Aplikacja
Najlepsza Wedka Spinningowa

Najlepsza wędka spinningowa – wybierz ją z nami! Ranking wędek

Opublikowano 06/15/2023

Niezależnie od tego, czy chcesz wymienić starą wędkę spinningową na nową, czy dopiero zaczynasz przygodę z tą metodą wędkarstwa, musisz znaleźć model odpowiadający Twoim wymaganiom. Jaka wędka spinningowa będzie najlepsza? Sprawdź nasz ranking!

Najlepsza wędka spinningowa na szczupaka – wybierz specjalistyczny sprzęt

W wyposażeniu każdego wędkarza powinna znaleźć się dobra wędka spinningowa. Ranking przygotowany przez nas uwzględnia najlepsze modele z oferty Auchan, które stanowią doskonały wybór dla początkujących, ale nie tylko. Wędki spinningowe to najpopularniejszy rodzaj sprzętu służącego do połowu ryb drapieżnych, takich jak szczupaki, okonie czy sandacze.

Zanim jednak przekonasz się, który spinning warto kupić, powinieneś zapoznać się z charakterystyką tego rodzaju wędek. Zrozumienie konstrukcji jest niezbędne, abyś mógł wybrać najlepszy dla siebie model.

  • Blank – kręgosłup wędki, do którego przymocowane są wszystkie pozostałe komponenty uzbrojenia.
  • Chwyt/rękojeść – to element, za który trzyma się wędkę. Najczęściej wykonuje się go z materiałów termoformowalnych takich jak pianka EVA czy korek. Dobra wędka spinningowa powinna dobrze leżeć w dłoni i być wygodna, aby zapewnić pewny chwyt zarówno podczas rzutu, jak i walki ze szczupakiem.
  • Przelotki – umożliwiają swobodne przesuwanie się żyłki wzdłuż wędziska i mają znaczny wpływ na ogólną czułość wędki. Są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub tytanu.
  • Szczytówka – to końcowy element wędziska, który zakończony jest przelotką szczytową.
  • Uchwyt kołowrotka – jaka sama nazwa wskazuje, służy do mocowania kołowrotka.

Gdy wiesz już, z jakich podstawowych elementów składa się wędka spinningowa, powinieneś zapoznać się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wyboru najlepszego modelu.

Jaka Wedka Spinningowa

Wędka spinningowa – jaką kupić? Praktyczne wskazówki i porady

Wędki spinningowe są stosunkowo lekkie i bardzo łatwe w użytkowaniu. Istnieje jednak wiele ważnych czynników, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego modelu, aby wędkowanie było przyjemne i bezpieczne. Koniecznie sprawdź, czym powinna wyróżniać się dobra wędka spinningowa!

Jakość wykonania

Wędki spinningowe mogą być wykonane z włókna szklanego, grafitu lub materiałów kompozytowych. Włókno szklane jest bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, jednak jego ciężar może być odczuwalny pod koniec całodziennego łowienia. Grafit to najlepsza opcja dla wędkarzy potrzebujących lekkiej wędki o wysokiej czułości.

Warto jednak wiedzieć, że im wyższa zawartość węgla, tym blank jest lżejszy, ale też bardziej kruchy. Najlepsze wędki spinningowe wykonane z grafitu będą miały sztywniejszą szczytówkę i szybszą akcję niż ich odpowiedniki z włókna szklanego.

Materiały kompozytowe starają się łączyć najlepsze cechy obu wariantów konstrukcyjnych. Wykonane z nich wędki są lekkie, czułe i trwałe, jednak z uwagi na grubość mogą być niewygodne dla wędkarzy o drobnych dłoniach. Najlepsze wędki spinningowe powinny mieć również kołowrotek wzmocniony metalem. Warianty z tworzywa sztucznego mogą szybko ulec uszkodzeniu w wyniku zbyt dużego obciążenia czy niekontrolowanych szarpnięć.

Wedka Spinningowa Ranking

Długość

Zwróć uwagę na długość rękojeści i dopasuj ją do sposobu łowienia. Wędki spinningowe na szczupaka mają zazwyczaj długość od 180 do 320 cm. Te krótsze są zazwyczaj wybierane przy się łowieniu z łodzi. Jeśli zależy Ci na dłuższym rzucie i połowie ryb z brzegu, będziesz potrzebować wędki z dłuższym blankiem. Możesz wybierać modele o konstrukcji składanej (np. trzyczęściowej), co przełoży się bezpośrednio na łatwość w transporcie i przechowywaniu.

Akcja

Akcja wędki opisywana jest za pomocą takich przymiotników jak: szybka, średnia, umiarkowana lub wolna. Ten parametr odnosi się do szybkości, z jaką blank prostuje się po machnięciu.

