Aplikacja

Wyprawka dla przedszkolaka – lista potrzebnych rzeczy

Opublikowano 03/15/2023

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień w przedszkolu – to wywołuje wiele emocji zarówno u dzieci, jak i u rodziców. Wzruszenie, radość i stres – czy maluch odnajdzie się w nowym otoczeniu? Nie martw się, Twoje dziecko na pewno świetnie sobie poradzi! Tym, czego potrzebuje w tym ważnym dniu, jest Twoje wsparcie i kolorowa wyprawka dla przedszkolaka. Lista potrzebnych rzeczy od Auchan na pewno ułatwi Ci jej skompletowanie!

Pierwszy dzień przedszkola – jak się przygotować?

Już 1 września większość trzylatków rozpocznie swoją wielką przygodę z przedszkolem. To ogromna zmiana zarówno dla dzieci, jak i rodziców, dlatego warto dobrze się na nią przygotować. Jeśli Twój maluch nie chodził wcześniej do żłobka, możesz obawiać się pozostawienia go w nieznanym jemu i sobie środowisku – to zupełnie naturalna reakcja. Na szczęście jest kilka sposobów, które mogą pomóc w adaptacji dziecka (i rodzica!).
Od czego zacząć? Odwiedź wcześniej wybraną placówkę, porozmawiaj z dyrektorem i personelem. Dzięki temu dowiesz się, jakie zasady panują w danym przedszkolu – w jakich godzinach podawane są posiłki, jak wygląda kwestia leżakowania i jakie zajęcia dodatkowe oferuje.
Wiele placówek organizuje również dzień otwarty lub tydzień adaptacyjny, kiedy rodzice mogą przyjść razem z dziećmi. To świetna okazja, by maluch zobaczył salę, poznał nauczycielki oraz rówieśników. W znanym środowisku będzie czuł się bezpieczniej i chętniej wróci do przedszkola po wakacjach.
Ważna jest też wyprawka dla przedszkolaka – lista tego, co będzie potrzebne dziecku, na pewno pojawi się we wrześniu na stronie przedszkola lub zostanie przesłana rodzicom mailowo. Lepiej jednak nie odkładać zakupów na ostatnią chwilę – w wakacje jest więcej czasu, a dodatkowo możesz wybrać się do sklepu razem z dzieckiem. Uczestniczenie w kompletowaniu wyprawki pozwoli mu poczuć się jak prawdziwy przedszkolak i ułatwi wrześniową adaptację.
Na koniec – zadbaj o swoje nastawienie. Jeśli mówisz o przedszkolu z uśmiechem, radością i ciekawością, jest szansa, że Twoja pociecha przejmie ten sposób postrzegania nowej sytuacji. Pamiętaj, że udział w zajęciach i zabawa z rówieśnikami to cenne doświadczenia w rozwoju Twojego dziecka, dlatego warto je w tym wspierać.

Wyprawka dla przedszkolaka – lista, dzięki której o niczym nie zapomnisz!

Zaczyna się nowy etap w życiu dziecka, do którego możesz przygotować się z pomocą Auchan. Sprawdź naszą listę wyprawkową – znajdziesz tu wszystko, co potrzebne do przedszkola dla 3-latka. Wybierz się z dzieckiem na zakupy jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego! W ten sposób wspólnie skompletujecie podstawową wyprawkę, a jeśli będzie potrzeba – we wrześniu uzupełnisz ją o dodatkowe artykuły, wskazane przez nauczycielkę.

Plecak dla przedszkolaka

Zaczynamy akcję: wyprawka dla przedszkolaka! Lista rozpoczyna się od najważniejszego przedmiotu, czyli plecaka – wybranego samodzielnie przez przyszłego właściciela. Maluchy sięgają najczęściej po plecaki z ulubionymi motywami z bajek – księżniczkami, zwierzętami lub superbohaterami. Niech Twoje dziecko samo zdecyduje, z którą z postaci chce przeżywać przedszkolną przygodę – Ty zwróć uwagę na detale. Sprawdź, czy plecak ma szerokie i regulowane pasy, ile przegródek posiada i czy łatwo będzie go czyścić.

Artykuły plastyczne

To największa część listy, która określa, co jest potrzebne do przedszkola. Artykuły plastyczne są niezbędne, by maluch mógł rysować, malować, wyklejać – tworzyć swoje pierwsze dzieła! Przydadzą się: kredki i temperówka, kolorowe flamastry, farby, pędzelki oraz blok rysunkowy. Warto kupić także bezpieczne nożyczki Auchan dopasowane do małych rączek, klej w sztyfcie i plastelinę. Dzięki warsztatom plastycznym Twoje dziecko rozwinie się artystycznie, a Ty będziesz mieć okazję, by podziwiać jego prace w przedszkolnej galerii.

Teczka na prace plastyczne

Po zakończeniu każdej wystawy nauczyciel wkłada prace przedszkolaków do teczek z gumką, podpisanych imieniem i nazwiskiem. W ten sposób rysunki dzieci nie zgubią się – zostaną przekazane rodzicom na koniec każdego semestru lub roku szkolnego.

Zapasowe ubranka

Trzylatki to jeszcze maluchy – wiele z nich dopiero niedawno nauczyło się korzystać z nocnika lub toalety. Wpadki związane z przemoczonymi ubrankami są w tym wieku na porządku dziennym, dlatego nie musisz się tym martwić. Po prostu zapakuj do worka kilka dodatkowych par majtek, skarpetek oraz spodnie i koszulkę. Jeśli maluch się pobrudzi lub zmoczy, panie pomogą mu się przebrać, by mógł szybko wrócić do zabawy.

