Aplikacja

Bezpieczeństwo nad wodą – o czym pamiętać na wakacjach?

Maciej
Przez Maciej
Opublikowano 28.06.2024 7 minut czytania

Lato w pełni, a wraz z nim przychodzi czas na upragniony urlop i beztroski wypoczynek. Słońce, plaża, szum fal – brzmi jak sielanka, prawda? Aby wakacje wiązały się z samymi przyjemnościami, warto wcześniej zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem swoim i swoich bliskich.. Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą, by cieszyć się spokojnym wypoczynkiem? Dowiedz się tego z poradnika Auchan!

Bezpieczeństwa nad wodą – podstawowe zasady

Pływanie, opalanie, sporty wodne – to tylko niektóre z wakacyjnych przyjemności. Jednak czy wiesz, jak zadbać o bezpieczeństwo na wodzie? Pamiętaj, że jest to żywioł, który bywa nieprzewidywalny. Nawet w najgorętszy dzień warto zachować zdrowy rozsądek i stosować się do podstawowych zasad:

 • Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach: kąpieliska strzeżone przez ratowników to najbezpieczniejszy wybór. Unikaj dzikich plaż i niebezpiecznych obszarów, o których ostrzegają tablice informacyjne. Nie pływaj w miejscach, gdzie cumują łodzie czy żaglowce;
 • Nie pływaj sam: zawsze rób to w towarzystwie, z drugą osobą lub w większej grupie. W razie niebezpieczeństwa będziecie mogli sobie nawzajem pomóc. Zwłaszcza na dzieciach skupiaj wzrok niczym jastrząb – nie spuszczaj ich z oka nawet na chwilę, nawet na płytkich wodach;
 • Naucz się pływać: to podstawowa umiejętność, która może uratować Ci życie. Jeśli nie umiesz pływać, korzystaj z kół ratunkowych lub kamizelek asekuracyjnych. Pamiętaj, że dmuchane materace i rękawki nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa;
 • Szanuj naturę: nie śmieć nad wodą i nie niszcz przyrody. Pamiętaj, że to Ty jesteś gościem w naturalnym środowisku. Nie zostawiaj po sobie śmieci, nie niszcz roślin i nie płosz zwierząt;
 • Obserwuj flagi i znaki: zwróć uwagę na flagi wywieszone na kąpielisku. Czerwona lub czarna oznacza całkowity zakaz kąpieli, żółta – ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, a zielona lub biała – możliwość kąpieli. Niebieska flaga informuje o wysokiej jakości kąpieliska, a fioletową oznacza ona ostrzeżenie przed zwierzętami morskimi. Jeśli w miejscu kąpieli nie ma flagi, musisz być szczególnie ostrożny – oznacza to brak dyżuru ratownika. Stosuj się do tych sygnałów i nie ignoruj ostrzeżeń;
 • Naucz dzieci zasad bezpieczeństwa: wyjaśnij pociechom, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. Naucz je pływać, pokaż, jak używać kamizelki ratunkowej i oswajaj z wodą stopniowo. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego nad wodą, nawet na krótką chwilę;
 • W razie wypadku nie panikuj: jeśli jesteś świadkiem wypadku nad wodą, zachowaj spokój i wezwij pomoc. Postaraj się udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Pamiętaj, że panika w takiej sytuacji może pogorszyć sytuację.

 

Sprawdź także: Wakacje nad jeziorem z dziećmi – co warto zabrać?

Bezpiecznie nad wodą – co ze sobą zabrać?

Bezpieczne zachowanie nad wodą to kluczowa sprawa podczas letniego wypoczynku. Jednak samo przestrzeganie zasad nie wystarczy. Aby cieszyć się spokojnym dniem nad jeziorem, rzeką czy morzem, warto zadbać o wyposażenie, które zapewni komfort i bezpieczeństwo.

