Aplikacja
Mrowki W Domu

Mrówki w domu – jak się ich pozbyć? 13 sposobów

Opublikowano 26.07.2023 - 7 minut czytania

Mrówki w domu to nic przyjemnego, zwłaszcza gdy pojawiają się niespodziewanie podczas spożywania posiłków czy wykonywania codziennych czynności. Co gorsze, często nawet przy dokładnym sprzątaniu problem powraca. Poznaj domowe sposoby na mrówki w domu i zastosuj skuteczny środek już dziś.

Skąd się biorą mrówki w domu?

W mieszkaniach i domach jednorodzinnych często pojawiają się nieproszeni goście, których trudno się pozbyć. Walka z nimi często skazana jest na niepowodzenie i pomimo zastosowania różnych preparatów szkodniki wracają. Jednym z tego typu problemów są mrówki w domu. Co oznacza ich obecność i skąd się biorą w tak ogromnych ilościach?

Mrówki to wyjątkowe owady, które są wytrzymałe i uparte w dążeniu do celu. Świadczy o tym choćby fakt, że potrafią dotrzeć do mieszkań umiejscowionych nawet na najwyższych piętrach wieżowców. Mrówki w domu pojawiają się w tym samym celu, co inne szkodniki, a także niektóre zwierzęta. Ich główny zamiarem jest zdobycie pokarmu oraz stworzenie gniazd i znalezienie schronienia. Te niewielkie owady przedostają się do wnętrza pomieszczeń zazwyczaj szczelinami wokół okien, drzwi, a także różnymi ciągami wentylacyjnymi. Wabią je najczęściej pozostawione resztki jedzenia, szczególnie słodkości.

Mrówki zainteresowane są bezpiecznym, ciepłym miejscem ze stałym dostępem do pożywienia. Dlatego też najczęściej pojawiają się w kuchni. Tam też bytują głównie na niezabezpieczonych resztkach pożywienia pozostałych np. z obiadu, ale zadowalają je również okruszki. Idealnym wabikiem dla mrówek są rozlane słodkie napoje, niedokręcone słoiki z miodem, butelki z syropami czy rozsypany cukier.

Mrówki w domu pojawiają się również, gdy wyczują pozostawione luzem rozkrojone owoce, a także resztki mięs. Owady te często nie gardzą także odpadami znajdującymi się w koszach na śmieci.

Sprawdź także: Jak zrobić kompostownik? Sprawdzony sposób na przydomowy recykling odpadów

Sposob Na Mrowki

Jakie mrówki najczęściej atakują domy?

Na świecie istnieje ok. 11 tysięcy gatunków mrówek, z czego w Polsce można spotkać 100 z nich. Jednak zaledwie kilka typów tych owadów ma tendencję do poszukiwania pożywienia w domach i zakładania tam gniazd. W sklepach Auchan znajdziesz środek na mrówki w domu, który pozwoli Ci pozbyć się problemu niezależnie od gatunku, który zadomowił się w Twoich wnętrzach.

Najpopularniejszym gatunkiem, który możesz spotkać w mieszkaniu, są mrówki faraona o niewielkim rozmiarze od 2 do 4 mm. Często tworzą kilka gniazd naraz, a w każdym z nich znajduje się inna królowa. W związku z tym domowy sposób na mrówki i wytępienie części szkodników może nie wystarczyć, a problem zazwyczaj powraca. Mrówki faraona charakteryzują się również czerwonym, brązowym lub żółtym kolorem.

Często występujące mrówki w domu to również tzw. gmachówki. Ten typ szkodników można jednak spotkać najczęściej w budynkach znajdujących się blisko terenów leśnych. Mrówki najczęściej też znajdują schronienie wewnątrz drewnianych, próchniejących obiektów, a do kuchni udają się jedynie po pożywienie.

Prawdziwą zmorą, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym mogą być natomiast mrówki darniowe. To owady, które powszechnie atakują mieszkania i domy, aby znaleźć pożywienie przed trudnym, chłodnym czasem. Chcą zbudować sobie nowe siedlisko i zapewnić bezpieczne, ciepłe schronienie na zimę.

Niestety wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z problemu, jakim mogą być mrówki w domu. Niektórzy traktują je z przymrużeniem oka i pozbywają się jedynie tych osobników, które faktycznie pojawią się na drodze. Tymczasem skuteczny sposób na mrówki powinieneś wdrożyć od razu, gdy dostrzeżesz problem. Owady te zanieczyszczają żywność, a także uszkadzają takie produkty spożywcze jak owoce, przyspieszając ich gnicie. Gmachówki mogą też przyczyniać się do powstawania coraz większych szczelin w strukturach drewnianych i uszkadzać nawet bardzo duże konstrukcje.

Domowy Sposob Na Mrowki

Domowe sposoby na mrówki w domu – 10 porad

Zanim zastosujesz preparat na mrówki w domu, musisz wiedzieć, że owady te poruszają się po ściśle określonych trasach. Ścieżki te wyznaczają wydzielane przez nie feromony. Dzięki temu szkodniki wiedzą, którędy dostać się do pożywienia lub schronienia. Cały proces pozbycia się mrówek ściśle wiąże się z przerwaniem tych tras i zakłóceniem porozumiewania się mrówek w domu. Jak się pozbyć zatem owadów w ten sposób?

