Aplikacja

Odkurzacz do domu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Opublikowano 02/03/2023

Kłębki psiej sierści, koci żwirek, kurz, śmieci pozostawione na podłodze po kreatywnej zabawie dziecka – znasz to? Jeśli Twój dom też czasami wygląda tak, jakby przeszło przez niego tornado, nie przejmuj się. Zainwestuj w dobry odkurzacz, który szybko i sprawnie przywróci czystość w Twoim mieszkaniu. Nie bój się kurzu, niech kurz zacznie bać się Ciebie!

Mocny, wydajny, a przy tym cichy odkurzacz to niezbędne wyposażenie każdego domu. Niezależnie od tego, czy w Twoim mieszkaniu dominują dywany, wykładziny, czy parkiet, potrzebujesz wysokiej klasy urządzenia, które szybko i skutecznie poradzi sobie z kurzem, piaskiem, czy brudem. Wybór nowego odkurzacza nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Bogata oferta modeli na rynku AGD utrudnia podjęcie trafnej decyzji. Jaki odkurzacz wybrać, aby cieszyć się czystą podłogą, a jednocześnie nie poświęcać wiele czasu na odkurzanie? Podpowiadamy.

Najlepszy odkurzacz do domu – czyli jaki?

Zastanawiając się, jaki odkurzacz do domu kupić, weź pod uwagę, co jest dla Ciebie istotne. Dla niektórych użytkowników najważniejsza jest moc silnika, inni zwracają uwagę na komfort odkurzania, a dla pozostałych istotna jest energooszczędność i wskaźnik DPU (z ang. dust pick-up, czyli ile kurzu zostanie zebrane za jednym razem).

Najlepiej jednak, aby odkurzacz do domu spełniał wszystkie te wymagania. To przecież oczywiste, że chcesz, aby sprzęt skutecznie zbierał kurz i brud z podłogi, ale jednocześnie był wygodny w obsłudze. Wydajny, lekki i zwrotny model sprawi, że odkurzanie przestanie być przykrą koniecznością. Pamiętaj też, że zawsze możesz swój sprzęt wyposażyć w dodatkowe akcesoria takie jak filtry, dodatkowe końcówki, czy zapachy do odkurzaczy.

Najlepszy odkurzacz – jaki wybrać? Wskazówki

Bogata oferta odkurzaczy sprawia, że wybór modelu odpowiadającego potrzebom domowników może być trudny. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, przygotowaliśmy krótki poradnik. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, gdy interesują Cię sprawdzone i dobre odkurzacze.

Rodzaj odkurzacza

Zanim skupisz się na najważniejszych parametrach dobrego odkurzacza, zastanów się, jaki rodzaj sprzętu Cię interesuje. Weź pod uwagę Twoje zwyczaje związane ze sprzątaniem np. częstotliwość odkurzania. Zastanów się, gdzie zamierzasz przechowywać urządzenie i na jakiej wielkości sprzęt masz miejsce w domu. Pomyśl również o tym, jakie powierzchnie będziesz zazwyczaj odkurzać: miękkie – jak wykładzina i dywan, czy twarde – takie jak płytki podłogowe, deski czy panele.

Do wyboru masz wiele propozycji, począwszy od niedrogich odkurzaczy workowych – jak odkurzacz Selecline – w których zabrudzenia zbierane są do materiałowych, bądź papierowych worków, aż po nowoczesne modele cyklonowe o pionowej konstrukcji i wysokiej wydajności, w których zabrudzenia są gromadzone do plastikowego pojemnika. Przykładem może być pionowy odkurzacz Qilive, dzięki któremu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także znacznie przyspieszysz proces sprzątania. Zamiast wymieniać worek, sprawnie opróżnisz pojemnik z zebranych śmieci i możesz sprzątać dalej.

Dla porównania, w odkurzaczach wodnych zanieczyszczenia trafiają do zbiornika z wodą, odgrywającego rolę filtra. To dobry wybór dla alergików, ponieważ przy używaniu takiego urządzenia do powietrza przedostaje się niewiele alergenów z kurzu. Odkurzacze wodne często posiadają też funkcję prania. Służą one nie tylko do usuwania kurzu, ale także cięższych zabrudzeń takich jak plamy po jedzeniu czy napojach.

Ostatni rodzaj odkurzaczy, o których wspomnimy to od lat prawdziwy hit na rynku. Mowa oczywiście o robotach sprzątających! To bezprzewodowe sprzęty, które same czyszczą mieszkanie – spełnienie marzeń osób, które nie znoszą odkurzania oraz tych, dla których sprzątanie często jest męczące np. seniorów czy osób niepełnosprawnych ruchowo. Polecany przez nas odkurzacz do domu tego rodzaju to robot sprzątający Qilive dostępny w ofercie Auchan.