Wędki spinningowe o akcji szybkiej wyginają się tuż przy szczytówce, a te o akcji średniej bliżej środka, z kolei modele o akcji wolnej wyginają się w okolicy kołowrotka. Wędki o szybkiej akcji wyróżniają się najlepszą sztywnością i czułością, co ułatwia wykrywanie subtelnych brań, szybkie zacięcie i łatwe manipulowanie powierzchniowymi przynętami. Z drugiej strony wędki o wolnej akcji są niezwykle giętkie.

Ciężar wyrzutu

Pojęcie to odnosi się do ciężaru przynęty, którą możemy założyć na wędkę. Do spinningu lekkiego i ultralekkiego wystarczający będzie spinning o ciężarze wyrzutu zbliżonym do 10 g. Jeśli chcesz łowić ryby średniej wielkości, rozważ zakup wędki, której ciężar wyrzutu wynosi około 30 g. W przypadku spinningu ciężkiego będziesz potrzebować droższego modelu, o ciężarze wyrzutu zbliżonym do 60 g.

Akcesoria i narzędzia wędkarskie

Pamiętaj, że zakup najlepszej wędki spinningowej to nie wszystko. Potrzebny Ci będzie również wysokiej klasy kołowrotek, a także haczyk dobrany proporcjonalnie do rozmiaru ryb, które planujesz łowić. Jeśli chcesz wygodnie przechowywać i transportować wędkę, przydatnymi akcesoriami będą pokrowce i torby. Powinieneś pamiętać także o spławikach i stoperach, dzięki którym będziesz miał możliwość utrzymania przynęt spinningowych na konkretnej głębokości.

Wędka spinningowa – ranking najlepszych produktów

Wiesz już, jak ważna w połowie ryb drapieżnych jest odpowiednio dobrana wędka spinningowa. Jaką kupić? Mamy nadzieję, że nasz ranking pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji!

Najlepsza Wedka Spinningowa Na Szczupaka

4. Wędka spiningowa Mikado 2,75 m 6–32 g

Zaczynamy od bardzo dobrej wędki spinningowej. Ranking otwiera model marki Mikado, który wyróżnia się wysokiej jakości wykonaniem i przyzwoitym ciężarem wyrzutu w zakresie 6–32 g. Spinning ma długość transportową 144 cm, dzięki czemu jest łatwy w transporcie i przechowywaniu.

To doskonały wybór dla początkujących wędkarzy, którzy poszukują lekkiej wędki, która jednocześnie wytrzyma obciążenie większych ryb. Na uwagę zasługuje również korkowa rękojeść, która zapewnia dobry chwyt nawet mokrą dłonią.

3. Wędka spinningowa Sensual NG Medium Spin 2,75 m 6-32 g

Podium otwiera lekka i świetnie wyważona wędka spinningowa Sensual NG Medium Spin, która doskonale nadaje się do połowu ryb drapieżnych średniej wielkości. Ciężar wyrzutowy w zakresie 5-30 g zapewnia odpowiednią siłę do oddania dalekiego rzutu. Na uwagę zasługuje konstrukcja składająca się z dwóch sekcji.

2. Wędka spinningowa Jaxon Tenesa 10–40 g

Drugie miejsce należy do spinningu Jaxon Tenesa. Ten model w szczególności docenią bardziej doświadczeni wędkarze. Wędka jest wyposażona w wygodną rękojeść. W przypadku tego modelu na uwagę zasługuje ciężar wyrzutu w zakresie 10–40 g. Z uwagi na długość wynoszącą około 2,7 m, spinning ten rekomendowany jest głównie do wędkarstwa brzegowego.

1. Wędka spinningowa Sensual NG Medium Spin 2,44 m 5–30 g

Sensual NG Medium Spin to najlepsza wędka spinningowa w rankingu. Po pierwsze, model ten wyposażono w szybki blank z dużym zapasem mocy, co nie jest regułą w sprzęcie tej klasy. Maksymalny ciężar wyrzutu wynosi 30 g, co pozwala na oddawanie dalekich rzutów.

Długość tej bardzo dobrej wędki spinningowej wynosi 244 cm. Zastosowano w niej przelotki KL-H, a z uwagi na specyfikację model ten doskonale nadaje się do połowu szczupaków, sandaczy oraz pozostałych ryb drapieżnych zarówno z brzegu, jak i łodzi.

Dobra Wedka Spinningowa

Najlepsze wędki spinningowe w ofercie Auchan – zamów idealną wędkę do spinningu

Teraz już wiesz, jaka jest najlepsza wędka spinningowa na szczupaka oraz czym charakteryzują się inne polecane modele. Jeśli chcesz zakupić któryś z nich, już teraz odwiedź sklep internetowy Auchan. W jego ofercie znajdziesz nie tylko spinningi, ale także profesjonalne narzędzia wędkarskie, które będą przydatne podczas mocowania przynęty, holowania ryb oraz ich ważenia. Zakupisz tutaj również kołowrotki, plecionki, haczyki czy podbieraki. Zapraszamy do składania wygodnych zamówień online z dostawą pod wskazany adres!