Aplikacja

Jaki prezent dla nauczyciela na koniec roku? Zainspiruj się! 22 kreatywne pomysły

Opublikowano 06/21/2023

Jaki prezent dla nauczyciela na koniec roku będzie odpowiedni? Kwiaty, książka, zestaw kawy i herbaty lub słodycze to bezpieczne opcje, które nigdy Cię nie zawiodą. Zobacz, w jaki sposób wręczyć prezent na koniec roku dla nauczyciela, aby okazać wyrazy szacunku.

Prezent dla nauczyciela jako podziękowanie za trud nauki. Zasady dotyczące upominków

Niewielki prezent dla nauczyciela na koniec roku to wyraz uznania i podziękowania za trud włożony w nauczanie i wychowywanie swoich podopiecznych. Upominki przygotowują nie tylko sami uczniowie, ale przede wszystkim ich rodzice. Bardzo często to członkowie rady rodziców czy trójki klasowej pojawiają się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego, żeby osobiście wręczyć nauczycielowi czy wychowawcy podarunek.

Zgodnie z literą polskiego prawa nauczyciele w szkołach publicznych są funkcjonariuszami publicznymi (przepis ten obowiązuje od 2007 r.). W związku z powyższym każda forma podarunku może być poczytywana jako korzyść majątkowa. Aby nie narażać więc nauczyciela na niezręczną sytuację, staraj się wybrać symboliczny drobiazg lub prezent, który będzie służył mu w pracy.

Zdecydowanie lepiej wyglądać będzie wręczanie prezentu od całej klasy czy grupy, niż upominki indywidualne od konkretnego ucznia. Prezent dla wychowawcy na koniec roku powinien więc kupić samorząd klasowy lub rada rodziców.

Jaką kwotę przeznaczyć na prezent na zakończenie roku dla nauczyciela?

Kwota przeznaczona na prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego zależy m.in. od budżetu rady rodziców czy uczniów, relacji z nauczycielem (czy jest to wychowawca, czy tylko nauczyciel od konkretnego przedmiotu), a także zwyczaje obowiązujące w danej szkole.
Zazwyczaj prezenty na zakończenie szkoły od klasy dla wychowawcy są bardziej wartościowe niż podarunki wręczane nauczycielowi, z którym uczniowie spotkają się po wakacjach.

Jeśli decydujesz się na zbiorowy prezent od całej klasy, dobrze ustalić kwotę, którą każdy rodzic będzie musiał przeznaczyć na ten cel. Często składka na poszczególną osobę to kwota wynosząca ok. 20-50 zł.

Jaki prezent dla nauczyciela na koniec roku wybrać?

Prezent na koniec roku dla nauczyciela powinien być dostosowany do osobowości i zainteresowań nauczyciela. Poniżej znajdziesz 20 pomysłów na to, co możesz kupić od całej klasy lub indywidualnie, aby podziękować za rok ciężkiej pracy.

Książki

To chyba najlepszy prezent dla każdego nauczyciela, niezależnie od płci. Wybierz tytuł związany z dziedziną, której dana osoba naucza lub jest związany z indywidualnymi zainteresowaniami.

Elegancki długopis lub pióro do pisania

Starannie wykonany długopis lub pióro może być zarówno praktycznym, jak i eleganckim prezentem dla nauczyciela niezależnie od płci. Taki produkt możesz też odpowiednio spersonalizować, np. poprzez dodanie graweru.

Organizer biurkowy, kalendarz lub notes

To przydatny prezent, który pomoże nauczycielowi w zarządzaniu swoim czasem i obowiązkami. Możesz wybrać gustowny notes, np. oprawiony w skórę czy ozdobiony inicjałami nauczyciela lub organizer, który pedagog postawi na swoim biurku w klasie.

Personalizowany breloczek do kluczy

Wybierz breloczek z motywem związanym z zainteresowaniami nauczyciela lub ozdobiony jego imieniem czy inicjałami. Ten drobny gadżet nauczyciel zawsze może nosić przy sobie w szkole.

Filiżanka do herbaty lub kawy z motywem związanym z przedmiotem nauczania

Wybierz filiżankę z nadrukiem związanym z pasją nauczyciela. Dzięki temu picie ulubionych napojów sprawi mu jeszcze większą przyjemność podczas przerwy.