Taki robot sam rozprawi się z kurzem na Twojej podłodze, a Ty w tym czasie możesz wypić kawę lub zająć się innymi obowiązkami. Sprzęt jest lekki i zwrotny, z łatwością dociera w rozmaite domowe zakamarki i kąty. Po odpowiednim skonfigurowaniu robota wystarczy, że wyznaczysz mu wybrane zadanie i na tym zazwyczaj kończy się jego obsługa. Jest dostosowany do sprzątania każdej powierzchni, choć najlepiej radzi sobie na twardych podłogach.

Moc odkurzacza

Po podjęciu decyzji o wyborze rodzaju odkurzacza, pora na sprawdzenie jego parametrów. Przede wszystkim ważna jest moc urządzenia. Co do zasady im mocniejszy silnik, tym lepiej radzi sobie z zasysaniem dużych zanieczyszczeń. Obecne przepisy wprowadzone przez Unię Europejską nakładają jednak na producentów ograniczenia w tym zakresie. Zgodnie z nimi współczesne odkurzacze nie powinny mieć mocy wyższej niż 900 W. Moc sprzętu musi zostać dopasowana do jego przeznaczenia, czyli typu sprzątanych powierzchni. Przykładem sprawnego odkurzacza bezworkowego o wysokiej mocy jest dostępny w Auchan sprzęt z technologią Cyclone.

Klasa skuteczności odkurzania

Po wejściu w życie unijnego rozporządzenia dotyczącego odkurzaczy zmianie uległy także wymagania dotyczące efektywności energetycznej i skuteczności usuwania zanieczyszczeń z powierzchni. Od tego czasu wprowadzane na rynek modele odkurzaczy muszą spełniać szereg dodatkowych wymogów – w tym wskaźnika DPU.

I tak wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej (DPU HF) powinien wynosić przynajmniej 0,98. Z kolei wskaźnik zbierania kurzu na dywanie (DPU C) musi mieć wartość przynajmniej 0,75. Parametr ten ma wpływ na klasę skuteczności odkurzania. Tak więc dzięki odgórnie narzuconym normom w tym zakresie masz pewność, że sprawność Twojego odkurzacza będzie utrzymana na odpowiednim poziomie.

Klasa skuteczności odkurzania jest oznaczona literami od A do G. To szczególnie istotny parametr dla alergików – wysoka klasa oznacza dokładne usunięcie alergenów, kurzu czy sierści, co obniża ryzyko wystąpienia objawów alergii. Im wyższa klasa, tym szybciej można usunąć kurz i brud, również z dywanów czy szczelin między płytkami.

Najlepszym wyborem jest model z klasą skuteczności A, choć różnice między poszczególnymi klasami nie są duże. Klasa A w przypadku odkurzacza do dywanów oznacza, że musi on zebrać minimum 91% kurzu, natomiast B – niewiele mniej, bo od 87% do 91%. Z kolei klasa A dla podłóg twardych oznacza odkurzenie 111% kurzu (powyżej 100%, ponieważ nasadka na twardych podłogach likwiduje również zabrudzenia po jej bokach).

Warto też nadmienić, że efektywność odkurzania zależy dodatkowo od staranności wykonania urządzenia. Jeśli wszystkie elementy są odpowiednio uszczelnione, sprzęt nie traci mocy na zasysanie powietrza.

Poziom hałasu

Na jakość i komfort użytkowania odkurzacza wpływa także cicha praca urządzenia. Poziom hałasu w otoczeniu człowieka nie powinien przekraczać 60-70 dB. Powyżej tych wartości zaczyna on mieć negatywny wpływ na ludzki organizm.

Warto jednak zauważyć, że duża wydajność i moc ssąca odkurzacza nie muszą iść w parze z wysoką głośnością. Dobry odkurzacz, cichy i mocny taki jak robot sprzątający Qilive, wytwarza podczas pracy dźwięki na poziomie tylko 65 dB. To sprawia, że jego działanie nie wpływa negatywnie na codzienne życie domowników. Alternatywą dla niego może być też iRobot Roomba o poziomie głośności 68 dB.

Zasilanie i czas działania

Gdy zastanawiasz się, jaki odkurzacz kupić do domu, koniecznie weź również pod uwagę rodzaj zasilania. Na rynku znajdziesz modele przewodowe, jak i bezprzewodowe wyposażone w akumulatory. Pierwszy typ wymaga stałego podłączenia do prądu za pomocą kabla. Jego funkcjonalność jest zatem ograniczona. Wybierając ten typ sprzętu, zadbaj o odpowiednią długość przewodu, która pozwoli Ci na komfortowe odkurzanie nawet dużych powierzchni. W mieszkaniu sprawdzi się sprzęt z kablem minimum 6 m, ale w domu przyda się przewód o długości od 9 do 12 m, jak w przypadku odkurzacza bezworkowego Q.5117 Qilive.

Odkurzacz przewodowy nie jest tak zwrotny i wygodny w użytkowaniu jak model bezprzewodowy. Dobre odkurzacze z akumulatorami pozwalają na sprzątanie w dowolnym miejscu. Są to również pomieszczenia, w których nie zawsze jest dostęp do prądu takie jak garderoba czy spiżarnia. To idealne rozwiązanie, gdy zależy Ci na pełnej mobilności sprzętu.

