Aplikacja

​​Najlepsze gry planszowe dla dzieci – ranking 2023

Opublikowano 03/06/2023

Najlepsze gry planszowe dla dzieci to dobra alternatywa dla cyfrowej rozrywki. Nie tylko uczą i bawią, ale i pozwalają na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Dowiedź się, jakie są rodzaje gier i które z nich warto kupić.

Rodzaje gier planszowych. Krótki poradnik rodzinnych rozrywek

Szczęśliwie konsole, gry komputerowe, filmy i bajki na życzenie nie wyparły tradycyjnych planszówek. Dzieci nadal chcą spędzać czas z rodzicami, a oni przeżywają wraz z pociechami drugą młodość. W wielu rodzinach jest nawet wyznaczony jeden dzień w tygodniu, podczas którego cała rodzina oddaje się wspólnej zabawie w wybrane gry. Najfajniejsze gry planszowe dla dzieci, to takie, które są dostosowane do wieku i zainteresowań najmłodszych. A tu wybór jest ogromny.

Gry zręcznościowe

Jakie zabawy są pierwszym wyborem? Gry planszowe dla dzieci, w których trzeba wykazać się zręcznością. Łowienie rybek albo przerzucanie pionków potrafi wyzwolić prawdziwe emocje nie tylko u maluchów. Ten rodzaj gier wyróżnia się prostymi zasadami i szybką rozgrywką. Dzieci chętnie w nie grają, ponieważ próg nauki jest w tym przypadku niski i pozwala łatwo osiągnąć dobre wyniki. Poza tym dorośli w wielu przypadkach nie są tak zręczni jak dzieci, co dodatkowo daje najmłodszym radość.

Gry losowe

Najpopularniejsze gry planszowe dla dzieci to też takie, których warunkiem wygranej jest szczęście w rzucie kostką. Zdanie się na los wzbudza dużo emocji i sprawia, że rozgrywka zawsze jest nieprzewidywalna. W tego typu grach dzieci i rodzice mają równe szanse, co sprzyja poczuciu sprawiedliwości.

Gry logiczne oraz pamięciowe

Najlepsze gry planszowe dla dzieci gry umożliwiają im wykazanie się i dają duże prawdopodobieństwo wygranej. Takie też są zabawy logiczne i pamięciowe. Najmłodsi bardzo lubią rozwiązywać rozmaite zagadki, a rodzice mogą potrenować pamięć i spostrzegawczość.

Gry edukacyjne

Gry to dobra okazja, aby podczas zabawy zainteresować dzieci nauką i pozwolić im odkryć świat. Być może będzie to początek naukowej kariery Twojej pociechy?

Gry słowne

Umiejętność czytania i pisania można też utrwalić poprzez gry planszowe. Kalambury, scrabble to zaproszenie do tworzenia i zapamiętywania nowych wyrazów.

Gry strategiczne

Od lat najpopularniejsze gry planszowe dla dzieci starszych to klasyczne tytuły takie jak: szachy, warcaby albo sudoku. Oprócz nich jest wiele tytułów współczesnych, w których trzeba wykazać się logicznym myśleniem, aby podejść przeciwnika i zwyciężyć. Gry strategiczne zwykle mają skomplikowane zasady, jednak jak już je poznasz, to gra może wciągnąć Cię na wiele godzin.

Gry ekonomiczne

Chcesz rozwinąć w dziecku smykałkę do biznesu? Wybierz gry ekonomiczne. Jak tylko młody człowiek zna już podstawowe działania matematyczne, może zagrać w najprostsze tytuły tego typu. Produkcja, kupowanie albo sprzedawanie różnych dóbr może być naprawdę fascynujące. Twoje dziecko nauczy się przewidywania ruchów przeciwnika, zobaczy, na czym polega handlowanie.

Przygodowe

W zestawieniach na najlepsze planszówki dla dzieci zawsze są gry przygodowe. Zabawa jest oparta na interesującej historii, która wymaga zaangażowania i często skupienia. Gry tego typu zwykle też są dość skomplikowane, mają sporo zasad i możliwych opcji ruchu. Poza tym w komplecie są zwykle różne figurki i inne drobne elementy, stąd są przeznaczone dla starszych dzieci.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Jest Ci trudno wybrać gry planszowe dla całej rodziny? Ranking powinien pomóc Ci w wyborze. Umieściliśmy w nim zabawki wyróżniające się dobrą jakością wykonania, bezpiecznymi elementami oraz ciekawą tematyką rozgrywki. Co jeszcze jest ważne?

Wiek dziecka

Gry muszą być dostosowane do wieku dziecka. Informacje, o tym, dla jakiego przedziału wiekowego są zabawki, znajdziesz zawsze na opakowaniu. Oznaczenia są obowiązkowe, jeśli w pudełku znajdują się małe elementy. Gra dobrze dobrana do wieku dziecka, sprawi, że maluch nie będzie miał problemów ze zrozumieniem i zapamiętaniem zasad. Z kolei zbyt łatwa rozgrywka dla starszej pociechy będzie nudna i niechętnie będzie uczestniczył w rodzinnej zabawie.

Bezpieczeństwo

Najlepsze planszówki dla dzieci bezwzględnie muszą być bezpieczne. Oznacza to, że każdy element jest precyzyjnie wykonany z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia i środowiska. Dobry przykładem jest marka One Two Fun od Auchan, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną. Do produkcji zabawek wykorzystuje się drewniane elementy pochodzące z lasów o kontrolowanej wycince, a np. pluszaki są zrobione z plastikowych butelek z recyklingu.

