Aplikacja

Lśniący grill – sprawdź, jak skutecznie wyczyścić grill elektryczny czy gazowy

Maciej
Przez Maciej
Opublikowano 13.06.2024 7 minut czytania

Sezon grillowy w pełni! Czas na pyszne kiełbaski, soczyste burgery i aromatyczne warzywa prosto z rusztu. Jednak czy wiesz, że regularne czyszczenie grilla to nie tylko kwestia estetyki? To również klucz do jego wydajności, trwałości i smaku potraw! W tym artykule podzielimy się z Tobą sprawdzonymi sposobami, jak wyczyścić grill elektryczny i gazowy.

Czysty grill – wydajność i lepszy smak

Pomyśl o letnim grillu – soczyste kiełbaski, aromatyczne warzywa, karkówka rozpływająca się w ustach… Mmm, aż ślinka cieknie! Jednak czy wiesz, że brudny ruszt może popsuć smak potraw? Regularne czyszczenie grilla to nie tylko kaprys, ale inwestycja w jego długowieczność i Twoje zdrowie! Brudny grill ogrodowy brzydko wygląda, a na dodatek jest siedliskiem bakterii i pleśni, które mogą powodować choroby. Dodatkowo zanieczyszczenia na ruszcie i elementach grzejnych utrudniają równomierne rozprowadzanie ciepła, co może prowadzić do przypalania potraw i pogorszenia ich smaku.

Czysty grill sprawia, że grillowane potrawy nie przyjmują nieprzyjemnego posmaku spalonego tłuszczu i resztek jedzenia. Zadbaj o niego już dziś, a odwdzięczy Ci się pysznymi daniami z rusztu, długą żywotnością i bezpiecznym użytkowaniem. Grillowanie na czystym sprzęcie po prostu sprawia więcej przyjemności! Z dalszej części artykułu dowiesz się, czym wyczyścić ruszt od grilla elektrycznego i nie tylko.

Czym wyczyścić grilla – skuteczne środki i narzędzia

Aby Twój grill był zawsze czysty i gotowy do użycia, zaopatrz się w dedykowane środki i akcesoria do grilla. Do czyszczenia rusztu i innych metalowych elementów idealnie nadają się:

 • Szczotka do grilla – wybierz tę z włosiem ze stali nierdzewnej lub miedzianym, które skutecznie usuwają tłuszcz i przypalenia bez rysowania powierzchni;
 • Środki czyszczące do czyszczenia rusztu i obudowy grilla możesz użyć specjalnych płynów lub sprayów przeznaczonych do tego celu. Jeśli stawiasz na ekologiczne rozwiązania, wykorzystaj sodę oczyszczoną czy ocet. To świetne naturalne środki czyszczące, które doskonale radzą sobie z tłuszczem i przypaleniami;
 • Szmatki do wycierania i polerowania elementów grilla używaj miękkich, niepylących szmatek, które nie pozostawiają włókien. Te z mikrofibry sprawdzą się tutaj idealnie;
 • Rękawice ochronne – chronią dłonie przed gorącem i detergentami podczas czyszczenia grilla.

 

Pamiętaj, aby przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących dokładnie zapoznać się z instrukcją lub etykietą. Co więcej, niektóre grille mogą mieć specjalne zalecenia dotyczące czyszczenia, których należy przestrzegać, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia.

Sprawdź także: Grill gazowy czy węglowy? A może elektryczny? Poznaj ich różnice!

Jak wyczyścić grill elektryczny krok po kroku?

Zastanawiasz się, czym i jak wyczyścić grill elektryczny i go umyć? To bułka z masłem! Wystarczy kilka prostych kroków, aby urządzenie było znów czyste i gotowe do grillowania. Potrzebujesz do tego:

 • szczotki do grilla (z włosiem ze stali nierdzewnej lub mosiężnym);
 • płynu lub sprayu do czyszczenia grilla (lub sody oczyszczonej i wody z octem);
 • miękkiej szmatki (np. z mikrofibry);
 • miski z ciepłą wodą.

