar samego urządzenia. Wadą jest jednak niska wydajność tuszu, która przekłada się na wyższy koszt eksploatacji (konieczność częstego dokupowania tuszu w przypadku regularnego drukowania).

W przypadku drukarek laserowych koszty eksploatacji są znacznie niższe, ponieważ jeden toner wystarcza starcza na znacznie więcej wydruków niż klasyczny tusz w drukarce atramentowej. Poza tym drukarki laserowe oferują wysoką trwałość wydruków, podczas gdy wydruki atramentowe często wymagają doschnięcia. Wadą drukarek laserowych jest jednak wyższa cena.

Jaka Drukarke Kupic Do Domu

Jaką drukarkę wybrać do domu i na co zwrócić uwagę?

Poza podstawowymi typami drukarek istnieje jeszcze wiele innych czynników i funkcji, które warto brać pod uwagę przy okazji wyboru sprzętu tego typu.

Funkcje dodatkowe

Wiele drukarek to tzw. urządzenia wielofunkcyjne, które oprócz opcji drukowania oferują możliwość skanowania i kopiowania dokumentów. O ile drukarki atramentowe 3 w 1 to stosunkowo małe urządzenia, tak już drukarki laserowe 3 w 1 zajmują dużo miejsca i zwykle są przeznaczone do zastosowań biurowych.

Wydruk kolorowy vs. monochromatyczny

Drukarki dostępne w sprzedaży umożliwiają drukowanie czarno-białe i/lub kolorowe. Atramentowe drukarki drukujące w kolorze są lepszym wyborem do zastosowań domowych, ze względu na ich kompaktowość. Natomiast kolorowe drukarki laserowe to urządzenia o większych gabarytach.

Jaką drukarkę kupić do domu? Jeśli potrzebujesz drukować w kolorze i szukasz drukarki typowo domowej, bardziej opłacalna będzie drukarka atramentowa. Jeżeli jednak drukujesz dokumenty w monochromie (czarno-białe), wówczas możesz rozważyć wybór zarówno drukarki atramentowej, jak i laserowej.

Wydajność drukowania

Jak już wspomnieliśmy, drukarki atramentowe wymagają do działania tuszów, natomiast drukarki laserowe – tonerów. Cena przeciętnego tonera (do drukowania w monochromie) jest zwykle wyższa od ceny tuszu, ale toner wykazuje większą wydajność. W ekstremalnych przypadkach toner umożliwia wydrukowanie kilkukrotnie razy większej ilości dokumentów aniżeli kartridż wypełniony tuszem. Ponadto drukarka laserowa drukuje szybciej, zatem wydrukuje więcej stron w ciągu jednej minuty niż drukarka atramentowa.

Pamiętaj, że tusz w drukarkach atramentowych ma tendencję do wysychania (w przypadku rzadkiej eksploatacji). W drukarkach laserowych podobny problem nie występuje, ponieważ proszek zawarty w tonerze jest zawsze gotowy do pracy.

Możliwość drukowania dwustronnego

Spośród wielu funkcji drukarek, jedną z najbardziej przydatnych jest możliwość drukowania dwustronnego (duplex) – bez konieczności ręcznego odwracania arkuszy po zadrukowaniu pierwszej strony. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, jeśli przewidujesz częste drukowanie wydruków dwustronnych.

Inne ważne parametry

Być może zależy Ci na występowaniu konkretnych funkcji dodatkowych, które mogą znacznie ułatwić korzystanie z drukarki. Mowa np. o funkcji drukowania dokumentów bezprzewodowo (z wykorzystaniem sieci Wi-Fi) lub obecności wyświetlacza, który wskazuje aktualny stan urządzenia.

Oprócz tego możemy uwzględnić szereg innych parametrów, takich jak szybkość drukowania, rozdzielczość wydruków, obsługiwane przez drukarkę formaty papieru lub zasobność pojemnika na papier.

Jaka Drukarka Najlepsza Do Domu

Jaka drukarka najlepsza do domu? Auchan wybiera zwycięzcę

Najlepsza drukarka do domu to taka, która spełnia Twoje osobiste wymagania. Mimo to można wyróżnić uniwersalne cechy, które predysponują dany model drukarki do użytku domowego. W sklepie Auchan znajdziesz drukarki różnych producentów. Masz do wyboru zarówno modele atramentowe, jak i laserowe. Oto nasze propozycje, jaką drukarkę kupić do domu!

Drukarka atramentowa HP DeskJet 2710e

Jeżeli drukujesz dokumenty sporadycznie, możesz rozważyć zakup drukarki atramentowej. Miejsce 5. w naszym zestawieniu zajmuje drukarka atramentowa HP DeskJet 2710e. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które posiada funkcję kopiowania i skanowania. Zaletą modelu DeskJet 2710e jest drukowanie zarówno w monochromie, jak i w kolorze.