Zestaw do zaparzania kawy lub herbaty

To uniwersalny prezent, z którego ucieszy się większość nauczycieli! Zestaw kaw lub herbat wraz z akcesoriami możesz dołączyć go do gustownej filiżanki, tworząc ciekawy komplet prezentowy.

Klasyczny zegar biurkowy

Elegancki zegar biurkowy może być zarówno praktycznym dodatkiem, jak i ozdobą na biurku nauczyciela.

Bilet do teatru lub opery

Jeśli nauczyciel jest miłośnikiem kina lub teatru, możesz podarować mu bilet na wybrane przedstawienie lub film. Co więcej, najlepiej wręczyć 2 wejściówki, tak, aby pedagog mógł zabrać ze sobą bliską osobę. Ciekawą opcją jest także zakup nielimitowanego biletu do kina na określony okres, np. rok.

Komplet do aromaterapii, z olejkami eterycznymi i dyfuzorem

Zestaw do aromaterapii może pomóc nauczycielowi w relaksacji i tworzeniu przyjemnej atmosfery w domu czy nawet w klasie! To fantastyczny gadżet dla osób, które potrzebują wyciszenia po ciężkim dniu.

Personalizowana ramka ze zdjęciem klasowym

Wybierz ramkę ozdobioną imieniem nauczycielki/nauczyciela lub napisem, który wyraża podziękowanie. W środku zamieść zdjęcie całej klasy, np. z wycieczki szkolnej czy z profesjonalnej sesji, którą tradycyjnie wykonuje się w szkole.

Słodycze!

Choć to dość powszechny pomysł prezent na zakończenie roku dla nauczyciela, ma też jedną wielką zaletę – zawsze się sprawdza! Wybierz zestaw wykwintnych czekoladek lub ciasteczek w eleganckim, metalowym opakowaniu. Jeżeli dysponujesz większym budżetem, np. funduszami zgromadzonymi od całej klasy, przygotuj piękny kosz z czekoladkami, truflami i ciasteczkami! Możesz nawet skomponować zestaw słodyczy bezglutenowych.

Kosz pełen smakołyków!

Elegancki koszyk prezentowy może zostać także wypełniony innymi, wspaniałymi smakołykami. Wybierz wyselekcjonowane produkty z Auchan! Znaleźć mogą się tam konfitury, prawdziwy miód, greckie oliwki, włoskie antipasti, orientalne przyprawy, sery (najlepiej próżniowo zapakowane), a także tropikalne owoce. Przygotowując kompozycję, stawiaj przede wszystkim na jakość i unikalność produktów spożywczych. W sklepach stacjonarnych Auchan znajdziesz szeroką ofertę gotowych koszty okolicznościowych.

Zestaw kosmetyków

Wręcz nauczycielowi czy nauczycielce zestaw pięknych i aromatycznych kosmetyków. Możesz stworzyć kompozycję soli, olejków, świecpłynów do kąpieli. Świetnie sprawdzą się produkty o uniwersalnym zastosowaniu, np. kremy do rąk, mydła czy balsamy.

Więcej pomysłów na prezent kosmetyczny znajdziesz w naszej specjalnej kategorii Auchan. Zainspiruj się już teraz!

Jaki prezent dla wychowawcy na koniec szkoły? Przygotuj coś większego!

Upominek dla nauczyciela, który przez ostatnie lata szczególnie angażował się w wychowanie i prowadzenie klasy, może być nieco bardziej znaczący i wartościowy. Dobry prezent dla wychowawcy na koniec szkoły to np.:

