Aplikacja

Aqua aerobik – dla kogo jest fitness w wodzie?

Maciej
Przez Maciej
Opublikowano 02.07.2024 7 minut czytania

Aqua aerobik to ćwiczenia fizyczne w wodzie, które łączą klasyczny aerobik z treningiem siłowym, elementami gimnastyki korekcyjnej i… mnóstwem zabawy! Sprawdź, na czym polega aerobik wodny, jak go uprawiać i jakie korzyści Ci przyniesie.

Aqua aerobik – dlaczego warto spróbować aktywności w wodzie?

Chcesz zadbać o mięśnie i wysmuklić sylwetkę? A może szukasz aktywności, którą możesz uprawiać po przebytym urazie, lub na którą pozwolą Twoje dolegliwości ruchowe? Świetnym sposobem na powrót do dobrej formy i jej utrzymanie jest aqua aerobik. Tak zwany aerobik wodny polega na wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych w basenie. Łączy fitness, trening siłowy i elementy gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia prowadzą profesjonalni instruktorzy, jednak wiele prostych ćwiczeń możesz wykonać samodzielnie podczas pobytu na basenie.

Sens ćwiczeń w basenie wynika ze szczególnych właściwości wody. Przede wszystkim ma ona większą gęstość od powietrza i stawia większy opór. Oznacza to, że Twoje mięśnie muszą bardziej się wysilić przy każdym szybszym ruchu i sprawia, że fitness w wodzie możesz wykonywać bez dodatkowych obciążeń. Siła wyporu wody powoduje też, że człowiek jest w niej lżejszy, niż gdy przebywa na powietrzu, dlatego aerobik w wodzie obciąża stawy w dużo mniejszym stopniu niż inne sporty. Aqua fitness pozwala Ci więc bezpiecznie i skutecznie wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję.

Fitness w wodzie – dla kogo się sprawdzi?

Aqua aerobik to rodzaj sportu, który może uprawiać niemal każdy. Nie ma tu znaczenia wiek, sprawność fizyczna czy waga. Fitness w wodzie może być rodzajem rehabilitacji, formą zróżnicowania standardowego treningu na siłowni lub okazją do wspólnych ćwiczeń ze znajomymi. Kto szczególnie skorzysta na uprawianiu aerobiku wodnego?

 • Osoby z ograniczeniami ruchowymi, na przykład seniorzy mający problemy ze stawami i osteoporozą. Aqua aerobik to też znakomita forma aktywności dla osób cierpiących na wady postawy i potrzebujących ćwiczeń korekcyjnych. 
 • Kobiety w ciąży i po porodzie  – aqua fitness jest bezpieczny dla organizmu przyszłej mamy. Pomaga również odpocząć jej stawom, przeciążonym zwłaszcza pod koniec ciąży.
 • Osoby powracające do sprawności po kontuzjach, np. złamaniach kości, skręceniach lub zwichnięciach stawów. 
 • Odchudzający się – zwłaszcza osoby ze znacznym stopniem otyłości. W wodzie będzie im się łatwiej poruszać, a ich stawy będą chronione przed kontuzjami.

 

Przeczytaj także: Jak nauczyć się pływać kraulem? Sprawdź nasze wskazówki i poczuj się jak ryba w wodzie!

Aqua aerobik w ciąży – bezpieczne ćwiczenia dla przyszłych mam

Aqua aerobik w ciąży uprawia coraz więcej kobiet – zgodnie z zaleceniami lekarzy i fizjoterapeutów. Przyszłe mamy podczas ćwiczeń w basenie mogą na chwilę zapomnieć o dodatkowych kilogramach i odpocząć fizycznie i psychicznie. Ciążowy fitness w wodzie pomaga utrzymać sprawność ruchową i kondycję fizyczną. Wielu instruktorów organizuje także aqua aerobik dla par – w zajęciach mogą uczestniczyć oboje przyszli rodzice.

Aerobik wodny w ciąży rozluźnia mięśnie, odciąża stawy, zmniejsza bolesność kręgosłupa i ryzyko skurczów. Uelastycznia także skórę, co pomaga zmniejszyć rozstępy. Przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach możesz uprawiać go nawet do dziewiątego miesiąca ciąży. Po porodzie także warto kontynuować ćwiczenia aqua fitness – pomogą Ci wrócić do pełnej sprawności i sylwetki sprzed ciąży.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko pływać? Poradnik krok po kroku

Aerobik w wodzie – ćwiczenia na każdą okazję

Chcesz zacząć uprawiać aqua aerobik? Ćwiczenia na basenach prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, a zajęcia trwają zazwyczaj 45 minut. Instruktor prezentuje ćwiczenia, stojąc na brzegu basenu, a treningowi zwykle towarzyszy głośna muzyka, ułatwiająca zachowanie rytmu. 

Sesja treningowa aqua aerobiku składa się z trzech części: 

 • rozgrzewka – wejście do wody, oswojenie się z jej właściwościami i temperaturą, przygotowanie ciała do ruchu; 
 • trening właściwy – ćwiczenia wytrzymałościowe lub siłowe, dostosowane do konkretnej grupy ćwiczących. Ta sekcja zajmuje ok. 2/3 całej sesji;
 • rozciąganie – kilkuminutowe statyczne ćwiczenia w maksymalnym zakresie ruchu stawów i mięśni.

Podczas sesji aqua aerobiku nie używa się dodatkowego obciążenia, jedynie w grupach dla bardziej zaawansowanych stosuje się ciężarki. Trening urozmaica używanie dodatkowych akcesoriów, takich jak pianki, deski czy bojki do pływania. Czasami możesz także potrzebować okularów do pływania.

