Aplikacja

Prezent na chrzciny – co podarować dziecku w dniu chrztu?

Opublikowano 03/05/2023

Chrzest to pierwsza tak ważna uroczystość w życiu dziecka. Nie dziwi więc fakt, że zarówno rodzice, jak i zaproszeni goście chcą upamiętnić ten dzień wyjątkowym upominkiem dla malucha. Jednak tu pojawia się odwieczny problem – co kupić dziecku na chrzest? Ułatwimy Ci to zadanie! Poznaj propozycje prezentów na chrzciny od Auchan!

Co kupić na chrzest?

Rodzinne uroczystości, takie jak urodziny, chrzest, czy komunia to powód do wspólnych spotkań przy jednym stole i radosnego świętowania. Jednak zaproszeni goście czują się w obowiązku, aby kupić prezent. To nie jest łatwe zadanie! Co zrobić, by prezent był trafiony?

Chrzest Święty – pierwsza uroczystość dziecka

W polskiej tradycji chrzest zazwyczaj udzielany jest niemowlętom. Chrzest w pierwszych miesiącach życia dziecka jest nie tylko zgodny z nauką Kościoła, ale też praktyczny. Niemowlęta zazwyczaj podczas ceremonii słodko śpią lub ze spokojem obserwują toczącą się uroczystość. Mimo że najczęściej jest to pierwsze tak ważne wydarzenie, w którym dziecko bierze udział, to niestety nie zachowuje ono w pamięci żadnych wspomnień z chrztu.

Dlatego też, aby zdjęcia nie były jedynym wspomnieniem chrztu, wielu rodziców chrzestnych i gości obdarowuje dziecko prezentami mającymi upamiętniać ten dzień. Pamiątkowe prezenty często towarzyszą dziecku przez długie lata, przypominając o kochających bliskich. Ze względów symbolicznych, prezenty na chrzciny mają wielkie znaczenie, dlatego też powinny być starannie przemyślane.

Prezent na chrzciny – czy wypada zapytać rodziców?

Wiele osób ma ogromny problem z wyborem prezentu na chrzest dla dziecka. Nie wiesz, co się daje na chrzciny dla chłopca? Część gości decyduje się na kontakt z rodzicami, by ci podpowiedzieli, co mogłoby przydać się maleństwu. O ile nieco psuje to efekt niespodzianki, tak zapytanie rodziców może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zdublowania prezentu, bądź kupienia czegoś zupełnie niepotrzebnego.

Zatem nie jest to gafą, a część rodziców z pewnością ucieszy się z możliwości wyboru prezentu dla swojego dziecka. Często zdarza się, że rodzice proszą o coś praktycznego, jak bujaczek, czy fotelik samochodowy. Taki prezent z pewnością odciąży ich budżet, już i tak zapewne dość mocno nadszarpnięty z powodu pojawienia się nowego członka rodziny. Inni zaś najbardziej cenią duchową stronę uroczystości i chcą, by dziecko miało pamiątkę związaną ze swoim świętym patronem, czy inny religijny upominek. Warto więc zasięgnąć opinii rodzica i zapytać go o zdanie w kwestii prezentu dla dziecka.

9 najlepszych prezentów na chrzest

Jeśli rodzice dziecka nie przedstawili swoich propozycji lub też nie chcesz ich o to pytać, sprawdź nasze pomysły na prezent na chrzest! Wybraliśmy najlepsze prezenty z kategorii: religijne, praktyczne i&nbsppamiątkowe. Czy znajdziesz wśród nich prezent idealny?

Prezenty religijne

1. Medalik
Medalik to klasyka podarunków na chrzciny. Prezenty w postaci biżuterii są ponadczasowe i uniwersalne, więc sprawdzą się zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Wśród dziewczęcych medalików królują te z wizerunkiem Matki Bożej, a dla chłopca częściej wybierane są te z podobizną Jezusa. Złoty lub srebrny łańcuszek z medalikiem będzie piękną pamiątką od matki chrzestnej lub ojca chrzestnego.

2. Biblia dla dzieci
Rodzice chrzestni składają w kościele przysięgę, że będą wspomagać rodziców w wychowywaniu dziecka w wierze. Dlatego też dobrym prezentem na chrzest może okazać się Biblia w wydaniu dla dzieci. Zapewne minie jeszcze kilka lat, zanim maluch sam będzie mógł ją czytać, ale może stać się pomocą dla rodziców w prowadzeniu rozmów o religii.

Prezenty praktyczne

3. Pieniądze
Małe dziecko to duże koszty. Wyprawka, wizyty u lekarzy, pieluszki jednorazowe, zabawki, ubranka – to wszystko kosztuje niemałe pieniądze. Dlatego też każdy rodzic ucieszy się, jeśli prezentem dla dziecka będzie koperta. Pieniądze te często przeznaczane są na zakup akcesoriów dla dziecka – nowego fotelika samochodowego, krzesełka do karmienia, czy bujaczka. Wielu rodziców decyduje się na otworzenie lokaty lub konta oszczędnościowego dla swojego dziecka. Inni zaś inwestują te pieniądze w złoto. Niezależnie od tego, jak zostaną spożytkowane, pieniądze zawsze będą dobrym prezentem na chrzest.

