Aplikacja

Oznaczenia na metkach – jak je czytać?

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 18.05.2024 8 minut czytania

Oznaczenia na metkach to wizualny kod, który może dostarczyć Ci przydatne informacje o Twoich ulubionych częściach garderoby. Od składu materiału do sposobów prania, suszenia i prasowania – sprawdź, co kryje się za każdym symbolem i zadbaj o swoje ubrania jak profesjonalista razem z Auchan!

Dlaczego warto zrozumieć oznaczenia na metkach?

Gdy wyciągasz ubranie z kosza na pranie, zazwyczaj pojawia się pytanie: jak właściwie o nie dbać, aby zachować jego jakość i intensywny kolor? Odpowiedź znajdziesz właśnie na małym skrawku materiału, umieszczonym zazwyczaj po wewnętrznej stronie odzieży lub na brzegach i szwach innego rodzaju tekstyliów. Wszystkie te znaki na metce to wskazówki dotyczące programu prania czy temperatury, która będzie właściwa dla danych tkanin. Symbole na metkach są zatem jak małe instrukcje obsługi, które pomogą Ci w pielęgnacji Twojej garderoby.

Zdolność czytania i rozumienia oznaczeń na metkach to praktyczna, niezbędna wiedza oraz umiejętność w dbaniu o swoje ubrania. Poznanie właściwych metod prania, suszenia i prasowania różnych tkanin pozwala uniknąć uszkodzeń, takich jak skurczenie, zmechacenie, rozciągnięcie czy wyblaknięcie.

Symbole prania na metkach i ich właściwe zrozumienie to również oszczędność Twojego czasu oraz dbałość o budżet. Uniknięcie błędów, chociażby podczas prania, eliminuje konieczność naprawy lub wymiany zniszczonych ubrań, co może być kosztowne i czasochłonne, szczególnie jeśli jesteś fanem delikatnych tkanin. Dlaczego jeszcze warto zapoznać się z zaleceniami od producentów i odszyfrowywać te symbole? Pranie i prasowanie z umiejętnością ich odczytywania na pewno będzie przyjemnością, a nie tylko kolejnym obowiązkiem domowym!

Ponadto umiejętność odczytywania oznaczenia na metkach może także przyczynić się do bardziej świadomego podejścia do zakupów – obeznanie ze specyfikacją danej tkaniny pomaga dokonywać bardziej przemyślanych decyzji, wybierając wówczas tylko te, które będą łatwiejsze w utrzymaniu, a tym samym posłużą Ci przez dłuższy czas.

Przeczytaj także: Jak usunąć wosk z ubrania? Sprawdzony sposób na trudne plamy

Znaki na metce – rozszyfrowanie symboli prania, suszenia, prasowania i przechowywania

Czas więc poznać wszystkie symbole na metkach ubrań – co oznaczają i jak się je dzieli? Ten prosty przewodnik od Auchan, jak interpretować oznaczenia z pewnością Ci w tym pomoże.

Symbole na metkach można podzielić na pięć głównych kategorii: pranie, suszenie, prasowanie, wybielanie i pranie chemiczne. Choć niektóre oznaczenia są intuicyjne i łatwe do zrozumienia, inne wyglądają jak tajemnicze znaki starożytnych plemion. Możesz czuć pokusę, by po prostu wrzucić wszystko do pralki na jeden program, ale nie poddawaj się!

Oznaczenia prania

Symbole prania na metkach, często pojawiające się jako pierwsze, to podstawa właściwej pielęgnacji Twojego ubrania. Dla ułatwienia symbol ten będzie nazywany „miską”. Jeśli wewnątrz „miski” znajduje się liczba, oznacza to maksymalną temperaturę prania w pralce, która może wynosić od 30°C do 95°C. Podobnie czarne kropki wewnątrz „miski” wskazują na niską, średnią i wysoką temperaturę.

