Aplikacja

Jakie są rodzaje skanerów i jak skanować dokumenty?

Opublikowano 12.05.2024 - 7 minut czytania

Wśród przydatnych urządzeń biurowych, które znajdują zastosowanie w firmach, szkołach, instytucjach, jak i domach można wyróżnić skaner. Co to właściwie jest i jakie rodzaje skanerów dostępne są w sprzedaży? Poznaj funkcje urządzeń płaskich, bębnowych oraz 3D i sprawdź, dlaczego warto wyposażyć się w nie wyposażyć.

Skaner – co to jest i do czego służy?

Odpowiedź na pytanie, co to jest skaner, może okazać się przydatna dla wielu osób, które na co dzień pracują z różnego rodzaju dokumentami i informacjami cyfrowymi. To elektroniczne urządzenie, które przeznaczone jest do odczytywania dokumentów różnego rodzaju zapisanych w formacie zarówno 2D, jak i 3D. Sprzęt tego typu po odczytaniu danego elementu przetwarza uzyskany obraz na postać cyfrową, a następnie przekazuje uzyskane dane do laptopa czy sparowanego z nim komputera. Możliwe jest także bezpośrednie zapisywanie danych na innych nośnikach, w zależności od rodzaju urządzenia i danego modelu. W sprzedaży dostępne są zarówno sprzęty pełniące wyłącznie funkcję skanerów, jak i wielofunkcyjne z opcją skanowania. Takie propozycje znajdziesz w sklepach stacjonarnych Auchan i ofercie zakupów online.

Jak działa skaner? Sprzęt tego typu funkcjonuje w sposób krokowy. Umieszczona w nim głowica stopniowo przesuwa się, odczytując jednocześnie kolejne linie obrazu lub pisma, które poddawane jest skanowaniu. Po zakończeniu odczytu uzyskane dane zapisywane są w formie pliku w określonym formacie na wskazanym nośniku danych zapisanym w ustawieniach zapisu. Najczęściej są to pliki typu JPG lub PDF.

Sprawdź też: Najlepszy laptop do pracy! [RANKING]

Skanery to przydatne urządzenia, które wykorzystywane są m.in. w celu archiwizacji dokumentów papierowych, a także gromadzenia danych w formie cyfrowej. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele miejsca w biurach i archiwach, a także zabezpieczyć istotne pisma i dokumenty przed zalaniem czy zniszczeniem. Skanery wykorzystuje się również w poligrafii i są pomocne w edycji dokumentów oraz obrazów w sposób cyfrowy.

Rodzaje skanerów – przegląd urządzeń

Wśród urządzeń dostępnych w sprzedaży możesz wybierać spośród różnych modeli i rodzajów skanerów. Każdy z podtypów wyróżnia się nieco innymi możliwościami, parametrami i zastosowaniem. Wśród najczęściej stosowanych można wyróżnić urządzenia płaskie, bębnowe i skanery 3D.

Zobacz również: Jaką drukarkę kupić? Znajdź odpowiednią dla siebie

Skanery płaskie – do użytku domowego i biurowego

Urządzenia płaskie stanowią najczęściej wybierane rodzaje skanerów. To głównie sprzęty wielkości formatu A4, które służą do skanowania dokumentów, a także wykonywania zrzutów obrazów do utrwalenia ich w formie cyfrowej. Znajdują zastosowanie najczęściej w różnego rodzaju biurach, firmach, instytucjach czy sekretariatach. Takie modele skanerów to również dobry wybór do użytku domowego.

Ich obsługa jest prosta i intuicyjna. Poza tym, urządzenia tego typu nie zajmują wiele miejsca, dlatego z powodzeniem można dla nich znaleźć miejsce nawet w niewielkim gabinecie czy pokoju.

Skanery bębnowe – czy tylko dla profesjonalnych grafików?

Skanery bębnowe to rodzaje skanerów o nieco bardziej skomplikowanej budowie. Ich charakterystycznym elementem jest obracający się przezroczysty bęben, w którym mocowany jest dokument czy obraz poddawany mocowaniu. W takim urządzeniu proces skanowania polega na odbijaniu liniowym wzdłuż osi bębna z ogromną prędkością obrotową.

Skanery bębnowe to sprzęty profesjonalne, które wykorzystuje się najczęściej w punktach poligraficznych do zrealizowania określonych projektów reklamowych czy plików przeznaczonych do druku wielkoformatowego. To dość kosztowne urządzenia o znacznie bardziej skomplikowanej usłudze niż skanery płaskie. Ich ogromną zaletą jest jednak wysoka rozdzielczość optyczna, a także duża wydajność.

Przeczytaj również: Jak urządzić domowe biuro na home office?

Skanery 3D – technologiczna rewolucja

Skaner 3D jest urządzeniem, które tworzy model przestrzenny zapisany w chmurze plików na podstawie obiektu fizycznego umieszczonego w przestrzeni skanowania. Taki plan można przenieść do drukarki 3D i odtworzyć skanowany element z zachowaniem jego charakterystycznych cech. Urządzenia występują w różnych wielkościach i konstrukcjach oraz znajdują zastosowanie w dziedzinach przemysłu i nauki.

