Aplikacja
Ktory Oczyszczacz Do Mieszkania Wybrac

Jaki oczyszczacz powietrza warto kupić? Ranking TOP 3

Opublikowano 30.10.2023

Kiedy wiele miast boryka się z problemem smogu, pyłów i alergenów, oczyszczacz może pomóc. W artykule przedstawimy, jak działają te sprzęty, jakie są ich typy i na co zwracać uwagę przy wyborze. Przygotowaliśmy też ranking godnych uwagi modeli, dzięki któremu dowiesz się, jaki oczyszczacz powietrza będzie dla Ciebie odpowiedni!

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

Zanim dowiesz się, jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania sprawdzi się w Twoim otoczeniu, poznaj charakterystykę tego typu urządzenia. Jego podstawowym celem jest eliminacja wszelkich zanieczyszczeń, w tym kurzu, pyłków, sierści zwierzęcej, dymu papierosowego, bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy. Jednak niektóre oczyszczacze mogą również dodatkowo nawilżać lub jonizować powietrze, co pozwala poprawić jego ogólną jakość. Stosowanie tego rodzaju małego AGD wiąże się także z różnymi potencjalnymi korzyściami:

  • poprawą komfortu oddychania i pomoc w przypadku problemów z układem oddechowym, takimi jak astma, alergia, kaszel czy katar,
  • zmniejszeniem ryzyka infekcji i chorób wywoływanych przez drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową,
  • ochroną skóry przed wysuszeniem i podrażnieniami spowodowanymi przez suche i brudne powietrze,
  • zwiększeniem poziomu koncentracji i poprawą nastroju dzięki eliminacji nieprzyjemnych zapachów.

Korzystanie z oczyszczaczy powietrza wpływa na dobrostan domowników. Urządzenia tego typu będą szczególnie przydatne w okresach, gdy jakość powietrza jest niska (zima), a także, kiedy wzmożone są zagrożenia związane z alergenami (wiosna, lato) czy chorobotwórczymi czynnikami mikrobiologicznymi. 

Czas, byś poznał najważniejsze funkcje i parametry, jakimi powinien wyróżniać się dobry oczyszczacz powietrza. Dowiedz się, jak działa taki sprzęt, a także sprawdź, czym poszczególne rodzaje różnią się od siebie.

Decyzja, jaki oczyszczacz powietrza wybierzesz, powinna być podjęta przede wszystkim na podstawie kluczowego parametru sprzętu. Jest nim zastosowana technologia filtracji. Działanie tych urządzeń polega bowiem na „przepuszczaniu” powietrza przez różne rodzaje filtrów. Każdy z nich ma inną skuteczność i usuwa różne rodzaje zanieczyszczeń. Oto główne technologie stosowane w oczyszczaczach.

Ranking Oczyszczaczy

Systemy filtracji mechanicznej

Bazują na filtrach fizycznych, które zatrzymują większość cząstek stałych o wielkości do 0,3 mikrometra takich jak kurz, pyłki roślin, sierść zwierzęca, bakterie i wirusy. Rozpowszechnionym systemem tego typu jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Znane są one z wysokiej skuteczności, ponieważ pochłaniają znaczną część cząstek unoszących się w powietrzu.
Aby jednak mogły działać skutecznie, wymagają regularnej wymiany lub czyszczenia. Są także inne rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza. Jaki wybrać, jeśli filtracja mechaniczna nie spełnia Twoich oczekiwań?

Sprawdź również: Najlepszy dzbanek filtrujący – ranking małych urządzeń AGD niezbędnych w kuchni

Filtry węglowe

Filtry z węglem aktywnym, nazywane są także filtrami węglowymi. Pozwalają pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, szkodliwego dymu papierosowego i niektórych innych zanieczyszczeń chemicznych. Są skuteczne z uwagi na właściwości węgla aktywnego. Ma on bowiem zdolność pochłaniania i zatrzymywania cząstek zapachowych, co skutkuje poprawą jakości powietrza w pomieszczeniach. W rezultacie filtry węglowe są często stosowane w oczyszczaczach zaprojektowanych specjalnie do kuchni czy pomieszczeń gospodarczych.

Jaki Oczyszczacz Powietrza

Jonizatory

Jonizatory generują jony dodatnie lub ujemne, które łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń. Powodują ich opadnięcie na podłogę lub specjalną płytkę zbierającą. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w usuwaniu drobnych zanieczyszczeń i alergenów. W przeciwieństwie do tradycyjnych oczyszczaczy powietrza modele wyposażone w technologię jonizacji nie wymagają wymiany filtrów. Jeśli wybierzesz takie rozwiązanie, pamiętaj o regularnym czyszczeniu płytek i odkurzaniu podłogi pod urządzeniem oraz wokół niego.

Sprawdź także: Najlepszy wentylator? Oto zestawienie polecanych produktów!