Warto pamiętać, że nawet jeśli zalecana jest wyższa temperatura, większość ubrań może być bezpiecznie czyszczona w niższej, np. 30°C lub 40°C, zamiast w 60°C. To nie tylko oszczędza energię, ale także delikatniej traktuje tkaniny.

Jeśli natomiast widzisz oznaczenia prania, które przedstawiają rękę w „misce”, to znak, że Twoje ubranie nadaje się wyłącznie do ręcznego czyszczenia. Natomiast symbole prania na metkach, które przedstawiają przekreśloną „miskę”, oznaczają, że elementy garderoby nie powinny być traktowane w zwykłej pralce. W takim przypadku konieczne może być pranie chemiczne.

A co jeśli na piktogramie pod „miską” pojawią się linie lub zbliżone do nich poziome symbole? Pranie to jest kwalifikowane tylko do delikatnego czyszczenia. Natomiast znaki na metkach przedstawiające dwie kreski oznaczają, że należy zachować jeszcze większą ostrożność, zwłaszcza gdy mowa o tekstyliach, takich jak jedwab czy wełna. Wybierz wtedy program przeznaczony specjalnie dla tych materiałów.

Sprawdź też: Ranking proszków do prania. Czym kierować się przy wyborze?

Symbole suszenia

Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia ubrań zazwyczaj przedstawiane są w postaci kwadratów. Jeśli wewnątrz kwadratu znajduje się kółko, oznacza to, że możesz użyć śmiało funkcji suszenia w Twojej pralko-suszarce. Czarne kropki wewnątrz kółka wskazują natomiast temperaturę programu. Linie, podobnie jak w przypadku prania, informują o konieczności suszenia z zachowaniem ostrożności. Jeśli jednak znaki na metce przedstawiają czarne kółko w kwadracie, oznacza to, że nie należy używać ciepła, czyli suszyć wyłącznie na zimno. Przekreślone kółko natomiast oznacza, że tkaniny w ogóle nie powinny być traktowane w suszarce.

A co w przypadku, kiedy kwadrat nie zawiera kółka? Ubraniu należy zatem pozwolić wyschnąć naturalnie, na przykład na suszarce na pranie, stojącej czy też wiszącej, które znajdziesz w asortymencie sklepu online Auchan. Możesz je swobodnie przenosić, dzięki czemu w zależności od pogody, Twoje pranie będzie suszyć się w domu lub na świeżym powietrzu.

Różne kombinacje linii wewnątrz kwadratu dostarczają także kilka dodatkowych, ale równie ważnych informacji:

  • Pojedyncza pozioma kreska informuje o tym, by ubranie suszyć w pozycji poziomej, na przykład na ręczniku na podłodze.
  • Zakrzywiona linia, przypominająca kopertę sugeruje, aby starannie rozwieszać ubranie.
  • Dwie kreski w lewym górnym rogu to wskazówka, by pranie suszyć w cieniu.
  • Trzy pionowe kreski to nakaz, by suszyć ubranie w pozycji pionowej i bez wirowania.

Przeczytaj też: Najlepsza pralka ładowana od góry – ranking okiem Auchan

Znaki prasowania

Znaki na metce, odnoszące się do instrukcji, dotyczących prasowania ubrań, przedstawiają żelazko. Czarne kropki wewnątrz symbolu wskazują, jaką temperaturę można użyć. Im więcej tych kropek tym wyższą ciepłotę możesz ustawić na sprzęcie. Na przykład, ubrania z jedną kropką mogą być prasowane przy temperaturze około 110°C, podczas gdy te z trzema kropkami powinny być prasowane przy około 220°C.

Jeśli żelazko jest przekreślone, oznacza to, że odzież nie powinna być prasowana. Natomiast jeśli pod żelazkiem znajduje się krzyżyk, wskazuje on na to, że podczas prasowania nie możesz używać pary. To ważne w przypadku delikatnych tkanin, które mogą zostać uszkodzone przez nadmierną wilgoć.