Zwróć uwagę, którędy mrówki wędrują po Twojej kuchni lub innych pomieszczeniach. Następnie na ich drodze zastosuj najpopularniejsze domowe sposoby na mrówki. Weź niewielki spodek, połóż go na ścieżce i umieść na nim kilka kropel świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Możesz też rozprowadzić po spodku łyżeczkę octu. Tych aromatów mrówki szczególnie nie lubią. Poza tym substancje i związki zawarte w wymienionych produktach zakłócą działanie feromonów. Duży wybór takich artykułów znajdziesz w ofercie sklepu Auchan. Najskuteczniejszy w walce ze szkodnikami jest jednak tradycyjny ocet spirytusowy 10%.

Domowe sposoby na mrówki w domu – 10 porad

Inny sposób na mrówki to zastosowanie olejków eterycznych. Miejsca występowania owadów takie jak blaty czy wnętrza szafek natrzyj nasączonym wacikiem, aby skutecznie je odstraszyć. W tym celu najlepiej sprawdzi się olejek lawendowy, cytrynowy lub cynamonowy. Mrówki nie znoszą też wazeliny i terpentyny. Substancje te pomogą w walce i mogą być zastosowane razem z poprzednią metodą.

Substancje odstraszające mrówki zawiera w składzie również płyn do naczyń. Umieść odrobinę preparatu na gąbce i przetrzyj miejsca, gdzie pojawiają się szkodniki. Aby spotęgować efekt, wybierz płyn cytrynowy marki Auchan, który dodatkowo zawiera nielubiane przez nie aromaty cytrusów.

Skuteczne sposoby na mrówki to również wykorzystanie świeżych ziół. Rozłóż świeże liście mięty, pokrzywy czy majeranku i pozwól naturze działać. Do nielubianych przez te owady ziół zalicza się również wrotycz. Podobny efekt uzyskasz, kładąc w pobliżu kosza na śmieci, w szafkach czy na blatach kuchennych świeże liście czarnego bzu i pomidorów, czy kwiatostany lawendy.

Jeżeli jednak nie masz dostępu do świeżych ziół ani liści, możesz wykorzystać popularne przyprawy, które zdecydowanie nie są lubiane przez szkodniki. Rozsyp na trasie poruszania się mrówek czarny pieprz ziarnisty lub świeżo zmielony, cynamon lub sól. W walce z mrówkami skutecznym i polecanym sposobem jest także proszek do pieczenia. Możesz zmieszać go z przyprawami i w takiej formie rozsypać w miejscach występowania szkodników.

Domowe Sposoby Na Mrowki

Najlepsze środki na pozbycie się mrówek

Jeżeli domowe sposoby zawodzą, możesz zastosować specjalistyczny środek na mrówki w domu. Do wyboru są produkty w proszku, sprayu, a także lepy. W swoim składzie zawierają one specjalne związki i trucizny, które owady przenoszą do gniazda, a te ulegają eliminacji.

Najczęściej stosowanym produktem do zwalczania mrówek jest wygodny w użyciu spray na mrówki, którym wystarczy spryskać miejsca, w których pojawiają się owady. Szybkim sposobem na eliminację populacji szkodników, która pojawiła się w domu, jest też zastosowanie granulatu na mrówki. Sprawdzi się on do usunięcia zarówno owadów w domu, jak i na tarasach, w pomieszczeniach gospodarczych czy w ogrodzie.

Sposob Na Mrowki W Domu

Co zrobić, aby mrówki nie wchodziły do domu?

Aby zapobiec pojawieniu się mrówek w domu lub nie dopuścić do tego, żeby zagościły w nim ponownie, należy przede wszystkim zadbać o czystość pomieszczeń, w których przechowywane jest pożywienie i spożywane posiłki. Ważne jest także sprzątanie parapetów i dokładne czyszczenie blatów kuchennych po przygotowywaniu potraw. Warto w tym celu stosować spraye do czyszczenia powierzchni kuchennych, które jednocześnie usuwają resztki lepkich substancji i dezynfekują myte przedmioty.

Istotna jest też odpowiednia organizacja i przechowywanie żywności. Zastanów się, jakie resztki zazwyczaj zostają Ci po posiłkach i jakich produktów używasz. Przełóż je do specjalnych pojemników do przechowywania żywności. W ten sposób zabezpieczysz jedzenie, przedłużysz jego świeżość i zabezpieczysz artykuły przed dostaniem się do nich nie tylko mrówek, ale też innych potencjalnych szkodników, np. much.

Przeczytaj również: Ekologiczny sposób na pakowanie jedzenia – woskowijka. Co to? Jak ją zrobić?

Nie należy też zapominać o generowanych odpadach, jakimi są resztki jedzenia. Postaraj się dopasować wielkość kosza na śmieci do ilości wytwarzanych przez Ciebie odpadów tak, aby niepotrzebne resztki nie zalegały zbyt długo. W ten sposób namnażają się nie tylko szkodliwe bakterie, ale też tworzą idealne warunki i zaproszenie dla mrówek. Dopasuj więc odpowiednią wielkość zarówno kosza, jak i worka na odpady. Skorzysta też na tym Twoja kuchnia i otoczenie, które stanie się bardziej przyjazne i higieniczne.

Wszystko, co potrzebne do kompleksowego zadbania o czystość w mieszkaniu, jak i pozbycia się mrówek z domu znajdziesz w ofercie sklepów stacjonarnych Auchan oraz na naszej stronie internetowej. W szczególności polecamy Ci artykuły marki własnej Kciuk, które klienci wybierają bardzo często, nie kryjąc zadowolenia zarówno z jakości, jak i skuteczności poszczególnych propozycji.