Aplikacja

Trójkąt roboczy w kuchni – czym jest i jak go zaaranżować?

Agata
Przez Agata
Opublikowano 26.05.2024 7 minut czytania

Kuchnia to serce domu, jednak aby gotowanie było przyjemnością, warto zadbać o jej funkcjonalność. Zaplanowanie przestrzeni przyczyni się do większej wygody i komfortu podczas korzystania z tego pomieszczenia. Rozwiązaniem jest trójkąt roboczy w kuchni. Przekonaj się, co to za styl aranżacji!

Trójkąt roboczy w kuchni – co to takiego?

Trójkąt roboczy to zasada organizacji przestrzeni kuchennej, która polega na rozmieszczeniu sprzętów w taki sposób, aby układ kuchni tworzył trójkąt. Idea ta została opracowana blisko 100 lat temu w latach 20. XX wieku przez amerykańskich architektów zgodnie z zasadami ergonomii i tayloryzmu. Obserwując nawyki kuchenne gospodyń domowych, odkryto, że podczas przygotowywania posiłków najczęściej poruszają się one między trzema kluczowymi punktami: lodówką (obszar przechowywania żywności), zlewozmywakiem (obszar czyszczenia/mycia produktów) i kuchenką (obszar przygotowywania posiłków).

Zauważono również, że im mniejsza była odległość między tymi elementami, tym krótsze były ścieżki pokonywane przez kucharkę, co przekładało się na większą oszczędność czasu i energii. W ten sposób narodziła się idea trójkąta roboczego, który stał się podstawą ergonomicznego projektowania kuchni. Właśnie dlatego warto pamiętać o zminimalizowaniu „przeszkód” na trasie między poszczególnymi strefami w kuchni – im mniej mebli i sprzętów, tym lepiej. Zobacz, dlaczego warto stosować trójkąt roboczy w kuchni: 

  • Oszczędność czasu i energii – nie tracisz cennych sekund na chodzenie tam i z powrotem po kuchni, bo wszystko masz pod ręką;
  • Większa wygoda – praca jest bardziej komfortowa, gdy nie musisz co chwilę pokonywać dłuższego dystansu;
  • Lepsza organizacja – łatwiej Ci zaplanować pracę i utrzymać ład w kuchni, gdy wszystkie strefy są uporządkowane.

Elementy trójkąta roboczego

Trójkąt roboczy składa się z trzech wyżej wymienionych elementów: zlewozmywaka, lodówki i kuchenki. To właśnie one tworzą kuchenną triadę, która usprawnia gotowanie i pozwala oszczędzać czas.

Zlew to nie tylko miejsce do mycia naczyń, ale też strefa, gdzie płuczesz produkty spożywcze i myjesz ręce. Dobrze, żeby był on łatwo dostępny podczas przygotowywania posiłków. Powinien być wystarczająco duży, abyś mógł wygodnie myć w nim garnki i patelnie. Dobrze, żeby miał też dwie komory, co ułatwi Ci pracę.

Lodówka to skarbnica pyszności, z której wyciągasz składniki do swoich kulinarnych arcydzieł. Wybierz model o niskim zużyciu energii, aby oszczędzić pieniądze i chronić środowisko. Niektóre sprzęty, jak te marki Qilive, posiadają inteligentne funkcje, takie jak wyświetlacz LCD, na którym możesz sprawdzić temperaturę i wilgotność.

Kuchenka to też miejsce, gdzie gotowanie nabiera prawdziwego rozpędu. Dobrze, żeby była usytuowana w pobliżu zlewu i lodówki. Możesz wyposażyć przestrzeń przygotowywania posiłków w akcesoria niezbędne do pieczenia ciast, pizzy i innych pyszności. Zadbaj o szeroki blat roboczy, deskę do krojenia i ostre noże. Przymocuj na ścianie koszyczki ze świeżymi ziołami, by mieć je pod ręką.

Pamiętaj, że trójkąt kuchenny to nie tylko odpowiednie rozmieszczenie sprzętów, ale też ciąg roboczy w kuchni. Wszystkie potrzebne akcesoria i produkty powinny być w zasięgu ręki, aby nie trzeba było co chwilę biegać od szafki do szafki. Gdy wiesz już, czym w teorii jest trójkąt roboczy, pora zapoznać się z zasadami, jak wydzielić strefy w kuchni.

Sprawdź także: Jak pogodzić salon z sypialnią? Pomysły na aranżacje

Jak zaaranżować trójkąt kuchenny?

Aranżując układ kuchni, rozmieszczenie sprzętów jest pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać. A jak to zrobić? Tworzenie trójkąta roboczego jest niczym układanie klocków LEGO – powinieneś, tak je ustawić, żeby wszystko do siebie pasowało. Zacznij od wyznaczenia centralnego punktu w kuchni. Może to być narożnik, środek ściany lub inne miejsce, które wydaje Ci się właściwe i najbardziej dla Ciebie wygodne. Ważne, aby był to punkt łatwo dostępny i zapewniający swobodę poruszania się. 

