Aplikacja
wyciskarka wolnoobrotowa ranking

Wyciskarka wolnoobrotowa – ranking najlepszych sprzętów

Opublikowano 04/15/2023

Świeżo wyciskany sok z owoców czy warzyw to prawdziwa uczta dla podniebienia i solidna dawka witamin. Z przygotowaniem zdrowego napoju w domowej kuchni poradzi sobie właściwie każda wyciskarka wolnoobrotowa. Ranking najlepszych sprzętów do pozyskania soków znajdziesz w naszym artykule!

Najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa – czym różni się od sokowirówki?

Jeśli zdarza Ci się zamawiać świeżo wyciskane soki w ulubionych restauracjach lub kawiarniach, na pewno masz pojęcie, jak duży jest to wydatek. Oczywiście na zdrowiu i dobrym samopoczuciu nie warto oszczędzać, ale istnieje znacznie tańszy sposób na regularne spożywanie świeżych soków – jest nim domowa wyciskarka wolnoobrotowa. Ranking urządzeń pomoże Ci zdecydować, które będzie dla Ciebie najlepsze!

Ile kosztuje wyciskarka do soków?

Koszt domowej wyciskarki może wydawać się duży, gdyż ich cena zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Jednak przeanalizuj ten zakup w perspektywie długoterminowej. Po pierwsze, kupno wyciskarki do soków prędzej czy później się zwróci, ponieważ częste kupowanie świeżych napojów poza domem nie będzie już konieczne. Po drugie i najważniejsze – zakup urządzenia to inwestycja w Twoje własne zdrowie i dobre samopoczucie. Jaką przewagę ma wyciskarka wolnoobrotowa nad innymi urządzeniami?

Wyciskarka wolnoobrotowa a sokowirówka – podobieństwa i różnice

Różnica pomiędzy wyciskarką wolnoobrotową a sokowirówką dotyczy dwóch rzeczy: sposobu działania urządzeń, a także konsystencji i smaku gotowego produktu. W pierwszej kolejności weźmy pod lupę różnice techniczne urządzeń.

W przypadku klasycznej sokowirówki kluczowe znaczenie ma szybkość silnika. Owoce i warzywa są w niej rozdrabniane za pomocą ostrzy obecnych w obrotowym talerzu. Obracają się one wokół własnej osi i z wysoką prędkością tną wrzucone do pojemnika produkty.

Z kolei wyciskarka wolnoobrotowa – jak sama nazwa wskazuje – działa na niskich obrotach. Głównym jej elementem jest tzw. ślimak, który z niewielką prędkością miażdży wrzucane do pojemnika warzywa i owoce.

ranking wyciskarek do sokow

Produktem ubocznym soku – zarówno z sokowirówki, jak i wyciskarki wolnoobrotowej – jest pulpa, czyli resztek miąższu po wyciśniętych owocach. Różnica jest taka, że wyciskarka wolnoobrotowa produkuje jej mniej, ponieważ większa ilość miąższu przedostaje się do samego soku. Może to wpływać na konsystencję, a w efekcie na smak napoju – ten z wyciskarki jest bardziej gęsty i bardziej konkretny.

Jeszcze jedna ważna różnica dotyczy nasycenia soku witaminami. Ze względu na sposób działania sokowirówki, sok z rozdrabnianych owoców ulega napowietrzeniu, co wpływa na gorszy kolor i mniejszą ilość wartości odżywczych. Dla porównania napój z wyciskarki wolnoobrotowej zachowuje swoją naturalną barwę, a dzięki wolnej pracy nie traci cennych minerałów. Ponadto urządzenie to nadaje się do wyciskania soku z twardych i miękkich owoców i warzyw, natomiast sokowirówka – tylko z twardych.

najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa

Jaką wyciskarkę wybrać? Najważniejsze cechy sprzętu

Jeśli chcesz wybrać odpowiedni model urządzenia, warto dowiedzieć się, jakie jego cechy są istotne. Oto parametry oferowane przez najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe:

Duża moc silnika

W przypadku wyciskarek wolnoobrotowych duża moc silnika nie oznacza bynajmniej dużej liczby obrotów na minutę. Moc przekłada się na skuteczność wyciskania soku z owoców i warzyw. Zatem im wyższa jest, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie miażdżenie jarzyn.

Regulacja gęstości soku

Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe mają konstrukcję, która umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie wielkości otworów, przez które przelatuje sok. Dzięki temu możesz samodzielnie zadecydować o jego konsystencji, a tym samym o ilości miąższu w gotowym napoju.

Wysoka jakość wykonania

Zarówno obudowa wyciskarki, jak i śruba obrotowa (tzw. ślimak), muszą być stworzone z wysokiej jakości materiałów. Zewnętrzna część urządzenia musi sprawiać wrażenie solidnej i dobrze spasowanej. Z kolei sam ślimak powinien być wykonany z mocnego tworzywa pozbawionego BPA, czyli szkodliwych związków chemicznych.

Funkcja reverse (bieg wsteczny)

Dużym udogodnieniem w wyciskarkach wolnoobrotowych jest funkcja reverse, która zmienia kierunek obracania śruby, tak aby cofnąć zaklinowane przypadkiem owoce lub aby wyczyścić wnętrze urządzenia z pozostałości miąższu. Funkcja cofania jest szczególnie przydatna przy wyciskaniu soku z cytrusów, których błony mogą w łatwy sposób zapychać otwory sita wyciskarki.

Funkcje dodatkowe

Wyciskarki wolnoobrotowe mogą mieć też wiele mniejszych usprawnień, które w ogólnym rozrachunku znacząco poprawiają komfort użytkowania lub przechowywania sprzętu. Mogą to być np. wylewka z blokadą kapania, nóżki antypoślizgowe, wbudowany schowek na kabel zasilający oraz możliwość mycia poszczególnych elementów urządzenia w zmywarce.

