Aplikacja

Projekt DIY – jak zrobić książkę dla malucha?

Agata
Przez Agata
Opublikowano 17.05.2024 7 minut czytania

Chcesz stworzyć coś wyjątkowego i edukacyjnego dla swojego malucha? Książeczki dla dzieci rozwijają wyobraźnię i ciekawość świata. To świetny pomysł na podarunek, a w dodatku całkiem prosty w samodzielnym wykonaniu! W poradniku Auchan pokażemy Ci, jak zrobić książkę dla dzieci, która stanie się nieodłącznym towarzyszem Waszych codziennych przygód. Sprawdź naszą instrukcję krok po kroku!

Tworzenie własnej książki dla malucha – unikalny projekt DIY

Wykonanie własnej książeczki dla dzieci to fascynujący, kreatywny proces. Możesz od początku do końca zaprojektować książkę, która pomoże rozwijać określone umiejętności Twojej pociechy. Jest to także doskonała okazja do wzmocnienia więzi rodzinnych – opowieść może zawierać akcenty osobiste.

Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, a spersonalizowana książka stwarza im przestrzeń do wyrażania swoich pomysłów i fantazji. Maluchy i rodzice mogą kreować postacie, miejsca i przygody według własnego uznania – zaangażowanie dziecka w proces tworzenia będzie sposobem na to, by Twoja pociecha czerpała jeszcze większą radość z czytania takiego gotowego projektu DIY.

Wspólne tworzenie książek dla maluchów to doskonała okazja do rozwijania umiejętności językowych. Podczas rozmów na temat fabuły, wyboru słów i budowy zdań, dzieci uczą się nowych zwrotów i konstrukcji wypowiedzi, co korzystnie wpłynie na ich komunikację i pisanie w przyszłości. To również ciekawy sposób, by budować jego pewność siebie.

Własnoręczne wykonanie takiego projektu to wspaniała zabawa, która daje wiele korzyści – pobudza kreatywność i może zaszczepić w dziecku pasję czytania oraz tworzenia własnych opowieści. Pora przejść do części praktycznej, w której dowiesz się, jak zrobić książkę dla dzieci. Do dzieła!

Przeczytaj także: Sprzątanie i przechowywanie zabawek – jak robić to dobrze?

Materiały potrzebne do zrobienia swojej książki

Jak zrobić książkę z kartek A4? Sama konstrukcja nie jest skomplikowana – wystarczą podstawowe przybory papiernicze, by stworzyć małe arcydzieło. W co musisz się wyposażyć?

 1. Kartki A4 lub papier do rysowania – służą one jako podstawowy materiał do tworzenia stron książki. Można wybrać papier kolorowy lub biały, w zależności od preferencji i efektu, jaki chcesz osiągnąć.
 2. Klej w sztyfcie lub płynny do papieru – będzie potrzebny do łączenia poszczególnych elementów książki, takich jak ilustracje czy wycięte elementy.
 3. Nożyczki – niezbędne do wycinania kartek, ilustracji oraz innych dekoracji.
 4. Kredki, flamastry lub farby do kolorowania ilustracji na stronach książki. Dzieci mogą wybrać swoje ulubione narzędzia do tworzenia i eksperymentować z różnymi technikami.
 5. Materiały dekoracyjne: 
 • cekiny lub naklejki, które dodadzą blasku i atrakcyjności ilustracjom,
 • wstążki, kolorowe taśmy: mogą być wykorzystane do ozdabiania okładki lub zakładek,
 • naklejki z literkami: umożliwiają dodanie tytułu lub napisów na stronach książki,
 • kolorowe gazetki i tkaniny do tworzenia kolaży lub innych nietypowych tekstur na stronach książki.

Jak zrobić książkę z kartek, by wyglądała efektownie? Oprócz wymienionych materiałów warto również mieć przy sobie gumkę do ścierania, ołówek do szkicowania, linijkę oraz plastikowe spirale, które złączą książkę w jedną całość. Dzięki tym podstawowym materiałom dzieci będą mogły stworzyć własny projekt, który będzie pełen ich pomysłów i wyobraźni.

Przeczytaj również: Dekoracje urodzinowe dla dzieci – jak przyozdobić pokój?

Poradnik, jak zrobić książkę dla dzieci krok po kroku

Proces tworzenia należy zacząć od zbudowania podstawowej konstrukcji książeczki dla dzieci. Dekoracjami i treścią zajmiesz się później. Dzięki temu będzie Ci łatwiej złożyć kartki papieru w całość. Sprawdź zatem, jak zrobić książkę z papieru i skleić kartki tak, by się nie rozpadały!

Składanie kartek

Na początku przygotuj papier A4, czyli strony Twojej książki. Połóż papier płasko na stole i złóż go na pół wzdłuż dłuższego boku. W ten sposób stworzysz format zbliżony do książki. Możesz wybrać, ile kartek złożyć w ten sposób, w zależności od tego jak gruba ma być Twoja powieść. 

Jak skleić kartki w książkę?

