Aplikacja
Jadalne Grzyby W Lesie

Jakie grzyby są jadalne? Co zbierać w lesie? Jesienny poradnik na grzybobranie

Opublikowano 28.09.2023

Październik to idealny moment na spacer po lesie i grzybobranie, najlepiej z kimś, kto zna się dobrze na grzybach. Dowiedz się, jakie grzyby są jadalne – jakie grzyby zbierać do koszyczka, a które dla własnego dobra lepiej zostawić na miejscu.

Grzybobranie – sposób na aktywność jesienią

Możliwe, że Twoja aktywność jesienią spada, jednak nie należy jej całkowicie ograniczać. Spacery w chłodniejszej temperaturze hartują organizm na zimę. Dodatkowo kontakt z naturą, szczególnie po całym tygodniu pracy, jest zbawienny dla ciała i umysłu. Gdy jeszcze oprócz tego wybierzesz się do lasu na poszukiwanie grzybów, połączysz przyjemne z pożytecznym. 

Mitem jest, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych. Zawierają one sporo białka, do 4% błonnika oraz witaminy z grupy B (B1, B2) oraz C, D i E. Najwięcej witaminy B1 mają kurki, a borowiki i podgrzybki są bogate w witaminę D. Grzyby zawierają też więcej witaminy B2 niż warzywa

Przeczytaj też: Roślinne źródło białka – co to jest i dlaczego jest nam potrzebne?

W witaminy szczególnie bogate są maślaki. W grzybach znajdziesz również sporo minerałów, w tym:

 

 • potas (zwłaszcza borowik szlachetny i koźlarz babka
 • fosfor,
 • wapń,
 • żelazo,
 • selen,
 • cynk,
 • miedź (szczególnie boczniak – grzyb uprawny, który możesz wyhodować w domu).

 

Dowiedz się więcej: Boczniaki w codziennej diecie – właściwości i zastosowanie w kuchni

Są w nich również związki fenolowe, które działają przeciwutleniająco (zapobiegają powstawaniu wolnych rodników – prozapalnych cząsteczek w organizmie).

Ich lekko- lub ciężkostrawność w potocznym znaczeniu zależy od konkretnego przepisu. Gdy zalejesz je śmietaną i podasz jako dodatek do tłustego, smażonego mięsa, takie danie będzie ciężkostrawne. Grzyby jako farsz czy dodatek, np. do kaszy gryczanej, będą zdecydowanie lżejsze. Z dietetycznego punktu widzenia, zawarta w grzybach leśnych chityna, podobnie jak błonnik może przyspieszać przesuwanie się pokarmu w jelitach, ale jednocześnie może utrudniać wchłanianie zawartych w nich składników odżywczych.  

Więcej o kaszy: Kasza gryczana – właściwości, o których nie miałeś pojęcia!

Jakie Grzyby Mozna Zbierac

Prawdą jest to, że w niektórych nadleśnictwach poziom metali ciężkich w grzybach znacznie wykracza poza normę. Badania analityków AGH (Badanie stężenia ołowiu i cynku w ekstraktach z maślaków zwyczajnych rosnących na terenie Nadleśnictwa Olkusz – G. Moskal, D. Łękawa i A. Potoczek) z 2018 roku na maślakach wskazały, że poziom ołowiu w tych grzybach przekracza dopuszczalną normę. Badacze uczelni nie rekomendują zbierania grzybów w tym rejonie. 

Na „czystość” grzybów od metali ciężkich ma wpływ nie tylko poziom zanieczyszczenia środowiska, ale również: 

 • jakość gleby,
 • gatunek grzybów,
 • szybkość wzrostu owocnika,
 • stopień dojrzałości grzybów. 

Ministerstwo Zdrowia radzi, by grzyby zbierać z dala od skrajów lasu, rowów, szos i zakładów produkcyjnych. 