Poszukując najlepszego modelu, zwróć uwagę na pojemność akumulatora i czas pracy, jaką zapewnia. Przykładowo robot sprzątający Q.5147 Qilive gwarantuje aż do 120 minut pracy na jednym ładowaniu baterii Li-Ion. To pozwoli Ci na komfortowe posprzątanie nawet dużego domu czy mieszkania, bez konieczności ładowania baterii w trakcie. Po zakończeniu pracy, a także w przypadku rozładowywania się baterii sprzęt samodzielnie wróci do stacji dokującej, gdzie znów się naładuje.

System filtracji

Nowoczesne odkurzacze są wyposażone w wydajne filtry pochłaniające i zatrzymujące kurz, alergeny, czy inne zanieczyszczenia. W przypadku sprzętu codziennego użytku najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu wyposażonego w filtr HEPA, który usuwa minimum 99,97% zanieczyszczeń – kurzu, bakterii, pleśni, pyłków i innych unoszących się w powietrzu cząstek o wielkości 0,3 mikrona. Znajdziesz je najczęściej w odkurzaczach pionowych albo robotach sprzątających takich jak model marki Qilive.

Odkurzacze z filtrem wodnym, w którym zabrudzenia zatrzymują się w pojemniku z wodą, doskonale sprawdzą się w domach wrażliwych alergików. Pochłaniają one brud równie skutecznie co filtry HEPA, a ponadto nawilżają i oczyszczają powietrze.

Pojemność zbiornika na kurz

Kolejnym istotnym parametrem, który podpowie Ci, jaki kupić odkurzacz, jest pojemność worka albo zbiornika na kurz w modelu bezworkowym. Weź pod uwagę wielkość powierzchni do wyczyszczenia. Im większy zbiornik, tym więcej zmieści się w nim zanieczyszczeń bez konieczności jego opróżniania podczas pracy. Większa pojemność zbiornika lub worka skutkuje jego rzadszym opróżnianiem z zebranych zanieczyszczeń – pomoże Ci to zaoszczędzić cenny czas. Zwróć również uwagę na łatwość wyjmowania i czyszczenia zbiornika, co może znacząco ułatwić sprzątanie.

Wielkość pojemnika nie zawsze jest jednak najistotniejsza, ponieważ każdy rodzaj odkurzacza kupuje się w nieco innym celu. Pojemność zbiornika w odkurzaczu ręcznym służącym do sprzątania małych powierzchni takich jak tapicerka samochodowa, nie musi być duża, aby sprzęt dobrze spełniał swoje zadanie.

Akcesoria obowiązkowe i dodatkowe

Istotną kwestią wpływającą na funkcjonalność i komfort użytkowania odkurzacza jest jego wyposażenie. Standardowe modele workowe lub bezworkowe zazwyczaj mają w zestawie szczotkę szczelinową, do mebli oraz małą wielofunkcyjną. Poza obowiązkowym zestawem końcówek są również opcjonalne, ale bardzo praktyczne elementy. Bogate wyposażenie obejmuje zatem m.in. elektrostatyczne miotełki do kurzu, pędzle do mebli czy ssawki do dywanów i tapicerek.

Do szczególnie polecanych akcesoriów należą elektroszczotki i turboszczotki, które radzą sobie lepiej z trudnymi zabrudzeniami niż klasyczne końcówki. Sprawdzają się one zwłaszcza przy czyszczeniu dywanów z sierści zwierząt oraz włosów.

Już wiesz, jaki odkurzacz do domu wybrać!

Już wiesz, jaki odkurzacz nabyć i na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby móc szybko i przede wszystkim skutecznie pozbyć się sierści, kurzu, piasku, pyłu i innych zanieczyszczeń z mieszkania. Możesz wybierać między poręcznymi odkurzaczami pionowymi, pojemnymi odkurzaczami workowymi, jak i niemal samodzielnymi robotami sprzątającymi. Jeśli interesuje Cię odkurzacz cichy i mocny, a przy tym niemal całkowicie bezobsługowy, postaw na robota sprzątającego. Nowoczesny model Qilive odkurzy Twój dom, a Ty w tym czasie zajmiesz się znacznie przyjemniejszymi aktywnościami.

Dzięki 12 czujnikom antykolizyjnym i zapobiegającym upadkom sprzęt porusza się absolutnie wszędzie – w tym pod meblami i łóżkiem. Urządzenie możesz wygodnie obsługiwać z poziomu aplikacji na smartfon. Robot sprzątający Qilive jako skuteczny pogromca kurzu, bardzo szybko zostanie Twoim ulubionym bohaterem domu!

W ofercie Auchan znajdziesz zarówno odkurzacze, sprawdzone akcesoria do odkurzaczy, jak i wiele innych drobnych sprzętów marki Qilive i nie tylko, dzięki którym kurz w Twoim domu nie zazna spokoju!