 1. Rozprowadź cienką warstwę kleju na zgięciu każdej kartki. Staraj się nie nakładać go zbyt obficie, aby uniknąć nasączenia papieru.
 2. Ostrożnie połóż drugą kartkę na pierwszej, dopasowując krawędzie i robiąc to delikatnie, aby uniknąć zagnieceń. Naciśnij połączone kartki, aby klej się dobrze połączył.
 3. Powtarzaj ten proces, do momentu aż wszystkie kartki zostaną połączone w książkę. Upewnij się, że krawędzie są równo dopasowane.
 4. Po złączeniu wszystkich kartek wygładź połączenia palcami. Na koniec umieść kartki pod ciężkim przedmiotem, aby się dobrze skleiły i nie przesuwały. 
 5. Oklejenie grzbietu – jeśli chcesz, możesz dodatkowo wzmocnić grzbiet książki, nakładając cienką warstwę kleju na grzbiet książki i przyklejając pasek papieru lub taśmę.

Przeczytaj także: Gra terenowa dla dzieci w ogrodzie – zorganizuj aktywną zabawę dla najmłodszych!

Dobór treści i ilustracji, czyli jak zrobić książkę, która zaciekawi malucha?

Pierwszym etapem jest przygotowanie projektu. Określ temat – postaraj się wymyślić historię, która wciągnie i rozbawi. Dla młodszych dzieci najlepsze będą książeczki, które skupiają uwagę żywymi kolorami. Dla starszaków lepsze będą historie przygód i zagadki detektywistyczne. A może zdecydujesz się stworzyć książkę, do której Twoje dziecko samo dopisze zakończenie? Kluczem do zainteresowania malucha jest stworzenie fabuły i ilustracji, które są dostosowane do jego zainteresowań, poziomu rozwoju i wyobraźni. W tej części artykułu podpowiemy Ci jak zrobić książkę z kartek, która zainteresuje malucha.

Wybór tematyki – jakie historie najbardziej przemawiają do dzieci?

Dzieci uwielbiają historie o przygodach, podróżach i odkrywaniu nowych miejsc. Mogą to być opowieści o podróży na księżyc, wyprawie po dżungli czy poszukiwaniu skarbów. Historie z udziałem zwierząt zawsze przemawiają do najmłodszych czytelników. Mogą to być opowieści o przyjaźni i przygodach zwierząt domowych lub dzikich stworzeń. Elementy magiczne i fantastyczne zawsze wzbudzają ciekawość dzieci. Opowieści o wróżkach, smokach, jednorożcach lub magicznych przedmiotach z pewnością przyciągną ich uwagę.

Historie w obrazkach, czyli tworzenie oryginalnych ilustracji

Zachęć dziecko do wyobrażania sobie postaci i scen, które chciałoby zobaczyć w książce. Pomóż mu przenieść te pomysły na papier poprzez rysowanie. Proste rysunki z wyraźnymi konturami i żywymi kolorami będą atrakcyjne dla maluchów.

Dodanie elementów trójwymiarowych, takich jak wycinanki i okienka z papieru, kolaże z tkanin lub naklejki z reliefem, może uczynić książkę bardziej interesującą i interaktywną dla dziecka. Przytwierdź proste wycinanki, takie jak koła lub wskaźniki, które dziecko może obracać, aby odkrywać różne obrazy lub informacje ukryte pod nimi.

Warto dodać elementy, które wydają dźwięki, jak szeleszczące folie, guziki z dźwiękami czy małe dzwoneczki. Ciekawą opcją jest udekorowanie książki suszonymi kwiatami i listkami. Jeśli nie czujesz się pewnie w rysowaniu, skorzystaj z dostępnych grafik lub ilustracji z internetu.

Personalizacja własnej książki – dodatkowe pomysły na urozmaicenie

Zastanawiasz się jak zrobić swoją książkę, aby była wyjątkowym prezentem dla dziecka i piękną pamiątką? Umieść zdjęcia pociechy lub całej rodziny na stronach książki. Możesz wykorzystać fotografie do stworzenia postaci głównych bohaterów lub umieścić je obok historii, aby uczynić książkę bardziej osobistą.

Wykorzystaj kolorowe wstążki lub papierki do zrobienia zakładek na różnych stronach książki. Możesz oznaczyć nimi ulubione historie, strony z zagadkami czy wierszykami, aby ułatwić maluchowi nawigację po książce. Umieść ukryte wiadomości lub zadania do rozwiązania na różnych stronach książki. Dziecko może być zafascynowane szukaniem tajemniczych treści i rozwiązywaniem zagadek, dodatkowo angażując się w czytanie.

Dodaj do książki personalizowany tytuł, który odnosi się bezpośrednio do dziecka lub treści książki. Na przykład „Przygody Małego Tomasza” lub „Historie o wielkiej przyjaźni – Anna i Misiek”. Pozwól dziecku dodawać własne notatki, rysunki lub krótkie wiadomości na pustych stronach książki. To nie tylko sprawi, że książka będzie bardziej interaktywna, ale również pozwoli maluchowi wyrazić swoje myśli i pomysły.

Przeczytaj również: Nauka kolorów – poznaj 5 skutecznych sposobów od Auchan!

Wykończenie i zabezpieczenie książki dla dziecka

Na koniec kilka słów o tym, jak zadbać o trwałość gotowego projektu DIY. Laminowanie kartek może chronić je przed uszkodzeniami i zapewnić trwałość, zwłaszcza gdy książka będzie intensywnie używana. Zaokrąglenie ostrych krawędzi papieru czy okładki zapobiega przypadkowym skaleczeniem podczas manipulowania książką przez dziecko. Korzystaj z wysokiej jakości materiałów, takich jak gruby papier i trwałe kleje, aby książka była solidna i bezpieczna. W sklepie internetowym Auchan znajdziesz wiele materiałów i przyborów, które pomogą CI w zrealizowaniu tego projektu. Miłej zabawy!

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.