Aplikacja

Pranie tapicerki samochodowej bez tajemnic – garść przydatnych porad

Opublikowano 25.02.2024 - 7 minut czytania

Pranie tapicerki samochodowej to jeden z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych aut. Pozwala utrzymać wnętrze pojazdu w czystości i usunąć nieestetyczne plamy. Jak samemu wyczyścić tapicerkę w aucie? Czym zadziałać na konkretne zabrudzenia? Auchan podpowiada jak robić to w prawidłowy sposób!

Jak zacząć pranie tapicerki samochodowej?

Pranie tapicerki samochodowej nie należy do zabiegów prostych, jednak co pewien czas trzeba go wykonać. Zabrudzona tapicerka traci kolor i estetykę. Zawarte w niej nieczystości mogą być pożywką dla bakterii i mikroorganizmów. Na dodatek wnętrze auta szybciej ulega zniszczeniu, a w konsekwencji samochód traci wartość.

Jak wyczyścić tapicerkę w aucie?Mycie i konserwację zacznij od oceny skali zabrudzenia i przygotowania planu działania. Nieco inne przygotowanie do pracy czeka Cię w przypadku pojedynczej plamy trudnej do usunięcia i przy czyszczeniu wszystkich tkaninowych elementów w samochodzie. Precyzyjnie określ, jaki rodzaj pracy chcesz wykonać i przygotuj się pod jego kątem.

Nastaw się, że mycie tapicerki samochodowej nie zajmie kilku minut, ale potrwa znacznie dłużej. Często aktywne czynniki w środkach chemicznych skutecznie działają dopiero po kilkunastu minutach. Będziesz też potrzebował chwili na wysuszenie materiału. Pracy może być sporo, ponieważ tapicerka w samochodzie obejmuje wiele obszarów. Są to nie tylko siedzenia i fotele, ale także zagłówki, obicia drzwi, podsufitka, bagażnik oraz wykończenie podłogi.

Przeczytaj także: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego? Zobacz listę

Czym umyć tapicerkę w samochodzie? Wybór środków czyszczących

W sprzedaży znajdziesz wiele różnorodnych środków czyszczących do tapicerki samochodowej. Szybko zauważysz, że są one dostosowane do typu tapicerki, jaką wykończone jest wnętrze auta. Pielęgnacyjne środki chemiczne można podzielić ze względu na jej rodzaj (np. skórzanej, tekstylnej).

Kiedy wybierzesz już odpowiedni wariant, możesz przejść do wyboru sposobu działania środka chemicznego. Dostępne są w formie:

  • płynu;
  • pianki;
  • sprayu;
  • pasty (przy tapicerce skórzanej).

Możesz wybrać środki przeznaczone do odświeżenia tkaniny lub usuwania trudnych zabrudzeń. Różnią się od siebie składem chemicznym i działaniem, dlatego dokładnie zapoznaj się z ulotką przed zastosowaniem. Unikaj produktów, dla których termin ważności się skończył.

Narzędzia niezbędne do prania

Same środki chemiczne nie wystarczą. Musisz zaopatrzyć się w narzędzia, którymi wykonasz czyszczenie. Większość z nich znajdziesz w domu i garażu. Wśród akcesoriów niezbędnych do prania tapicerki samochodowej nie może zabraknąć:

Jak wyprać tapicerkę w aucie? Porady krok po kroku

Czyszczeniem tapicerki samochodowej zajmuje się wiele warsztatów i firm. Zanim jednak zawieziesz samochód do specjalisty, spróbuj samemu uporać się z zabrudzeniami. Samodzielne pranie tapicerki samochodowej polecamy szczególnie w sytuacji, kiedy masz do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami.

Jak wyprać tapicerkę w aucie krok po kroku? Poznaj kolejność czynności.

