Aplikacja

Sztukateria na ścianie – jak ją zrobić? Poradnik DIY

Opublikowano 26.02.2024 - 8 minut czytania

Wykończenie wnętrz można zaplanować na wiele sposobów. Jednym z ponadczasowych elementów dekoracyjnych, który sprawdzi się w szczególnie w klasycznym stylu, jest sztukateria na ścianie. Jak wykonać takie zdobienie samodzielnie, czego użyć i jak przeprowadzić montaż? Zainspiruj się z Auchan.

Sztukateria – co to jest?

To różnego rodzaju elementy ozdobne wykonane z takich materiałów jak gips, styropian czy żywica poliestrowa. Chociaż najpopularniejsza jest sztukateria na ścianie, można wykonywać również tego typu zdobienia na suficie, a także na zewnątrz budynku.

Obecnie bardzo popularną formą podczas wykańczania wnętrz jest ściana ze sztukaterią w kolorze białym, chociaż może przyjmować również inne kolory w zależności od preferencji, stylu czy przeznaczenia danego wnętrza. Różnego rodzaju zdobienia sztukateryjne wykonasz z pomocą narzędzi i akcesoriów dostępnych w Auchan.

Sufity i ściany ze sztukaterią obecne były już w architekturze starożytnej. Dawniej jednak wykonywano je z mieszanki gipsu, wapna i piasku marmurowego. Największą popularność zdobienia na ścianach i suficie zyskały w okresie baroku, kiedy królował przepych, bogate ornamenty i zdobienia w kolorze złota i srebra. Wówczas montaż sztukaterii na ścianie był wręcz obowiązkowy, a ozdobne listwy często stanowiły nie tylko uzupełnienie ścian, ale również ramy obrazów czy luster.

Dzisiaj wykończenie wnętrz z zastosowaniem sztukaterii nie jest już tak skomplikowane i pracochłonne. Z tym zadaniem poradzi sobie praktycznie każdy, kto planuje wykonać remont samodzielnie. Kwestia tego, jak zrobić sztukaterię na ścianie, często skupia się na właściwym docięciu wymiaru gotowego produktu o pożądanym wzorze i przyklejeniu go w wyznaczonym miejscu.

Ściana ze sztukaterią może być wykonana zarówno w stylu klasycznym, bogato zdobionym, takim jak glamour czy też prostym, minimalistycznym i nowoczesnym. To doskonały sposób na nadanie wnętrzom nowego charakteru i elegancji, a także estetyczne wykończenie przestrzeni pod sufitem w miejscu połączenia krańca farby zastosowanej na ścianie i suficie.

Przeczytaj również: Styl art déco – jak urządzić wnętrze domu? Poradnik od Auchan

Jak zrobić sztukaterię na ścianie? Poradnik DIY

Wśród najczęściej wybieranych form sztukaterii na ścianie są listwy przypodłogowe oraz przysufitowe. Ponadto można również zastosować efektowne rozety, płaskie listwy naścienne, kolumny, portale oraz pilastry. Przed tym, jak zrobić sztukaterię krok po kroku, należy zaopatrzyć się jednak w narzędzia i akcesoria, wybrać materiał, z którego wykonane będą zdobienia i zaplanować wzór oraz efekt, jaki chcesz osiągnąć.

Wybór materiałów i narzędzi

Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów w montażu sztukaterii DIY wybierane są elementy:

  • styropianowe – bardzo lekkie i tanie, jednak bardzo łatwo można je uszkodzić,
  • poliuretanowe – najtrwalsze, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działanie promieni UV. Sprawdzą się w kuchni i łazience, czyli wnętrzach, gdzie pojawia się wysoka wilgotność,
  • styrodurowe – twarde, wytrzymałe i lekkie,
  • drewniane – bardzo dobrze wyglądają, są jednak dość drogie,
  • gipsowe – klasyczne, choć podczas amatorskiego montażu łatwo je uszkodzić.
  • Podczas wykonania sztukaterii na ścianie kluczowe jest docinanie gotowych elementów pod wymiar pomieszczeń, jak i kątów. W tym celu sprawdzi się piła i skrzynka uciosowa.

    Niezbędne akcesoria w montażu sztukaterii na ścianie to klej montażowy oraz ułatwiający jego aplikację specjalny pistolet. Przyda się także zwijana miara i ołówek.