Wyciskarka wolnoobrotowa – ranking, który pomoże Ci wybrać

Czy istnieje idealna wyciskarka wolnoobrotowa? Ranking urządzeń dostępnych w sklepie Auchan odpowie na wszystkie Twoje pytania. Pamiętaj tylko, że najlepsze urządzenie to takie, które spełnia Twoje własne wymagania. Przed Tobą ranking wyciskarek wolnoobrotowych, ułożony w kolejności rosnącej, czyli od ostatniego do pierwszego miejsca.

jaka wyciskarke wybrac

4. Wyciskarka wolnoobrotowa MPM MSO-12

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych otwiera wyciskarka firmy MPM – model MSO-12. Urządzenie ma silnik o mocy 150 W i prędkości na poziomie 60 obrotów na minutę. To wystarczające parametry, aby skutecznie wycisnąć sok z większości owoców i warzyw. W zestawie z wyciskarką otrzymasz litrowy dzbanek, a wyjmowany pojemnik na odpadki pomieści 800 ml suchej masy. Dzięki temu przerywanie pracy urządzenia w celu opróżnienia pojemnika nie będzie konieczne.

Wyciskarka MPM MSO-12 ma obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. W przypadku zaklinowania się kawałków owoców lub warzyw możesz skorzystać z funkcji cofania (reverse). Wszystkie zdejmowane elementy wyciskarki bezpiecznie umyjesz w zmywarce.

3. Wyciskarka wolnoobrotowa MPM MSO-16

Na 3. miejscu naszego rankingu znalazł się kolejny produkt firmy MPM, a mianowicie model MSO-16. Wyciskarka MPM MSO-16 jest urządzeniem bliźniaczym dla wyciskarki z 4. miejsca, jednak wzbogaconym o kilka usprawnień.

Wyciskarka MPM MSO-16 ma silnik o mocy 200 W i prędkości 60 obrotów na minutę. Wyróżnikiem tego modelu są dwa niezależne otwory wsadowe, przeznaczone do wrzucania mniejszych i większych owoców i warzyw. Szerszy otwór wsadowy ma średnicę aż 8 cm, a dodatkowo jest zabezpieczony specjalną klapką, która eliminuje ryzyko przypadkowego włożenia ręki do wnętrza urządzenia.

Prezentowany model wyciskarki ma w zestawie dwa wymienne filtry siatkowe: jeden z małymi oraz drugi z dużymi oczkami – do wyciskania soków klarownych lub gęstych, z dużą ilością miąższu. Pojemność zbiornika na sok wynosi 1 litr, natomiast pojemnika na odpadki – 800 ml.

2. Wyciskarka wolnoobrotowa Qilive Q.5546

Na 2. miejscu rankingu najlepszych wyciskarek uplasował się produkt marki własnej Auchan, czyli wyciskarka wolnoobrotowa Qilive Q.5546. Urządzenie ma silnik o mocy 200 W, pracujący w tempie 70 obrotów na minutę. Zbiornik na sok oraz pojemnik na odpadki mają pojemność 600 ml.

Dzięki zastosowaniu dużej rynny wyciskarka Qilive nadaje się nawet do dużych kawałków owoców i warzyw. W razie zablokowania ślimaka przez nadmierną ilość miąższu możesz skorzystać z funkcji reverse. Z kolei o czystość na blacie roboczym zadba system zapobiegający kapaniu.

Wyciskarka wolnoobrotowa Qilive Q.5546 nada Twojej kuchni charakteru, ponieważ prezentuje się wyjątkowo gustownie. Obudowa urządzenia została wykonana w dużej mierze ze stali nierdzewnej, którą łatwo utrzymasz w czystości.

1. Wyciskarka wolnoobrotowa MPM PSC-50/B Sam Cook

Na 1. miejscu naszego zestawienia znalazła się wyciskarka wolnoobrotowa Sam Cook PSC-50/B. Zaletą tego modelu jest duża moc silnika (250 W) przy jednocześnie niskiej liczbie obrotów ślimaka (zaledwie 33 obroty na minutę), który ma potrójną funkcję, a mianowicie tnie, zgniata i wyciska przetwarzane produkty. Takie parametry umożliwiają uzyskanie soku z owoców i warzyw do ostatniej kropli.

Urządzenie ma obrotowy otwór wsadowy do wkładania mniejszych i większych produktów spożywczych, przygotowanych w całości lub pokrojonych na kawałki. Ma on w najszerszym miejscu aż 8 cm. W zestawie z wyciskarką otrzymasz dwa filtry siatkowe, z małymi oraz dużymi oczkami. Wymieniając filtry, dostosujesz gęstość soku do swoich preferencji – może być on klarowny lub z miąższem.

Najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa od firmy MPM oferuje litrowy zbiornik na sok, pojemnik na odpadki o pojemności 600 ml, a także zestaw udogodnień pozwalających utrzymać miejsce robocze i samo urządzenie w należytej czystości (blokada kapania, szczoteczka do czyszczenia, możliwość mycia elementów wyciskarki w zmywarce).

najlepsza wyciskarka do sokow

Najlepsza wyciskarka do soków – niezbędny gadżet w Twojej kuchni

Zatem jaką wyciskarkę wybrać? Wiesz już dobrze jakie parametry są kluczowe przy zakupie urządzenia, a także co różni wyciskarki wolnoobrotowe od klasycznych sokowirówek. Zakup sprzętu to znakomita inwestycja w Twoje zdrowie, połączona z codzienną degustacją przepysznych soków. Zapraszamy na zakupy do sklepów Auchan!