Krok 1 - odkurzanie

Niezależnie od rodzaju tapicerki wszelkie prace zacznij od odkurzania. W ten sposób usuniesz pozostałości po słodyczach, piasku , kurzu, a nawet sierści zwierząt. Możesz użyć do tego przenośnego odkurzacza samochodowego do odkurzania na sucho lub skorzystać z urządzeń dostępnych na myjniach ręcznych. Wypróbuj podręczny odkurzacz bezprzewodowy od Qilive! Już po odkurzeniu zobaczysz różnicę, szczególnie przy tapicerce tekstylnej.

W czasie odkurzania szczególną uwagę zwróć na okolice siedzenia kierowcy, gdzie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Pamiętaj też o dotarciu końcówką pod fotele i do szczelin pomiędzy siedziskiem i oparciem w siedzeniach. Wiele osób zapomina o odkurzeniu podsufitki i tapicerki znajdującej się na drzwiach, co może później prowadzić do gromadzenia się w tych miejscach trudnego do usunięcia brudu.

Krok 2 - mycie

Po odkurzeniu całego wnętrza pojazdu, pora na mycie tapicerki samochodowej. Tu będą już potrzebne środki chemiczne, szmatka i ciepła woda. Pamiętaj, że ich wybór oraz sposób użycia zależy od materiału, z jakiego wykonana jest tapicerka w Twoim samochodzie. Wyróżnia się kilka rodzajów:

  • tapicerki ze skóry naturalnej lub ekologicznej;
  • tapicerki welurowe;
  • tapicerki z alcantary;
  • tapicerka z tkaniny (poliester, nylon, mieszkanki tkanin).

Na opakowaniach poszczególnych produktów znajdziesz informacje o ich zastosowaniu. Stosuj środki czyszczące według instrukcji ich użytkowania, zamieszczonej przez producenta. Trudne do usunięcia zabrudzenia usuwaj za pomocą miękkiej gąbki. Nie aplikuj zbyt dużo środków czyszczących, szczególnie na tapicerkę tkaninową. Lepiej kilkukrotnie powtórzyć pranie tego samego miejsca, niż zniszczyć materiał przez jego całkowite przemoknięcie.

Po nałożeniu środka czyszczącego odczekaj do 10 minut (chyba że producent wskazuje inaczej), aż aktywne związki usuną zabrudzenia. Usuń pozostałości według instrukcji wskazanej na opakowaniu. Na siedzeniach obitych skórą wystarczy zazwyczaj usunięcie środków za pomocą wilgotnej szmatki.

Jeśli w swoim samochodzie masz tapicerkę tekstylną, do jej mycia najlepiej użyć odkurzacza piorącego. Pamiętaj jednak, że korzystanie z tej opcji wymaga zaopatrzenia się w specjalne środki czyszczące do tego typu urządzeń.

Mycie zawsze zaczynaj od góry i prowadź je stopniowo w dół. W pierwszej kolejności zajmij się podsufitką. Pracuj delikatnie zwilżoną szmatką, ponieważ materiał w tym obszarze lubi się odklejać.

Następnie zajmij się obiciami drzwi. Przy siedzeniach zacznij od zagłówków i oparcia, a następnie oczyść siedzisko. Na koniec zostanie Ci do prania tapicerka na podłodze i pod siedzeniami. Dobrze będzie zająć się również bagażnikiem, stosując zasadę „z góry na dół”.

Krok 3 - suszenie

Proces czyszczenia tapicerki samochodowej zakończ suszeniem materiału. Pozbycie się całej wilgoci nie będzie możliwe wyłącznie przy użyciu suchej szmatki. Pamiętaj, aby nie pozostawiać mokrej tapicerki do samoczynnego wyschnięcia. Może to doprowadzić do nadmiernego parowania szyb, pojawienia się pleśni, a także nieprzyjemnych zapachów. Najskuteczniejszą metodą suszenia będzie pozostawienie samochodu otwartego na 12 godzin w suchym ogrzewanym pomieszczeniu.

