Aplikacja

Odległość od TV a wielkość pomieszczenia. Jak dobrać idealny sprzęt?

Opublikowano 25.04.2024 - 7 minut czytania

Marzysz o kinowych doznaniach w zaciszu własnego domu? Wybór telewizora to kluczowy krok do stworzenia domowego kina, które zapewni Ci niesamowite wrażenia wizualne. Jednak czy wiesz, że oprócz rozdzielczości, niezwykle istotna jest również odległość od telewizora, w jakiej będziesz go oglądać, a także wielkość pomieszczenia, w którym będzie on ustawiony?

Czy warto dobierać wielkość telewizora do pomieszczenia?

Wielkość ekranu ma ogromny wpływ na komfort oglądania. Oglądanie zbyt dużego telewizora w małym pokoju może prowadzić do nadmiernego obciążenia wzroku, a w dłuższej perspektywie czasu nawet do pogorszenia jego kondycji. Wyobraź sobie, że ekran „zalewa” Cię z każdej strony, a Ty musisz wyginać się w różne pozycje, żeby móc cokolwiek zobaczyć. Ogarnięcie wzrokiem całości staje się wyzwaniem. Zbyt mały ekran TV sprawi z kolei, że obraz będzie niewyraźny, a Ty będziesz musiał wytężać wzrok, aby przeczytać tekst czy dojrzeć małe szczegóły na drugim i trzecim planie.

Najważniejszą kwestią jest zatem to, aby dobrać właściwą proporcję między rozmiarem telewizora a odległością, z jakiej będziesz go oglądać. Dobrze dobrany model TV ma też inną korzyść: idealnie wkomponuje się we wnętrze i nie będzie dominować nad przestrzenią. Ma on być ozdobą salonu, a nie jego centralnym punktem. Pamiętaj, że wybór telewizora to inwestycja w Twój komfort, zdrowie i estetykę domowej strefy relaksu. Dowiedz się więc, jak dobrać telewizor do wielkości pokoju!

Przeczytaj także: Jaki telewizor kupić? Poznaj polecane telewizory marki Qilive Auchan i wybierz najlepszy!

Jak obliczyć odpowiednią odległość od telewizora?

Jeśli chcesz ustalić idealną odległość od telewizora, możesz skorzystać z różnych metod. Jedną z nich jest stosowanie zalecanych proporcji. Optymalną wartość, w której oglądanie telewizji jest najbardziej komfortowe, może wyznaczyć przelicznik wynoszący 1,5 cm odległości na każdy cal przekątnej ekranu. 

Taki sposób będzie najlepszym wyborem dla telewizorów o dużej przekątnej (powyżej 70 cali). W przypadku mniejszych wyświetlaczy można go nieco zwiększyć np. 1,8 cm na 1 cal przekątnej obrazu. Wartość ta nie powinna wynosić mniej niż 1 centymetr – w takiej sytuacji oglądanie telewizora byłoby męczące dla oczu i niewygodne.

Jednak wpływ na obliczanie odległości od TV ma również rozdzielczość telewizora. Żeby maksymalnie wykorzystać korzyści, jakie płyną z wyboru danej rozdzielczości, w przypadku telewizora Full HD należy przyjąć przelicznik wynoszący aż 4 cm na cal przekątnej ekranu. Natomiast dla modeli Ultra HD 4K oraz 8K będzie to odpowiednio: 2 cm i 1 cm na cal ekranu. A więc jaka odległość od telewizora 65 cali będzie najlepsza? Jeśli jest to model 4K, to powinna ona wynosić 1,3 m.

Dodatkowe wskazówki:

  • Zastanów się, jakiego rodzaju treści będziesz najczęściej oglądać na swoim nowym telewizorze. Jeśli uwielbiasz filmy akcji i gry konsolowe przyda Ci się większy ekran, który zapewni Ci kinowe doznania. Wolisz oglądać wiadomości, sport i programy rozrywkowe? Wtedy mniejszy TV może być w zupełności wystarczający;
  • Ważne jest, aby znaleźć taką pozycję, która zapewni wygodne i komfortowe oglądanie, bez nadmiernego wysiłku. TV powinien znajdować się naprzeciwko sofy czy fotela – nie stawiaj go pod kątem czy w rogu pokoju. Obraz może wyglądać gorzej, jeśli patrzysz na niego z boku.
  • Pamiętaj też o warunkach oświetleniowych w pokoju. W słonecznym salonie możesz potrzebować telewizora o większej jasności obrazu, żeby kolory były żywe, a treści wyraźne nawet latem.
  • Zadbaj o ergonomiczną pozycję siedzenia podczas oglądania. Twoje oczy powinny znajdować się na wysokości około 2/3 wysokości ekranu. Nie garb się i nie wyginaj ciała w dziwnych pozycjach.

 

Przeczytaj także: Jaki telewizor kupić? Poznaj polecane telewizory marki Qilive Auchan i wybierz najlepszy!

Jak dobrać wielkość telewizora do pomieszczeń średniej wielkości?

Jak dobrać telewizor do średniej wielkości pokoju? Salon w domach jednorodzinnych to zazwyczaj przestrzeń o powierzchni od 20 do 30 metrów kwadratowych. Do takiego wnętrza idealnie sprawdzą się telewizory o przekątnej ekranu 55-65 cali. Jeśli posiadasz model o rozdzielczości 4K, powinieneś zachować od niego nieco ponad metr odległości. W przypadku telewizorów Full HD zalecany dystans wynosi 2,2 metra (wartości podana dla 55-calowego TV).

