Aplikacja

Jaka pasta do zębów na co dzień sprawdzi się najlepiej?

Opublikowano 25.04.2024 - 8 minut czytania

Zastanawiasz się, jaka pasta do zębów najlepiej zadba o higienę jamy ustnej oraz kondycję uzębienia? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie! Nie tylko dowiesz się, czym powinna charakteryzować się dobra pasta do zębów, ale też jak ją dobrać do danego wieku.

Zakupowy poradnik – zadbaj o higienę jamy ustnej i wybierz pastę dla siebie

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko warunek pięknego uśmiechu, ale również istotny element ogólnego stanu zdrowia. Kluczem do białych zębów oraz świeżego oddechu jest dobrze dobrana pasta do zębów. 

Czy wiesz, z czego składa się pasta do zębów? Do jej najważniejszych składników należą:

 • fluor: niezbędny do remineralizacji szkliwa;
 • środki ścierające: usuwają płytkę nazębną i pomagają w polerowaniu zębów;
 • substancje zwilżające: ułatwiają aplikację pasty;
 • środki zapobiegające powstawaniu kamienia nazębnego;
 • środki pieniące.

Typy past do zębów i ich przeznaczenie

Pasty do zębów można podzielić na kilka głównych kategorii, zależnie od ich przeznaczenia i głównych funkcji:

 • pasty przeciwpróchnicze – zawierające fluor, który pomaga wzmocnić szkliwo zębów i chronić przed próchnicą;
 • pasty wybielające – zawierające dodatkowe środki polerujące lub chemiczne, które pomagają redukować przebarwienia na zębach;
 • pasty dla osób z wrażliwymi zębami – stworzone tak, aby minimalizować dyskomfort podczas mycia. Często zawierają substancje, które blokują kanaliki prowadzące do nerwów zębowych;
 • pasty ziołowe – korzystające z naturalnych ekstraktów roślinnych, które mogą działać antybakteryjnie i zapewniać świeży oddech;
 • pasty do zębów dla dzieci – o łagodniejszym składzie i atrakcyjnych smakach, zachęcające najmłodszych do regularnego mycia zębów.

 

Jaka pasta do zębów będzie najlepsza? Wybór powinien być podyktowany osobistymi potrzebami i stanem zdrowia jamy ustnej. Przykładowo, osoby z wrażliwym uzębieniem powinny szukać past z zawartością nitratu potasu lub chlorku strontu, które pomagają zmniejszyć nadwrażliwość. Z kolei palacze, miłośnicy kawy i osoby walczące z przebarwieniami mogą skorzystać z past wybielających, które zawierają środki polerujące lub chemiczne wybielające.

Pamiętaj, aby zawsze czytać etykiety. Dzięki temu dokładnie zrozumiesz, co kupujesz i na jakich składnikach opiera się dany produkt. Przede wszystkim zwracaj uwagę na:

 • listę składników m.in. ilość fluoru, obecność hydroksyapatytu czy arganiny;
 • zalecany przez producenta sposób użycia;
 • informacje o ewentualnych ostrzeżeniach. 

 

Jest to niezwykle istotne  dla osób z alergiami lub specjalnymi wymaganiami zdrowotnymi.

Ile fluoru powinna mieć pasta do zębów?

Fluor to składnik, który ma za zadanie chronić zęby przed próchnicą, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy dieta bogata w cukry oraz kwasy jest coraz bardziej powszechna. Ich obecność wpływa na uszkodzenia szkliwa oraz jest idealnym środowiskiem dla bakterii. 

Zawartość fluoru w paście do zębów jest ściśle powiązana z wiekiem:

 • dla dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia zalecane jest stosowanie past, które zawierają od 1350 do 1500 ppm (cząsteczek na milion) fluoru;
 • dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat: od 1000 do 1350 ppm;
 • dla dzieci poniżej 2 roku życia: około 500 ppm fluoru;
 • osoby starsze: okresowo pasty o zawartości fluoru nawet 5000 ppm.

 

Musisz zwrócić na to uwagę, ponieważ młodsze dzieci mogą mieć tendencję do połykania pasty podczas mycia zębów, co przy wyższych stężeniach fluoru może przyczynić się do rozwoju tzw. fluorozy. Fluoroza to schorzenie, które charakteryzuje się pojawieniem białych plam lub przebarwień na powierzchni zębów i jest wynikiem przewlekłego nadmiaru fluoru w organizmie.

Regularne stosowanie pasty do zębów z właściwą ilością fluoru przynosi wiele korzyści:

 • wzmacnia szkliwo, czyniąc zęby bardziej odporne na działanie kwasów;
 • pomaga w odbudowie niewielkich uszkodzeń szkliwa, zanim przeistoczą się one w głębsze ubytki;
 • przyczynia się do obniżenia ryzyka powstawania próchnicy.

 

Mimo licznych korzyści płynących z używania fluoru, istnieje ryzyko związane ze stosowaniem past z jego zbyt wysoką zawartością, szczególnie w przypadku dzieci. Nadmiar tej substancji może dodatkowo wpłynąć na ogólny stan zdrowia, na przykład na kości i stawy. Ten problem może dotyczyć także osób, które korzystają z wody o podwyższonej zawartości fluoru. Dlatego pasta bez fluoru dla dorosłych również powinna znaleźć się w twoim łazienkowym asortymencie. 

W takim razie – jaka pasta bez fluoru jest najlepsza? W Auchan znajdziesz produkty zawierające m.in. szałwię, witaminę B5, czy wysokogatunkowe krzemionki koloidalne. Można stosować ją codziennie, najlepiej minimum dwa razy dziennie. Efekt to świeży oddech, a przede wszystkim czysta i higieniczna jama ustna.

