Pranie kurtki puchowej – najważniejsze zasady
Pranie kurtki puchowej nie jest wcale trudne – wystarczy sprawdzić zalecenia producenta na metce oraz pamiętać o kilku prostych zasadach, np. czyszczeniu w niższej temperaturze czy wirowaniu na mniejszych obrotach. Dzięki temu zachowasz jej atrakcyjny wygląd na wiele sezonów. Sprawdź wszystkie porady i ciesz się swoim okryciem w chłodne dni!
Jak prać kurtkę puchową? Przygotowanie ubrania
Na co musisz zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na pranie kurtki puchowej? Zapewne korzystasz z instrukcji obsługi wszystkich urządzeń przed ich pierwszym użyciem. Dokładnie tak samo musisz postąpić, kiedy chcesz wyprać nowe rzeczy. Twoim „drogowskazem” jest metka, która podpowie Ci jak prać kurtkę z puchem. To na niej producent umieszcza wszystkie najistotniejsze wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji. Znajdziesz tam informacje m.in. o tym, w jakiej temperaturze należy czyścić daną rzecz, z jakiego programu prania skorzystać i jakich detergentów używać, by nie straciła ona swoich właściwości.
Sprawdź: Oznaczenia na metkach – jak je czytać?
Jeśli kurtka ma zamki błyskawiczne, dopilnuj, by na czas prania zostały one zasunięte. Dzięki temu chronisz pozostałe ubrania przed uszkodzeniem, do którego mogłoby dojść, jeśli ząbki zahaczyłyby o inne tkaniny.
Usuń także z kieszeni wszystkie przedmioty, które się w nich znajdują. Mowa tu w szczególności o chusteczkach higienicznych. Kto choć raz zapomniał je wyjąć ze spodni czy kurtki, ten wie, jakie spustoszenie potrafią one zrobić. Twarde, metalowe drobiazgi to także potencjalne zagrożenie dla mechanizmu pralki, więc koniecznie wyjmij je przed włożeniem ubrań do bębna.
Zanim zabierzesz się za pranie kurtki, pamiętaj o wstępnym usunięciu plam. Dobierz preparat, który nie uszkodzi ani nie odbarwi tkaniny. Świetnie sprawdzi się choćby mydło galasowe, które jest w pełni biodegradowalne i nie uczula, ale możesz wypróbować także innych odplamiaczy. Duży wybór wysokiej jakości środków do usuwania plam znajdziesz w sklepie internetowym Auchan. Pamiętaj jednak – zanim zaczniesz pranie kurtki puchowej, przetestuj najpierw działanie detergentu w mało widocznym miejscu odzieży.
Zobacz także: Jak prać ręczniki, by były miękkie? Poznaj najlepsze sposoby
W czym prać kurtkę puchową?
Kurtki puchowe zapewniają doskonałą izolację w mroźne dni i są przy tym bardzo lekkie. Aby nie straciły swoich walorów po praniu, trzeba używać do ich czyszczenia dedykowanych preparatów.
Pranie kurtek puchowych w pralce przyniesie oczekiwane rezultaty, jeśli użyjesz detergentów, które pomogą zachować właściwości puchu. Wybierając zatem produkt do prania tego rodzaju rzeczy, upewnij się, że na opakowaniu będzie wyraźnie napisane, iż nadaje się on do okryć wierzchnich z takim wypełnieniem. Tradycyjne detergenty mogą bowiem uszkodzić pierze.
Nie bez znaczenia jest także konsystencja środków do prania. Najlepiej sprawdzają się te w formie żelu lub płynu, gdyż całkowicie rozpuszczają się w wodzie, nie pozostawiając na powierzchni ubrania żadnych śladów. Zwiększone ryzyko istnieje, jeśli użyjesz proszku, szczególnie podczas prania w niskiej temperaturze.
Dodatkowo, jeśli Twoja kurtka ma profesjonalne membrany i warstwy funkcyjne, zapewniające jej odporność na wodę, pamiętaj o zastosowaniu środków impregnujących. Najlepiej zrezygnuj z płynu zmiękczającego, gdyż może się osadzać na puchu i skleić piórka.
Pamiętaj – jeśli nie masz pewności, jak prać kurtkę puchową w pralce albo w czym ją wyczyścić, lepiej oddaj ją do profesjonalnej pralni.
Sprawdź również: Jak prać poduszki? 5 prostych kroków
Pranie kurtki puchowej w pralce – krok po kroku
Kurtki puchowe zazwyczaj są obszerne, dlatego też najlepiej jest prać je całkiem osobno. Dzięki temu zostaną one dokładnie wyczyszczone i wypłukane z resztek detergentów, a pierze będzie mniej narażone na uszkodzenie i połamanie.
Jak więc prać puchową kurtkę? Jeśli Twoja pralka ma specjalny program do ubrań z puchowym wypełnieniem, to oczywiście skorzystaj z niego. Jeśli nie – wybierz ten do delikatnych tkanin lub przeznaczony do prania wełny. To ważne, bo tego rodzaju ustawienia zapewniają cykl bez gwałtownego i szybkiego wirowania, które to z kolei mogłoby spowodować zbicie się puchu.
Optymalna temperatura do prania kurtek puchowych to 30°C. Cieplejsza woda może uszkodzić pierze i spowodować jego zbrylenie, przez co kurtka po praniu może okazać się niezdatna do używania.
Odzież z puchem trzeba dokładnie, ale delikatnie odwirować. Podczas prania kurtki w pralce, zredukuj ilość obrotów na minutę do 600 lub 800. Ten zabieg również ma na celu zapobiec zbijaniu się pierza i uszkodzeniu jego struktury.