Prawdziwy „wysyp” bezpiecznych grzybów najwyższej jakości, niezależnie od sezonu, przez cały rok, znajdziesz w Auchan. Zapraszamy Cię na „grzybobranie” do naszych sklepów stacjonarnych i online. Znajdziesz u nas m.in.: 

To wszystko i jeszcze więcej czeka na Ciebie pod szyldem naszych marek: Auchan, Kciuk oraz Pewni Dobrego – szukaj tych oznaczeń na produktach. Z produktami marki Pewni Dobrego możesz być pewny najwyższej jakości swoich zakupów. Mrożone borowiki marki Pewni Dobrego zebrano w najczystszych polskich lasach i zamrożono zaledwie kilka godzin po zbiorze. Dzięki tak szybkiemu przetworzeniu zachowują głęboki, pełny, charakterystyczny smak. Będą one doskonałym dodatkiem do jajecznicy, omleta oraz do pasztecików, bułek drożdżowych na słono, krokietów czy uszek i pierogów własnej roboty. Sprawdzą się też jako dodatek do zapiekanek, farsz do mięs i do sosów

Równie dobrze spisze się mieszanka grzybów mrożonych marki Auchan z podgrzybkami i maślakami w składzie (67% zawartości). Resztę (33% składu) stanowią pieczarki, ale bez obaw – smak lasu pozostanie wyczuwalny. Grzybowa zupa mrożona marki Auchan z ziemniakami, cebulą, podgrzybkami i maślakami pozwoli Ci się „przenieść” do lasu w 15 minut – bo tyle trwa jej ugotowanie. Z suszonymi i mrożonymi grzybami odpada czasochłonny proces obróbki grzybów i sam wypad do lasu – jeśli akurat nie masz na niego czasu. Grzyby marynowane (nie tylko pieczarki marki Auchan, ale również dostępne u nas rydze czy podgrzybki), są właściwie gotową przekąską, którą wystarczy przełożyć do miseczki, do dzielenia się. 

Jakie grzyby są jadalne i jak je rozpoznać?

Aby wyprawa się udała, najważniejsze są 2 podstawowe zasady grzybobrania: 

 

 

 1. Nigdy nie zbieraj grzybów, których nie znasz 
 2. Pozostaw w lesie grzyby, których nie jesteś pewny

 

Nie zbieraj też zbyt młodych, nie do końca wykształconych, ani zbyt starych grzybów. W przypadku tych pierwszych może być Ci trudno rozpoznać, jaki to gatunek. Jednocześnie jednak młode, ale już w pełni wykształcone grzyby są najlepsze i najbardziej wyraziste w smaku. Starsze egzemplarze są mniej wątpliwe, ale jednocześnie z reguły już robaczywe lub nadgryzione przez dzikie zwierzęta. Eksperci Nadleśnictwa Siedlce przypominają też, że stare grzyby są nasiennikami grzybów na kolejny rok. W owocniku – części, którą zbierasz i potocznie nazywasz grzybem – znajdują się zarodniki, które wiatr pomaga rozsiewać po lesie.

Jakie Grzyby Zbierac

Jakie grzyby można zbierać? 1 cecha jest kluczowa dla bezpieczeństwa

Jakie są grzyby jadalne i na jakie cechy zwrócić uwagę podczas grzybobrania? Jakie grzyby można zbierać bez większych obaw, nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z grzybobraniem? Ministerstwo Zdrowia zaleca początkującym zbieranie grzybów rurkowych (z charakterystyczną „gąbeczką” lub „sitkiem” pod kapeluszem). Do takich grzybów należą:

 • prawdziwki, 
 • podgrzybki,
 • maślaki,
 • koźlarze (inaczej zwane jako kozaki).

Wśród grzybów rurkowych w polskich lasach nie ma gatunków śmiertelnie trujących. Są one najczęściej po prostu niejadalne (np. twarde lub gorzkie w smaku), a więc bezpieczniejsze niż grzyby blaszkowe. Warto pamiętać, że wszystkie grzyby śmiertelnie trujące blaszki posiadają, a niektóre są do siebie bliźniaczo podobne. Ze smaczną kanią często mylony jest np. muchomor sromotnikowy. Pomyłka może być bardzo niebezpieczna. 

Jak przygotować się na grzybobranie i zminimalizować ryzyko pomyłki?