  • personalizowany album pamiątkowy – uczniowie mogą umieścić w nim wspólne zdjęcia, notatki, listy podziękowania i wspomnienia. Niech będzie to rodzaj scrapbooka! Taki album będzie miał dużą wartość sentymentalną dla nauczyciela,
  • wyjazd weekendowy dla wychowawcy – na przykład do miejsca, które jest dla niego ważne lub które chciałby odwiedzić. Może to być szansa na relaks i celebrację zakończenia etapu. Rozważ także zakup vouchera na wizytę w SPA,
  • komplet biżuterii – to doskonały wybór zwłaszcza dla kobiety. Prezent ten będzie wartościowy i sentymentalny,
  • ciekawy kurs lub szkolenie – zbierz odpowiednią składkę od całej klasy na nieszablonowy podarunek, np. w postaci kursu kulinarnego, wspinaczki górskiej czy kreatywnego pisania. Tematyka powinna być związana zainteresowaniami wychowawcy,
  • okolicznościowy medalion, trofeum lub odznaka – zamów spersonalizowaną nagrodę dla najlepszego wychowawcy z jego nazwiskiem oraz rokiem ukończenia przez klasę szkoły. Będzie to trwała pamiątka, którą zawsze będzie mógł trzymać w swojej klasie. 

Co dać nauczycielowi na koniec roku? Prezenty DIY!

Jeżeli nie chcesz wydawać dużej kwoty na prezent dla nauczyciela, zbierz grupę uczniów i przygotuj coś własnoręcznie. Możesz także poprosić nauczyciela plastyki, aby pomógł przygotować taki projekt DIY podczas lekcji. Własnoręcznie wykonany upominek będzie miał ogromną wartość sentymentalną dla pedagoga. Co więc przygotować?

Osobisty notes

Wykorzystaj zwykły notes lub kup puste notatniki, a następnie ozdób okładkę. Możesz użyć różnego rodzaju materiałów, takich jak kolorowe taśmy, naklejki, tkaniny, farby lub nawet wydrukować i przykleić zdjęcie na okładkę.

Personalizowany kubek

Kup zwykły, biały kubek ceramiczny i użyj specjalnych pisaków do ceramiki lub farb akrylowych, aby stworzyć własny wzór lub napis. Możesz napisać na nim słowo “Nauczyciel” lub wybrać motyw związany z dziedziną nauczania.

Świeca DIY

Wykonaj własną świecę, używając specjalnych wkładów do świec, barwników i olejków zapachowych. Możesz również ozdobić słoik, w którym umieszczona będzie świeca, stosując techniki takie jak decoupage lub malowanie.

Tablica z wyrazami wdzięczności

Wykorzystaj prostą tablicę korkową lub białą tablicę suchościeralną i stwórz miejsce, gdzie uczniowie mogą napisać słowa wdzięczności i podziękowania dla nauczyciela. Możesz również ozdobić tablicę różnymi kolorowymi elementami dekoracyjnymi.

Produkty niezbędne do kreatywnej zabawy DIY znajdziesz w dziale z akcesoriami szkolnymi Auchan.

Uniwersalny prezent dla wychowawcy na koniec roku: kwiaty i kartka z podziękowaniami! Jaki bukiet wybrać?

Jaki prezent dla nauczyciela możesz wybrać z mniejszym budżetem? Nie zawsze musisz silić się na wyszukane podarunki. Czasem najlepszym upominkiem będzie tradycyjny bukiet kwiatów – to przecież piękny gest wdzięczności.

Na zakończenie roku wybrać możesz:

  • herbaciane, białe lub różowe róże – są one symbolem wdzięczności i szacunku,
  • gerbery – symbolizujące radość i szczęście, 
  • stokrotki – to urocze i niewinne kwiaty, które mogą przekazywać wiadomość o wdzięczności i przyjaźni,
  • frezje – te rośliny mają niezwykły zapach, dlatego dzięki nim stworzysz bardzo atrakcyjny bukiet.

Do kwiatów możesz dołączyć także kartkę okazjonalną, na której wyrazisz swoją wdzięczność za pracę i wsparcie nauczyciela. Niech podpisze się na niej cała klasa – to dopiero będzie pamiątka!

Prezent dla nauczyciela na koniec roku – masz to!

Jaki prezent dla nauczyciela na koniec roku kupić? Wybranie stosownego upominku dla wychowawcy czy ulubionego pedagoga może być kłopotliwe. Wybierz podarunek, który będzie miał wartość sentymentalną i stanie się dla nauczyciela pamiątką po wspólnie przepracowanym roku. Niezbędne elementy do prezentów DIY, kwiaty oraz inne podarunki znajdziesz w Auchan.