Aplikacja
Najlepsza Kawiarka

Najlepsza kawiarka. Jaką kupić? Zobacz nasze porady!

Opublikowano 06/13/2023

Nic nie pachnie tak dobrze jak świeża kawa. Jej zaparzanie to jednak prawdziwa sztuka, która wymaga odpowiedniego narzędzia. Aby ułatwić Ci ten codzienny rytuał, przygotowaliśmy garść praktycznych porad i wskazówek dotyczących wyboru najlepszej kawiarki.

Czym jest kawiarka i jak działa?

Przed pojawieniem się ekspresów przelewowych kawiarki były urządzeniami najczęściej wykorzystywanymi do parzenia i przygotowywania kawy. Prototyp tych urządzeń wynaleziony został w 1919 roku przez włoskiego właściciela fabryki maszyn i części aluminiowych Alfonso Bialetti. To właśnie on stworzył pierwsze urządzenie w kształcie, jaki znamy dzisiaj. Zainspirowały go ówczesne ekspresy parowe wykorzystywanych we włoskich kawiarniach.

Pomimo upływu wielu dziesięcioleci od ich wynalezienia, kształt i wygląd kawiarek nie zmienił się, a grono ich wielbicieli stale rośnie. Ma to związek przede wszystkim z prostym i niezawodnym sposobem działania. Urządzenia te wykorzystują efekt bardzo podobny do tego znanego z ekspresów ciśnieniowych: pod wpływem wysokiej temperatury i wytwarzanego ciśnienia, woda przechodzi przez porcję zmielonej kawy, a następnie trafia do komory, z której można ją przelać do filiżanki. Moc naparu wzrasta proporcjonalnie do długości cyklu. Tradycyjnie kawiarka zbudowana jest z następujących elementów:

 • zbiornika na wodę, 
 • sitka na zmieloną kawę, 
 • pojemnika na zaparzoną kawę,
 • przykrywki i rączki, 
 • zaworu bezpieczeństwa wraz z uszczelką.

Na rynku dostępne są kawiarki elektryczne, a także na gaz i na indukcję. Modele elektrycznie działają podobnie, co te na gaz i indukcję, jedyną różnicą jest wykorzystywane źródło ciepła. Kawiarki elektryczne mają wbudowaną grzałkę i dlatego wymagają dostępu do gniazdka sieciowego. Tradycyjne urządzenia wykorzystują zewnętrzne źródła ciepła, takie jak palnik indukcyjny lub płomień. Wiele z nich jest kompatybilnych również z innymi płytami kuchennymi, m.in. ceramicznymi czy elektrycznymi.

Najlepsza Kawiarka Na Indukcje

Kawiarka – jaka najlepsza? Jak wybrać odpowiednią kawiarkę dla siebie?

Jeśli chcesz wybrać najlepszą dla siebie kawiarkę, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Ważne jest, aby znaleźć taki model, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni przyjemność z przygotowywania aromatycznej kawy w domowym zaciszu.

 • Rozmiar i pojemność: kawiarki są dostępne w pojemnościach. Zastanów się, ile kawy chcesz przygotowywać jednorazowo. Jeśli często gościsz rodzinę lub pijesz w ciągu dnia większe ilości tego napoju, warto wybrać kawiarkę o pojemności co najmniej 300 mililitrów. Taki model pozwoli na przygotowanie do 6 filiżanek aromatycznego espresso. Jeśli jednak parzysz kawę sporadycznie, w zupełności wystarczy Ci mniejsza kawiarka, np. 100-mililitrowa.
 • Kompatybilność z kuchenką: sprawdź, czy wybrana kawiarka jest kompatybilna z rodzajem kuchenki, którą posiadasz. Niektóre kawiarki są przeznaczone wyłącznie do użytku na kuchenkach gazowych, elektrycznych, ceramicznych lub indukcyjnych. Najlepsze modele są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami płyt grzewczych i palników, jednak mają wyższą cenę. 
  Wiedz, że dużo trudniej znaleźć jest na rynku aluminiowe kawiarki, które byłyby przystosowane do działania z palnikami indukcyjnymi. Dno takich urządzeń musi być wykonane ze specjalnego materiału ferromagnetycznego lub stali nierdzewnej.
 • Materiał wykonania: najlepsze kawiarki wykonane są z takich materiałów jak stal nierdzewna, aluminium czy ceramika. Każdy z nich ma swoje indywidualne właściwości. Stal nierdzewna jest trwała i łatwa w czyszczeniu, aluminium jest lekkie, a kawiarki ceramiczne zapewniają równomierne ogrzewanie i pozwalają zachować naturalny smak kawy nawet po wielu latach codziennej eksploatacji.
 • Łatwość czyszczenia: kawiarki powinny być łatwe do czyszczenia po każdym użyciu. Zwróć uwagę na to, czy wybrane urządzenie ma elementy, które można łatwo zdemontować i umyć pod bieżącą wodą. Modele o konstrukcji nierozkładanej mogą być podatne na gromadzenie się bakterii i brudu w otworach oraz szczelinach.
 • Marka i jakość: wybierając kawiarkę, zwróć uwagę na markę i jakość produktu. Renomowane marki często oferują solidne i trwałe urządzenia, które zapewniają dokładne parzenie kawy i długą, bezawaryjną eksploatację. Sprawdź ofertę marki własnej Auchan – Actuel.
Kawiarka Na Gaz Najlepsza

Parzenie kawy w kawiarce – o czym warto pamiętać?