Jeśli nie masz pewności, jakie grzyby są jadalne i czy te, które zebrałeś, nadają się do jedzenia, na pierwsze grzybobrania wybieraj się z ekspertami nadleśnictwa. Informacje na temat planowanych wypraw na grzyby można znaleźć na stronie Lasy.gov.pl. Pomoc uzyskasz też w punktach skupu i u grzyboznawców oraz w terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która prowadzi rejestr takich osób. Oddziały instytucji są w każdym mieście powiatowym.

Na wyprawę weź atlas grzybów, doświadczoną osobę, wiklinowy kosz lub bawełnianą, przewiewną torbę (aby grzyby się nie zaparzyły – zaparzone w plastikowych pojemnikach, mogą być toksyczne) i nożyk. Ściągnij też jedną z aplikacji na telefon dla grzybiarzy-amatorów, np. Na Grzyby lub Atlas Grzybów. Jeśli idziesz na grzyby sam i nie znasz dobrze lasu, zabierz też naładowany powerbank i urządzenie GPS. Aktualne (i ciągle aktualizowane) występowanie grzybów sprawdzisz na stronie Grzyby.pl (w zakładce Mapa).

Jakie grzyby zbierać w lesie? Krótki przewodnik dla grzybiarzy

Sprawdź, jakie grzyby zbierać, czym wyróżniają się wśród innych i jak bezpiecznie je rozpoznawać. Oto kilka najpopularniejszych gatunków. 

 • Pieprznik jadalny (tzw. kurka)

Są to pyszne, kruche, delikatne i lekko pieprzne w smaku, a jednocześnie bardzo aromatyczne grzyby. Nawet jeśli nie masz pewności, jakie grzyby zbierać w lesie, kurki rozpoznasz bez trudu. Znajdziesz je i latem, i jesienią. Pomylić możesz je głównie z niejadalną lisówką pomarańczową (powoduje ona lekkie wymioty lub biegunkę, ale nie jest trująca). Lisówki są pomarańczowo-żółte, u kurek dominują różne odcienie żółci (bez pomarańczu). Są też one bledsze niż lisówki. Lisówki mają trzon („nóżkę”) w górnej części wyraźnie odciętą od kapelusza. 

U kurek charakterystyczne jest, że trzon płynnie przechodzi w kapelusz (listewki pod spodem kapelusza zaczynają się już w górnej części trzonu). Lisówka ma regularne blaszki z nielicznymi rozgałęzieniami w kształcie litery Y, u kurek listewki przy brzegach kapelusza rozgałęziają się licznie. Lisówki częściej mają płaski kapelusz, zaś kurki wklęsły, a patrząc z boku, są bardziej pofałdowane. 

Jakie Sa Grzyby Jadalne
 • Borowik szlachetny

Borowik to szczególnie ceniony przez grzybiarzy okaz – za swój głęboki, ale łagodny smak z wyczuwalną nutą orzechów, zapach oraz uniwersalność (nadaje się do gotowania, duszenia, smażenia, pieczenia i suszenia). Młode borowiki szlachetne często mylone są z tzw. borowikiem szatańskim (niejadalnym, bardzo gorzkim goryczakiem żółciowym). Borowik szlachetny z reguły ma większy, szaro-brązowy lub czerwono-brązowy kapelusz i grubszy, bladożółty trzon. „Szatan” jest drobniejszy: ma mniejsze kapelusze i węższe trzony. Goryczak ma siateczkę z dużymi oczkami w oliwkowo-brązowym kolorze. U borowika szlachetnego jest ona drobna i jasna. 

 • Gąska zielonka

Ma nieco twardszą skórkę i miąższ niż inne grzyby, dlatego, przygotowując ją, najlepiej ją obierać i kroić na drobniejsze kawałki. Grzybiarze lubią ją za lekko orzechowy, słodkawy smak. Gąska zielonka ma fałszywą i trującą „siostrę” – gąskę siarkową. Oba grzyby mają zielone kapelusze i jasne blaszki, ale u zielonki pod kapeluszem da się też zauważyć blaszki w żółtym odcieniu. Gąska siarkowa ma też szeroko i rzadko rozstawione blaszki. Po ułamaniu odrobiny kapelusza gąski siarkowej poczujesz nieprzyjemny zapach, przypominający gaz kuchenny. Gąska zielonka pachnie przyjemnie.

