Aplikacja

Pranie kanapy w pigułce – jak i czym to robić?

Agata
Przez Agata
Opublikowano 27.05.2024 7 minut czytania

Twoja kanapa potrzebuje odświeżenia, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Pranie kanapy to zadanie, które często jest pomijane podczas sprzątania mieszkania. Warto jednak pamiętać o tym zadaniu, aby od czasu do czasu solidnie wyprać sofę. Jak to robić, aby nie zniszczyć mebla? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Regularne pranie kanapy – czy warto?

Mycie okien, odkurzanie, ścieranie kurzu, odmrażanie lodówki… Niektóre z tych czynności wykonywane są co kilka dni, inne – jak na przykład pranie kanapy – tylko raz w roku. Wspólne oglądanie telewizji z domownikami, kawa wypita z gośćmi czy drzemka często mogą odbywać się na sofie w salonie. Nawet jeśli Twój mebel na pierwszy rzut oka wydaje się czysty i zadbany, regularne odkurzanie oraz pranie pozwoli Ci się cieszyć nim na dłużej.

Z czasem tkaniny pokrywające meble tapicerowane gromadzą kurz, brud oraz alergeny, które mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach. Zanieczyszczenia te są niewidoczne, ale wnikając w strukturę materiału, przyspieszają jego blaknięcie. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoja sofa jak najdłużej zachowała swoje barwy, regularnie przeprowadzaj czyszczenie kanapy.

Podobnie sprawa ma się w przypadku właścicieli zwierząt – gromadząca się w splotach tkaniny sierść to nie tylko kwestia estetyki, ale również higieny. Znajdujące się w niej brud, bakterie i pyłki mogą być szkodliwe dla dzieci oraz osób zmagających się z alergiami.

Jak widzisz, chociaż niektóre rodzaje zabrudzeń, mogą nie być widoczne, regularne czyszczenie pozwoli Ci cieszyć się miejscem odpoczynku przez wiele lat.

Przeczytaj także: Jak usunąć kamień z kranu? Oto 10 porad na lśniącą armaturę!

Czyszczenie kanapy – jak przygotować mebel do czyszczenia?

Aby skutecznie wyczyścić kanapę, kluczowe jest jej przygotowanie. Proces ten może wydawać się czasochłonny, ale jest niezwykle ważny, aby móc mieć pewność, że wszystkie bakterie i kurz znikną z powierzchni mebla.

Zacznij od dokładnego odkurzenia kanapy – odkurzacz ze specjalną końcówką do tapicerki będzie niezastąpiony. Pomoże ona usunąć okruchy, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się na wierzchu i w szczelinach mebla. Staranne czyszczenie powinno obejmować nie tylko widoczne powierzchnie, ale również te trudniej dostępne – poduszki, zakamarki i przestrzenie między siedzeniami.

Po odkurzeniu przyszedł czas na sprawdzenie, czy na kanapie nie ma plam, które należałoby namoczyć przed praniem właściwym, np. z wina lub kawy.

Wybór środków do czyszczenia kanap

Zanim zadasz sobie pytanie, jak wyprać kanapę, przemyśl wybór środka piorącego. Sposób czyszczenia może być różny w zależności od tkaniny, jaką jest obity mebel. Używanie nieodpowiednich produktów może prowadzić do uszkodzenia materiału, a nawet trwałych plam.

Syntetyczne obicia kanapy, takie jak poliester czy nylon są stosunkowo odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu czystości. Środki, które najlepiej sprawdzą się w przypadku tych materiałów, to te na bazie wody. Możesz użyć np. rozcieńczonego płynu do naczyń.

Z kolei tkaniny naturalne, takie jak bawełna czy len, często są bardziej wrażliwe na wodę i mogą łatwo ulec zniekształceniu czy zafarbowaniu. Dlatego zalecane jest stosowanie delikatnych pianek lub proszków, które pomogą usunąć brud bez narażania mebla na nadmierne nasycenie wodą.

Jeżeli chodzi o kanapy skórzane, tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Skóra to materiał, który wymaga szczególnej troski. Do jej mycia najlepiej używać dedykowanych środków na bazie olejów, które nie tylko czyszczą, ale również nawilżają tkaninę. Unikaj mycia za pomocą wody i mydła – taki roztwór może wysuszać sofę i prowadzić do jej pękania.

Nie zapomnij także, że niezależnie od rodzaju obicia meble, zawsze warto najpierw przetestować środek czyszczący na mało widocznym fragmencie kanapy. Dzięki temu unikniesz ewentualnego zniszczenia.

Zobacz również: Jak wyprasować koszulę bez żelazka? Sposoby na gładkie ubrania

Pranie narożnika krok po kroku

Po dokładnym odkurzeniu mebla i namoczeniu największych plam możesz wyprać swoją kanapę na różne sposoby. Użyj odkurzacza piorącego, myjki parowej lub zdecyduj się na bardziej delikatne metody, takie jak czyszczenie ręczne za pomocą gąbki lub miękkiej ściereczki.

Do wyboru jest wiele domowych sposobów na usunięcie zabrudzeń, na przykład mieszanka wody z octem w proporcjach 1:1 czy delikatna pasta z sody oczyszczonej. Ważne, abyś używał ich delikatnie, bez szorowania, aby nie uszkodzić tkaniny. Nanieś środek czyszczący na szmatkę lub bezpośrednio na plamę, a następnie delikatnie go wmasuj i pozostaw na około pół godziny.