Kocyk, poduszka i piżamka na leżakowanie

Dzieci w młodszych grupach mają w planie dnia odpoczynek, czyli tzw. leżakowanie. Każdy przedszkolak powinien mieć własną piżamkę, kocyk oraz poduszkę. Samodzielnie wybierane rzeczy sprawią, że maluch poczuje się bezpiecznie i łatwiej zaśnie bez rodzica. Pomocny będzie również ulubiona przytulanka dziecka – jeśli zasady panujące w placówce pozwalają przynosić własne zabawki.

Buty na zmianę

Obuwie na zmianę powinno być przede wszystkim wygodne – w końcu maluch spędza w nim wiele godzin. Ważne jest też, by trzylatek umiał je samodzielnie założyć. Jeśli dziecko nie umie jeszcze dobrze wiązać butów, wybierzcie wsuwane tenisówki lub pantofle zapinane na rzepy.

Buty na zmianę to jedna z rzeczy, z których zakupem nie trzeba się spieszyć. Najlepiej kupić je tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, żeby w czasie wakacji dziecko z nich nie wyrosło.

Szczoteczka i pasta do zębów

W przedszkolu kształtuje się również dobre nawyki higieniczne, takie jak mycie zębów. Pozwól swojemu trzylatkowi samodzielnie wybrać kolorową szczoteczkę i pastę, a znacznie chętniej będzie mył ząbki.

Ręcznik do rąk

Wyprawka dla przedszkolaka powinna obejmować również materiałowy ręczniczek do rąk lub ręczniki papierowe. Dzieci myją rączki przed posiłkami oraz po zakończeniu prac plastycznych, dlatego bez ręcznika ani rusz! Możesz wcześniej zapytać, jak w wybranej placówce rozwiązuje się kwestię wycierania rąk i w jakie akcesoria należy wyposażyć trzylatka.

Chusteczki nawilżane

Bardzo często nauczyciele w przedszkolu proszą rodziców o przyniesienie chusteczek nawilżanych. To najlepszy sposób na to, żeby szybko wytrzeć ręce lub buzię dziecka po jedzeniu, czy w czasie spaceru. W większości placówek we wrześniu przynosi się kilka paczek chusteczek, które trafiają do wspólnej puli, z której maluchy korzystają przez cały rok.

Wyprawka dla przedszkolaka – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Już wiesz, co jest potrzebne dziecku do przedszkola – dzięki temu skompletujesz wyjątkową wyprawkę, która nie tylko ułatwi, ale także uprzyjemni maluchowi pobyt w placówce. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy i spakujesz kupione artykuły do plecaka lub worka, skorzystaj z tych wskazówek:

1. Kup tylko to, co znajduje się na liście
To ważna zasada, której powinien trzymać się każdy rodzic. W wyprawce może znaleźć się tylko to, co wskazał personel przedszkola – pozostałe akcesoria należy zostawić w domu. Tyczy się to również zabawek – jeśli z reguły panie nie pozwalają przynosić swoich pluszaków, lalek, czy drobiazgów, lepiej od razu porozmawiać o tym z dzieckiem, żeby nie było rozczarowane.
Jeżeli chcesz zrobić maluchowi przyjemność z okazji pierwszego dnia w przedszkolu, kupując mu nową zabawkę – zrób to, ale ustal zasady. Umów się z dzieckiem, że miś będzie spał w domu lub pilnował pozostałych pluszaków, gdy maluch pójdzie do przedszkola.

2. Elementy wyprawki muszą być podpisane
Kiedy już kupisz wszystko, co potrzebne do przedszkola, koniecznie podpisz akcesoria i ubranka imieniem oraz nazwiskiem dziecka. Dzięki temu nauczycielki będą mogły bez problemu znaleźć rzeczy należące do malucha, by pomóc mu się przebrać lub włączyć do zajęć plastycznych. Ponadto, jeśli dziecko zostawi bluzę lub worek na przedszkolnym placu zabaw, łatwo będzie zidentyfikować, czyje to rzeczy i przekazać je rodzicowi.

3. Idź na zakupy razem z dzieckiem
Włącz dziecko do akcji „wyprawka dla przedszkolaka”. Lista gotowa? Czas na zakupy! To świetny sposób na przygotowanie malucha na nowy etap w jego życiu – kiedy sam decyduje, co chce mieć ze sobą w przedszkolu, oswaja się z myślą, że będzie tam spędzać czas. Dodatkowo zyskuje świadomość, które rzeczy są jego, więc większa szansa, że ich nie zgubi.

W Auchan znajdziesz wszystko, co jest potrzebne dziecku do przedszkola!

Kolorową i praktyczną wyprawkę do przedszkola dla Twojego dziecka, skompletujesz podczas zakupów w Auchan! Wiemy, jak wielkie emocje towarzyszą przygotowaniom do pierwszego dnia w nowej placówce, dlatego oferujemy szeroki wybór artykułów plastycznych, plecaków dziecięcych, miękkich kocyków i wielu innych akcesoriów, które przydadzą się w przedszkolu. Po udanych zakupach zabierz dziecko do ulubionej lodziarni na chwilę słodkiego wytchnienia. Ten wspólny dzień na długo pozostanie we wspomnieniach – Twoich i Twojej pociechy!