 • Czubajka kania 

Kania to jeden z najpopularniejszych w Polsce grzybów. Ma delikatny smak i aromat, a jednocześnie konsystencją może przypominać mięso (dlatego często jej kapelusze smaży się jak kotlety schabowe – w klasycznej panierce). Lubią je szczególnie wegetarianie i weganie, traktując jako zamiennik mięsa. Przysmak grzybiarzy można jednak pomylić z muchomorem plamistym lub sromotnikowym, jednak jest między nimi sporo różnic.

Kapelusz dojrzałej kani może osiągać średnicę do 30-40 cm. Muchomor sromotnikowy i plamisty zwykle jest mniejszy, ma kapelusz o średnicy do 12 cm. Zarówno kania, jak i sromotnik mają na trzonie pierścień, ale u kani jest on ruchomy. Dojrzała kania ma postrzępiony, jasnobrązowy lub sinobrązowy kapelusz z charakterystycznymi ciemnymi łuskami. Im kania starsza, tym twardszy i wypuklejszy ma czubek na szczycie kapelusza. Kapelusz muchomora sromotnikowego jest zwykle gładki, płaski i jasno- lub sinozielony, a w starszych okazach żółtawy i spłowiały. Grzyby różni też trzon: w sromotniku ma on bulwiastą podstawę otoczoną pochewką, u kani jej nie ma. 

Zobacz też: Wegański obiad – 3 propozycje, które skradną Twoje serce

 • Mleczaj rydz

Mleczaje rydze mają owocowy, nietypowy dla grzybów aromat i lekko cierpki, odświeżający smak. Doskonale smakują z patelni, smażone na maśle, które nadaje im delikatności lub jako „kotlety” panierowane w mące. Po przełamaniu kapelusza świeżego mleczaja rydza zobaczysz wyciekające, charakterystyczne, czerwone mleczko. Mleczaj rydz ma ceglastoczerwony lub jasnopomarańczowy kapelusz z ciemniejszymi kręgami i trzon w podobnym kolorze. 

Mleczaj rydz bywa mylony z mleczajem wełnianką, który jest jadalny, ale tylko po odpowiednim przygotowaniu. Wełnianka jest żółtawo-różowa. Po przełamaniu kapelusza wycieka z niej białe mleczko. Mleczaja wełniankę przed zjedzeniem trzeba koniecznie wymoczyć, a następnie gotować min. 20 minut i dokładnie odlać wodę. Po takiej wstępnej obróbce można go podsmażyć i zjeść bez dodatków, w sałatce lub zamarynować.

Przepisy na potrawy z grzybów — jak smacznie i zdrowo wykorzystać zebrane grzyby?

Wiesz już, jakie grzyby zbierać. A co z nich zrobić? Większość gatunków będzie smaczna po prostu z patelni, usmażona na maśle, z dodatkiem pieprzu i soli. Możesz je też łączyć z mięsem, szczególnie dziczyzną, ale pasować będą również do wieprzowiny, wołowiny i kaczki (do czerwonego mięsa).

Sprawdź więcej przepisów: Dania z wieprzowiny – 4 pomysły na obiad z mięsa rasy puławskiej marki Pewni Dobrego

Świeże grzyby (szczególnie kurki) posól dopiero pod koniec smażenia lub tuż po zdjęciu z ognia. Jeśli zrobisz to na początku smażenia, puszczą one sok (a to w nim kryje się smak i aromat) i staną się gumowate.

Kurek nie należy też smażyć i solić z innego powodu. Eksperci Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Kluczbork wskazują, że kurki to grzyby, których pasożyty się nie imają i które zwalczają pasożyty u człowieka. Tracą one jednak te właściwości pod wpływem soli i temperatury powyżej 55 st. C. Jeśli zależy Ci na przeciwpasożytniczych właściwościach kurek, najlepiej je ususz, zmiel i używaj jako przyprawę do kasz, past do kanapek, sosów i różnych farszów.

