Aplikacja

Marzanna – jak zrobić i kiedy topić?

Opublikowano 03.03.2024 - 6 minut czytania

Nic nie kojarzy się tak mocno z początkiem wiosny, jak marzanna. Jak zrobić ją samodzielnie? Skąd wzięła się tradycja jej topienia oraz jakie artykuły dostępne w Auchan wykorzystasz, aby przygotować oryginalną marzannę? Zapoznaj się z naszym artykułem, aby odkryć, jak kreatywnie zaangażować się w odnowienie tej staropolskiej tradycji.

Zwyczaj topienia Marzanny – co warto wiedzieć?

Wiosna przynosi ze sobą radosne zmiany i wyjątkowe okazje do świętowania, takie jak Święta Wielkanocne. Dla wielu osób nieodłącznym elementem celebracji tej pory roku jest kolorowa marzanna. To właśnie ona symbolizuje pożegnanie zimy.

Marzanna, kukła znana w różnych częściach Polski również pod innymi nazwami, takimi jak Morana czy Marena, w mitologii słowiańskiej była boginią zimy, śmierci i odrodzenia. Postać ta symbolizowała chłód i koniec, ale zarazem była początkiem nowego życia wraz z nadejściem wiosny. Topienie Marzanny to również symbol odnowy, oczyszczenia i nadziei. Poprzez ten obrzęd, społeczności wyrażają szacunek do cykliczności natury. Celebrują, że śmierć i koniec są zawsze początkiem nowego.

Jak wygląda Marzanna? Zwykle to prosta kukła zrobiona ze słomy oraz ubrana w stare ubrania. Dzięki temu jeszcze bardziej przypomina smutną, srogą zimę, którą czas wreszcie pożegnać. Co ciekawe, w wielu regionach proces tworzenia Marzanny jest równie ważny, co sam obrzęd jej topienia lub palenia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwyczajem było, że mieszkańcy wsi i społeczności lokalne zbierały się, aby wspólnie przygotować kukłę, budując więzi oraz przekazując tradycje z pokolenia na pokolenie.

Przeczytaj także: Upcykling — nowe życie starych produktów. Pomysły i inspiracje

Jak zrobić Marzannę – krok po kroku

Marzanna DIY to świetny sposób na celebrowanie początku wiosny. Tworzenie kukły to łatwe zadanie, a do jego wykonania możesz wykorzystać materiały, które masz pod ręką w domu. Zaangażowanie dzieci do tego projektu zapewni doskonałą zabawę!

Materiały potrzebne do wykonania Marzanny

Marzanna ekologiczna? Tradycyjna ze słomy? A może kolorowa Marzanna z bibuły? Kukłę możesz zrobić z różnych materiałów. Weź jednak pod uwagę fakt, że jeśli zamierzasz ją spalić bądź utopić, użyte produkty nie muszą być kosztowne, a przede wszystkim powinny być bezpieczne dla środowiska.

Przeczytaj także: Co można zrobić z papieru ozdobnego? 5 pomysłów od Auchan

Nasze propozycje, z czego zrobić Marzannę:

Marzanna – jak zrobić konstrukcję?

Gdy materiały zostaną już wybrane, czas przystąpić do głównego zadania. Jak zrobić Marzannę, która będzie miała właściwy kształt, a jej wykonanie nie zajmie wiele czasu?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie szkieletu.
Użyj do tego słomy, która dzięki swojej elastyczności będzie idealna do formowania. Słomę mocno zwiąż sznurkiem, tworząc podłużną formę, którą później ubierzesz oraz udekorujesz, aby przypominała ludzką postać. Jak zrobić Marzannę z bibuły? To równie proste! Długie i grube rulony bibuły połącz ze sobą, wyodrębniając za pomocą sznurka i cięć – ręce, nogi oraz głowę.

Następnie, aby nadać Marzannie ludzkie rysy, zajmij się tworzeniem twarzy. Tutaj również możesz wykorzystać słomę lub inną miękką szmatkę jak stara pościel czy bawełniane koszulki. Głowę możesz przykryć jasnym kawałkiem tkaniny lub beżową bibułą, aby kolorem jak najbardziej przypominała twarz.

Po stworzeniu podstawowej struktury i głowy przyszedł czas na ubranie Marzanny. Stare tkaniny, które już od dawna leżą zapomniane w szafach, mogą znaleźć nowe życie jako strój dla naszej wiosennej kukły. Materiały te nie tylko dodają koloru i tekstury, ale również niosą ze sobą historię i charakter, który przekształca prostą słomianą kukłę w bogato zdobioną postać.

