Aplikacja

Sporty wodne – jakie dyscypliny warto uprawiać latem?

Dawid
Przez Dawid
Opublikowano 03.06.2024 7 minut czytania

Lato to idealna pora, by odkryć fascynujący świat sportów wodnych, które nie tylko dostarczają ochłody, ale także adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Jakie są najpopularniejsze sporty wodne, na czym polegają i w co trzeba się zaopatrzyć na start? Sprawdź w naszym poradniku!

Sporty wodne – charakterystyka

Wakacje kojarzą się najczęściej z piękną słoneczną pogodą i wypoczynkiem w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych. Nie wszystkim jednak wystarcza łapanie promieni słonecznych i siedzenie nad brzegiem jeziora. Sporty wodne są grupą aktywności cieszących się największą popularnością właśnie latem. Dzięki nim wykorzystasz sprzyjające okoliczności przyrody i spędzisz ciekawie wolny czas. 

Sporty na wodzie to bardzo obszerna grupa aktywności. Dla ułatwienia warto podzielić je na kilka rodzajów: 

 • sporty uprawiane w wodzie – w nich uczestnik znajduje się wewnątrz akwenu. Zalicza się do nich przede wszystkim pływanie; 
 • sporty uprawiane na powierzchni wody – osoba uprawiające te dyscypliny unosi się na wodzie z wykorzystaniem różnorakiego sprzętu. To największa grupa sportów;
 • sporty uprawiane pod wodą – trenujący sporty tego rodzaju znajduje się pod powierzchnią wody, czyli nurkuje.

Zróżnicowana charakterystyka sportów wodnych obejmuje też arenę ich uprawiania. Do wielu z nich wystarczy dowolny zbiornik wodny, czyli basen, staw lub zalew. Inne wymagają powiewów wiatru charakterystycznego dla mórz lub pędu wody, jaki można uzyskać tylko w górskich potokach. Rozwój infrastruktury rekreacyjnej sprawia jednak, że sporą część dyscyplin można uprawiać także na sztucznych obiektach.

Przeczytaj także: Nordic walking – jak zacząć i jakie akcesoria wybrać?

Najpopularniejsze sporty wodne na lato

Najpopularniejsze sporty wodne nie wymagają szczególnych warunków, kosztownego sprzętu i wyjątkowych umiejętności. Największym zainteresowaniem cieszą się te, które można uprawiać w czasie urlopu i odpoczynku. Sporo osób wybiera pływanie, ale z ogromnym zainteresowaniem spotykają się też aktywności na desce.

Sporty wodne dla każdego

Wśród aktywności wodnych bardzo popularne jest pływanie. Można robić to w sztucznych i naturalnych akwenach, jeśli nie jest to ograniczone przepisami. Podstawą jest opanowanie techniki pływania w jednym lub kilku stylach. Początkujący powinni ograniczyć się do basenów, wykorzystując przy tym bojki do pływania lub materace. Bardziej zaawansowani mogą zmierzyć się z naturalnymi zbiornikami. Dla doświadczonych pływaków organizowane są zawody sprinterskie lub długodystansowe.

Wśród sportów wodnych, które może uprawiać niemal każdy, należy piłka wodna, inaczej zwana waterpolo. Choć zasady regulują ilość uczestników i precyzyjnie opisują zasady gry, rzucanie piłką w wodzie może przybierać dowolną formę. Ta dyscyplina pozwala zasmakować współzawodnictwa, zacieśnić więzi między uczestnikami, a przy okazji wzmocnić mięśnie.

Coraz więcej osób wybiera też aqua aerobik i aqua fitness. Te aktywności łączą w sobie gimnastykę i pływanie. Świetnie rozwijają mięśnie przy minimalnym obciążeniu stawów. Ze względu na to są polecane osobom starszym.

