Aplikacja

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego? Zobacz listę

Opublikowano 30.01.2024

Trójkąt, gaśnica, a może kamizelka czy apteczka? Zobacz, co należy do obowiązkowego wyposażenia auta oraz dowiedz się, jakie akcesoria – niezależnie od przepisów – warto mieć w samochodzie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Nie daj się zaskoczyć na drodze i bądź zawsze przygotowany.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce 2024

Obowiązkowe wyposażenie auta wymieniono w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Wśród wskazanych tam elementów wspomniane zostały trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. W związku z tym ich obecność w aucie nie tylko poprawia bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, ale i pozwala uniknąć mandatu w razie kontroli.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w większą liczbę akcesoriów samochodowych niż tylko te wymagane prawem. Do takich przedmiotów należy na przykład apteczka lub kamizelka odblaskowa (choć są sytuacje, gdy ta ostatnia jest prawnie niezbędna – przeczytasz o tym niżej). Sprawdź, co jeszcze warto mieć w samochodzie, żeby być przygotowanym na różne niefortunne zdarzenia, takie jak np. brak paliwa, stłuczka czy niesprzyjająca pogoda.

Trójkąt ostrzegawczy

Odpowiednio ustawiony trójkąt zwraca uwagę nadjeżdżających kierowców na obecność unieruchomionego pojazdu, a więc potencjalny problem czy niebezpieczeństwo na drodze. To na tyle ważny element wyposażenia pojazdu, że niektóre państwa (np. Hiszpania) wymagają posiadania w pojeździe aż dwóch egzemplarzy. W Auchan znajdziesz trójkąt ostrzegawczy od CarCommerce. Stawia się go na metalowych nóżkach, co zapewnia mu dobrą widoczność. Jest odblaskowy, więc nadjeżdżający po zmierzchu kierowca nie powinien mieć problemu, żeby go dostrzec.

Produkt można złożyć i zamknąć w plastikowym pudełku. Całość nie zajmuje dużo przestrzeni w samochodzie. Z łatwością zmieści się w bagażniku czy w okolicach foteli. Trzymaj go w łatwo dostępnym miejscu, żeby w sytuacji awaryjnej bez przeszkód móc go ustawić na drodze.

Gaśnica

Drugim obligatoryjnym elementem wyposażenia samochodu w Polsce jest gaśnica. Przepisy wymagają, żeby była łatwo dostępna w pojeździe. Nic dziwnego, bo gdy staje się potrzebna – liczy się każda sekunda. Z tego też powodu warto dokładnie zapoznać się z informacjami producenta oraz – przede wszystkim – przeczytać instrukcję obsługi. Lepiej wiedzieć, jak korzystać z gaśnicy, zanim jeszcze przyjdzie ku temu potrzeba. Dzięki temu w sytuacji awaryjnej użyjemy jej szybko i bezpiecznie.

Podstawowe wyposażenie samochodu (choć nieobowiązkowe)

Przepisy ustanawiają wyłącznie niezbędne minimum wyposażenia samochodowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaopatrzyć się w większą liczbę akcesoriów, które pozwolą zareagować w razie niespodziewanych sytuacji na drodze.

Przepisy prawa nie określają wprost właściwości, którymi powinna się charakteryzować apteczka samochodowa. Pomocna w tym względzie może być norma DIN 13164. To niemiecki standard dotyczący wyposażenia apteczek samochodowych.

Apteczka samochodowa

W apteczce samochodowej marki CarCommerce można znaleźć:

 • plaster na szpulce 5 m x 2,5 cm – 1 szt.;
 • zestaw plastrów – 14 szt.;
 • bandaż elastyczny 4 m x 6 cm – 2 szt.;
 • bandaż elastyczny 4 m x 8 cm – 3 szt.;
 • rękawice winylowe – 4 szt. (2 pary);
 • chusta opatrunkowa 60 x 80 cm – 1 szt.;
 • chusta opatrunkowa 60 x 40 cm – 1 szt.;
 • bandaż z kompresem 6 x 8 cm – 1 szt.;
 • bandaż z kompresem 10 x 12 cm – 2 szt.;
 • bandaż z kompresem 10 x 12 cm – 1 szt.;
 • kompres na rany 10 x 10 cm – 6 szt. (3 opak.);
 • chusta trójkątna 96 x 96 x 136 cm – 2 szt.;
 • koc termiczny – 1 szt.;
 • nożyczki – 1 szt.;
 • chusteczki nasączone – 2 szt.;
 • instrukcja udzielania pierwszej pomocy – 1 szt.

Całość waży niewiele – bo nieco ponad pół kilograma i mieści się w jaskrawym, wyraźnie widocznym, pomarańczowym pudełku. Poszczególne składniki zestawu zostały sterylnie zamknięte w opakowaniach, co przekłada się pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowania.

Sprawdź również inne apteczki samochodowe dostępne w Auchan.

Kamizelka odblaskowa

Dzięki kamizelce odblaskowej zwiększamy swoją widoczność na drodze. Samo posiadanie kamizelki odblaskowej w aucie nie jest wymagane prawnie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przepisy nakładają na pieszych obowiązek posiadania elementów odblaskowych, gdy po zmierzchu poruszają się po drodze poza terenem zabudowanym. Z tego powodu, właśnie na wypadek konieczności wyjścia z pojazdu, warto posiadać kamizelkę odblaskową w aucie. Zresztą nie tylko o prawo tu chodzi, bezpieczeństwo również powinno być priorytetem.

Dobrym pomysłem jest przechowywanie w aucie kamizelek dla kierowcy i wszystkich pasażerów. Dodatkowo najlepiej, gdy kamizelki są łatwo dostępne w pojeździe, tak żeby nie musieć wychodzić z samochodu zanim je założymy.

Jakie jeszcze jest przydatne wyposażenie samochodu?

Trójkąt, gaśnica, kamizelki czy apteczka – to nie wszystkie elementy wyposażenia pojazdu, które warto mieć w samochodzie. Lista potencjalnie potrzebnych akcesoriów jest naprawdę długa, więc sprawdź sam, co jeszcze może Ci się przydać.

Przygotuj się do podróży razem z Auchan!

Niezależnie od tego, czy planujesz wycieczkę w dalekie strony, czy też zamierzasz po prostu codziennie dojeżdżać na bliższe odległości – dokładnie wyposaż swój samochód. Chodzi tu nie tylko obowiązkowe wyposażenie, ale również o produkty, które pomogą przy różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Sprawdź ofertę sklepu internetowego Auchan oraz hipermarketów sieci, by zaopatrzyć się w wiele praktycznych akcesoriów.

FAQ