Jaka pasta do zębów dla dorosłych jest najlepsza?

Pasta do zębów dla dorosłych powinna zawierać składniki, które przyczyniają się do ogólnego zdrowia zębów i dziąseł. Jednym z najważniejszych jest wspomniany już fluor, który pomaga w remineralizacji szkliwa i ochronie przed próchnicą

Kolejnym ważnym aspektem jest obecność substancji antybakteryjnych. Składniki takie jak ksylitol czy triclosan pomagają w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, co jest kluczowe w zapobieganiu chorobom dziąseł i zapewnieniu świeżego oddechu.

Pasta dla osób z wrażliwością zębów powinna zawierać składniki, które blokują drobne kanaliki w zębach prowadzące do nerwów. Azotan potasu lub chlorek strontu mogą znacząco zmniejszyć dyskomfort związany z wrażliwością, umożliwiając komfortowe jedzenie i picie.

Nadwrażliwość dziąseł to kolejny problem, z którym boryka się wielu dorosłych. Pastę idealną dla osób z takimi problemami charakteryzuje obecność składników przeciwzapalnych i kojących, takich jak aloes czy ekstrakty z rumianku, które pomagają łagodzić podrażnienia i wspomagać regenerację tkanki dziąsłowej. 

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają też pasty do zębów zawierające składniki naturalne. Składniki takie jak wyciąg z mięty, eukaliptusa czy herbaty zielonej nie tylko zapewniają świeży oddech, ale również mają właściwości antyseptyczne, które mogą pomagać w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej bez stosowania składników chemicznych.

Przeczytaj także: Dowiedz się, jak nitkować zęby. Poradnik od Auchan

Dobra pasta do zębów dla seniorów – składniki, które warto wziąć pod uwagę

Wraz z wiekiem potrzeby dotyczące higieny jamy ustnej ulegają zmianie. Seniorzy stają przed wyzwaniami, które wymagają szczególnej uwagi, takimi jak:

 • suchość ust, spowodowana mniejszą produkcją śliny czy zażywanymi lekami;
 • większa podatność na próchnicę;
 • problemy z dziąsłami. 

 

Składniki, które powinny znaleźć się w paście do zębów dedykowanej seniorom, to przede wszystkim:

 • gliceryna czy ksylitol, które nawilżają i wspomagają naturalną funkcję śliny – mogą przynieść ulgę w przypadku suchości ust, poprawiając komfort codziennego funkcjonowania;
 • fluor pomaga w remineralizacji zębów i ochronie przed próchnicą, co jest kluczowe, gdy naturalne mechanizmy obronne ust mogą być osłabione;
 • aloes, rumianek, czy triclosan to substancje antybakteryjne i kojące, pomagają w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za choroby dziąseł i nieświeży oddech;
 • wapń i fosforany mogą przyczynić się do wzmocnienia szkliwa i zapobiegania jego dalszemu rozkładowi.

 

Wybierając pastę do zębów dla seniorów, ważne jest, aby formuła była łagodna i nie powodowała dodatkowego podrażnienia. Produkty z minimalną ilością substancji pieniących, mogą być bardziej odpowiednie, zwłaszcza dla osób z wrażliwymi dziąsłami lub tych, którzy noszą protezy.

Jaka pasta do zębów dla dzieci będzie najlepszym wyborem?

Każde dziecko jest inne i może mieć specyficzne potrzeby dotyczące opieki dentystycznej. Na przykład dzieci, które mają już wypełnienia, mogą potrzebować past z dodatkową ochroną przeciwpróchniczą, podczas gdy te z aparatem ortodontycznym powinny sięgać po pasty, które skuteczniej czyszczą trudno dostępne miejsca.

Żeby zachęcić maluchy do regularnego mycia zębów, ważne jest, aby pasta miała przyjemny smak i konsystencję. Musisz pamiętać, by smak nie był zbyt intensywny ani słodki, co mogłoby prowokować dziecko do połykania zamiast wypluwania po szczotkowaniu.

Pasty przeznaczone dla dzieci często zawierają składniki łagodzące i naturalne, które minimalizują ryzyko podrażnień. Aloes, rumianek czy wyciąg z nagietka są znane ze swoich właściwości kojących i mogą przyczyniać się do poprawy stanu dziąseł oraz mniej bolesnego mycia, szczególnie ważnego w przypadku wrażliwości u małego dziecka.

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem wyboru pasty dla dzieci. Produkty te nie powinny zawierać agresywnych chemikaliów ani sztucznych barwników, które mogłyby zaszkodzić delikatnej błonie śluzowej dziecka lub prowadzić do niepożądanych reakcji alergicznych. Rodzice powinni także zwracać uwagę na opakowanie i upewnić się, że jest ono bezpieczne i łatwe do użytkowania przez dzieci.

Przeczytaj jeszcze: Szczoteczka – soniczna czy elektryczna? Poradnik Auchan

Jaka jest najlepsza pasta do zębów? Podsumowanie

Jaka pasta na krwawiące dziąsła, przebarwienia, wrażliwość czy nieprzyjemny oddech będzie najlepsza? To zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan uzębienia czy aktualne problemy zdrowotne.

W sklepie internetowym Auchan znajdziesz dobrej jakości pasty dla każdego – dzieci, dorosłych, seniorów, a nawet osób zmagających się z nadwrażliwością. To produkty od renomowanych producentów, którzy wiedzą, jak dobrać składniki oczyszczające, bakteriobójcze oraz wybielające. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale i lepsze samopoczucie, dlatego wybierz pastę w Auchan i stosuj ją regularnie!