Top Oczyszczacze Powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania? Kryteria wyboru

Technologia filtracji to bardzo ważny, ale nie jedyny czynnik, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza. Istnieje więcej kwestii do rozważenia, w tym m.in.:

  • zapotrzebowanie na wydajność – im większe pomieszczenie, tym większą pojemność i moc powinien mieć oczyszczacz. Wydajność możesz poznać dzięki współczynnikowi CADR (Clean Air Delivery Rate), który wyraża ilość oczyszczonego powietrza w metrach sześciennych na godzinę. Podczas poszukiwań produktu zwracaj uwagę, aby był co najmniej równy 2/3 objętości pomieszczenia.
  • poziom hałasu – oczyszczacz pracuje (a przynajmniej powinien pracować) w trybie ciągłym, dlatego ważne jest, aby generował niski poziom hałasu i nie zakłócał spokoju domowników. W tym kontekście ważny jest parametr dB (decybele), określający natężenie dźwięku. Niektóre modele oczyszczaczy mają różne tryby pracy, w tym tryb nocny. Jest to opcja, która zmniejsza intensywność pracy urządzenia na noc (do poziomu dźwięku około 20–30 dB), co pozwala utrzymać ciszę w porze snu. 
  • funkcjonalność i ergonomia dobry oczyszczacz powietrza powinien być również łatwy w obsłudze i utrzymaniu. Zwróć uwagę na przydatne funkcje: wskaźnik stanu filtrów lub poziomu wody, timer, łączność bezprzewodowa czy kompatybilność z dedykowaną aplikacją mobilną.
  • marka urządzenia – gdy szukasz oczyszczacza powietrza, miej na względzie renomę marki. Uznani producenci często oferują dłuższą gwarancję, co daje dodatkową pewność, że urządzenie okaże się trwałe i będzie działać niezawodnie przez dłuższy czas. Co więcej, filtry do markowych oczyszczaczy są często łatwiej dostępne. 

Wiesz już, czym powinien charakteryzować się dobry oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać, aby zakup się opłacił? Sprawdź nasze zestawienie!

Ranking Oczyszczacz Powietrza

Ranking oczyszczaczy – poznaj urządzenia

Zakup sprzętu wymaga rozważenia wielu czynników. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy zestawienie oczyszczaczy ze sklepu internetowego Auchan. Prezentujemy propozycje, które uwzględniają różne potrzeby.

Hama – Oczyszczacz powietrza „Smart”

Oczyszczaczem Hama możesz sterować za pomocą aplikacji. Dzięki temu ustawisz urządzenie bez wstawania z kanapy. Przy pełnych obrotach Hama Smart generuje hałas do 50 dB.

Oczyszczacz Hama świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach do 65 m². Sprzęt pomoże w walce z pykami, sierścią zwierząt, kurzem czy roztoczami. Co więcej – urządzenie jest smukłe i niewielkich rozmiarów, dzięki czemu świetnie wpasuje się w wystrój nawet mniejszego pomieszczenia.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Sharp KC-F32EUW

Ten nowocześnie wyglądający oczyszczacz powietrza wyposażono w funkcję nawilżania, dzięki czemu jest w stanie zastąpić dwa różne urządzenia. Za filtrację odpowiada technologia jonizacji plazmowej Plasmacluster. Pomaga ona usuwać alergeny, bakterie i roztocza.

Na uwagę zasługują też czujniki, które zapewniają pomiar temperatury, poziomu wilgotności czy ilości kurzu, co pomaga dostosować pracę urządzenia do otoczenia. Sprzęt otrzymał atest higieniczny przyznawany przez PZH.

Oczyszczacz powietrza Philips AC5659/10

Uwagę zwraca również oczyszczacz powietrza Philips AC5659/10 ma na wyposażeniu filtr wstępny, filtr HEPA i filtr z węglem aktywnym. Ułatwia usunięcie z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczeń. Pomaga zwalczać kurz, pyłki czy sierść zwierząt, a także dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy oraz bakterie czy wirusy.

Urządzenie ma funkcję automatycznej regulacji prędkości pracy, która zależy od jakości powietrza. Parametr CADR wynosi 500 m³/h, co obrazuje efektywność sprzętu. Dzięki zakresowi hałasu 20–51 dB będzie to dobry oczyszczacz powietrza do sypialni, salonu lub biura.

Wybór oczyszczacza nie jest już problemem!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania wpisuje się w Twoje potrzeby. Pamiętaj, że zakup takiego urządzenia to inwestycja w komfort życia. Dlatego warto dokonać świadomej i przemyślanej decyzji. Pamiętaj również o dbaniu o swój sprzęt. Regularnie sprawdzaj stan filtrów i wymieniaj je zgodnie z zaleceniami producenta. Czyść elektrody lub płytę zbierającą w oczyszczaczach elektrostatycznych czy jonizacyjnych. Dzięki temu to praktyczne urządzenie posłuży przez długi czas i zapewni Ci czystsze powietrze!

Koniecznie sprawdź też w Auchan wybór nawilżaczy, klimatyzatorów i grzejników elektrycznych. Zapraszamy do zakupów online lub w naszych sklepach stacjonarnych. Do zobaczenia!