Oto 2 niebanalne pomysły na przetworzenie leśnych grzybów z pomysłem i korzyścią dla Twojej spiżarni oraz kubków smakowych spragnionych smaku grzybów prosto z lasu, nawet dłuższy czas po sezonie.

Jakie Grzyby Sa Jadalne

Grzyby solone do słoików na zimę

Grzyby solone to nieco zapomniany, ale genialny sposób na zakonserwowanie świeżych leśnych grzybów – również tych, które kupiłeś w Auchan, ale nie planujesz ich na razie wykorzystać. Do konserwowania w ten sposób nie nadają się tzw. suche grzyby (takie, które mają mało soku): kanie i pieczarki. Świetnie sprawdzą się za to maślaki, gąski, opieńki, podgrzybki i prawdziwki. Co ważne, nie dodajemy w przepisie octu. Takie przetwory, w przeciwieństwie do grzybów marynowanych w occie, nadają się do każdego dania, jakie sobie zamarzysz, gdy sezon na świeże grzyby minie. Mogą one być bazą do sosu, dodatkiem do domowego kaszotto, farszu lub do pieczonych mięs. Ogranicza Cię tylko własna fantazja.

Sprawdź też: Kalendarz przetworów – co i kiedy warto zrobić? Przygotuj z nami domowe przysmaki!

Nie trzeba ich już z reguły doprawiać solą, a jeśli uznasz, że są za słone, wymocz je w wodzie, kilkukrotnie zmieniając wodę. Solone grzyby zachowają też wszystkie wartości odżywcze – są podgotowywane bardzo krótko, głównie po to, by zneutralizować ewentualne owady.

1. Oczyść grzyby

Oczyść grzyby i podgotuj je wstępnie przez ok. 10-15 minut. Odcedź i wystudź.

2. Przygotuj czosnek

W międzyczasie obierz i pokrój ząbki czosnku w plasterki. Część z nich możesz zmiażdżyć, by wydobyć więcej aromatu.

3. Przyprawy do słoika

Na dnie wyparzonego naczynia (słoika lub kamionki) ułóż 2 gałązki rozmarynu, a na nich kapelusze grzybów. Przysyp kilkoma kulkami ziela angielskiego i porcją czosnku. Posyp grzyby 1 łyżką soli i ponownie przykryj rozmarynem.

4. Przekładanie warstwami

Powtórz całą czynność (kolejne warstwy grzybów i przypraw). Ostatnią warstwę powinny stanowić kapelusze i reszta soli. Dociąż talerzykiem i dużym kamieniem (najlepiej wyparzonym wcześniej). Umieść w chłodnym miejscu, najlepiej w temp. ok. 5 st. C, ale może być też piwnica lub garaż.

Odstaw na 1-2 dni

Zasolone grzyby szybko złapią sól i puszczą sok. Powinny być stale przykryte sokiem talerzykiem i polnym kamieniem. Jeśli po 1-2 dniach soku będzie mało, dolej nieco osolonej wody. Powinna całkowicie zakryć grzyby. Sprawdzaj w międzyczasie, czy na wierzchu nie pojawiła się pleśń. Wysoka koncentracja soli uniemożliwi jej rozwój, ale należy ją szybko usunąć, a brzegi naczynia natrzeć solą i w razie potrzeby dolać solanki.

Czas całkowity 2880 min
Porcja 40
Przygotowanie 60 min
Gotowanie -
 

Grzyby solone do słoików na zimę

Opublikowano 28.09.2023

Zima to czas, kiedy często wracamy myślami do ciepłych dni spędzonych wśród lasów, zbierając świeże grzyby. Dzięki naszemu przepisowi, możesz cieszyć się smakiem leśnych skarbów przez cały rok! Dowiedz się, jak przygotować grzyby do słoików tak, aby były pyszne, aromatyczne i zachowały wszystkie wartości odżywcze. Prosty krok po kroku przewodnik dla każdego, kto pragnie przenieść letnią atmosferę do swojej zimowej kuchni. Do dzieła!

1. Oczyść grzyby

Oczyść grzyby i podgotuj je wstępnie przez ok. 10-15 minut. Odcedź i wystudź.