Sporty wodne na desce

Bardzo obszerną i różnorodną grupą są sporty wodne na desce. Wykorzystuje się w nich deski, które wykonane mogą być na przykład ze styropianu i powleczone włóknami szklanymi czy żywicą epoksydową. Te materiały zapewniają niewielką wagę sprzętu, a także wyporność i możliwość unoszenia na powierzchni wody. Do najpopularniejszych dyscyplin wykorzystujących deskę można zaliczyć: 

 • Surfing – polega na unoszeniu się na desce na czole fali morskiej. Osoba uprawiająca surfing musi utrzymać równowagę, płynąc z falą zmierzającą w stronę brzegu. Poza solidną deską do tego sportu wodnego potrzebne są też warunki pogodowe, które zapewniają wysokie fale.
 • Windsurfing – uczestnik korzysta z deski wyposażonej dodatkowo w żagiel, dlatego dyscyplina zaliczana jest do konkurencji żeglarskich. Deska napędzana jest za pomocą siły wiatru, a zdaniem trenującego jest pokonanie slalomu lub konkretnego dystansu w możliwie najkrótszym czasie.
 • Paddleboarding – w tej dyscyplinie uczestnik korzysta z wiosła, którym napędza deskę. Ustawia się w pozycji siedzącej lub stojącej, pojedynczo lub w parze z drugą osobą. Paddleboarding można uprawiać na dowolnym naturalnym zalewie i nie trzeba wyróżniać się żadnymi specjalnymi cechami poza przyzwoitą kondycją i umiejętnością pływania. 

Przeczytaj także: Triki na hulajnodze – jaki sprzęt wybrać i od zacząć naukę?

Sporty na wodzie dla rodzin

Urlop to świetna okazja do pogłębienia relacji rodzinnych. Jeśli chcesz połączyć aktywność na wodzie z czasem spędzonym w rodzinnym gronie, wybierz jedną z następujących dyscyplin: 

 • Żeglarstwo – na dużej żaglówce zmieści się nawet liczna rodzina. Żaglówką wypłyniesz na jezioro lub w morze, jednak sternik musi posiadać do tego kwalifikacje. Wadą jest z pewnością wysoki koszt samej łodzi, jednak takie jednostki można bez problemu wynająć nawet na kilka dni.
 • Kajakarstwo – kajakami można wypłynąć na wspólną wyprawę wzdłuż naturalnego wybrzeża rzek lub wokół jeziora. W kajaku, w odróżnieniu od żaglówki, każdy uczestnik wyprawy ma więcej swobody i niezależności, dlatego może eksplorować akwen na własny sposób. Pływanie kajakiem nie jest trudne, wymaga jedynie synchronizacji przy poruszaniu podwójnymi wiosłami.
 • Wioślarstwo – grupa dyscyplin podobnych do kajakarstwa z tą różnicą, że pływa się łódką i korzysta z pojedynczych wioseł. Łódkę można wypożyczyć w niemal każdej miejscowości turystycznej nad morzem lub zalewem. Dla dzieci warto zorganizować wioślarstwo na dmuchanych materacach. 

Żeby sport wodny stał się przyjemnością, zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników. Absolutne minimum to założenie kapoków, dzięki którym uczestnicy wyprawy utrzymają się na wodzie po wypadnięciu za burtę. Na początek wybieraj akweny płytkie, ze zbadanym i w miarę równym podłożem. Przed wyruszeniem na kajaki lub żaglówki, dzieci powinny mieć już opanowane podstawowe umiejętności pływania. 

Przeczytaj także: Wakacje nad jeziorem z dziećmi – co warto zabrać?

Ekstremalne sporty wodne dla poszukiwaczy adrenaliny

Wiele osób poszukujących mocnych wrażeń wybiera szczególne sporty wodne. Ekstremalne dyscypliny wymagają jednak nieco więcej umiejętności, a często także specjalistycznego sprzętu. Wśród najpopularniejszych dyscyplin dla miłośników mocnego zastrzyku adrenaliny warto wymienić: 