Skorzystaj też ze sprawdzonego patentu, jakim jest umieszczenie w bębnie pralki razem z kurtką puchową specjalnych piłek do prania. W czasie trwania cyklu rozbijają one pierze, nie dopuszczając do powstania twardych i nasiąkniętych wodą zbitek.
Przeczytaj też: Chcesz, żeby pranie pachniało? Wybierz najlepszy płyn do płukania!
Jak prać kurtkę zimową ręcznie?
Choć pranie w pralce automatycznej jest bezsprzecznie o wiele wygodniejsze i mniej pracochłonne, to w przypadku kurtek puchowych warto rozważyć pranie ręczne. Powód jest prosty – taki sposób czyszczenia pozwala lepiej chronić wypełnienie z pierza przed uszkodzeniem.
Ogólne zasady w przypadku prania ręcznego nie różnią się od tych obowiązujących w odniesieniu do prania w pralce. Zatem, jak prać kurtki z puchem w misce lub wannie? Musisz zadbać o przygotowanie odzieży, temperaturę wody, dedykowane detergenty i wcześniejsze usunięcie opornych plam.
Podczas prania ręcznego staraj się, by kurtka nie nabrała bardzo dużo wody, chyba że masz możliwość późniejszego wysuszenia jej w suszarce automatycznej albo odwirowania w pralce. W przeciwnym razie ubranie będzie się długo suszyć, a to może zaszkodzić strukturze nie tylko pierza, ale też tkaniny.
Pranie kurtki puchowej w ręczny sposób pomaga przedłużyć żywotność okrycia i zachować właściwości izolacyjne. Wysiłek wart jest zatem swojej ceny, tym bardziej że najczęściej okrycia wierzchnie czyści się raz na rok, po zakończeniu sezonu.
Jak suszyć kurtkę puchową w suszarce?
Zastanawiasz się, jak suszyć kurtkę puchową? Jeśli tylko masz możliwość skorzystania z suszarki automatycznej, to nie zawahaj się jej użyć. Dzięki niej Twoje okrycie wierzchnie z puchowym wypełnieniem będzie suche już po kilku godzinach, a nie – jak w przypadku suszenia na wolnym powietrzu – paru dniach.
Nawet jeśli zdecydujesz się na pranie kurtki puchowej w okresie letnim, przy sprzyjającej aurze i suszysz ją na zewnątrz, minie sporo czasu, zanim cała wilgoć z niej wyparuje. A im dłużej utrzymuje się ona wewnątrz wkładu, tym większe jest ryzyko, że rozwinie się w niej pleśń lub inne bakterie. Poza tym, na skutek niedokładnego wysuszenia kurtki puchowej może pojawić się bardzo przykry zapach, którego trudno się pozbyć.
Susząc kurtkę w suszarce bębnowej, łatwiej będzie Ci uniknąć zbicia pierza, szczególnie jeśli wrzucisz do bębna specjalne kulki, o których była mowa już wcześniej.
Temperatura w suszarce nie powinna przekraczać 60°C. Po upływie 2-4 godzin sprawdź, czy kurtka jest już sucha, a w razie wątpliwości przedłuż program. Zanim odwiesisz do szafy wysuszoną odzież, pozostaw ją do przewietrzenia na jeden dzień, najlepiej na zewnątrz. Dzięki temu zyskasz pewność, że resztki wilgoci z niej wyparują, a kurtka zyska świeży zapach.
Marzysz o kąciku do prania? Zobacz także: Jak urządzić pralnię w domu? Auchan podpowiada
Jak prać puchową kurtkę? Najważniejsze zasady czyszczenia i suszenia
Grubym kurtkom zimowym, a w szczególności puchowym, nie służy zbyt częste pranie. O ile więc Twoje okrycie wierzchnie nie jest brudne lub nieświeże, ogranicz się do dokładnego czyszczenia po zakończeniu sezonu.
- Zanim zdecydujesz o sposobie, jak prać kurtkę, pamiętaj o zabezpieczeniu odzieży przed myciem. Zapnij wszystkie kieszenie i guziki, zasuń zamki, opróżnij kieszenie.
- Używaj dedykowanych detergentów i korzystaj z akcesoriów, dzięki którym wkład z pierza nie zbije się podczas prania.
- Do suszenia automatycznego dopasuj odpowiednią temperaturę, a jeśli kurtka będzie schła na wolnym powietrzu, rozłóż ją na płasko i co jakiś czas strząsaj, aby zachowała formę.
Co jeszcze możesz zrobić, by Twoje zimowe okrycia służyły Ci przez wiele sezonów i cieszyły swoim wyglądem? Na pewno warto naprawiać na bieżąco nawet drobne uszkodzenia. Z niektórymi – jak urwany guzik czy dziura w kieszeni – poradzisz sobie samodzielnie. W przypadku bardziej wymagających napraw, takich jak wymiana zamka czy zacerowanie rozdarcia na wierzchniej części kurtki, skorzystaj z profesjonalnych usług.
Kurtki można przechowywać w szafie albo w osobnych pudłach. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w garderobie, skorzystaj z tej drugiej opcji. Kiedy okrycia będą długo wisieć ściśnięte na wieszaku, najpewniej się odkształcą.
Nie zapomnij też o ochronie ubrań przed wilgocią oraz molami odzieżowymi. Przechowuj je w suchych pomieszczeniach i stosuj preparaty odstraszające owady. Dzięki zawieszkom lub woreczkom zapachowym kurtki zachowają świeżość i będą gotowe do założenia, kiedy zacznie się na nie sezon.
Sprawdź, wszystkie detergenty potrzebne do prania kurtek oraz akcesoria i zrób zakupy online z dostawą do domu w sklepie internetowym Auchan.