Krok pierwszy: Właściwe czyszczenie kanap

W pierwszym etapie zaaplikuj detergent na materiał. Najlepiej zamocz gąbkę w roztworze środka czyszczącego z wodą. Lekko ją odciśnij i delikatnie pocieraj nią sofę. Rozprowadź płyn na powierzchni kanapy, zwracając szczególną uwagę na wcześniej namoczone plamy i zabrudzone obszary. Pamiętaj, że nadmiar może przeniknąć głęboko w tkaninę, co utrudni jej wysuszenie. Jeśli czyścisz kanapę za pomocą myjki parowej lub odkurzacza, wybierz końcówkę przeznaczoną do prania tapicerki.

Krok drugi: Suszenie kanapy

Suszenie kanapy jest równie ważne, jak jej czyszczenie. Używanie suszarek do włosów lub grzejników może uszkodzić tkaninę. Kanapa powinna schnąć naturalnie, najlepiej w przewiewnym miejscu. Jeśli to możliwe, otwórz okna, aby umożliwić cyrkulację powietrza.

Krok trzeci: Ostatnie poprawki

Gdy kanapa jest już sucha, możesz użyć miękkiej szczotki, aby delikatnie wyczesać tkaninę. Pomoże to przywrócić jej pierwotną teksturę oraz wygląd. Ten krok najlepiej sprawdzi się w przypadku welurowych obić mebli.

Może Cię również zainteresować: Jak odetkać zlew? Sprawdzone sposoby od Auchan

Dodatkowe porady, jak wyczyścić kanapę

Czy na Twojej kanapie pojawiła się kiedyś plama, której usunięcie wydawało się niemożliwe? Niezależnie od tego, czy to rozlana kawa, ślady po długopisie, czy tłuste zanieczyszczenia, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą zdziałać cuda!

Plamy z wina

Plamy z wina to jedne z najbardziej uciążliwych. Rozlany płyn osusz jak najszybciej papierowym ręcznikiem. Staraj się jednak nie trzeć zabrudzenia, ponieważ może to spowodować jego powiększenie. Następnie przygotuj roztwór z 250 ml zimnej wody i 250 ml białego octu. Delikatnie nałóż go na zanieczyszczenie, używając czystej szmatki. Powinno to pomóc w rozpuszczeniu brudu, zanim wniknie głębiej w tkaninę. Następnie przeprowadź pranie kanapy tak, jak opisano powyżej.

Tłuste plamy

Tłuste zabrudzenia po jedzeniu czy maściach wymagają nieco innego podejścia. Tutaj sprawdzi się soda oczyszczona, która jest znana ze swoich właściwości absorpcyjnych. Posyp brud grubą warstwą proszku, a następnie delikatnie wklep ją w plamę. Pozostaw na kilka godzin, aby mogła wchłonąć brud. Następnie odkurz resztki proszku, a tkaninę delikatnie potraktuj mieszaniną wody i łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Plamy z atramentu

W przypadku świeżych plam rozlanego atramentu niezwykle skuteczny może okazać się alkohol izopropylowy. Nanieś niewielką ilość na bawełniany wacik i delikatnie przetrzyj nim materiał. Pamiętaj, aby nie rozciągać tkaniny i nie rozmazywać zanieczyszczenia na większy obszar. Na koniec przemyj plamę czystą wodą i osusz.

Regularna konserwacja kanapy pozwoli Ci utrzymać mebel w dobrej kondycji na dłuższy czas. Odkurzaj sofę najlepiej raz w tygodniu, dzięki czemu usuniesz gromadzący się kurz oraz alergeny. Staraj się unikać jedzenia i picia na kanapie, co zdecydowanie zmniejszy ryzyko powstawania plam. Jeśli masz zwierzęta, regularnie czyść tkaninę z sierści, a także rozważ użycie ochronnych pokrowców, które można łatwo zdjąć i wyprać.

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnych usług?

Jeśli plamy na sofie nie znikają po wymienionych metodach lub boisz się samodzielnego czyszczenia mebla, rozważ powierzenie prania w ręce ekspertów. Specjaliści dysponują narzędziami oraz środkami, które są skuteczne i bezpieczne dla wielu typów materiałów. Posiadają również wiedzę, jak radzić sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń – od tłustych śladów, po zaschnięte resztki jedzenia. Ponadto profesjonalne czyszczenie kanapy może znacząco przedłużyć jej żywotność.

Wybierając firmę, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, sprawdź opinie innych klientów oraz doświadczenie w branży. Dowiedz się, jakie metody czyszczenia stosują i czy używają środków bezpiecznych dla zdrowia oraz środowiska. Nie zapomnij także zapytać o gwarancje – solidny usługodawca nie powinien mieć problemu z udzieleniem poświadczenia na swoją pracę.

Sprawdź także: Czyszczenie fug – jak i czym to robić?

Zadbaj o swoją kanapę z Auchan

Sofa powinna być nie tylko wygodna oraz dobrana do stylistyki wnętrza, ale też czysta. Jej regularne pranie pozwoli zadbać o higienę, aby móc długo cieszyć się ulubionym meblem bez obaw o alergeny czy zniszczenie materiału.

Po środki czyszczące zajrzyj do sklepu internetowego Auchan. Kupisz tu nie tylko detergenty do prania tkanin, ale także do kuchni, łazienki czy paneli. Zadbaj o porządek skutecznie, ale też w dobrej cenie!

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.