4. Ubranka lub pościel
Praktyczny prezent, który zawsze się przyda, to właśnie ubranka – z każdym kolejnym miesiącem życia dziecka, ich rozmiar będzie się zmieniać. To dobry pomysł na odciążenie budżetu rodziców i&nbspjednocześnie podarowanie dziecku np. wyjątkowej koszulki z nadrukiem. Innym pomysłem jest pościel, pasująca do pokoju dziecka bądź z jego ulubionym motywem z bajki.

5. Zabawki
Nie da się ukryć, że maluchy najbardziej ucieszą się właśnie z zabawek. Dla niemowlaka sprawdzą się takie rzeczy, jak: mata edukacyjna One Two Fun, zabawki sensoryczne, zabawki do wózka, czy interaktywne (np. Farma One Two Fun). Trochę starszemu dziecku z pewnością przyda się hulajnoga lub rowerek biegowy, klocki LEGO, zabawki edukacyjne, konik na biegunach, drewniana tęcza Montessori One Two Fun, czy puzzle.

6. Książki
To wartościowy i edukacyjny prezent, który może towarzyszyć dziecku przez wiele lat. Warto postawić na tytuły dostosowane do wieku dziecka lub te, które opowiadają o ważnych wartościach. Książki wspomogą rozwój wyobraźni i zachęcą młodego człowieka do czytania, a rodziców do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem i dobrą lekturą.

Prezenty pamiątkowe

7. Srebrna łyżeczka
Srebrna łyżeczka to klasyczny prezent na chrzciny, który skrywa w sobie niezwykłą symbolikę. Tradycja wręczania srebrnych łyżeczek została zapoczątkowana w krajach anglosaskich, skąd wywodzi się powiedzenie „to be born with a silver spoon in one’s mouth”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „urodzić się ze srebrną łyżeczką w ustach”. Jest to odpowiednik naszego „w czepku urodzony”, co oznacza dostatek i pomyślność finansową. Łyżeczka jest więc swoistym życzeniem szczęścia. Srebrna łyżeczka z grawerem jest elegancką pamiątką chrztu.

8. Voucher na sesję zdjęciową
Jeśli stawiasz na oryginalne prezenty na chrzest, voucher na sesję zdjęciową może być strzałem w dziesiątkę. Wielu rodziców marzy o rodzinnej sesji zdjęciowej, ale nigdy nie realizuje tego marzenia. Profesjonalne zdjęcia jest czymś więcej niż pamiątką samego chrztu, jest udokumentowaniem okresu niemowlęctwa. Piękne zdjęcia całej rodziny mogą ozdobić ściany w domu, nadając mu osobistego charakteru i podkreślając panującą w nim miłość.

9. Kuferek na skarby
Drewniane, ozdobne pudełko z imieniem dziecka to ciekawy prezent na chrzest, który stanie się wehikułem czasu, kiedy dziecko dorośnie. Najbliżsi będą do niego wkładać wszystkie rzeczy, które ich zdaniem są cenne, pamiątkowe i wywołują wspomnienia. Taki kuferek wypełniony skarbami, dziecko będzie mogło otworzyć w dniu 18. urodzin i przekonać się, ile wspomnień kryje się za – na pozór – zwykłymi rzeczami.

Jakich prezentów unikać na chrzest?

Kupując upominki, Twoim celem jest sprawienie radości obdarowanemu. Jednak czasami zdarza się, że prezent okazuje się całkowicie nietrafiony. Jaki prezent na chrzciny będzie niemile widziany i dlaczego? Sprawdź, czym lepiej nie obdarowywać nowo ochrzczonego dziecka!

Krzyżyk

Złoty lub srebrny krzyżyk to jeden z najpopularniejszych prezentów na chrzest.Dawniej wierzyło się, że ofiarowanie dziecku w prezencie krzyżyka jest tożsame z włożeniem mu krzyża na barki. Miało to oznaczać, że będzie ono miało ciężkie, pełne trosk życie. Obecnie prezent nie jest odbierany jako błąd, a na jego niegdysiejsze znaczenie uwagę zwracają najczęściej przesądne osoby.

Wyprawka

Wózek, wanienka, czy przewijak raczej nie sprawdzą się, jako prezent na chrzest – chyba że rodzice sami o taki prezent poproszą. Jednak, jeśli tego nie zrobili, lepiej stronić od takich podarunków. Każdy rodzic przygotowuje wyprawkę na długo przed pojawieniem się potomka na świecie, dlatego też najprawdopodobniej będą oni wyposażeni we wszystkie niezbędne akcesoria dla malucha.

Co dać na chrzest? Już wiesz!

Prezenty są ważnym elementem wszystkich ważnych uroczystości. Podkreślają one doniosłość wydarzenia i są wyrazem uczuć dla obdarowywanego. W wielu przypadkach wybór odpowiedniego podarunku sprawia ogromne problemy. O ile chęć sprawienia przyjemności jest niezwykle ważna, tak sama obecność na ceremonii i możliwość spotkania w gronie najbliższych powinny być najlepszym prezentem. Chrzest to dla dziecka szansa na poznanie najbliższej rodziny, a dla gości – okazja do wspólnej celebracji.

Poznaj szeroką ofertę produktową sklepu Auchan i kupuj wygodnie przez Internet. Zamawiaj z dostawą do domu i ciesz się najwyższą jakością w przystępnej cenie!