    Projektowanie wzoru sztukaterii

    Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem sztukaterii na ścianie, warto przemyśleć, jaki wzór chcesz uzyskać. Należy także rozpisać potrzebne elementy. Nawet w przypadku instalowania wyłącznie listew przypodłogowych i sztukaterii na ścianie w miejscu łączenia z sufitem, trzeba zaplanować kąty cięcia i najlepiej rozrysować ułożenie poszczególnych fragmentów przed ich docinaniem i przyklejaniem.

    Projekt sztukaterii najlepiej rozpocząć od zmierzenia szerokości i wysokości ścian. Gdy znasz już te wartości, rozrysuj projekt na kartce z zachowaniem prawidłowych proporcji – zaplanuj dokładne wymiary poszczególnych odcinków sztukaterii oraz odległości pomiędzy nimi. Jeśli chcesz zobaczyć, jak będzie wyglądać gotowa dekoracja na ścianie, możesz wykonać jej wizualizację za pomocą taśmy malarskiej.

    Projekt sztukaterii powinien również uwzględniać przyszłe zastosowanie ściany – jeśli będą stały przy niej meble, rozplanuj ułożenie listew w taki sposób, by nie zaburzyć harmonii pomieszczenia i nie zakryć dekoracji w zbyt dużej części. Gdy na ścianie znajduje się np. lustro czy lampa, możesz uczynić je częścią ozdoby i wkomponować w ozdobną ramę. Warto również pamiętać o tym, by nie stosować zbyt wielu elementów sztukaterii w różnych rozmiarach. Proste, powtarzalne wzory pasują do większości wnętrz.

    Ściana ze sztukaterią wymaga najczęściej docinania elementów pod kątem 90 i 45 stopni. Cięcie pod kątem prostym wykorzystuje się zwykle podczas skracania listwy. Podczas łączenia fragmentów w rogu pomieszczenia, sztukaterię należy dociąć pod kątem 45 stopni.

    Montaż i malowanie

    Montaż sztukaterii na ścianie z powodzeniem wykonasz samodzielnie. Gotowe, docięte elementy przymocujesz w wybranym miejscu za pomocą kleju montażowego. Ewentualny nadmiar można usunąć przed jego zaschnięciem. Dla lepszego efektu estetycznego warto zdecydować się na użycie przezroczystego specyfiku, którego ewentualne pozostałości będą niewidoczne. Na poszczególne listwy aplikuj niewielką ilość kleju w kształcie zygzaku, dzięki czemu rozprowadzony zostanie on po całej powierzchni.

    Do prawidłowego montażu pionowych oraz poziomych elementów sztukaterii niezbędna będzie poziomica. Przyda Ci się również kątownik do dopasowania wyciętych elementów pod prawidłowym kątem. Bardzo możliwe, że podczas łączenia ze sobą elementów sztukaterii mogą powstać niewielkie szczeliny – należy uzupełnić je masą szpachlową i wygładzić przy pomocy niewielkiego pędzelka, a następnie pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny.

    Jeżeli do wykonania sztukaterii na ścianie wybrałeś elementy wymagające malowania, po przyklejeniu należy nanieść na nie warstwę gruntującą, a następnie pomalować na preferowany kolor. Zwracaj uwagę na to, by farba dokładnie pokryła wszystkie szczeliny. Aby zabezpieczyć sufit i ścianę, można przykleić przy sztukaterii taśmę malarską

    Sprawdź również: Toaletka DIY – jak ją stworzyć?

    Inspiracje i pomysły na użycie sztukaterii w dekoracji wnętrz

    Sztukateria na ścianie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Odpowiednio zaplanowana kompozycja i spójny dobór elementów zapewni doskonały efekt estetyczny. Przysufitowe listwy sztukaterii mogą utworzyć efekt kaskady, dzięki czemu optycznie podwyższą sufit. Podobny efekt uzyskasz dzięki pionowym elementom dekoracji na ścianach. Jeśli chcesz zmniejszyć pomieszczenie, użyj szerokich listew przypodłogowych lub karniszowych, które optycznie skrócą wysokie ściany. Montaż sztukaterii pozwala też efektownie połączyć podłogę ze ścianą i ściany z sufitem.