Przyjmuje się, że idealnie zaaranżowany trójkąt kuchenny to ten, który uwzględnia optymalne odległości pomiędzy zlewozmywakiem, lodówką i kuchenką. Jak zatem zaaranżować układ kuchni? Zasady są następujące:

  • Lodówka – zlewozmywak: 120-210 cm. Przestrzeń o takich wymiarach ułatwi Ci przenoszenie produktów ze zlewu do lodówki i odwrotnie;
  • Lodówka – kuchenka: 120-270 cm. Taka odległość zapewni Ci swobodę ruchów podczas gotowania i sięgania po składniki z lodówki;
  • Zlewozmywak – kuchenka: 90/120-210 cm. Krótsza odległość sprawdzi się w małych kuchniach, dłuższa zapewni większy komfort w przestronnych wnętrzach.

Łączna długość wszystkich trzech ramion, tworzących poszczególne strefy, powinna wynosić od 400 do 790 centymetrów. Rozmieszczenie lodówki, zlewu i kuchenki powinno być spójne z przygotowaną instalacją – przyłączem wodnym, elektrycznym i gazowym. Zaplanuj układ mebli tak, aby dostęp do mediów był bezproblemowy i nie wymagał skomplikowanych przeróbek.

Rozmieszczenie sprzętów w kuchni w różnych układach pomieszczenia

Oto kilka popularnych układów kuchni, w których można zastosować zasady trójkąta roboczego.

Układ jednorzędowy

Idealny do małych kuchni lub wąskich pomieszczeń. W tym rozmieszczeniu wszystkie meble kuchenne ustawione są w jednym rzędzie, zazwyczaj wzdłuż jednej ściany. Trójkąt roboczy można tu stworzyć, ustawiając kuchenkę po jednej stronie, lodówkę po drugiej, a zlew po środku. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości między elementami!

Układ dwurzędowy

Sprawdza się w większych kuchniach, zapewniając dużo miejsca do przechowywania i blatów roboczych. Meble kuchenne ustawione są w dwóch równoległych rzędach, naprzeciwko siebie. Trójkąt roboczy można tu stworzyć na dwa sposoby:

  • Zlewozmywak i lodówka w jednym rzędzie, kuchenka w drugim: ta opcja jest wygodna, jeśli często gotujesz lub pieczesz.
  • Zlewozmywak i kuchenka w jednym rzędzie, lodówka w drugim: ta opcja sprawdzi się, jeśli potrzebujesz więcej miejsca do przygotowywania potraw.

Układ w kształcie litery L

Uniwersalny układ, który sprawdza się w kuchniach o różnych kształtach i wielkościach. Sprawia, że pomieszczenie staje się jasne i otwarte. Meble kuchenne ustawione są w kształcie litery L, tworząc dwa prostopadłe blaty robocze. Trójkąt roboczy można tu stworzyć w jednym z narożników, ustawiając zlewozmywak, lodówkę i kuchenkę w odpowiednich odległościach od siebie.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Układ w kształcie litery U

Luksusowy układ, który zapewnia dużo miejsca na blaty robocze i do przechowywania składników. Meble kuchenne ustawione są w kształcie litery U, otaczając trzy ściany pomieszczenia. Trójkąt roboczy można tu stworzyć w jednym z narożników lub w centralnym punkcie kuchni. Powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby wszystkie niezbędne akcesoria i produkty były w zasięgu ręki. Nie trać czasu na szukanie garnków, patelni i przypraw – niech wszystko będzie pod ręką!

Kuchnia z wyspą

To idealny układ dla kuchni otwartych. Wyspa kuchenna może służyć jako dodatkowy ciąg roboczy w kuchni, miejsce do jedzenia lub gotowania. Trójkąt możesz tu stworzyć na dwa sposoby:

  • Wyspa jako część trójkąta: umieść zlewozmywak lub kuchenkę na wyspie, a lodówkę i pozostały element trójkąta w pobliżu;
  • Wyspa jako dodatkowy blat: wykorzystaj wyspę jako dodatkowy blat roboczy, a trójkąt kuchenny stwórz w tradycyjnym układzie mebli.

Pamiętaj, że trójkąt roboczy to tylko jedna z zasad aranżacji kuchni. Najważniejsze jest, aby pomieszczenie to było funkcjonalne i dopasowane do Twoich potrzeb. Wypróbuj kilka układów i wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim nawykom gotowania.

Sprawdź także: Jak odetkać zlew? Sprawdzone sposoby od Auchan

Zadbaj o zaplanowane strefy w kuchni

Trójkąt roboczy to układ mebli kuchennych, który znacznie ułatwi Ci życie. Zlewozmywak, lodówka i kuchenka to jego trzy filary, a właściwie dobrane odległości między nimi to klucz do sukcesu. Zamiast biegać tam i z powrotem, możesz skupić się na gotowaniu, a nie na pokonywaniu kuchennych przeszkód.

Jeśli szukasz inspiracji i pomysłów na aranżację kuchni, zajrzyj do sklepu internetowego Auchan! W ofercie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów kuchennych i sprzętu AGD, które pomogą Ci stworzyć idealną kuchnię dla siebie i Twojej rodziny. Gotowy na kuchenną rewolucję? Zacznij od zaplanowania trójkąta roboczego i wybierz wyposażenie, które ułatwi Ci codzienne gotowanie. Baw się stylami i kolorami, a stworzysz kuchnię, w której wszyscy domownicy będą czuć się świetnie!

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.