Zainteresowania dzieci

Nawet najmłodsze dzieci już mają swoje preferencje w zabawach i zainteresowania. Jedne uwielbiają rywalizację w grupie, inne wolą spokojne zabawy. Dlatego wybierając grę planszową, pomyśl, czy Twoje dziecko na pewno na zainteresuje. Jeśli Twoja pociecha nie potrafi przegrywać i bardzo się denerwuje, wybierz taką zabawkę, której czas rozgrywki jest krótki. W ten sposób szybko zmienia się zwycięzca, a młody człowiek nie będzie sfrustrowany ciągłą porażką.

Starsze dzieci z reguły mają swoje preferencje co do tematyki albo rodzaju gry. Jedne lubią gry zręcznościowe, gdzie liczy się precyzja i a partia trwa krótko, inne chętnie zagrają w szachy albo grę przygodową, gdzie trzeba każdy ruch przemyśleć. Jednak jak znasz swoje dziecko, nie powinieneś mieć problemu z wyborem.

Liczba graczy

Gry planszowe powinny uczyć i bawić, a najlepsza zabawa jest, kiedy uczestniczy w niej wiele osób. Dlatego w zestawieniu zwracaliśmy uwagę na liczbę graczy, tak aby cała rodzina mogła spędzić ze sobą czas. Poza tym wiadomo, że im więcej osób gra tym jest weselej. Najmłodsze dzieci łatwiej też wtedy znoszą porażkę.

Ranking gier planszowych dla dzieci 2023 od Auchan

Wiesz już, jakie są rodzaje gier oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Ranking gier planszowych dla dzieci przedstawia najlepsze modele z oferty Auchan, sprawdź, co warto kupić.

5. One Two Fun – Tajny Kod

Ranking gier planszowych dla dzieci 2023 r. zaczyna gra strategiczna Tajny Kod. Zabawka przeznaczona jest dla 2 osób powyżej 6 lat. Składa się z planszy i 128 kolorowych pionków. Zasada jest prosta: pierwszy gracz wybiera zestaw 5 różnych kolorów, które układa i chowa pod klapką. Drugi musi znaleźć tajną kombinację w co najwyżej 12 próbach. 1 partia powinna trwać do 20 minut.

4. One Two Fun – Gra My little duo Szukanie par

Szukanie par do znakomita zabawa dla małych dzieci. W grze My little duo Szukanie par od One Two Fun Twoje dziecko będzie musiało połączyć w pary rodziców i dzieci. Na kartach są zwierzęta, więc jest to doskonała okazja do rozmowy o przyrodzie. Gra jest przeznaczona dla 2-4 osób w wieku od 2 lat. W zestawie są 32 karty tworzące 16 par.

3. One Two Fun – Gra Zręcznościowa Łowienie Rybek

Zabawy zręcznościowe to często najfajniejsze gry planszowe dla dzieci. Dają mnóstwo radości i satysfakcji. Gra Łowienie Rybek One Two Fun polega na wyławianiu rybek z planszy za pomocą wędki z magnesem. Wygrywa ten, kto złowi ich najwięcej. W zabawie Twoje dziecko ma szansę na rozwój zdolności manualnych i logicznego myślenia oraz przećwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Gra wzmacnia też takie cechy jak cierpliwość, koncentracja – i to nie tylko u dzieci. Zabawka jest przeznaczona dla dzieci powyżej 4 roku życia.

2. One Two Fun – Gra Bingo

Bingo to znana na całym świecie gra losowa. Teraz turniej możesz urządzić we własnym domu. Zestaw Bingo One Two Fun zawiera maszynę do losowania, planszę do gry, 115 żetonów, 90 ponumerowanych piłeczek oraz 24 karty. Zabawka jest przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia, choć będzie doskonałą rozrywką także dla dorosłych.

1. One Two Fun – Zestaw 101 Gier Planszowych

Ranking gier planszowych dla dzieci wygrywa klasyka – zestaw 101 gier planszowych One Two Fun. W zestawie znajdziesz m.in. warcaby, szachy, chińskie warcaby, tryktrak, gra w kości. Pudełko zawiera 5 dwustronnych plansz, pionki dla każdej gry, kości oraz inne elementy niezbędne do rozgrywki. Klasyczne gry rozwijają kreatywność oraz logiczne myślenie. Sprawdzą się podczas rodzinnych wieczorów oraz towarzyskich spotkań. W grze są małe elementy, dlatego zaleca się, aby korzystały z niej dzieci powyżej 6 roku życia.

Top gry planszowe dla dzieci uczą i bawią!

Najlepsze gry planszowe dla dzieci potrafią zająć je na wiele godzin. Co więcej, nawet rodzice chętnie w nie grają. W zestawieniu znalazły się zabawki z różnych kategorii, a każdą z nich warto mieć w swoim domu. W większość z nich można zagrać już z przedszkolakiem. Zwycięzcą rankingu okazał się zestaw klasycznych planszówek. Szachy, warcaby albo chińczyk tu uniwersalne gry planszowe dla całej rodziny. Ranking więc nie mógł ich ominąć.

Klasyczne gry uczą koncentracji i strategicznego myślenia. Za każdym razem można ćwiczyć nowe ruchy i wymyślać inne posunięcia. Zestaw 101 gier to doskonały prezent dla dziecka w każdym wieku, a i dorosły też byłby zadowolony. Komplet gier w jednym pudełku sprawdzi się również na wakacjach, w trakcie deszczowej pogody. Pakiet 101 gier daje tyle możliwości, że za każdym razem można grać w coś innego.

Gry dla dzieci to wspaniała rozrywka i nauka jednocześnie, dlatego warto w nie i inwestować. W Auchan znajdziesz nie tylko każdego rodzaju planszówki, ale też m.in. zestawy artystyczne, zabawki zdalnie sterowane oraz lubiane przez wszystkich puzzle.