 • Kitesurfing – w tym sporcie wodnym poruszasz się na desce za pomocą latawca (kite). W dobrych warunkach pogodowych deska osiąga bardzo duże prędkości, dlatego musisz mieć opanowane podstawowe umiejętności surfingu.
 • Wakeboarding – w tej wersji będziesz poruszał się na desce, trzymając się liny przymocowanej do motorówki lub skutera wodnego. W czasie jazdy można wykonywać rozmaite akrobacje. Kluczowe są tu umiejętności utrzymywania równowagi przy ogromnych prędkościach.
 • Nurkowanie – to ekstremalny sport wodny wymagający zaawansowanego sprzętu. Poza pianką i maską będziesz potrzebował obciążenia oraz butli z tlenem. Nurkowanie daje jednak niesamowite możliwości podziwiania dna morskiego, zatopionych artefaktów, a także flory i fauny podwodnej. 

Przeczytaj także: Trekking w górach – pomysł na aktywnie spędzony czas

Sporty wodne dla zaawansowanych

Najwięksi miłośnicy akwenów i ruchu na świeżym powietrzu wybierają też bardziej zaawansowane sporty wodne. Nazwy freediving, foil surfing czy wing foiling mogą niewiele Ci mówić. Tymczasem są to dyscypliny cieszące się rosnącą popularnością, ale też wymagające dużych umiejętności oraz solidnego sprzętu.

 1. Freediving – czyli nurkowanie bezsprzętowe na wstrzymanym oddechu. Wystarczy jedynie maska do pływania. Ten sport wymaga jednak umiejętności długotrwałego wstrzymania oddechu pod wodą.
 2. Foil surfing – sport surfingowy, w którym deska wyposażona jest w specjalne hydroskrzydło. Dzięki temu uczestnik osiąga uczucie podobne do lewitacji nad powierzchnią wody.
 3. Wing foiling – osoba uprawiająca ten sport porusza się na desce, trzymając w dłoniach wing (latawiec). Jest to forma pośrednia pomiędzy windsurfingiem i kitesurfingiem. 
 4. Motorowodniactwo – grupa sportów wyścigowych, wykorzystujących łódki napędzane silnikami spalinowymi. Do uprawiania tej dyscypliny wymagane są kursy i wyznaczone tory oraz specjalistyczne maszyny. 

Jak zacząć przygodę ze sportami wodnymi?

Sporty wodne to grupa dyscyplin praktycznie dla każdego. Nie istnieje wiele przeciwwskazań do uprawiania pływania czy kajakarstwa. Można za to czerpać z nich sporo korzyści, takich jak dotlenienie organizmu, poprawa samopoczucia, a także wzmocnienie mięśni.

Swoją przygodę ze sportami wodnymi zacznij od podstaw nauki pływania. Jest ona niezbędna przy każdej dyscyplinie wodnej. Tu dobrym sposobem będzie wykupienie kursu i nauka pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Następnie przejdź do najprostszych sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, wioślarstwo czy paddleboarding. Jeśli będziesz czerpał z nich radość, możesz rozwijać pasję w stronę sportów ekstremalnych.

Zaopatrz się w akcesoria do pływania dostępne w sklepie internetowym Auchan. Zawsze sprawdzaj sprzęt przed wypłynięciem na wodę, a także powiadom o tym bliskich. Pamiętając o bezpieczeństwie, będziesz bez obaw czerpał radość z tego rodzaju aktywności.

Dawid
Napisane przez
Dawid
Ekspert ds. marketingu, miłośnik sztuki użytkowej, malarstwa i rzeźby. Fascynuję się wszelkimi przejawami kreatywności. Uważam, że dzieła powinny nie tylko cieszyć oko, ale i zmuszać do refleksji – właśnie z tymi założeniami tworzę swoje teksty. Doceniam też czas spędzony z książką na łonie natury. Dni wolne poświęcam na podróże. Najczęściej odwiedzam miejsca mało popularne wśród turystów. Dzięki temu mogę dokładnie zgłębić lokalną kulturę i cieszyć się z odkrywania nieznanego. Na bieżąco śledzę też aktualne wydarzenia oraz uprawiam sport. Obecnie stawiam na bieganie i jazdę na rowerze, jednak kiedyś to piłka nożna stanowiła dużą część mojego życia.