Dekorowanie Marzanny

Aby Twoja Marzanna wyglądała oryginalnie i wiosennie, warto starannie ją udekorować. Korpus gotowy, zatem namaluj kukle oczy, nos czy uśmiech. Te pierwsze możesz nakleić – wykorzystaj do tego specjalne naklejki z oczami. Za pomocą markerów dorysuj Marzannie krzaczaste brwi, a z czerwonej włóczki zrób usta.

Wiosenna kukła nie będzie kompletna bez włosów. Możesz je wykonać ze słomy, postrzępionej bibuły, zaplecionych w grube warkocze sznurków czy gałązek. Ozdób też ubrania, np. naszywając na nie puszyste pompony lub drewniane koraliki. Możesz też wykorzystać stare guziki lub zrobić na ubraniach wielobarwne łaty.

Zobacz także: Jak zrobić zakładkę do książki? DIY z Auchan

100% eko Marzanna – jak zrobić taką kukłę?

Świadomość ekologiczna to coraz częściej nie tylko chwytliwe hasło, ale realne czyny. Dlatego, jeśli dla Ciebie dobro natury także nie jest sprawą bez znaczenia, zadbaj, aby Marzanna była w 100% bezpieczna dla środowiska.

Jak wiesz, do szkieletu kukły możesz wykorzystać słomę lub suche gałązki. Zamiast oczu i uszu wykorzystaj np. znalezione w ogrodzie zielone listki czy kłębki bazi. Na głowę marzanny załóż roślinny wianek – chociaż w marcu niewiele jest jeszcze kolorowych kwiatów, na pewno znajdziesz trawy, które przydadzą się do tego zadania.

Jeśli koniecznie chcesz ubrać swoją Marzannę, zrób jej proste ubrania z białego papieru pomalowanego ekologicznymi farbami, gazet lub wykorzystaj stare, biodegradowalne tkaniny, jak len czy wełna. Twoja Marzanna nie musi być strojna, aby wyglądała oryginalnie i ciekawie. To symbol, który przygotujesz w taki sposób, aby Tobie dawał radość, a jednocześnie nie szkodził planecie.

Przeczytaj także: Moda ekologiczna – jak zaoszczędzić i dbać o środowisko?

Topienie Marzanny – kiedy i jak to zrobić?

Czas na topienie Marzanny przypada na dzień równonocy wiosennej, czyli 21 marca. Wtedy dzień i noc mają równą długość, a natura budzi się do życia po zimowym śnie.

Przeprowadzenie obrzędu topienia Marzanny wymaga jednak nie tylko czasu, ale także podejścia, które harmonizuje się ze współczesnymi wartościami ekologicznymi.

Bezpieczne i szanujące naturę topienie Marzanny nie oznacza jej prostego wrzucenia do najbliższej rzeki czy jeziora. Współczesne podejście sugeruje symboliczne pożegnanie z zimą, które może przybrać formę delikatnego umieszczenia Marzanny na powierzchni wody czy w lesie i pozostawienia jej do naturalnego rozkładu w miejscu, gdzie nie zakłóci lokalnego ekosystemu. Możliwe jest również symboliczne „topienie” Marzanny przez jej zakopanie w ziemi, co podkreśla jej powrót do natury i cykl odrodzenia.

Topienie Marzanny to akt symboliczny, który ma na celu nie tylko pożegnanie z zimą, ale także wyrażenie szacunku do natury i jej niezwykłej mocy odnowy. To moment, w którym możemy zatrzymać się i zastanowić nad naszą częścią w naturalnym cyklu życia, docenić piękno zmieniających się pór roku i odnowić nasze zobowiązanie do życia w harmonii ze światem naturalnym.

Tradycyjna lub ekologiczna Marzanna – jak zrobić kukłę? Podsumowanie

Jak zrobić marzannę z dziećmi czy samodzielnie? Już znasz odpowiedź na to pytanie. To nie jest trudne zadanie, a wyzwala kreatywność oraz pozwala na nawiązanie głębszej więzi z naturą.

Oryginalna, kolorowa, ale i ekologiczna – taka powinna być Marzanna. Praca plastyczna z jej wizerunkiem czy dekoracyjna kukła będą jeszcze ciekawsze, gdy do ich przygotowania użyjesz artykułów kreatywnych oraz artystycznych z Auchan. Kupisz u nas zarówno klasyczne kredki, farbki czy bibułę, jak i oryginalne ozdobniki. Możesz odwiedzić nas w jednym z dziesiątek sklepów stacjonarnych lub złożyć zamówienie online – zakupy dostarczamy prosto do domu.