Aplikacja
plamy-z-czerwonego-wina

Plamy z czerwonego wina – jak je usunąć z różnych powierzchni?

Opublikowano 06/14/2023

Plamy z czerwonego wina na ulubionym ubraniu, obrusie lub sofie mogą być przykrą niespodzianką. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak poradzić sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami, również tymi zaschniętymi.

Jak usunąć plamy z wina? Poznaj garść przydatnych metod!

Zastanawiasz się, jak zmyć wino ze ściany? Jeżeli szukasz domowych metod, możesz rozpocząć od przygotowania pasty z sody oczyszczonej, skrobi oraz wody w równych proporcjach. Możesz zacząć od rozrobienia ze sobą 2 łyżek stołowych każdego z produktów. Ilość potrzebnej do wykorzystania pasty jest jednak oczywiście zależna od wielkości plamy, którą chcesz usunąć. Taki preparat nałóż na ścianę oraz pocieraj delikatnie szczoteczką lub zmywakiem do powierzchni delikatnych. Później całość powinieneś przetrzeć wilgotną szmatką, a w razie potrzeby proces powtórzyć.

Znacznie łatwiejszym sposobem na usunięcie wina ze ściany jest wykorzystanie tzw. magicznych gąbek. Są to produkty, które przypominają zwykłą gąbkę i wykonane zostały z pianki melaminowej. Jedna z ich stron jest zwykle zakończona na płasko, natomiast druga jest perforowana. Nie są nasączone żadnymi detergentami, a za potencjał czyszczący odpowiada właśnie ich struktura i materiał wykonania. 

Radzą sobie z praktycznie każdym rodzajem zabrudzeń na ścianach – od win, przez atramenty, kredki i ziemię, aż po plamy, które zostawiają zwierzęta domowe. Wystarczy rozpakować je, zwilżyć wodą, odcisnąć i delikatnie pocierać powierzchnię. Jeżeli zabrudzenie powstało na rogu ściany, trzyj delikatnie i tylko w jedną stronę, ponieważ może się zdarzyć, że zedrzesz farbę. Co ciekawe, gąbki tego rodzaju doskonale radzą sobie nie tylko na ścianach, ale również podłogach i powierzchniach z innych tworzyw.

Plamy z czerwonego wina na blacie, meblach lub panelach podłogowych? Żaden problem!

W sytuacji, gdy blat kuchenny, parkiet lub panele wchłoną plamę, możesz skorzystać także z uniwersalnych granulatów do czyszczenia. Te zazwyczaj zamknięte są w poręcznych wiaderkach. Produkt należy rozcieńczyć z wodą, nałożyć na plamę i trzeć. Dobrze nadaje się do powierzchni twardych i miękkich, jednak każdorazowo należy kontrolować zalecenia, które zawarte zostały na opakowaniu. Alternatywą dla nich są uniwersalne płyny do podłóg oraz te o działaniu odplamiającym. Z kolei do mebli dobrze sprawdzają się dedykowane aerozole i chusteczki do ich czyszczenia.

Jak zmyć wino ze ściany?

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z blatu kamiennego lub schodów?

Znacznie większe wyzwanie stanowią plamy na kamieniach naturalnych. Szczególnie podatny na nie jest przykładowo marmur. Ponieważ ma on naturalne tendencje do wchłaniania wody oraz zabrudzeń i nasiąkania nimi, należy działać szybko. Rozpocznij od spłukania plamy wodą – jeżeli zrobisz to natychmiast, istnieje niewielkie ryzyko, że plama pozostanie na nim na stałe. Warto mieć też pod ręką profesjonalny środek do czyszczenia marmuru – jeżeli zatem w projekcie Twojego domu lub mieszkania uwzględniono dekoracje wykonane z kamienia naturalnego, zaopatrz się w preparat zawczasu i użyj w razie potrzeby. Pamiętaj także o jego regularnej, corocznej impregnacji, dzięki czemu blaty, schody i inne kamienne meble oraz akcesoria będą mniej podatne na tego rodzaju wypadki.