Instrukcja krok po kroku:

 1. Odłącz grill od zasilania i odczekaj, aż całkowicie ostygnie. Pamiętaj o bezpieczeństwie! Nie czyść gorącego grilla, aby uniknąć oparzeń.
 2. Zdemontuj ruszt i inne elementy, które można wyjąć. Ułatwi to czyszczenie i pozwoli dotrzeć do wszystkich zakamarków.
 3. Jak wyczyścić ruszt grilla? Szoruj go ruchami w poprzek, aby usunąć przypalenia i tłuszcz. W przypadku uporczywych zabrudzeń możesz zanurzyć ruszt w misce z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do czyszczenia grilla na kilka minut.
 4. Czym umyć grilla? Przygotuj roztwór czyszczący. Wymieszaj płyn do czyszczenia z ciepłą wodą w proporcjach zalecanych przez producenta. Jeśli używasz sody oczyszczonej i wody z octem, wymieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej na 1 szklankę wody z octem.
 5. Zanurz szmatkę w roztworze czyszczącym i wyczyść obudowę grilla. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których gromadzi się tłuszcz i zabrudzenia.
 6. Dokładnie wytrzyj wszystkie elementy grilla suchą szmatką. Upewnij się, że nie pozostały żadne resztki płynu czyszczącego, które mogłyby wpływać na smak potraw.
 7. Zamontuj ruszt i inne elementy grilla. Twój grill jest czysty i gotowy do użycia!

Dodatkowe wskazówki:

 • Regularnie czyść grilla. Im częściej będziesz go czyścić, tym łatwiej będzie usunąć zabrudzenia i tym dłużej grill będzie działać bez zarzutu.
 • Nie używaj ostrych narzędzi do czyszczenia rusztu. Mogą one porysować powierzchnię i utrudnić jego czyszczenie w przyszłości;
 • Po wyczyszczeniu grilla nasmaruj ruszt oliwą z oliwek. Pomoże to zabezpieczyć go przed rdzą i ułatwi jego czyszczenie w przyszłości.

 

Stosując się do tych prostych wskazówek, bez problemu wyczyścisz swój grill elektryczny i będziesz mógł cieszyć się pysznymi, chrupiącymi potrawami przez długi czas.

Jak czyścić grilla gazowego? Najlepsze metody

Czyszczenie grilla gazowego może wydawać się bardziej skomplikowane niż w przypadku elektrycznego, ale nie martw się, to tylko pozory! Zatem jak wyczyścić grill gazowy? Oprócz wyżej wymienionych produktów potrzebujesz jeszcze szpatułki Actuel.

Instrukcja czyszczenia grilla gazowego: 

 1. Odłącz grill od gazu. Pozwoli to uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa.
 2. Zdemontuj ruszt, aromatyzery i pozostałe elementy. 
 3. Wyczyść je po kolei, korzystając z drucianej szczotki. Zwróć szczególną uwagę na palniki, a także boki grilla i piekarnika.
 4. Usuń tłuszcz i resztki jedzenia z dna grilla za pomocą specjalnej szpatułki.
 5. Podobnie jak w przypadku grilla elektrycznego, możesz wymieszać płyn do czyszczenia grilla z ciepłą wodą lub wykorzystać roztwór z sody oczyszczonej i octu.
 6. Upewnij się, że usunąłeś z elementów grzejnych wszystkie zanieczyszczenia i osady, które mogą utrudniać przepływ gazu;
 7. Zamontuj ruszt i inne elementy grilla. Podłącz grill do gazu i sprawdź, czy nie ma wycieków.
 8. Twój grill jest czysty i gotowy do użycia!

