Aplikacja
znaczenie kolorow kwiatow

Znaczenie kolorów kwiatów – już nigdy nie popełnisz gafy! Poradnik

Opublikowano 05/26/2023

Znaczenie kolorów kwiatów to dość istotna kwestia, choć nie jest ona znana każdemu. Kwiaty czerwone wyrażają miłość, białe – czystość i niewinność, żółte z kolei radość i szczęście. Zobacz, jak skomponować bukiet dla bliskiej osoby, aby nadać właściwy komunikat. Dzięki temu poradnikowi bez problemu będziesz rozpoznawać znaczenie kwiatów!

Znaczenie kolorów kwiatów – jak rozpoznać ich znaczenie i symbolikę?

Kwiaty od wieków były wykorzystywane do wyrażania ludzkich uczuć i emocji. Przekazują one wiadomość nie tylko swoją formą i zapachem, ale i kolorem. Musisz wiedzieć, że znaczenie barw roślin różni się w zależności od kultury i kraju.

W kulturze zachodniej kolor czerwony symbolizuje miłość i namiętność. Czerwone róże są najczęściej kojarzone z miłością romantyczną. W Chinach czerwony kolor kwiatów symbolizuje radość i szczęście, dlatego też często kwiaty o tej barwie wykorzystuje się na ślubach czy z okazji nowego roku.

Na Zachodzie biały kolor kwiatów symbolizuje czystość, niewinność i pokój. Rośliny takie jak lilie czy hiacynty, są często wykorzystywane na ślubach i innych uroczystościach. W kulturze azjatyckiej kolor biały symbolizuje natomiast smutek i żałobę, dlatego często białe kwiaty są obecne na pogrzebach. W kulturze zachodniej biel również pojawia się na pogrzebach, jednak głównie młodych ludzi i dzieci.

kolor kwiatu znaczenie

Z kolei kolor różowy dla kultury europejskiej to delikatność, romantyzm i uczucia. Kwiaty, takie jak róże czy piwonie o tej barwie, są często wyrazem miłości, ale mogą także uzewnętrzniać wdzięk i urok. W kulturze japońskiej kolor różowy symbolizuje młodość i delikatność.

Jeżeli zaś zastanawiasz się, co oznaczają kwiaty żółte, to w Europie jest to radość i przyjaźń. Kwiaty takie jak słoneczniki czy herbaciane róże, są często wykorzystywane do wyrażenia szczęścia. W niektórych kulturach azjatyckich kolor żółty jest uważany za symbol zdrady. Bukiety w tej barwie mogą zatem być uznane za nieodpowiednie na niektóre okazje.

Warto pamiętać, że znaczenie kolorów kwiatów może różnić się w zależności od kultury i regionu, dlatego przed zakupem bukietu dokładnie sprawdź, co oznacza dana barwa.

Kolor kwiatów – znaczenie poszczególnych barw!

We florystyce każdy kolor czy układ kwiatów ma znaczenie. Jeżeli nie wiesz, jaki bukiet wybrać na daną okazję, najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego kwiaciarza. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie popełnisz gafy, wybierając kolor kwiatów. Znaczenie barw we florystyce przedstawia się następująco:

 • biały – oznacza czystość, niewinność, skromność, szlachetność i duchowość. Kwiaty w tym kolorze są idealne na uroczystości religijne, ale również na śluby czy chrzciny;
 • żółty – symbolizuje radość, optymizm, przyjaźń i energię. Bukiety w tym kolorze są świetnym wyborem na urodziny, ale również na egzaminy czy inne ważne wydarzenia;
 • czerwony – to kolor miłości, namiętności i romantyzmu. Czerwone kwiaty to idealny wybór na walentynki jak i rocznice czy zaręczyny;
 • różowy – to symbol delikatności, miłości i czułości. Różowe bukiety sprawdzą się zatem na Dzień Matki czy Dzień Kobiet;
 • lawendowy – symbolizuje elegancję, subtelność i romantyzm. Lawendowe kwiaty to idealny wybór na wesela, ale również na uroczystości związane z jubileuszami;
 • niebieski – to kolor spokoju, harmonii i wiary. Niebieskie bukiety mogą być wyborem na uroczystości religijne, chrzciny czy imieniny;
 • fioletowy – symbolizuje tajemniczość, luksus i bogactwo. Kwiaty w tym kolorze są idealne na uroczystości związane z jubileuszami, ale również na wieczorne przyjęcia;
 • pomarańczowy – barwa ta jest symbolem entuzjazmu, przyjaźni i optymizmu. Wybierz zatem ten kolor na urodziny;
 • zielony – symbolizuje nadzieję, świeżość i naturę. Kwiaty o tej barwie są idealne na przyjęcia związane z tematyką ekologiczną czy na imprezy plenerowe.

Kolory roślin mają znaczenie nie tylko w przypadku bukietów ciętych. Zdarza się, że wręczasz komuś kwiaty doniczkowe. Pamiętaj, żeby zawsze wybrać wtedy piękną osłonkę, która będzie stanowiła część prezentu. 