Skanery 3D krótkiego zasięgu wykorzystuje się m.in. w obrabianiu CNC, odtwarzaniu różnych obiektów i tworzeniu reprodukcji, a także kontrolowaniu wymiarów, dopasowywaniu poszczególnych elementów i projektowaniu 3D. Znajdują też zastosowanie w medycynie podczas wytwarzania idealnie dopasowanych protez, elementów kości, wycisków i innych modeli.

Skanowanie 3D używane jest także na szeroką skalę w multimediach do tworzenia gier komputerowych i wizualizowania produktów.

W praktyce stosowane są także skanery 3D dalekiego zasięgu, które wykorzystuje się m.in. w geodezji, inwentaryzacji budynków, budownictwie, muzealnictwie, kryminalistyce czy przemyśle stoczniowym.

Jak wybrać odpowiedni skaner?

Aby wyposażyć się w funkcjonalne i przydatne urządzenie do domu lub biura, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. W pierwszej kolejności trzeba określić, do czego najczęściej służy skaner w miejscu jego użytkowania. Istotna jest tu częstotliwość skanowania, a także rodzaj materiałów poddawanych skanowaniu. Do standardowego użytkowania wystarczy zwykły prosty model. Jeżeli jednak skanowanie będzie często odbywało się poza domem, urządzenie będzie przenoszone, a dokumenty nie zawsze będą miały płaską strukturę, warto wybrać wydajniejsze urządzenie o solidniejszej obudowie.

Z powyższymi aspektami związany jest także układ optyczny skanera. Do wyboru są tutaj produkty z technologią CIS i diodami LED (energooszczędne, lekkie i gwarantujące stosunkowo szybkie uruchamianie sprzętu), CCD z lampą fluorescencyjną (z wysoką dokładnością i jakością skanowania, zwłaszcza przy fotografiach i grafikach) oraz LiDE (rozwiązanie pośrednie).

Aby uzyskać jak najostrzejsze i najwyraźniejsze efekty pracy skanera, zwróć uwagę na rozdzielczość optyczną. Powinna być nie mniejsza niż 600 dpi. Doskonała dla zdjęć czy negatywów to natomiast 10 000 dpi. W przypadku częstego używania skanera ważna będzie też szybkość skanowania. Na to jednak wpływ mają też takie czynniki jak rodzaj dokumentu. W przypadku czarno-białych pism skanowanie zazwyczaj będzie odbywało się szybciej.

Przed zakupem warto sprawdzić, jakie formaty obsługuje urządzenie i czy będzie ono kompatybilne z posiadanym już sprzętem. Ciekawą opcją są modele z dodatkowymi funkcjami, takimi jak możliwość skanowania i przesyłania uzyskanych danych za pomocą Bluetooth czy bezpośrednio do sieci lub na kartę pamięci.

Jak zeskanować dokument? Porady i wskazówki

Aby wykonać skan dokumentu lub obrazu, wystarczy wybrać opcję skanowania w dedykowanej aplikacji lub oprogramowaniu, a następnie umieścić w urządzeniu dany obiekt skanowaną stroną do dołu. Po zamknięciu pokrywy wystarczy wybrać opcję „Skanuj”, a następnie uzyskany obraz edytować lub zaakceptować i zapisać w pożądanym formacie.

Często zeskanowany obraz można od razu powielić lub wydrukować. Jak zrobić skan dokumentu i szybko wykonać jego kopie? Umożliwiają to urządzenia wielofunkcyjne jak Canon PIXMA G3410, często wybierane na użytek domowy, a także do niewielkich gabinetów czy biur. To nieco większe sprzęty, które jednocześnie umożliwiają również drukowanie i kserowanie.

Wybierz swój idealny skaner od Auchan!

Archiwizacja i zabezpieczenie dokumentów oraz zdjęć przed uszkodzeniami i znakami czasu jest istotne. Dzięki temu możliwe jest nie tylko przechowywanie danych bez ryzyka ich utraty, ale też przedłużenie życia dawnym obrazom, grafikom i fotografiom wykonanym w tradycyjny sposób. Skaner ułatwi również organizację bieżących zapisów i dokumentów, takich jak bilety lotnicze, do kina czy ksero dokumentów. Posiadanie ich przy sobie w formie papierowej może być przydatne w sytuacji, gdy urządzenia mobilne zawiodą.

Zorganizuj swoją pracę rozsądnie i przygotuj się na różne wyzwania, wybierając produkty dostępne w sklepie internetowym Auchan. To wygodny sposób na skompletowanie wyposażenia domowego gabinetu, jak i firmowego biura nie tylko w urządzenia takie jak skaner, ale też inne sprzęty i akcesoria do skanowania i drukowania. W ofercie znajdziesz m.in. tusze do drukarek, papier do wydruków i kserowania, drukarki, akcesoria do komputerów czy laptopy. To także mnóstwo akcesoriów biurowych o doskonałej jakości i w atrakcyjnej cenie. Postaw na uznane marki i stwórz przyjazne środowisko swojej pracy z Auchan.