Przygotowanie dobrze dobranego zestawu przed wyruszeniem na plażę lub na kemping pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i zagwarantuje przyjemne spędzenie czasu w otoczeniu wody. Dowiedz się, jak zadbać o bezpieczny wypoczynek nad wodą!

Ochrona przeciwsłoneczna

Kiedy planujesz dzień na świeżym powietrzu, nie zapomnij o zabezpieczeniu przed słońcem. Dobrze jest mieć ze sobą krem do opalania z filtrem SPF, okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz. Skóra narażona na intensywne promieniowanie UV może łatwo ulec oparzeniom, dlatego regularne nakładanie kremu co kilka godzin jest kluczowe, szczególnie po kąpieli.

Kamizelka ratunkowa

Jeśli planujesz aktywność wodną, taką jak pływanie czy korzystanie z łodzi, zawsze miej przy sobie kamizelkę ratunkową. To podstawowy środek bezpieczeństwa, który może uratować życie w przypadku utraty równowagi lub nieoczekiwanej sytuacji na wodzie.

Woda i napoje

Przy długotrwałym przebywaniu na słońcu łatwo można się odwodnić. Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie wodę mineralną lub inne napoje niegazowane (np. izotoniki), które pomogą utrzymać optymalne nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że picie zimnej wody jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia w upalne dni.

Ochrona przed insektami

W miejscach nad wodą często występują insekty, które mogą być nie tylko uciążliwe, ale także przenosić choroby. Dlatego warto mieć ze sobą środki odstraszające owady, takie jak spraye na komary.

Apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy jest nieocenionym wyposażeniem, które może okazać się niezbędne w sytuacjach nagłych, takich jak drobne urazy, skaleczenia czy oparzenia słoneczne. Warto zaopatrzyć ją w różne środki, takie jak plastry, preparaty dezynfekujące, maści na oparzenia czy jałową gazę.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci

Warto więcej uwagi poświęcić tak istotnej kwestii, jak bezpieczeństwo nad wodą dla dzieci. Maluchy potrafią w sekundę zniknąć z pola widzenia i znaleźć się w niebezpiecznym miejscu. Dlatego nie spuszczaj ich z oka, nawet na chwilę. Ucz dzieci od małego, jak bezpiecznie bawić się nad wodą. Niech wiedzą, że morze czy jezioro to nie dmuchany basenik w ogródku i trzeba mieć szacunek do tego żywiołu.

Oprócz ciągłego nadzoru ważne jest również, aby dzieci znały zasady bezpieczeństwa nad wodą. Należy wyjaśnić im, że nie wolno skakać do wody z wysokości, ponieważ może to grozić urazami. Dzieci powinny też zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie wolno wchodzić do wody samemu, jeśli nie potrafią pływać lub nie mają odpowiedniego sprzętu ochronnego.

Pływak, dmuchane koło czy materac – to może być fajna zabawa, ale tylko pod okiem dorosłych i w bezpiecznej odległości od brzegu. Warto też mieć przy sobie gwizdek. Może się wydawać, że to tylko zbędny gadżet, ale pozwoli on poczuć się bezpiecznie nad wodą. W razie wypadku można dzięki niemu szybciej przywołać ratownika lub innych plażowiczów.

Dodatkowe wskazówki:

 • Zanim dzieci zaczną się bawić nad wodą, warto zapoznać się z otoczeniem i zidentyfikować miejsca, gdzie jest bezpiecznie wchodzić do wody oraz gdzie występują głębokie obszary;
 • W przypadku małych dzieci dobrze jest mieć wyznaczoną strefę bezpieczeństwa, która będzie oddzielona od głębszych wód. Można użyć boi lub innych oznaczeń.
 • Przed wejściem do wody warto przypomnieć dzieciom, żeby nie bawiły się w wyścigi na wodzie ani nie wchodziły w nieznane miejsca bez zgody dorosłych.
 • Podczas aktywności nad wodą dzieci mogą łatwo się odwodnić. Warto mieć przy sobie wodę do picia, aby zapewnić nawodnienie nie tylko sobie, ale także im.