Dowiedz się: Jak uprasować koszulę, spodnie czy marynarkę? Poradnik Auchan

Specjalne symbole na metkach – co oznaczają i kiedy ich szukać?

Istnieje spora grupa ubrań, których pranie w pralce jest ryzykowne i może prowadzić do ich zniszczenia. Dla takiej odzieży istnieją specjalne oznaczenia, z których jednym z nich jest symbol koła. Kiedy widzisz puste koło, oznacza to, że ubranie należy czyścić w pralni chemicznej, ale jeśli ten symbol jest przekreślony, to proces chemicznego czyszczenia jest zabroniony.

Oprócz tego w przestrzeni funkcjonują także symbole zawierające litery wewnątrz kółek. Przykładowo koło z literą „A” oznacza, że można czyścić produkt we wszystkich znanych typach rozpuszczalników chemicznych. Litera „P” informuje, że konieczne jest czyszczenie na sucho, a „W” oznacza, że można stosować mokre metody.

Jak interpretować dodatkowe oznaczenia na metkach?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób zwraca uwagę na wpływ swoich wyborów na środowisko, producenci odzieży coraz częściej decydują się na stosowanie specjalnych oznaczeń, które potwierdzają, że ich produkty są ekologiczne.

Te znaki, takie jak GOTS (Global Organic Textile Standard) czy OEKO-TEX® Standard 100, są gwarancją, że ubrania zostały wykonane z poszanowaniem natury. Niektórzy nawet stawiają na dodatkowe komunikaty, chociażby informując, że ich tekstylia nie były testowane na zwierzętach, co podkreśla ich zaangażowanie w kwestie ochrony przyrody.

Zobacz również: Inextenso – poznaj najnowszą kolekcję ubrań Auchanlab!

GOTS to jedno z najbardziej uznanych certyfikatów ekologicznych na świecie, zapewniający, że tekstylia są produkowane z organicznych włókien, bez szkodliwych substancji chemicznych. Podobnie OEKO-TEX®Standard 100 potwierdza bezpieczeństwo materiałów dla ludzi i środowiska, poprzez testowanie produktów pod kątem substancji szkodliwych. Innym istotnym oznaczeniem jest EU Ecolabel, przyznawane przez Unię Europejską, które świadczy o spełnieniu rygorystycznych standardów ekologicznych przez cały cykl życia materiału – od produkcji, przez użytkowanie, aż po przetwarzanie po zużyciu.

Te ekologiczne oznaczenia na metkach ubrań są niezwykle ważne dla konsumentów, którzy chcą podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe. Dają one pewność, że zostały one wyprodukowany z dbałością o środowisko, co przyczynia się do promowania zrównoważonej i ekologicznej mody. Tego typu ubrania mogą również posiadać oznaczenia zakazujące prania chemicznego czy specjalnego traktowania.

Czytaj znaki na metkach, by zachować jakość tkanin

Umiejętność interpretacji znaków na metkach to kluczowa umiejętność, która pomaga w zachowaniu jakości nie tylko Twoich ubrań. Warto również pamiętać, że może być przydatna w przypadku innych tekstyliów domowych, takich jak zasłony, obrusy czy komplety pościeli, co wpływa także na aranżację oraz estetykę wnętrz.

Nie zapominaj, że odpowiednie środki do prania, suszenia i prasowania są równie ważne. Dlatego warto odwiedzić sklep online Auchan, gdzie znajdziesz szeroki wybór produktów, które pomogą Ci zadbać o Twoje tekstylia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz specjalnych proszków lub kapsułek, delikatnych płynów do płukania oraz wybielaczy lub odplamiaczy, czy może zaawansowanych sprzętów – Auchan ma wszystko, czego potrzebujesz, aby garderoba i domowe akcesoria materiałowe zawsze wyglądały jak nowe.

Zadbaj o swoje tkaniny już dziś i przekonaj się, jak łatwo można zachować ich jakość na dłużej!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.