Skrzydłokwiat – jak dbać o ten kwiat?
Skrzydłokwiat – skąd pochodzi i jak wygląda?
Skrzydłolist, Spathiphyllum lub skrzydłokwiat – jak dbać o tę roślinę i czym ona właściwie jest? To kwiat o niezwykłych walorach dekoracyjnych i licznych korzyściach dla domowego środowiska. Wywodzi się z rodziny obrazkowatych. W Polsce zaklasyfikowany jest do roślin wewnętrznych, natomiast na w Azji, Oceanii i Ameryce Środkowej występuje w naturalnym środowisku. Jego charakterystyczną cechą są duże podłużne, intensywnie zielone liście, które wyglądem przypominają skrzydła. Zwieńczenie stanowią białe kwiaty, znajdujące się na wierzchołkach bezlistnych łodyg.
Lilia domowa (bo tak również określa się skrzydłokwiat) kwitnie przez większą część roku, a jeśli zastosujesz nawóz i będziesz pamiętać o regularnym podlewaniu, kwiaty pojawią się również w okresie jesienno-zimowym. Z tego powodu roślina ta stanowi niezwykle efektowną ozdobę pomieszczenia. Pięknie prezentują się nie tylko kwiaty, ale również liście.
Skrzydłokwiat występuje w blisko 50 różnych odmianach. Różnią się one między sobą kolorem, wielkością kwiatów i liści. Jednym z popularnych gatunków jest Mauna Loa – ma długie lancetowate liście oraz pędy kwiatowe, z których wyrasta kolba kwiatostanu o białych kwiatach. To właśnie ten skrzydłokwiat najczęściej można znaleźć na parapetach w polskich domach.
Przeczytaj także: Rośliny do łazienki – 15 okazów, które przeżyją w wilgotnych warunkach
Skrzydłokwiat – za co jest ceniony w domach i w biurach?
Już wiesz, jak wygląda skrzydłokwiat. Zalety z posiadania tego kwiatu są ogromne. Po pierwsze roślina ta to żywy oczyszczacz powietrza. Absorbuje szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu np. cząsteczki smogu. Skrzydłokwiat może pochłaniać także zarodniki pleśni, grzybów, a nawet szkodliwe promieniowanie, jakie wytwarzają znajdujące się w domach urządzenie elektroniczne.
Skrzydłokwiat nie tylko oczyszcza powietrze w domu, ale również naturalnie je nawilża. Jak to możliwe? Podlewanie roślin nie tylko umożliwia ich wzrost. Kwiaty oddają zgromadzoną wilgoć do otoczenia – tak robi właśnie skrzydłokwiat. Pielęgnacja tego gatunku nie jest wymagająca, lecz pamiętaj o jednym – by mógł on skutecznie nawilżać powietrze, jego liście muszą być pozbawione kurzu. Zmocz ręcznik papierowy w wodzie albo usuń zabrudzenia wilgotną szmatką lub gąbką. Do wody możesz dodać kilka kropel oleju rzepakowego, aby liście pięknie błyszczały.
Roślina kwitnąca o dużych rozmiarach, a właśnie tak prezentuje się skrzydłokwiat, pięknie wygląda we wnętrzach domów, mieszkań, a także gabinetów i biur. Jego okazałość dodaje walorów estetycznych pomieszczeniu, w którym się znajduje. Pamiętaj jednak, że mimo dobroczynnego oddziaływania na zdrowie ludzi, skrzydłokwiat to roślina trująca. Substancją toksyczną w niej zawartą są szczawiany. Ich spożycie może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, ślinotoku i wymiotów. Kwiat bezwzględnie musi się znaleźć poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.
Skrzydłokwiat – warunki, które należy mu zapewnić
Jak dbać o skrzydłokwiat? To pytanie zadają sobie najczęściej osoby, które otrzymały ten kwiat w prezencie. Jest on bowiem chętnie wybierany z okazji urodzin, imienin czy rocznic. Jeśli w Twoim domu zagościł skrzydłokwiat, warunki, które należy mu zapewnić, wcale nie przerosną Twoich możliwości! Sprawdź kilka naszych porad.
Światło i lokalizacja
Roślina ta nie lubi dużego nasłonecznienia. Tak więc, jeśli Twój skrzydłokwiat usycha, to najpewniej postawiłeś go w miejscu o zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Koniecznie przestaw doniczkę z parapetu, na którym ciągle świeci słońce. Postaw skrzydłokwiat na półce bądź w rogu pokoju, gdzie panuje rozproszone światło, a nawet lekki półcień.
Temperatura i wilgotność
W naturalnym środowisku skrzydłokwiat roślinie pośród innych tropikalnych okazów. Jest tam dość ciemno, ale za to gorąco i wilgotno. Jako roślina pochodząca z dżungli wymaga przez cały rok dużej wilgotności powietrza oraz optymalnej temperatury. Latem powinna ona oscylować w granicach 22°C, a zimą nie powinna spadać poniżej 16°C.
Skrzydłokwiat potrzebuje wilgoci, ale nie toleruje nadmiaru wody w podłożu. Wilgotność powietrza dla skrzydłokwiatu to około 40-50%. Utrzymanie takiej wartości jest możliwe poprzez regularne zraszanie liści wodą, zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy w mieszkaniach panuje suche powietrze.
