Aplikacja

Sprzątanie po remoncie krok po kroku, czyli o czym nie zapomnieć?

Opublikowano 10.05.2024 - 7 minut czytania

Remont wreszcie dobiegł końca, a Ty z utęsknieniem wyczekujesz chwili, kiedy będziesz mógł urządzić swoje odnowione wnętrze? Zanim wniesiesz meble i rozstawisz kwiaty, czeka Cię jeszcze jedno wyzwanie – sprzątanie po remoncie! Przygotuj specjalistyczne środki lub wykorzystaj domowe sposoby, a nasz poradnik poprowadzi Cię krok po kroku przez ten proces, byś mógł cieszyć się czystym i pachnącym nowością mieszkaniem.

Sprzątanie po remoncie – jak się przygotować?

Zanim wpadniesz w wir sprzątania po remoncie, zbierz wszystkie narzędzia i materiały budowlane, które pozostały na „placu boju”. Nie twórz górki śmieci, tylko posegreguj je według rodzaju. Pamiętaj, że nie wszystkie odpady mogą wylądować w zwykłym koszu na śmieci. Niektóre z nich wymagają specjalistycznego transportu i utylizacji. Gruz, odpady remontowe, opakowania po farbach i klejach – nie trać czasu na szukanie, gdzie je wyrzucić – informacje na ten temat znajdziesz na stronie urzędu miasta lub gminy.

Po drugie, pamiętaj o rękawicach ochronnych, które zabezpieczą Twoje dłonie podczas sprzątania. Dzięki nim unikniesz skaleczeń o ostre krawędzie gruzu oraz kontaktu z substancjami zawartymi w farbach czy klejach. Twoje dłonie zasługują na tę ochronę, a Ty zyskasz większy komfort i pewność podczas pracy!

Sprawdź też: Rzeczy potrzebne przy sprzątaniu, czyli niezbędnik Perfekcyjnej Pani Domu

Nie bagatelizuj też roli maski przeciwpyłowej podczas sprzątania. Pył i inne zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie, szczególnie drogi oddechowe. Maska przeciwpyłowa stanowi niezawodną ochronę przed tymi czynnikami, zapewniając Ci spokój i bezpieczeństwo podczas porządków.

Trzeci krok przygotowawczy to zakup środków czyszczących. W Auchan znajdziesz szeroki wybór preparatów do każdego rodzaju powierzchni. Pamiętaj, że nie ma uniwersalnego rozwiązania – każdy rodzaj zabrudzenia i każda powierzchnia wymagają innego traktowania. Tego, czym dokładnie myć podłogę i okna po remoncie, dowiesz się z dalszej części artykułu.

 • Przed rozpoczęciem sprzątania otwórz okna, aby zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza;
 • Zabezpiecz podłogi folią malarską, aby uniknąć ich zabrudzenia lub uszkodzenia podczas sprzątania;
 • Wyłącz prąd i wodę w pomieszczeniach, w których będziesz sprzątać;
 • Po zakończeniu sprzątania dokładnie umyj ręce oraz twarz, a najlepiej weź kąpiel.

 

Sprawdź także: Renowacja mebli kuchennych odmieni Twój dom! Sprawdź, jak odnowić szafki

Porządkowanie i usuwanie gruzu

Segregacja odpadów po remoncie to nie tylko Twój obowiązek, ale też sposób na dbanie o środowisko. Na początek podziel je na kategorie:

 • Gruz (beton, cegły, płytki itp.) – te odpady najczęściej odbiera firma remontowa lub można je zutylizować w specjalnych kontenerach. Informacje na ten temat znajdziesz, jak już wspomnieliśmy, na stronie urzędu miasta lub gminy;
 • Odpady remontowe (opakowania po farbach, klejach, foliach itp.) – wyrzuć do odpowiednich pojemników na odpady segregowane;
 • Meble i inne przedmioty – jeśli podczas remontu wymieniałeś meble lub inne elementy wyposażenia, możesz je sprzedać, oddać potrzebującym lub zutylizować w punkcie PSZOK.

 

Jeśli sam zajmujesz się segregacją odpadów, pamiętaj o ostrożności podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów i stosuj się do zasad bezpieczeństwa. Nie przeciążaj się i rób przerwy w pracy, aby uniknąć kontuzji.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego usuwania gruzu:

 • Nie wrzucaj gruzu do zsypu na śmieci. Może to uszkodzić instalację i narazić sąsiadów na niebezpieczeństwo;
 • Nie pal odpadów budowlanych. Spalanie jest szkodliwe dla środowiska i może prowadzić do nałożenia mandatów;
 • Uważaj na ostre krawędzie i wystające elementy, takie jak kawałki szkła czy gwoździe;
 • Zadbaj o zabezpieczenie miejsca pracy. Ogranicz strefę sprzątania i zabezpiecz ją taśmą ostrzegawczą, aby nikt nie wszedł do środka i nie uległ wypadkowi;
 • W razie wątpliwości skonsultuj się z firmą wywożącą odpady. Pracownicy firmy doradzą Ci, jak bezpiecznie i legalnie pozbyć się gruzu i odpadów budowlanych.

Jak usunąć pył po remoncie?

Udało Ci się pozbyć gruzu i odpadów remontowych? Czas na kolejny etap – pozbycie się wszechobecnego pyłu! Choć jest to nie lada wyzwanie, możesz posprzątać nawet najmniejsze drobinki. Zatem jak usunąć pył po remoncie? Już spieszymy z odpowiedzią!