Jak sprać czerwone wino z tkaniny? Uratuj swoją ulubioną bluzkę!

Najprostszym i najszybszym sposobem na plamy z czerwonego wina jest zasypanie wilgotnej plamy dużą ilością soli. Ta błyskawicznie wchłonie całą wilgoć, a wraz z nią większość barwnika. W późniejszym czasie tkaninę wystarczy pocierać pod bieżącą, ciepłą wodą, a następnie umieścić ją w pralce i nastawić na odpowiedni, dostosowany do potrzeb materiału program. Sposób sprawdza się jednak tylko wówczas, gdy plama jest świeża. W przypadku zabrudzeń, które zdążyły zaschnąć, może okazać się nieskuteczna.

Jak sprać czerwone wino z białej bluzki? Jeżeli tkanina była biała, oprócz powyższego sposobu, możesz wypróbować popularne saszetki wybielające. Pamiętaj jednak o tym, by zawsze mieć je w domu, aby móc je zastosować od razu po powstaniu plamy. Im wcześniej rozpoczniesz usuwanie plamy, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się ją wywabić w całości – w szczególności w przypadku do białych ubrań

Jak sprać czerwone wino?

Innym „domowym” sposobem jest natychmiastowe zalanie tkaniny białym winem lub szampanem. Alternatywę dla nich stanowi również ocet, który nierzadko jest wykorzystywany jako naturalny środek czystości. Są to jednak metody o ograniczonej skuteczności. Dobrze sprawdzą się na kolorowych ubraniach, ale nie poradzą sobie z najjaśniejszymi, delikatnymi tkaninami. Oczywiście wszystkie wymienione artykuły znajdziesz w sklepach Auchan.

Niektórzy trudne plamy z wina pokrywają pianką do golenia, zostawiają na 5-10 minut i zapierają. Po tym czasie preparat można spłukać i wyprać ubranie, najlepiej w wyższej temperaturze. Innym znanym sposobem jest wykorzystanie amoniaku, jednak wcześniej sprawdź, czy nie odbarwi on tkaniny na stałe. Rozcieńcz go w wodzie, a ubranie umieść w pojemniku z roztworem. Dodaj też odrobinę mydła w płynie (lub potrzyj je mydłem w kostce), rozmieszaj i pocieraj miejsce, w którym znajduje się plama.

Czym sprać czerwone wino z ubrać? Wybierz odplamiacz

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć plamy z czerwonego wina z ubrań, postaw na talk lub odplamiacze. Masz ich do wyboru całą gamę, w tym te, które dedykowane są plamom z wina czy krwi. Odplamiacz może być zamknięty w butelce z korkiem lub atomizerem. Przed nałożeniem go na ubranie zwróć uwagę na dozowanie. Często producenci zaznaczają, by nie stosować tego rodzaju środków na skórze, ubraniach z wełny, jedwabiu oraz wiskozy. 

Preparat należy nalać na plamę, potrzeć i pozostawić np. w misce na określony na opakowaniu czas. Później ubranie trzeba przełożyć do pralki i wyprać. Wybierając produkt, zwróć uwagę na to, czy jest przeznaczony do tkanin białych, czy kolorowych. Wbrew pozorom to ma spore znaczenie, ponieważ środek zastosowany niezgodnie z przeznaczeniem może odbarwić materiał.

Jak usunąć plamy z wina na dywanie?

Zabrudzenia mogą znaleźć się nie tylko na powierzchniach twardych czy odzieży, ale również na dywanie. Jak usunąć plamy z wina w takiej sytuacji? Jeżeli te powstały niedawno, zacznij od metody z solą – ta z pewnością osłabi natężenie koloru plamy. Możesz też spróbować zalać ją wrzątkiem, białym winem oraz wodą gazowaną. Dwa ostatnie napoje rozluźnią włókna dywanu i pozwolą łatwiej pozbyć się plamy. Z pewnością jednak nie wystarczą.