Przeczytaj także: Rośliny pnące – jakie będą najlepsze na balkon i do ogrodu?
Wymagania glebowe
W naturze skrzydłokwiat występuje na mało żyznych glebach, a najwięcej składników pokarmowych otrzymuje z wodą opadową. W uprawie doniczkowej kwiat ma nieco większe wymagania. Preferuje dobrze przepuszczalne i lekkie podłoże. Mieszanka gleby dla skrzydłokwiatu powinna zawierać torf, piasek oraz próchnicę, aby skutecznie odprowadzać wodę.
Nie musisz samodzielnie tworzyć ziemi dla skrzydłokwiatu. W Auchan kupisz gotowe mieszanki dla tych roślin. Uniwersalnym wyborem będzie ziemia do roślin zielonych i innych domowych. Niewielki dodatek perlitu i keramzytu poprawi jej napowietrzenie, a kilka garści torfu zwiększy zdolności absorpcyjne tej mieszanki.
Przeczytaj także: Najbardziej miododajne rośliny, które przyciągną pszczoły do Twojego ogrodu. Przykłady
Jak dbać o skrzydłokwiat?
Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, aby wyhodować piękny skrzydłokwiat. Pielęgnacja tego gatunku wcale nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet laik, który do tej pory nie miał styczności z uprawą roślin doniczkowych.
Skrzydłokwiat – podlewanie i nawożenie
Skrzydłokwiat lubi równomiernie wilgotne podłoże, lecz nie przemoczone. Podlewaj go regularnie, gdy wierzchnia warstwa podłoża zaczyna wysychać. Niedostatek wody sygnalizuje również sama roślina – liście zaczynają wiotczeć i opadać. Nie dopuszczaj jednak do tego stanu, ponieważ źle wpływa to na ogólną kondycję kwiatu.
Do podlewania skrzydłokwiatu używaj odstanej wody w temperaturze pokojowej. Kwiat podlewaj 3-4 razy w tygodniu w ciągu lata. Zimą rób to rzadziej (ok. 2 razy w tygodniu), chyba że borykasz się z suchych powietrzem. Przed podlaniem upewnij się, że woda nie zalega w podstawce doniczki. Jeśli zalega, natychmiast ją wylej. W ten sposób unikniesz gnicia korzeni.
Samo podlewanie nie wystarczy. Skrzydłokwiat musi być regularnie nawożony, zwłaszcza w okresie aktywnego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni. Stosuj nawozy dla roślin kwitnących, o wysokiej zawartości potasu, ponieważ te produkty wspomagają kwitnienie. Możesz też sięgać po nawóz do roślin doniczkowych np. Biohumus. W okresie wiosennym wspomagaj skrzydłokwiat nawozem co 2 tygodnie. Zimą możesz robić to rzadziej – wystarczy raz na miesiąc.
Przeczytaj także: Kiedy podlewać kwiaty, aby pięknie rosły? Zielony kalendarz Auchan
Pielęgnacja liści i przycinanie
Cechą charakterystyczną skrzydłokwiatu są jego duże i zielone liście. Jak o nie dbać? Przede wszystkim regularnie oczyszczaj ich powierzchnię z kurzu oraz innych zabrudzeń. W okresie jesienno-zimowym pryskaj liście wodą, aby utrzymać roślinę w odpowiedniej wilgotności i regularnie usuwaj uschnięte łodyżki. Po zakończeniu kwitnienia możesz przyciąć skrzydłokwiat, jeśli chcesz pobudzić wzrost nowych pędów i uformować kształt rośliny.
Skrzydłokwiat opada lub usycha? Sprawdź, co należy zrobić
Twój skrzydłokwiat opada bądź usycha? W pierwszej kolejności sprawdź, czy roślinie nie brakuje wody. Kwiat ten sygnalizuje niedostateczne nawodnienie właśnie więdnięciem liści. Usychanie skrzydłokwiatu może być efektem tego, że roślina jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli postawiłeś skrzydłokwiat na południowym czy wschodnim parapecie, zmień miejsce na bardziej zacienione.
Obumieranie i więdnięcie rośliny może powodować nadmierna wilgotność lub złe drenowanie podłoża bądź jego brak. Aby temu zapobiec, unikaj nadmiernego podlewania i umieść skrzydłokwiat w doniczce wyposażonej w otwory drenażowe.
Na szczęście, skrzydłokwiat to roślina dość odporna na choroby. Jeśli jednak na powierzchni jego liści pojawią się brązowe plamy, mogą być wywołane chorobą grzybową o nazwie plamistość liści. Wtedy jak najszybciej opryskaj roślinę środkiem grzybobójczym.
Mamy nadzieję, że już wiesz, jak dbać o skrzydłokwiat. Podlewanie, nawożenie i pielęgnacja liści – te czynności nie zajmują wiele czasu, a dzięki nim Twój kwiat odwdzięczy Ci się wielomiesięcznym kwitnieniem. Już dziś zadbaj o swoje rośliny doniczkowe. W tym celu zajrzyj do sklepu internetowego Auchan. Na naszych półkach znajdziesz ziemie ogrodnicze uniwersalne i specjalistyczne – do lawendy, storczyków czy iglaków. Mamy również szeroki wybór doniczek, narzędzi ogrodowych i nawozów. Z nami zadbasz o swój ogród i kwiaty!