Kawiarka to tania alternatywa dla zautomatyzowanych ekspresów przelewowych i ciśnieniowych, jednak przygotowanie kawy jest w tym przypadku bardziej czasochłonne. Musisz zadbać o odpowiednie zmielenie ziaren i dobrze odmierzyć proporcje, a następnie czuwać nad całym procesem. Możesz wykorzystać gotową kawę mieloną prosto ze sklepu, ale zwróć uwagę na jej profil smakowy. Spośród wielu gatunków warto wybierać te o niskiej kwasowości, oznaczone jako lekko palone, ​​gładkie lub łagodne. Proces parzenia w kawiarce już sam w sobie nadaje kawie dodatkowej goryczki.

Dobrze także wiedzieć, że ciśnienie, z jakim działa kawiarka, jest znacznie mniejsze niż w ekspresie. Wynosi ono około 2 barów, podczas gdy w funkcjonalnym ekspresie automatycznym jest to nawet 15 barów.

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z kawiarki, poniższa instrukcja powinna ułatwić Ci przyrządzenie pysznego napoju. Po kilku pierwszych zaparzeniach będziesz wiedział, ile i jakiej kawy potrzebujesz, aby otrzymać kawę o optymalnych walorach smakowych.

1. Do dolnej komory pojemnika wlej wodę o temperaturze pokojowej, upewniając się, że osiągnęła ona wysokość zaworu bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby woda wykorzystywana w kawiarce była miękka i nieprzegotowana.

2. W celu uzyskania najlepszego smaku i aromatu zaleca się stosowanie grubo zmielonej kawy – ziarna powinny mieć grubość zbliżoną do drobnego cukru. Po zmieleniu napełnij sitko, ale bez ubijania.

3. Umieść kawiarkę na kuchence na małym lub średnim ogniu i pozwól, aby woda się zagotowała. Po napełnieniu górnej komory kawą zdejmij ekspres z kuchenki.

4. Wlej przygotowany napój do filiżanki lub ulubionego kubka – gotowe!

Najlepsze Kawiarki

Pamiętaj, że kawa parzona w taki sposób może być mocniejsza od tej, do której picia przyzwyczajony jesteś Ty lub Twoi goście. Niekiedy może też mieć większą goryczką i bardziej wyczuwalną kwasowość. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej intensywności jest uważne obserwowanie procesu parzenia. Gdy tylko usłyszysz charakterystyczne bulgotanie, ściągnij kawiarkę z palnika. Jeśli zrobisz to za wcześnie, woda nie będzie w stanie wydobyć maksymalnego smaku z fusów. Proces parzenia powinien trwać średnio 7–10 minut.

Kawiarki nie są wyposażone w funkcję samoczyszczenia, dlatego po każdym użyciu powinieneś pamiętać o wyrzuceniu zalegających fusów i dokładnym wyczyszczeniu urządzenia. Jeśli resztki kawy pozostaną w kawiarce zbyt długo, mogą poplamić wewnętrzne ścianki i pozostawić nieprzyjemny zapach w naczyniu. Czyszczenie kawiarki aluminiowej powinno opierać się głównie na ciepłej wodzie.
W przypadku urządzeń ze stali możesz użyć wody z mydłem lub płynu do mycia naczyń i delikatnie wyszorować powierzchnię. Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się uciążliwych zabrudzeń, napełnij pojemnik filtra sodą oczyszczoną w miejsce ziaren kawy i wykonaj proces parzenia zgodnie z powyższą instrukcją.

Kawiarka Jaka Najlepsza

Najlepsze kawiarki na gaz i indukcję w ofercie Auchan

Samodzielne przygotowywanie kawy w kawiarce nie jest trudne, nawet jeśli korzystasz z niej po raz pierwszy. Ale warto pamiętać, że na rynku istnieją urządzenia, które wykorzystują różne technologie. Jeśli masz kuchenkę na gaz, najlepsza będzie kawiarka aluminiowa, którą rozpoznasz po charakterystycznym, nieco kanciastym kształcie. Jej klasyczny design spodoba się wszystkim zwolennikom stylu vintage. Najlepsza kawiarka na indukcję to taka wykonana z ceramiki lub stali nierdzewnej – modele aluminiowe nie nadają się do użytku z płytami elektromagnetycznymi.

Chcesz zakupić kawiarkę i przekonać się w praktyce, czym jest smaczna i aromatyczna kawa? Możesz to zrobić, składając zamówienie w sklepie internetowym Auchan. W naszej ofercie znajdziesz modele aluminiowe i stalowe o różnych pojemnościach, z pomocą których przyrządzisz od 3 do nawet 6 filiżanek aromatycznego trunku! Niezależnie od rodzaju posiadanej płyty grzewczej, możesz cieszyć się kawą jak z prawdziwej włoskiej kawiarni.