Co ciekawe, telewizory o rozdzielczości 8K i przekątnej 65 cali wymagają już „jedynie” metra odległości dla komfortowego oglądania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Na matrycy 8K wyświetlane jest 33 miliony pikseli (blisko 4-krotnie więcej niż w przypadku 4K) – a pamiętaj, że im ich więcej, tym bardziej szczegółowy jest obraz przy tej samej przekątnej ekranu.

Z jakiej odległości oglądać TV w dużym salonie?

Jaki rozmiar telewizora będzie dobrym wyborem do dużego salonu? Do pomieszczenia o powierzchni przekraczającej 30 metrów kwadratowych, możesz wstawić TV o przekątnej nawet 75 cali i więcej. Podobnie jak wyżej, odległość od TV zależeć będzie od rozdzielczości ekranu. Obecnie nie produkuje się telewizorów Full HD o przekątnej powyżej 50 cali, dlatego najlepiej będzie wybrać model o wyższej rozdzielczości, aby cieszyć się wysoką jakością obrazu.

Przeczytaj także: Kuchnia modern classic – jak ją urządzić? Inspiracje Auchan

Wielkość telewizora a odległość w małym pokoju lub sypialni

Urządzanie domowego kina w małym pokoju lub sypialni może wydawać się wyzwaniem. Z jednej strony chcesz mieć duży ekran, żeby móc w pełni cieszyć się filmami i serialami, z drugiej strony nie chcesz, żeby telewizor zdominował całą przestrzeń. Jak zatem dobrać rozmiar ekranu i ustawić go w odpowiedniej odległości?

Do małego pokoju, o powierzchni około 10-15 metrów kwadratowych, idealnie sprawdzą się telewizory o przekątnej 43 cali. Zapewnią Ci one komfortowe oglądanie z bliskiej odległości i nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni. W przypadku modeli Full HD optymalna odległość od telewizora to około 1,75 metra. Dla rozdzielczości 4K Ultra HD minimalny dystans powinien wynosić 0,90 metra.

Gdzie umieścić telewizor, aby czerpać radość z oglądania?

Źle ustawiony ekran może męczyć wzrok, powodować bóle szyi i pleców, a do tego psuć całą przyjemność z seansu. Jak zatem wybrać najlepsze miejsce na TV w salonie, sypialni czy kuchni?

Salon

W salonie ekran powinien znajdować się na wysokości wzroku, czyli najlepiej 100 – 120 cm, licząc od podłogi. Możesz postawić go na szafce lub zawiesić na ścianie (skorzystaj z dedykowanych uchwytów). Pamiętaj, że promienie słoneczne padające na ekran mogą pogorszyć jakość obrazu i męczyć wzrok. Postaw telewizor w miejscu, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie światło z zewnątrz. Jeśli TV stoi w pobliżu okna, zamontuj rolety lub powieś zaciemniające zasłony, które pozwolą Ci kontrolować ilość światła słonecznego wpadającego do pokoju.

Przeczytaj także: Salon w stylu skandynawskim – jak go urządzić?

Sypialnia

Sypialnia to miejsce, które kojarzy się z relaksem i wypoczynkiem po ciężkim dniu. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na ustawienie w niej telewizora. Jak to zrobić, żeby oglądanie filmów i seriali było przyjemne i nie powodowało bólu szyi czy pleców? Ekran powinien znajdować się naprzeciwko łóżka, nieco wyżej niż w salonie (około 180 cm od podłogi), żebyś mógł oglądać go bez nadmiernego wyginania szyi.

Postaw na montaż ścienny. To najlepszy sposób na zaoszczędzenie miejsca i stworzenie estetycznego wystroju wnętrza. Telewizor zawieszony na ścianie nie będzie zajmował cennej przestrzeni na podłodze. Jasność ekranu powinna być niższa, żeby nie męczyć oczu tuż przed snem.

Kuchnia

W kuchni najlepiej sprawdzi się kąt, gdzie telewizor nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca i nie będzie utrudniał poruszania się. Może to być np. ściana nad stołem w części jadalnej. Pamiętaj, żeby nie stawiać go w pobliżu kuchenki. Wilgoć i tłuszcz mogą uszkodzić delikatne komponenty elektroniczne. Upewnij się też, że kabel zasilający jest dobrze zabezpieczony i nie stwarza zagrożenia.

Pamiętaj, że to tylko ogólne wskazówki. Najważniejsze jest, żebyś wybrał miejsce na telewizor, które zapewni Ci komfortowe oglądanie. Spróbuj różnych ustawień i wybierz to, które najbardziej Ci odpowiada.

Wyznacz prawidłową odległość od TV i ciesz się najlepszą jakością obrazu

Stosując się do opisanych w tekście wskazówek, możesz urządzić kinowy nastrój w zaciszu własnej sypialni czy salonu. Właściwa odległość, rozmiar i rozdzielczość telewizora zapewnią Ci długą rozrywkę, która nie przemęczy Twoich oczu. W ofercie sklepu internetowego Auchan znajdziesz szeroki wybór telewizorów marki Qilive, które sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w kuchni czy sypialni: od podstawowych modeli Full HD po 80-calowe urządzenia smart TV. Oferujemy także soundbary i inne elementy kina domowego. Sprawdź sam!