 

Sprawdź także: Jak rozpalić grilla? Poradnik krok po kroku

Czyszczenie grilla – najczęstsze błędy i jak ich unikać

Wiesz już, jak czyścić grilla gazowego i elektrycznego, aby utrzymać go w doskonałym stanie i zapewnić sobie zdrowe i smaczne potrawy przez cały sezon grillowy. Wiele osób popełnia błędy, które nie tylko wpływają na smak jedzenia, ale również skracają żywotność urządzenia. Odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić grilla i ruszt, nie będzie więc kompletna bez uwzględnienia najczęstszych błędów oraz wskazówek, jak ich unikać:

 • Czyszczenie grilla na gorąco rozgrzany ruszt i inne elementy grilla mogą powodować oparzenia. Przed rozpoczęciem czyszczenia zawsze odczekaj, aż urządzenie całkowicie ostygnie;
 • Używanie ostrych narzędzi ostre narzędzia, takie jak noże, mogą porysować powierzchnię rusztu i innych elementów grilla, co utrudni ich czyszczenie w przyszłości. Do czyszczenia rusztu używaj wyłącznie szczotki do grilla z włosiem ze stali nierdzewnej lub miedzianej;
 • Zanurzanie całego grilla w wodzie – Tylko niektóre elementy grilla można myć w wodzie. Nigdy nie zanurzaj całego grilla w wodzie, ponieważ może to uszkodzić elementy elektryczne lub gazowe.
 • Nieprawidłowe używanie środków czyszczących – nie używaj silnych detergentów ani środków żrących do czyszczenia grilla. Mogą one uszkodzić powierzchnię i pozostawić nieprzyjemny posmak na potrawach. Stosuj wyłącznie sprawdzone preparaty;
 • Nieprawidłowa konserwacja regularne czyszczenie to nie wszystko! Pamiętaj również o cyklicznym sprawdzaniu grilla pod kątem wycieków gazu i innych uszkodzeń. Najlepiej robić to po i przed rozpoczęciem sezonu.

Oto kilka innych wskazówek, które pomogą Ci w prawidłowej pielęgnacji grilla:

 • Przechowuj grilla w suchym i zacienionym miejscu. Wilgoć i słońce mogą uszkodzić jego powierzchnię;
 • Po każdym użyciu opróżnij tackę na tłuszcz i popiół. Zapobiegnie to gromadzeniu się brudu i zanieczyszczeń;
 • Okresowo sprawdzaj palniki gazowe i wymieniaj je, jeśli jest to konieczne;
 • Możesz również użyć pokrowca na grilla, aby chronić go przed zabrudzeniami i czynnikami zewnętrznymi.

 

Sprawdź także: Nie wiesz, jakie przyrządzić danie na grilla? Sprawdź 4 nietypowe pomysły

Regularna konserwacja i pielęgnacja Twojego grilla

Dzięki naszemu poradnikowi dowiedziałeś się, jak wyczyścić grill elektryczny i gazowy, a także jego ruszt. Stosując się do tych prostych wskazówek, będzie on zawsze czysty, gotowy do użycia przez wiele lat! Pamiętaj, że regularna konserwacja to klucz do tego, aby cieszyć się smacznymi i bezpiecznymi posiłkami. Czas poświęcony na czyszczenie grilla zwróci Ci się z nawiązką. W sklepie internetowym Auchan znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby grillować jak profesjonalista! Mamy szeroki wybór grilli gazowych, elektrycznych i węglowych, a także akcesoria do grillowania i środki do czyszczenia.

Maciej
Napisane przez
Maciej
Ekspert ds. marketingu, zapalony podróżnik zawsze gotowy na nowe wyzwania. Podczas wypraw docieram do nietypowych miejsc. Często wędruję po bezdrożach i szukam ekscytujących przygód, również tych podwodnych. Chętnie poznaję inne kultury, testuję nowe produkty oraz odkrywam mało znane fakty, które inspirują mnie do tworzenia interesujących artykułów. Cenię sobie kreatywność, otwartość i ciekawość świata. Fascynuję się psychologią, a najbardziej niekonwencjonalnymi teoriami amerykańskich naukowców. W wolnej chwili przyrządzam dania kuchni świata i te z segmentu fine dining.