Drukarka HP DeskJet 2710e posiada miejsce na 2 wkłady drukujące. Szybkość drukowania w monochromie i w kolorze wynosi odpowiednio 7,5 oraz 5,5 strony na minutę. Dodatkowym udogodnieniem jest wbudowany wyświetlacz, który na bieżąco wskazuje stan urządzenia. Drukarkę możesz podłączyć do komputera za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo, przy użyciu internetowej sieci Wi-Fi.

Drukarka atramentowa HP DeskJet 2720e

Drukarka HP DeskJet 2720e to model bliźniaczy dla drukarki z miejsca 5. Tak jak poprzednik, model DeskJet 2720e jest urządzeniem wielofunkcyjnym: umożliwia drukowanie, skanowanie i kopiowanie dokumentów w monochromie i w kolorze.

Przewaga tego modelu polega na większej liczbie obsługiwanych formatów papieru. W tym przypadku zyskujesz możliwość drukowania na kopertach, a tym samym w rozmiarze A5. Pozostałe parametry są identyczne dla obu urządzeń: liczba wkładów drukujących, szybkość drukowania, pojemność podajnika na papier czy też możliwość drukowania za pośrednictwem bezprzewodowej sieci Wi-Fi.

Drukarka Jaka Wybrac

Drukarka laserowa HP LaserJet M110we 7MD66E

Czy wiesz już jaką drukarkę kupić do domu? Jesteśmy na półmetku naszego zestawienia. Jeśli szukasz drukarki drukującej tylko w monochromie, świetnym wyborem dla Ciebie może się okazać laserowa drukarka HP LaserJet M110we.Ważną zaletą drukarki laserowej jest wysoka wydajność, która według zapewnień producenta może bez szwanku wydrukować do 8000 stron na miesiąc.

Prezentowany model obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty papieru (A4, A5, A6), mieści w podajniku 150 arkuszy, a także umożliwia drukowanie bez użycia kabla, z wykorzystaniem bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Szybkość drukowania wynosi aż 20 stron w ciągu jednej minuty.

Drukarka atramentowa Canon Pixma G2420

Na miejscu 2. znalazła się nieco droższa drukarka atramentowa, ale wyróżniająca się na tle konkurencji wysoką wydajnością (aż 12 000 stron na miesiąc). To urządzenie wielofunkcyjne, obsługujące również skanowanie i kopiowanie dokumentów. Wszystkie czynności możesz wykonywać zarówno w monochromie, jak i w kolorze.

Wyróżnikiem drukarki Canon Pixma G2420 jest obsługa niestandardowych arkuszy, takich jak dwustronny papier matowy czy nawet materiał do wprasowania na koszulki. Urządzenie obsługuje 4 wkłady drukujące, natomiast połączenie z komputerem odbywa się wyłącznie w sposób przewodowy.

Drukarka atramentowa Epson EcoTank L3251

Na szczycie naszego zestawienia znalazła się wydajna drukarka atramentowa Epson EcoTank L3251. Z jej pomocą wydrukujesz, zeskanujesz lub skserujesz wszelkie dokumenty w różnych formatach. Urządzenie obsługuje wydruki w monochromie i w kolorze. Czy Epson EcoTank to najlepsza drukarka do domu?

Drukarka Epson nie korzysta z kartridżów, lecz pojemników wymagających uzupełniania atramentem z buteleczek – to rozwiązanie znacznie wygodniejsze. Szybkość wydruków w monochromie i w kolorze wynosi odpowiednio 10 oraz 5 stron na minutę. Dzięki obsłudze Wi-Fi możesz bezprzewodowo sparować drukarkę z dowolnym urządzeniem.

Domowa drukarka – jaką wybrać?

Czy wiesz już jaką drukarkę kupić? Przy jej zakupie zwróć szczególną uwagę na dwa czynniki: koszty eksploatacji wybranego modelu oraz częstotliwość drukowania. Ogólna zasada mówi, że drukarki atramentowe są lepsze do okazjonalnych wydruków, z kolei drukarki laserowe są droższe przy zakupie, ale bardziej ekonomiczne przy częstym użytkowaniu.

Jeśli wybierzesz drukarkę atramentową i zechcesz zaoszczędzić na oryginalnych tuszach, śmiało możesz skorzystać z zamienników. Zamienniki tuszów do drukarek atramentowych oferuje marka Qilive, czyli marka własna sklepu Auchan. Zakup zamiennika Qilive to dobry sposób na obniżenie kosztów eksploatacji drukarki, przy jednoczesnym zachowaniu świetnej jakości wydruków.

Zatem jaka drukarka najlepsza do domu? Swój idealny model znajdziesz w sklepie Auchan. Zapraszamy!