Kolor kwiatów a znaczenie: jakie kolory wybrać, aby wyrazić swoje emocje?

Kwiaty to dla wielu oczywisty sposób na wyrażenie emocji. Jeżeli nie jesteś w stanie przekazać drugiej osobie tego, co czujesz słowami, możesz wykorzystać odpowiedni bukiet. Jak wyrazić swoje uczucia za pomocą darów natury?

Chcesz powiedzieć, że kogoś kochasz

Czerwone róże są uznawane za symbol miłości, ale również inne kwiaty, takie jak tulipany, piwonie czy storczyki, mogą wyrażać romantyczne uczucia.

Chcesz powiedzieć, że kogoś przepraszasz

Kwiaty w kolorze białym, takie jak lilie, frezje lub hiacynty, mogą być odpowiednim wyborem, aby wyrazić skruchę i przeprosiny.

Znaczenie kolorów kwiatów

Chcesz powiedzieć, że komuś współczujesz

Białe lub jasnoróżowe goździki są często wykorzystywane do wyrażenia współczucia i szacunku wobec osoby, która przeżyła stratę.

Chcesz złożyć komuś kondolencje

Kwiaty w kolorze fioletowym, takie jak fiołki, irysy lub liliowce, mogą wyrażać żal i smutek. To dobry sposób na oznaczenie żałoby.

Chcesz powiedzieć, że ktoś jest Twoim przyjacielem

Kwiaty w kolorze żółtym, takie jak margerytki, szałwie, słoneczniki lub róże, mogą wyrażać radość z przyjaźni i lojalności.

Chcesz komuś podziękować

Idealnymi wyborami będą tu rośliny dziękczynne, takie jak hortensje, frezje, róże czy storczyki. Mogą być one podarowane jako bukiet lub pojedyncze kwiaty. Warto dodać do nich także notatkę lub kartkę z osobistym podziękowaniem.

symbolika kolorow kwiatow

Chcesz komuś złożyć gratulacje

Jeśli chcesz pogratulować komuś sukcesu lub osiągnięcia, idealnymi kwiatami będą rośliny okolicznościowe, takie jak goździki, gerbery, lilie czy tulipany. Mogą być one podarowane w formie bukietu lub pojedynczych kwiatów. Do nich również możesz dodać notatkę lub kartkę z gratulacjami.

Jeżeli hodujesz kwiaty we własnym ogródku, pamiętaj, aby o nie odpowiednio dbać. Czasem potrzebować będą one odpowiednich nawozów i preparatów wzmacniających. Własne rośliny będą jeszcze bardziej docenione od tych, kupionych w kwiaciarni.

Symbolika kolorów kwiatów – możliwe pułapki

Symbolika kolorów kwiatów może być bardzo bogata i zróżnicowana, jednak istnieją pewne pułapki, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nieporozumień i błędów w przekazywaniu kwiatów. Na co uważać?

Pułapka kulturowa

Kolor kwiatów może mieć zupełnie inne znaczenie w różnych krajach i kulturach. Przed przekazaniem bukietu ważne jest, aby zrobić research na temat symboliki barw w danym kraju lub kulturze.

Pułapka kontekstowa

Kolor kwiatów może mieć różne znaczenie w zależności od okazji i kontekstu, w jakim są przekazywane. Na przykład, czerwone kwiaty mogą być idealne na Walentynki, ale nieodpowiednie na pogrzeb.

Pułapka indywidualna

Znaczenie kolorów kwiatów może również różnić się w zależności od osoby, której są przekazywane. Na przykład, jeśli ktoś ma negatywne skojarzenia z kolorem żółtym, kwiaty w tym kolorze mogą być dla niego nieodpowiednie.

Jak wybrać rodzaj i kolor kwiatów w zależności od okazji?

Przy wręczaniu kwiatów w grę nie wchodzi tylko symbolika kolorów. Czerwonych róż nie daje się z reguły nauczycielowi na zakończenie roku, a chryzantem z okazji Dnia Mamy. Znaczenie mają też poszczególne typy kwiatów. Żebyś nie popełnił gafy, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, jakie bukiety wybrać na ważne okazje.

symbolika kolorow roz

Jakie kwiaty kupić na randkę?

Wybierając kwiaty na randkę, warto zwrócić uwagę na to, jakie są preferencje osoby, z którą się spotykasz. Jednak, jeśli nie jesteś pewien co wybrać, przygotowaliśmy zestawienie kilku rodzajów, które zazwyczaj dobrze sprawdzają się na romantycznym spotkaniu.

 • Róże – są uniwersalnym symbolem miłości i romantyzmu, dobrze więc sprawdzą się na randce. Możesz wybrać różne kolory róż, na przykład czerwone lub różowe.
 • Stokrotki – te urocze i subtelne kwiaty symbolizują niewinność i delikatność, co może być odpowiednie na początku związku.
 • Fiołki – te kolorowe i pięknie pachnące kwiaty są doskonałym wyborem, jeśli chcesz podkreślić swoją troskę i szacunek do osoby, z którą się spotykasz.
 • Tulipany – te eleganckie i proste kwiaty są doskonałym wyborem na randkę. Możesz połączyć kolory tulipanów, aby wyrazić różne emocje – na przykład czerwone symbolizują miłość, a żółte – optymizm i radość.