2. Przygotuj czosnek

W międzyczasie obierz i pokrój ząbki czosnku w plasterki. Część z nich możesz zmiażdżyć, by wydobyć więcej aromatu.

3. Przyprawy do słoika

Na dnie wyparzonego naczynia (słoika lub kamionki) ułóż 2 gałązki rozmarynu, a na nich kapelusze grzybów. Przysyp kilkoma kulkami ziela angielskiego i porcją czosnku. Posyp grzyby 1 łyżką soli i ponownie przykryj rozmarynem.

4. Przekładanie warstwami

Powtórz całą czynność (kolejne warstwy grzybów i przypraw). Ostatnią warstwę powinny stanowić kapelusze i reszta soli. Dociąż talerzykiem i dużym kamieniem (najlepiej wyparzonym wcześniej). Umieść w chłodnym miejscu, najlepiej w temp. ok. 5 st. C, ale może być też piwnica lub garaż.

Odstaw na 1-2 dni

Zasolone grzyby szybko złapią sól i puszczą sok. Powinny być stale przykryte sokiem talerzykiem i polnym kamieniem. Jeśli po 1-2 dniach soku będzie mało, dolej nieco osolonej wody. Powinna całkowicie zakryć grzyby. Sprawdzaj w międzyczasie, czy na wierzchu nie pojawiła się pleśń. Wysoka koncentracja soli uniemożliwi jej rozwój, ale należy ją szybko usunąć, a brzegi naczynia natrzeć solą i w razie potrzeby dolać solanki.

Czas całkowity 2880 min
Porcja 40
Przygotowanie 60 min
Gotowanie -
Składniki
40
2 kg kapeluszy wybranych grzybów (polecamy podgrzybki lub maślaki)
300-400 g soli kamiennej do przetworów (niejodowanej)
1 główka czosnku
Opcjonalnie: 1 pęczek suszonego tymianku lub kilka gałązek suszonego rozmarynu oraz 20-30 kulek ziela angielskiego (można pominąć, jeśli zależy Ci na grzybach uniwersalnych, do każdego dania).
Składniki
40
2 kg kapeluszy wybranych grzybów (polecamy podgrzybki lub maślaki)
300-400 g soli kamiennej do przetworów (niejodowanej)
1 główka czosnku
Opcjonalnie: 1 pęczek suszonego tymianku lub kilka gałązek suszonego rozmarynu oraz 20-30 kulek ziela angielskiego (można pominąć, jeśli zależy Ci na grzybach uniwersalnych, do każdego dania).

Jak możesz wykorzystać takie grzyby solone? Wystarczy odkręcić słoiczek, opcjonalnie je wymoczyć grzyby w wodzie (by pozbyć się nadmiaru soli) i poddusić je na patelni z dodatkiem przypraw, a następnie zjeść z tłuczonymi ziemniakami lub podgrzać je ze śmietanką 30%. Po doprawieniu tymiankiem, rozmarynem i świeżo zmielonym pieprzem, w 5 minut otrzymasz pyszny, kremowy i gęsty sos, np. do makaronu.

Przyprawa grzybowa

Innym kreatywnym pomysłem na wykorzystanie suszonych grzybów jest przygotowanie własnej przyprawy grzybowej (sproszkowanej). Przechowuj ją w hermetycznie zamykanym słoiczku, by nie straciła intensywnego aromatu, smaku i aby nie dostały się do niej mole spożywcze. Aby temu zapobiec, włóż do słoiczka liść laurowy. Jego zapach nie wpłynie na grzyby, ale mole go nie znoszą. Przyprawę zrobisz w bardzo prosty i szybki sposób.

1. Grzyby do blendera

Przesyp suszone grzyby z opakowania do blendera

2. Blendowanie

Zmiel na wysokich obrotach lub pulsacyjnie.