 

Zasady bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci są czymś więcej niż tylko listą reguł do przestrzegania. To kluczowa wiedza i praktyczne umiejętności, które mogą uratować życie zarówno Twoim maluchom, jak i wszystkim tym, którzy bawią się nad wodą bez należytego zabezpieczenia.

Bezpieczeństwo na wodzie podczas uprawiania sportów wodnych

Pływanie na SUP-ie, kajakarstwo, spływy pontonem – to tylko niektóre z popularnych sportów wodnych, które zapewniają dawkę adrenaliny i mnóstwo frajdy. Jednak uprawiając te aktywności, również – a może nawet przede wszystkim – powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo na wodzie.

Przed wyruszeniem na wodę sprawdź prognozę pogody i upewnij się, że warunki będą sprzyjające. Unikaj wypraw w czasie silnego wiatru, burz czy ulewnych deszczy. Pamiętaj, że pogoda nad wodą może zmieniać się błyskawicznie, dlatego bądź przygotowany na wszelkie ewentualności.

Upewnij się, że masz umiejętności i doświadczenie w uprawianym przez Ciebie sporcie. Nie porywaj się na zbyt trudne wyzwania, jeśli nie masz przygotowania. Zacznij od prostych tras i stopniowo zwiększaj poziom trudności.

Zanim wyruszysz na wodę, poinformuj bliskich o swoich planach, dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić. W razie nieprzewidzianych sytuacji ułatwi to im ewentualne poszukiwania.

Sprawdź także: SUP – co to znaczy i na czym polega pływanie na SUPach?

Bezpieczeństwo nad wodą – policja i inne służby ratunkowe

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, kto dba o bezpieczeństwo nad wodą? Policja wodna, ratownicy czy WOPR to główne jednostki, które czuwają nad porządkiem nad polskimi akwenami. Jeśli jesteś naocznym świadkiem wypadku, nie wahaj się wezwać ich na pomoc. Pamiętaj, że efektywna współpraca z tymi służbami jest niezbędna, aby pomoc nadeszła błyskawicznie.

W takich sytuacjach kluczowe jest posłuszeństwo wobec wydawanych przez nich poleceń i przestrzeganie instrukcji, co gwarantuje bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i osób wokół. Pamiętaj, że działania policji i ratowników są zawsze ukierunkowane na dobro ogółu. Nie przeszkadzaj im w ich działaniach, nie blokuj dostępu do miejsca zdarzenia i pozwól im pracować niezakłócone.

Czy już wiesz, jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

Wiesz już, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą. Zasady, o których wspomnieliśmy wyżej, powstały po to, aby ułatwić, a nie utrudnić Ci pobyt na wakacjach! Pamiętaj, aby wybierając się nad jezioro czy morze, nie być samolubnym. Jeśli widzi, że ktoś ma problem w wodzie, to działaj. Wezwij ratownika, a w międzyczasie pomóż, jak tylko potrafisz. Dbając o siebie i innych, wakacje na pewno będą udane i pełne świetnych wspomnień.

Jeśli szukasz sprzętu do nauki pływania, zrób zakupy online w sklepie internetowym Auchan, gdzie znajdziesz zarówno dmuchane materace, jak i pontony czy kajaki!

Maciej
Napisane przez
Maciej
Ekspert ds. marketingu, zapalony podróżnik zawsze gotowy na nowe wyzwania. Podczas wypraw docieram do nietypowych miejsc. Często wędruję po bezdrożach i szukam ekscytujących przygód, również tych podwodnych. Chętnie poznaję inne kultury, testuję nowe produkty oraz odkrywam mało znane fakty, które inspirują mnie do tworzenia interesujących artykułów. Cenię sobie kreatywność, otwartość i ciekawość świata. Fascynuję się psychologią, a najbardziej niekonwencjonalnymi teoriami amerykańskich naukowców. W wolnej chwili przyrządzam dania kuchni świata i te z segmentu fine dining.