Fitness w wodzie – jak wyglądają ćwiczenia?

Ze względu na bezpieczeństwo ćwiczących treningi aerobiku w wodzie zawsze powinny być dostosowane do umiejętności i możliwości konkretnej grupy uczestników. Muszą więc uwzględniać: 

 • poziom sprawności ruchowej trenujących – dla osób ze schorzeniami i ograniczeniami ruchowymi polecane są zestawy ćwiczeń o mniejszej intensywności, niż np. dla sportowców wracających do formy po kontuzjach;
 • poziom zaawansowania – z biegiem czasu uczestnicy mogą wykonywać trudniejsze i bardziej wymagające ćwiczenia niż początkujący;
 • umiejętności pływackie – osoby nieumiejące pływać powinny wykonywać ćwiczenia w płytkiej części basenu. 

Ćwiczenia w wodzie mogą być prowadzone na różnych głębokościach. Ze względu na poziom zanurzenia ciała i rodzaj wykonywanych ruchów można wyróżnić trzy grupy aktywności: 

 • ćwiczenia odciążające – rodzaj ruchu, w którym korzysta się z wyporności wody;
 • ćwiczenia oporowe – tu opór wody wykorzystuje się do zwiększenia obciążenia mięśni;
 • ćwiczenia wspomagające – dodatkowe ćwiczenia (np. ze sprzętem typu stepy bądź rowery stacjonarne zanurzone w wodzie).

Instruktorzy często urozmaicają sesje treningowe, np. poprzez zróżnicowane typy i układy ruchu. Jak wygląda taki aqua aerobik? Ćwiczenia, jakie możesz napotkać, to np.:

 • zumba – treningi z choreografią taneczną;
 • ABT – ćwiczenia skupiające się na dolnych partiach ciała (brzuchu, pośladkach i udach). Chętnie wybierają je zwłaszcza kobiety po porodzie;
 • TBC – ćwiczenia ogólnorozwojowe – połączenie treningu wytrzymałościowego (cardio) i wzmacniającego.

Przeczytaj także: Regeneracja po treningu – co powinieneś wiedzieć?

Aqua aerobik – efekty po miesiącu? Co możesz osiągnąć?

Fitness w basenie, jak każdy inny trening, będzie efektywny tylko w przypadku regularnego ćwiczenia. Co może się stać, jeśli 2-3 razy w tygodniu będziesz trenować aqua aerobik? Efekty po miesiącu sumiennej pracy mogą wyglądać następująco: 

 • smuklejsza sylwetka – to właśnie dla niej wiele osób wybiera aqua aerobik. Kalorie spalane podczas ćwiczeń mogą przyczynić się do powstania deficytu energetycznego i redukcji tkanki tłuszczowej. Podczas jednej sesji treningowej możesz spalić średnio od 300 do 500 kalorii. 
 • lepsza kondycja – ćwiczenia w wodzie wspierają układ krążenia i wzmacniają naczynia krwionośne. Jednocześnie nie obciążają stawów w takim stopniu, jak trening oporowy;
 • ulga w dolegliwościach kręgosłupa – treningi pozwalają rozluźnić odcinek lędźwiowy kręgosłupa i zmniejszyć odczuwane w nim napięcie i ból;
 • dobre samopoczucie – ruch wyzwala endorfiny, które poprawiają Twój nastrój bezpośrednio po ćwiczeniach. Humor polepszy Ci także pokonywanie kolejnych trudności w treningu i spotkanie osób o podobnych zainteresowaniach; 
 • postęp w rehabilitacji po urazie – po miesiącu ćwiczeń w wodzie, np. po skręceniu stawu lub złamaniu kości, możesz powoli przechodzić do treningu np. na siłowni. 

Poprawę kondycji i wysmuklenie sylwetki osiągniesz jeszcze szybciej, gdy do ćwiczeń w wodzie dołączysz zdrową, zbilansowaną dietę. Warto ją uzupełnić polecanymi dla osób aktywnych suplementami i odżywkami.

Przeczytaj także: Jakie witaminy dla sportowców będą najlepsze?

Aqua aerobik ćwiczenia – jak zacząć?

Aerobik w wodzie to sport dla każdego. Polecany jest zwłaszcza seniorom, osobom cierpiącym na dolegliwości ruchowe, po kontuzjach i kobietom w ciąży. Regularnie uprawiany fitness w wodzie buduje siłę i kondycję, a jednocześnie nie naraża na obciążenia stawów i kości. To także świetny sposób na redukcję masy ciała.

Chcesz zapisać się na aqua aerobik? Poszukaj zajęć zorganizowanych w Twojej okolicy. Możesz też umówić się na lekcje indywidualne z instruktorem lub przygotować sobie plan ćwiczeń na podstawie filmów instruktażowych dostępnych w internecie. Zaopatrz się również w odpowiedni kostium, pianki oraz bojki do pływania w wodzie. Większość niezbędnych akcesoriów znajdziesz w sklepie internetowym Auchan.

Maciej
Napisane przez
Maciej
Ekspert ds. marketingu, zapalony podróżnik zawsze gotowy na nowe wyzwania. Podczas wypraw docieram do nietypowych miejsc. Często wędruję po bezdrożach i szukam ekscytujących przygód, również tych podwodnych. Chętnie poznaję inne kultury, testuję nowe produkty oraz odkrywam mało znane fakty, które inspirują mnie do tworzenia interesujących artykułów. Cenię sobie kreatywność, otwartość i ciekawość świata. Fascynuję się psychologią, a najbardziej niekonwencjonalnymi teoriami amerykańskich naukowców. W wolnej chwili przyrządzam dania kuchni świata i te z segmentu fine dining.