3. Gotowe!

Przesyp do szczelnie zamykanego pojemniczka i przechowuj w ciemnym i suchym miejscu

Czas całkowity 2 min
Porcja 40
Przygotowanie 1 min
Gotowanie -
 

Przyprawa grzybowa

Opublikowano 28.09.2023

Grzyby są nieodłącznym elementem polskiej kuchni, przynosząc głęboki, leśny aromat do wielu tradycyjnych dań. Co powiesz na stworzenie własnej, domowej przyprawy grzybowej, która podniesie smak Twoich potraw na zupełnie nowy poziom? Wypróbuj naszego przepisu na słoiczek przyprawy grzybowej!

1. Grzyby do blendera

Przesyp suszone grzyby z opakowania do blendera

2. Blendowanie

Zmiel na wysokich obrotach lub pulsacyjnie.

3. Gotowe!

Przesyp do szczelnie zamykanego pojemniczka i przechowuj w ciemnym i suchym miejscu

Czas całkowity 2 min
Porcja 40
Przygotowanie 1 min
Gotowanie -
Składniki
40
1 opakowanie grzybów suszonych (kupisz je w Auchan)
Składniki
40
1 opakowanie grzybów suszonych (kupisz je w Auchan)

Nie miel grzybów w młynku, którym przygotowujesz zwykle ziarna na poranną kawę, bo przesiąknie zapachem grzybów i aromat będzie trudny do usunięcia. Jeśli chcesz, możesz wymieszać przyprawę z suszonym tymiankiem, cząbrem lub majerankiem, tworząc w ten sposób autorską mieszankę. 

Taką przyprawą możesz wzbogacić mnóstwo dań, w tym mrożoną zupę grzybową Auchan (dzięki niej będzie miała jeszcze głębszy smak),  ale również: 

 • sosy (nie tylko grzybowe, ale także mięsne, w tym pieczeniowe),
 • pasty do chleba (doskonale pasuje np. do twarogu),
 • pasztety (mięsne i warzywne),
 • omlety,
 • makarony i risotto,
 • placki (w tym naleśniki i placki ziemniaczane),
 • gulasz, bigos i inne dania jednogarnkowe,
 • farsze (w tym wytrawne, do naleśników),
 • pieczone, smażone i duszone mięso.

Przyprawa jest znana we Włoszech jako polvere di porcini (pol. tłum.: „puder z borowików”), ale zrobisz ją z każdego gatunku grzybów. Na początek, aby przetestować tę przyprawę, możesz zmielić dosłownie kilka grzybów z całego suszonego „wianuszka”. Gdy już odkryjesz, jaką różnicę czyni w smaku, szybko dorobisz więcej i będziesz wykorzystywać ją równie często, jak sól i pieprz. 

Jakie Grzyby Zbierac W Lesie

Już wiesz, jakie grzyby zbierać w lesie! Sprawdź też ofertę Auchan

Wiesz już, jakie są grzyby jadalne i jak uniknąć pomyłki, ale w ferworze poszukiwań nie zapominaj o 2 naczelnych zasadach, które podaliśmy na początku tekstu. Zwiększą one Twoje bezpieczeństwo podczas grzybobrania i uczty ze skarbami lasu. W razie wątpliwości, gdy już masz grzyby w koszyku lub zabierasz się za ich przerabianie, skonsultuj się też z ekspertami.

Każda potrawa, w której wystąpią grzyby, będzie smaczniejsza. To dzięki temu, że mają mnóstwo naturalnego smaku umami, zwanego piątym smakiem (uzupełniającym słony, słodki, kwaśny i gorzki). Za przyjemny, opisywany przez niektórych jako „mięsny” smak umami odpowiedzialny jest kwas glutaminowy. Znajduje się on również w parmezanie, miso i wodorostach. Przez niektórych grzyby nazywane są nawet jako „leśne mięso”. Patrząc na kanię smażoną jak schabowe czy boczniaki z grilla, które do złudzenia przypominają w smaku mięso, coś w tym jest.

Jeśli jesienią wolisz inne aktywności niż zbieranie grzybów lub obawiasz się tego i wolisz kupować je z pewnego źródła, wybierz się na grzyby do Auchan. Odkryj naszą bogatą, pełną ofertę produktów oraz gotowych dań z grzybami i korzystaj z nich przez cały rok – nie tylko jesienią.