Aplikacja

Dieta oczyszczająca jelita – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Opublikowano 20.11.2023

Sposób odżywiania się ma duży wpływ nie tylko na zdrowie, lecz także na samopoczucie. Jeśli zatem jesienią towarzyszy Ci chroniczne zmęczenie, a po posiłku odczuwasz dyskomfort w jamie brzusznej, pomyśl o zmianie swoich nawyków żywieniowych. Szczególnie pomocna może okazać się tu dieta oczyszczająca jelita. Na czym polega tzw. detoks i kiedy należy go stosować? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Dieta oczyszczająca organizm – dlaczego warto z niej skorzystać?

Już Hipokrates, nie bez przyczyny nazywany ojcem medycyny, twierdził, że zdrowie zaczyna się w jelitach. To właśnie one odpowiadają za procesy trawienia oraz wchłanianie substancji odżywczych i mineralnych. Są również siedliskiem miliardów mikroorganizmów, nazywanych mikrobiotą jelitową, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego i immunologicznego, a także samopoczucie.

Spożywanie żywności wysokoprzetworzonej, bogatej w ciężkostrawne tłuszcze i cukry lub takiej, która została zanieczyszczona metalami ciężkimi, prowadzi do zaburzenia perystaltyki jelit. To z kolei często skutkuje uczuciem dyskomfortu w jamie brzusznej, a także ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia i nastroju. By ograniczyć skalę tych problemów, warto przeprowadzić tzw. detoks organizmu.

Czym jest dieta oczyszczająca jelita? Najogólniej mówiąc, to sposób odżywiania, który ma pozwalać na usunięcie z układu pokarmowego substancji szkodliwych. Należą do nich np. toksyny, metale ciężkie, konserwanty, barwniki czy szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, których źródłem jest zanieczyszczona żywność lub używki. Jej stosowanie ma również pozwalać na przywrócenie prawidłowej perystaltyki jelit oraz rozwój mikrobioty.

Zobacz też: Dieta eliminacyjna – jakie są jej założenia, na czym polega?

Kto powinien rozważyć dietę oczyszczającą jelita?

Dieta oczyszczająca organizm to sposób żywienia, który powinny stosować osoby cierpiące na takie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak np. zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha pojawiające się po posiłku czy uczucie przepełnienia w jelitach. O jej wdrożeniu należy pomyśleć także wtedy, gdy na co dzień spożywasz dużo wysokoprzetworzonej żywności, a także słodyczy, kawy i słodkich napojów gazowanych. To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że dieta oczyszczająca 3-dniowa to dobry sposób na pobudzenie metabolizmu. Z tego względu jej stosowanie warto rozważyć przed rozpoczęciem kuracji odchudzających. Oczyszczenie jelit ze złogów i resztek pokarmowych sprawi, że efekty odchudzania mogą być szybciej widoczne.

Przeczytaj również: Dieta dla seniora – co jeść, o czym pamiętać? Poradnik od A do Z

Dieta oczyszczająca jelita – jak ją stosować?

Istnieją różne warianty diet oczyszczających organizm. Choć różnią się one liczbą dostarczanych kalorii oraz proporcjami makroskładników, takich jak białka, cukry i tłuszcze, to jednak mają kilka punktów wspólnych.

  • Pierwszym jest spożywanie produktów wspomagających pracę jelit, a zatem takich, które są bogate w błonnik, enzymy, związki bioaktywne i antyoksydanty czy wreszcie substancje probiotyczne. 
  • Druga z zasad dotyczy podaży płynów. By dieta oczyszczająca organizm była skuteczna, należy pamiętać o piciu dużej ilości wody, która wspomaga usuwanie toksyn i złogów z jelit. 
  • Kolejna z zasad odnosi się do czasu stosowania detoksu. Dieta oczyszczająca jelita nie może być bowiem traktowana jako sposób odżywiania się na co dzień. Z uwagi na niską podaż kalorii, tego typu kuracja powinna trwać maksymalnie kilka dni. Po jej zakończeniu warto wdrożyć zdrową, zbilansowaną dietę, która będzie w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Pamiętaj również, by nie stosować diet oczyszczających na własną rękę. Jeśli chcesz przeprowadzić detoks, wykonaj badania krwi i skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista będzie w stanie dobrać taką kurację, która przyniesie najlepsze rezultaty, nie stwarzając przy tym ryzyka dla Twojego stanu zdrowia. 

Dieta oczyszczająca jelita – polecane produkty

3-dniowa dieta oczyszczająca powinna obfitować przede wszystkim w świeże warzywa i owoce. Tego typu produkty stanowią doskonałe źródło błonnika, a także składników mineralnych, witamin i antyoksydantów. Wśród szczególnie polecanych warzyw na uwagę zasługują marchew, papryka, buraki, szpinak, brokuły, dynia, cukinia, jarmuż, cebula oraz pomidory.