    Sztukateria w salonie

    Ciekawą opcją na zastosowanie sztukaterii w salonie jest wybór gotowych elementów z ozdobnymi żłobieniami oraz specjalnym wgłębieniem, w którym można umieścić taśmę LED. Dzięki temu zyskasz efektowne doświetlenie pomieszczenia, a także stworzysz imponujące zdobienia świetlne.

    W salonie można też zamontować listwy karniszowe przysufitowe, które zamaskują miejsce zawieszenia zasłon lub firan, co doskonale będzie prezentowało się w pomieszczeniach z dużymi oknami i przeszkleniami.

    W pokoju dziennym lub salonie warto też montować listwy przypodłogowe, które nie tylko estetycznie połączą podłogę ze ścianą, ale też zamaskują poprowadzone wzdłuż przewody.

    Eleganckie sypialnie ze sztukaterią

    Sypialnie to zazwyczaj pomieszczenia o mniejszym metrażu niż pokoje dzienne. Dlatego dobrze jest wybrać niezbyt duże i nieco prostsze, pod względem zdobienia, modele sztukaterii, które nie przytłoczą i optycznie nie zmniejszą wnętrza. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach.

    Eleganckie i romantyczne sypialnie można uzupełnić dodatkową sztukaterią na ścianie, która stanowić będzie obramowanie obrazów lub kinkietów. Sprawdzą się tu wąskie listwy o prostym wzorze pomalowane na ten sam kolor, co ściana.

    Łazienka glamour

    Dla miłośników kryształków, bogatych zdobień i efektu glamour, dobrym wyborem będzie również sztukateria na ścianie w łazience. Warto postawić na elementy wykonane z odpornych na wilgoć materiałów, takich jak polimer, poliuretan lub styropian. Kolor dekoracji dopasuj do pozostałych elementów wnętrza – możesz wybrać spośród barw charakterystycznych dla stylu glamour, takich jak biel, odcienie szarości, czerń, złoto lub srebro.

    Efektowny przedpokój

    Sztukateria na ścianie tuż przy podłodze i suficie to tylko jedna z metod na zrobienie efektownego przedpokoju. Ciekawym sposobem na eleganckie wejście będzie również przyklejenie cienkiej listwy sztukateryjnej np. na wysokości 1 metra od podłogi równolegle do podłoża. Przestrzeń pod listwą można pomalować na ciemniejszy kolor, a ścianę nad listwą – na jasno. W realizacji takiego pomysłu sprawdzi się również tapeta.

    Sztukateria DIY może też być ramą dla lustra lub oświetlenia. Jeżeli planujesz montaż w dość ozdobnym wzorze i typowo barokowym stylu, możesz dodatkowo obramować również drzwi.

    Przeczytaj również: Łączenie kolorów ścian – Twój przewodnik po harmonii kolorystycznej we wnętrzach

    Jak odświeżyć i konserwować sztukaterię?

    Ściana ze sztukaterią wymaga również odpowiedniego dbania o zamontowane zdobienia. W przypadku ozdobnych listew należy pamiętać o ich odkurzaniu, najlepiej za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry, miotełki do kurzu lub specjalnej końcówki dołączonej do odkurzacza.

    Poszczególne elementy sztukaterii najlepiej pokrywać farbą, która będzie odporna na czyszczenie np. ceramiczna. Wtedy do usunięcia zabrudzeń wystarczy wykorzystać lekko zwilżoną szmatkę. Do mycia świetnie sprawdzi się również delikatny detergent np. płyn do mycia podłóg. Zanim zaczniesz czyścić sztukaterię, należy upewnić się, że nie uszkodzisz przy tym farby.

    Sprawdź, jak sztukateria na ścianie może odmienić Twoje wnętrze

    Ściana ze sztukaterią to sposób na odmianę wnętrza i nadanie mu indywidualnego charakteru. Jednocześnie takie zdobienia pozwalają zamaskować niedoskonałości, takie jak nierówno docięta tapeta czy krzywe wykończenie malowania. To także doskonałe rozwiązanie na ukrycie oświetlenia czy kabli. Zainspiruj się z Auchan, dodaj nowe tekstylia w postaci zasłon czy ozdobnych poduszek i stwórz wyjątkowe, klimatyczne wnętrze swoich marzeń.