Odkurzanie ścian i sufitów

Zacznij od odkurzenia wszystkich powierzchni takich jak podłogi, ściany, sufity, meble, sprzęty elektroniczne i zakamarki. Użyj w tym celu odkurzacza z workiem lub filtrem HEPA marki Qilive, aby jak najdokładniej pozbyć się kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Pamiętaj o regularnym opróżnianiu worka lub wymianie filtra, aby utrzymać wysoką moc ssania odkurzacza.

Zmywanie kurzu z mebli i sprzętów

Po odkurzeniu czas na mycie na mokro. Do czyszczenia sprzętów użyj środka czyszczącego dobranego do rodzaju powierzchni. Do mebli sprawdzi się wilgotna ściereczka z mikrofibry, którą znajdziesz w sklepie online Auchan. Pamiętaj o dokładnym wypłukaniu po każdym użyciu i regularnej wymianie wody. Skup się również na miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, takich jak listwy przypodłogowe, lampy i żyrandole czy kratki wentylacyjne.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się kurzu? Poradnik od Auchan

Jak i czym umyć podłogi po remoncie?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć podłogę po remoncie? Do wyboru masz domowe sposoby, a także środki specjalistyczne, przeznaczone do poszczególnych typów nawierzchni podłogowych. Wybór metody zależy tak naprawdę od stopnia zabrudzenia oraz budżetu, jakim dysponujesz.

Domowe sposoby na czyszczenie podłóg

Jeśli poszukujesz prostych, przyjaznych dla środowiska i niedrogich sposobów na czyszczenie podłóg, warto sięgnąć po domowe rozwiązania.

Jeśli masz podłogę wyłożoną kafelkami, ocet to dobry wybór. Wystarczy rozcieńczyć 250 ml płynu z 2 litrami wody i dodać kilka kropli olejku eterycznego dla przyjemnego zapachu. Ta mieszanka skutecznie poradzi sobie z tłustymi plamami i zaciekami. Soda oczyszczona może być równie skutecznym środkiem, zwłaszcza przy uporczywych zabrudzeniach.

Jeśli Twoja podłoga wyłożona jest drewnem naturalnym, postaw na mydło na bazie oliwy z oliwek. Kilka kropli tego mydła dodanych do ciepłej wody pozwoli Ci skutecznie umyć podłogę, zachowując jej naturalny blask. Pamiętaj jednak, aby nie używać zbyt dużej ilości wody, aby nie uszkodzić drewna. Olej lniany to kolejny naturalny sposób na pielęgnację drewnianych podłóg, który nadaje im blask i chroni przed wysychaniem.

W przypadku paneli ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń jest najprostszym i bezpiecznym rozwiązaniem. Pamiętaj, tylko aby rozpuścić go w dużej ilości wody i przed myciem wycisnąć szmatkę/mop. Podobnie jak przy płytkach, ocet może być skutecznym środkiem do walki z plamami i zaciekami na panelach. Dodaj kilka kropel do ciepłej wody i wyczyść podłogę.

Profesjonalne produkty do różnych typów podłóg

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z płytkami, drewnem naturalnym, panelami czy może dywanami – w sklepie online Auchan zamówisz wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoje podłogi lśniły czystością! 

Sprawdź także: Płyn do mycia podłóg – ranking, który ułatwi Ci wybór!

Do płytek sprawdź środki do czyszczenia fug i mleczka czyszczące. Do drewna naturalnego odpowiednie będą płyny oraz preparaty do renowacji, ochrony i nabłyszczania. Wśród środków do paneli laminowanych i winylowych znajdziesz specjalne środki czyszczące i płyny nabłyszczające. A jeśli chcesz wyczyścić wykładziny i dywany – postaw na szampony, odplamiacze i odświeżacze. 

Bez względu na to, który środek wybierzesz, pamiętaj o tym, aby:

 • przed użyciem wypróbować go na małej, mało widocznej powierzchni, aby upewnić się, że nie uszkodzi ona podłogi,
 • stosować się do zaleceń producenta na opakowaniach,
 • nie mieszać różnych środków czyszczących, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznych reakcji chemicznych.

Jak oraz czym umyć okna po remoncie?

W tym miejscu dochodzi do ostatniej kwestii, czyli tego, czym umyć okna po remoncie. Jeśli na szybach wciąż widoczne są ślady prac remontowych, czas na przywrócenie im dawnej przejrzystości!

Na początek, przygotuj narzędzia i środki do czyszczenia. Woda z dodatkiem płynu do mycia okien lub niewielka ilość płynu do naczyń może być dobrym wyborem. Dodatkowo możesz użyć octu, który doskonale usuwa uporczywe zabrudzenia i plamy. Do umycia okien przydatne będą również ściereczki z mikrofibry i miękkie gąbki, które nie będą rysować szyb. Pamiętaj o starannym osuszaniu powierzchni po umyciu, aby uniknąć smug i zacieków.

Podczas czyszczenia okien warto również pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu ram okiennych oraz parapetów, które mogą być zanieczyszczone pyłem i resztkami z remontu. 

Dodatkowe wskazówki:

 • Nie myj okien w upalny dzień, aby uniknąć smug spowodowanych przez szybkie wysychanie płynu.
 • Regularnie wymieniaj wodę w wiadrze, aby uniknąć rozcierania brudu na szybach.

Posprzątaj swoje mieszkanie po remoncie razem z Auchan!

Wiesz już, jak zmyć kurz i czym umyć podłogi po remoncie. Jak się okazuje, sprzątanie mieszkania nie musi być skomplikowane i czasochłonne – wystarczy, że skorzystasz z naszych porad i wskazówek. Dzięki produktom dostępnym w sklepie internetowym Auchan takim jak środki do mycia podłóg i wykładzin, płyny do mycia okien czy inne artykuły do sprzątania, cały proces stanie się łatwiejszy i efektywniejszy!