Planując detoks, warto sięgnąć w szczególności po te, pochodzące z upraw ekologicznych, które nie są zanieczyszczone pestycydami czy metalami ciężkimi. Szeroki wybór tego typu warzyw znajdziesz w ofercie marki Pewni Dobrego dostępnej w sklepach Auchan.

Dieta sokowa oczyszczająca nie może obyć się również bez owoców, takich jak jabłka, gruszki czy jagody. Choć w jej trakcie można spożywać również owoce cytrusowe i egzotyczne, to jednak w ich przypadku warto zachować umiar. Są one bowiem bogate w cukry proste, których w diecie oczyszczającej należy unikać.

Do produktów, które warto jeść na detoksie, należą również wyroby pełnoziarniste, takie jak pieczywo chrupkie, makarony, a także kasze i płatki owsiane. Wśród produktów z tej kategorii polecamy w szczególności te, które w sklepach Auchan zostały oznaczone symbolem Pewni Dobrego. Taki znak uzyskują wyroby pochodzące od krajowych producentów, wytwarzane zgodnie z określonymi standardami. 

Bardzo dobrym źródłem antyoksydantów oraz ważnych podczas stosowania 3-dniowej diety oczyszczającej kwasów omega-3 są natomiast nasiona, orzechy i pestki. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć zatem:

  •  orzechów, 
  • siemienia lnianego, 
  • nasion chia,
  • pestek słonecznika i dyni. 

Dieta oczyszczająca jelita często wyklucza spożycie mięsa, dlatego też warto zadbać o odpowiednią podaż białka. Jego doskonałym źródłem będą warzywa strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca, fasola czy bób.

Dieta oczyszczająca organizm powinna być wreszcie nie tylko zdrowa, lecz również smaczna. Właśnie dlatego podczas jej stosowania warto sięgnąć również po zioła i przyprawy, bogate w polifenole i związki aktywne. Do tych, które możemy śmiało polecić, należą mięta, koperek, czosnek, szałwia, tymianek, oregano, bazylia, rozmaryn i kurkuma

Sprawdź także: Orzechy włoskie – przepisy na każdą okazję!

Dieta oczyszczająca jelita – produkty zabronione

By dieta oczyszczająca jelita przyniosła oczekiwane efekty, trzeba jeszcze pamiętać, o wyeliminowaniu z jadłospisu niektórych grup produktów, a w szczególności:

  • wyrobów wysokoprzetworzonych, zawierających gluten, takich jak ciasta, drożdżówki, bułeczki śniadaniowe, makarony typu instant;
  • produktów bogatych w cukry mleczne, takich jak mleko, sery topione, śmietana. Wyjątek stanowią jogurty, kefiry i maślanki, czyli wyroby nabiałowe poddane procesowi fermentacji;
  • produktów zawierających tłuszcze trans, do których należą margaryna, oleje utwardzone, a także słodkie przekąski, np. chipsy, krakersy, paluszki.

Dietetycy zalecają, aby podczas detoksu zrezygnować ze spożycia mięsa. Jeśli jednak nie możesz się bez niego obejść, wybierz to, bogate w białko i zawierające małą ilość tłuszczu, jak np. drób, mięso królicze czy cielęcina.

Podczas diety oczyszczającej 3-dniowej należy również zrezygnować ze spożycia cukru i soli. Ten pierwszy wpływa na wydzielanie insuliny, której podwyższony poziom utrudnia oczyszczanie organizmu. Nadmiar soli prowadzi z kolei do zatrzymania wody w tkankach. To także może ograniczyć skuteczność detoksykacji.

Dieta sokowa oczyszczająca – przeciwwskazania

Choć dieta oczyszczająca jelita ma wiele zalet, to jednak nie każdy może ją stosować. Ze względu na to, że dania mają niską wartość energetyczną, taki sposób odżywiania się nie jest wskazany dla dzieci, nastolatków, kobiet w ciąży, a także osób w podeszłym wieku. Detoks może prowadzić również do zaburzeń elektrolitowych oraz niedoboru ważnych dla zdrowia związków chemicznych. Z tego powodu z diety sokowej oczyszczającej powinny zrezygnować osoby cierpiące na choroby przewlekłe, czy też takie, które intensywnie trenują.

Zobacz też: Dieta biegacza – co jeść przed i po bieganiu? Zasady diety

Czy dieta oczyszczająca jelita jest dla Ciebie?

Dieta oczyszczająca organizm to dobry sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. By jednak przyniosła oczekiwane rezultaty, należy stosować ją z rozwagą. Pamiętaj, że kluczem do zachowania zdrowia nie jest okresowy detoks, lecz dieta zbilansowana pod względem ilościowym i jakościowym. Postaraj się zatem zmienić swoje codzienne nawyki żywieniowe na lepsze.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój jadłospis jest dobrze zbilansowany, skonsultuj się z dietetykiem. Zajrzyj również do sklepów Auchan. Znajdziesz tam wiele świeżych i zdrowych produktów, za pomocą których bez trudu przygotujesz smaczne posiłki dla całej swojej rodziny!