Warto pamiętać również o tym, by prać tapicerkę, gdy na zewnątrz panują korzystne warunki pogodowe, co ma wpływ na długość procesu suszenia. Najlepiej robić to wiosną lub w lecie – cieplejsze miesiące są idealne, ponieważ wyższe temperatury i mniejsza wilgotność powietrza przyczyniają się do szybszego wysychania tapicerki. Pozwala to unikać ryzyka powstania nieprzyjemnych zapachów lub pleśni, która może rozwijać się w wilgotnych warunkach. Warto też unikać mycia samochodu (zarówno karoserii, jak i wnętrza) w pełnym słońcu. Detergenty i środki chemiczne wówczas bardzo szybko wysychają, co może skutkować powstaniem plam.

Czym umyć tapicerkę w samochodzie?

Przedstawiony powyżej proces mycia tapicerki samochodowej jest standardowy i dotyczy większości podstawowych zanieczyszczeń. Zdarza się jednak, że nie wszystkie plamy uda się usunąć od razu. Czasem potrzebne są dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne.

Usuwanie trudnych plam

Czym myć tapicerkę w samochodzie, jeśli nie udało Ci się pozbyć trudnego zabrudzenia? Często wystarczy, że wrócisz do tego miejsca i ponownie zaaplikujesz środek czyszczący na tapicerkę. Nanieś większą dawkę produktu i ponownie wytrzyj miejsce szmatką lub gąbką. Pamiętaj jednak o zachowaniu proporcji bezpiecznych dla czyszczonego materiału. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po mocniejsze specjalistyczne środki.

Ochrona tapicerki po wyczyszczeniu

Tapicerka będzie mniej podatna na zabrudzenia, jeśli prawidłowo ją zabezpieczysz. Po całkowitym wysuszeniu wnętrza samochodu nałóż na siedzenia impregnaty. Tworzą one cieniutką warstwę na materiale. Zapobiega ona wchłanianiu wilgoci i powstawaniu zabrudzeń na materiale. Pamiętaj jednak, że inne środki są skuteczne przy tapicerce skórzanej, a inne przy tekstylnej.

Dodatkową ochronę mogą stanowić pokrowce na siedzenia – warto je stosować, gdy tapicerka jest szczególnie narażoną na zabrudzenia, na przykład podczas długich podróży. Staraj się również ograniczać jej ekspozycję na silne światło słoneczne, które może przyczynić się do blaknięcia.

Kiedy warto oddać samochód do profesjonalnego prania?

Czasem bardziej skutecznym wyjściem, niż samodzielne czyszczenie tapicerki, jest oddanie samochodu w ręce specjalistów. Warto to zrobić w przypadku, gdy jest ona bardzo mocno zabrudzona lub nie jesteś w stanie usunąć niektórych plam. Jeśli tapicerka narażona była na nieprzyjemne zapachy, na przykład dym tytoniowy, profesjonalne pranie pomoże je neutralizować. Czyszczenie tapicerki bywa trudniejsze w jesiennych i zimowych warunkach, gdy panują niskie temperatury i wysoka wilgotność powietrza – wtedy również warto rozważyć powierzenie tego zadania specjalistom.

Mycie tapicerki samochodowej – zrób to z Auchan

Pranie tapicerki samochodowej nie zawsze wymaga korzystania z pomocy profesjonalistów. W wielu przypadkach możesz sam odświeżyć wnętrze samochodu i usunąć mniej uciążliwe plamy. Sięgnij po odpowiednie środki i przygotuj narzędzia. Następnie sukcesywnie czyść materiał, nie zapominając o trudnodostępnych miejscach. Samodzielne pranie pozwoli Ci oszczędzić koszty i czas – nie musisz umawiać się na wizytę w zakładzie czyszczącym ani czekać w kolejce. Szybciej zauważysz też ewentualne przetarcia i uszkodzenia na materiale.

Jeśli szukasz skutecznych środków do czyszczenia tapicerki, sprawdź ofertę Auchan. Znajdziesz tu różnorodne preparaty, które pomogą usunąć zabrudzenia zarówno z tapicerki skórzanej, jak i tekstylnej. Środki dostępne w różnych formach, pozwolą Ci samodzielnie przeprowadzić prace związane z myciem i konserwacją samochodu.