Kolejnym krokiem może być soda oczyszczona (przykładowo marki Kciuk – do kupienia w Auchan), która jest bardzo skuteczna w czyszczeniu dywanów. Należy rozrobić ją z wodą i stworzyć z niej gęstą masę, którą powinieneś nałożyć na plamę i wetrzeć. Następnie warto pozostawić ją na tkaninie na około 30 minut, co jakiś czas zwilżając miejsce wodą i trąc. Kiedy poprzednie metody zawiodły, czas sięgnąć po sprawdzone, profesjonalne środki do prania dywanów.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

Plamy z czerwonego wina na dywanie – przewodnik po skutecznych środkach czyszczących

Czym sprać czerwone wino z dywanu? Do wyboru masz między innymi:

  • szczotki do czyszczenia dywanów – ich głowice przyczepione są do butelek ze środkiem chemicznym, który pomoże usunąć najcięższe plamy. Substancje czynne zawarte w takich preparatach dodatkowo neutralizują brzydkie zapachy.
  • pianki do prania dywanów – mają postać aerozolu. Ten należy nałożyć na tkaninę i wczesać przy pomocy szczotki o włosiu, które nie uszkodzi struktury dywanu. Następnie piankę należy pozostawić na około pół godziny, a po jej wyschnięciu odkurzyć. Po plamie nie powinno być śladu!
  • szampony do prania dywanów, tapicerek i wykładzin – stosuje się je podobnie jak pianki. Preparat należy rozrobić z wodą, nałożyć na plamę, pozostawić do wyschnięcia i odkurzyć. Przeważnie mają większe pojemności i są bardziej skoncentrowane.
  • spray do dywanów – to dobry wybór do tkanin, które boisz się odbarwić przy pomocy szamponu czy pianki, gdy wiesz, że potrzebny jest delikatniejszy środek. Spraye często mają również dodatki, które zapobiegają np. elektryzowaniu się materiału oraz neutralizujące przykre zapachy. Oczywiście nie stanowi to jednak reguły, ponieważ można znaleźć na rynku także agresywne spraye.

Wyżej wymienione produkty znajdziesz w sklepach Auchan – stacjonarnie lub internetowo. Dzięki nim łatwo usuniesz najtrudniejsze plamy.

Jak usunąć plamy z wina?

Jak pozbyć się plam z czerwonego wina z tapicerki?

Jak sprać czerwone wino z tapicerki? Plama po czerwonym winie na kanapie może popsuć humor każdemu! Jeżeli do zabrudzenia doszło podczas imprezy, przyłóż plamę chusteczkami lub miękką szmatką i zasyp solą, żeby ta mogła wchłonąć jak najwięcej. Po zakończeniu spotkania towarzyskiego, gdy goście już opuszczą Twój dom, powinieneś przystąpić do działania agresywnymi środkami – najlepiej sprawdzają się tutaj te w sprayu lub w płynie do wywabiania plam z tapicerek.

Alternatywę dla nich stanowią przykładowo pasty w tubkach, z dołączonymi szczoteczkami, które umocowane są na szyjkach opakowań. Pamiętaj, że jeżeli usuwasz plamę szczoteczką, gąbką lub innym akcesorium, musisz robić to kolistymi ruchami, by nie wytrzeć materiału i nie zmienić niechcący jego struktury. 

Mamy nadzieję, że od teraz żadne plamy nie będą Ci straszne! Zachęcamy do zapoznania się z szerokim asortymentem marki Auchan oraz do zakupu odpowiednich preparatów piorących jeszcze zanim dojdzie do uszkodzenia Twoich ulubionych mebli czy ubrań. Wówczas będziesz gotowy na każdą sytuację!