Jakie kwiaty kupić na Dzień Mamy?

26 maja warto podarować kwiaty, które symbolizują miłość, wdzięczność i szacunek do rodzicielki. Jakie kwiaty możesz podarować na Dzień Matki?

 • Róże – czerwone róże są symbolem miłości, ale możesz także wybrać kwiaty różowe, które symbolizują szacunek i wdzięczność.
 • Lilie – te piękne kwiaty oznaczają czystość, niewinność i szacunek. Możesz wybrać różne kolory lilii, na przykład białe lub różowe.
 • Gerbery te kolorowe kwiaty dają wyraz radości i wdzięczności. Wybierz do bukietu różne kolory gerberów, na przykład różowe, czerwone lub pomarańczowe.
 • Goździki – te kwiaty to oznaka miłości i szacunku. Postaw na goździki o barwie różowej, czerwonej lub białej.

Na Dzień Mamy do bukietu warto dobrać także mały upominek. Sprawdź ciekawe zestawy prezentowe od Auchan. Możesz dołączyć do kwiatów zestaw kawy lub herbaty oraz filiżanki, świecę zapachową lub kosmetyki do pielęgnacji, aby mogła poczuć się jak w prawdziwym SPA.

Jakie kwiaty kupić na ślub?

Kwiaty na ślub powinny być eleganckie i urocze, a jednocześnie pasować do stylu i kolorów wybranej przez parę młodą dekoracji. Co wybrać na tę okazję?

kolor kwiatow a znaczenie
 • Róże – to piękne i romantyczne kwiaty, które pasują do każdego stylu ślubu. Najlepiej wybrać herbaciane lub różowe.
 • Hortensje – to rośliny o dużych kwiatach, które nadają się na dekorację kościoła, sali weselnej lub na stoły. Mogą też wzbogacić bukiet dla pary młodej. Występują w różnych kolorach. Najlepiej sprawdzą się białe lub różowe.
 • Piwonie – również charakteryzują się dużymi kwiatami i intensywnym zapachem. Pasują do romantycznych i klasycznych stylów ślubów. 
 • Frezje – to piękne kwiaty, które pasują do wesela organizowanego w stylu vintage i romantycznym.
 • Goździki te kwiaty mają uniwersalne zastosowanie. Zawsze sprawdzą się w wiązankach wręczanych na różne okazje – także na ślub! Wybierz goździki różowe lub białe.

Jakie kwiaty kupić na pogrzeb?

Wybierając kwiaty na pogrzeb, pamiętaj, że powinny one wyrażać szacunek, skromność i smutek. Co może znaleźć się w wiązance pogrzebowej?

 • Lilie – to piękne i eleganckie kwiaty, które symbolizują czystość, niewinność i zmartwychwstanie. Lilie są popularnym wyborem na pogrzeby i występują w różnych kolorach, jednak najczęściej wykorzystuje się białe.
 • Chryzantemy – to kwiaty, które symbolizują szacunek, uznawanie i wieczną pamięć. Chryzantemy są często wykorzystywane na pogrzebach, szczególnie te w kolorze białym lub żółtym.
 • Róże – symbolizują miłość, ale mogą również wyrażać szacunek i smutek. Róże występują w różnych barwach, jednak na pogrzebach najczęściej wykorzystuje się białe, różowe lub czerwone.
 • Goździki – to rośliny symbolizujące miłość, ale na pogrzebach wykorzystuje się je przede wszystkim jako wyraz szacunku i smutku. Najczęściej wybierane są te w kolorze białym lub czerwonym.
 • Orchidee – to eleganckie i subtelne kwiaty, które mogą wyrażać szacunek i delikatność. Na pogrzebach często wykorzystuje się białe orchidee.

Jeżeli wybierasz się na pogrzeb, możesz pomyśleć także o zabraniu ze sobą zniczy.

Jak wybrać kolor kwiatu? Znaczenie barw… ma znaczenie!

Jak widzisz, tematyka kolorystyki kwiatów jest dość zawiła i rozbudowana! Inne rośliny wybiera się dla ukochanej, inne dla mamy, a jeszcze inne na pogrzeb. Żeby nie popełnić gafy, powinna Ci być znana symbolika kolorów. Róż w kolorze herbacianym spodziewać się będzie Twoja mama, jednak niekoniecznie to dobry prezent dla ukochanej. Zanim więc wybierzesz bukiet, zastanów się, co chcesz nim wyrazić i do kogo jest on skierowany.

Kwiaty, przydatne akcesoria do roślin i upominki na różne okazje znajdziesz w sklepach Auchan. Zakupy zrobisz stacjonarnie, jak i online – z dostawą do domu!