Aplikacja
Gdzie W Gory Z Dziecmi

Gdzie w góry? Przedstawiamy pomysły na wycieczki po polskich szlakach!

Opublikowano 01.07.2023

Każde ze znajdujących się w Polsce pasm górskich jest wyjątkowe, a nawet wręcz jedyne w swoim rodzaju. Jeśli szukasz miejsca na wypad w góry z rodziną lub przyjaciółmi, to przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy Ci, gdzie jechać w góry i jak przygotować się do takiej wycieczki.

Polskie góry – idealne miejsce dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku

Polskie góry oferują niezwykłe krajobrazy. Są one prawdziwym rajem dla amatorów fotografii i wszystkich innych miłośników piękna natury. Tereny te charakteryzują się dużą różnorodnością przyrodniczą. Mowa tu zarówno o unikalnych gatunkach roślin i zwierząt, jak i całych ekosystemach – wysokogórskich szczytach, urokliwych potokach czy chociażby zielonych polanach.

Góry w Polsce są również miejscem bogatym w kulturę i historię. Można tu odwiedzać tradycyjne wioski góralskie, zabytkowe drewniane kościoły i zamki, poznawać lokalne obrzędy i festiwale. Niemała część obszarów pasm górskich to parki narodowe, rezerwaty przyrody lub obszary Natura 2000. Dzięki temu przyroda jest chroniona i utrzymana w jak najbardziej naturalnym stanie.

Zobacz także: Co zabrać w góry? Lista niezbędnych rzeczy

Gdzie Jechac W Gory

Gdzie w góry? 6 niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić

W Polsce mamy wiele pasm górskich, a każde z nich oferuje inne krajobrazy i atrakcje. Czym się wyróżniają? Zobacz naszą listę ciekawych miejsc.

Bieszczady

Dzikie i urokliwe góry w południowo-wschodniej Polsce, z malowniczymi krajobrazami, rozległymi pastwiskami i łagodnymi podejściami. Bieszczady są również bogate w historię. Na ich terenie można odwiedzić drewniane cerkwie, a z kolei same bieszczadzkie lasy bukowe zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Tatry

Najwyższe polskie góry, pełne majestatycznych szczytów, pięknych jezior i niezapomnianych widoków. Szlaki w Tatrach oferują niesamowite możliwości wspinaczki i pieszych wędrówek. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Dolina Kościeliska. To piękna okolica z łatwymi szlakami, które są odpowiednie również dla dzieci. Można spacerować wzdłuż potoku, podziwiając malownicze widoki i przyrodę. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej urokliwych dolin w Tatrach. Zachwyca pięknymi krajobrazami, wodospadami, jaskiniami i licznymi szlakami, które prowadzą przez malownicze tereny.

Na rodzinną wyprawę polecamy również Dolinę Chochołowską. Ta okolica oferuje wiele szlaków, które są dobrze oznakowane i dostępne dla dzieci. Bez przeszkód podczas spacerów można tam podziwiać okoliczne szczyty.

Warto również odwiedzić Dolinę Pięciu Stawów i Morskie Oko, jednak trzeba liczyć się z natłokiem turystów w sezonie. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się również Jaskinia Wielka Śnieżna, która zachwyca pięknymi formacjami skalnymi oraz podziemnymi jeziorkami.

Sudety

To pasmo górskie na pograniczu polsko-czesko-niemieckim, które oferuje wiele atrakcji, w tym Jelenią Górę, Karpacz (z wyjątkową świątynią Wang) i zamki Kotliny Jeleniogórskiej (np. Chojnik). Będąc tam, koniecznie warto udać się w Góry Stołowe. Są znane z niesamowitych formacji skalnych, takich jak Szczeliniec Wielki, z którego widoki zapierają dech w piersiach.

Nie sposób też pominąć Karkonoszy. Pasmo znane jest z najwyższego szczytu – Śnieżki. Góry te mają charakterystyczną, skalistą panoramę i malownicze wodospady. To właśnie w Karkonoszach znajduje się najwyższy wodospad Sudetów i jeden z najpiękniejszych w Polsce – wodospad Kamieńczyka.

Częścią Sudetów są również Góry Sowie, w których znajduje się kompleks Riese. Niektóre jego sztolnie zostały zaadaptowane na potrzeby turystów pasjonujących się II wojną światową.

Gdzie Pojechac W Gory

Pieniny

Góry leżące nad brzegiem Dunajca, z charakterystycznymi turniami skalnymi i przepiękną przełomową doliną rzeki. W krajobrazie Pienin króluje charakterystyczny masyw Trzech Koron. Wraz z resztą gór tworzy malowniczy, niepowtarzalny krajobraz. Do największych atrakcji Pienin niewątpliwie należy spływ Dunajcem. Z kolei miłośnicy historii chętnie odwiedzają wyjątkowo piękny Zamek w Niedzicy.

Beskid Nisk

To pasmo górskie na terenie Polski i Słowacji. Charakterystyczną cechą Beskidu Niskiego są stosunkowo niskie szczyty – najwyższym wzniesieniem po polskiej stronie jest Lackowa. Krajobraz jest bardzo urozmaicony – wzniesienia przeplatają się z polami, łąkami oraz lasami, w których żyją m.in. niedźwiedzie, rysie czy jelenie. To miejsce dla miłośników górskich wędrówek, jak i osób poszukujących miejsca na chwilę wytchnienia i kontaktu z naturą. W Beskidzie Niskim można znaleźć stare drewniane cerkwie, z których kilka zostało wpisanych na listę UNESCO.

Góry Świętokrzyskie

Najstarsze góry położone są w środkowej Polsce. To niskie masywy z pięknymi szczytami i interesującymi formacjami skalnymi, takimi jak gołoborza na Łysicy czy Łysej Górze. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki w góry świętokrzyskie jest jaskinia Raj, zamek w Chęcinach i klasztor na Świętym Krzyżu. To góry o wysokich walorach przyrodniczych – na ich części utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.

Przeczytaj też: Trekking w górach – pomysł na aktywnie spędzony czas

Gdzie W Gory Na Weekend

Jak przygotować się na wyjazd w polskie góry z dziećmi? Gdzie jechać i co ze sobą zabrać?

Wspólnie z rodziną chcesz spędzić urlop wśród dzikiej przyrody i zastanawiacie się gdzie pojechać w góry? Wybierz pasma górskie, które są dostosowane do możliwości i preferencji Twoich bliskich. Sprawdź, czy w danym regionie są dostępne atrakcje dla dzieci, takie jak parki linowe, ścieżki dydaktyczne czy placówki edukacyjne.

Wybierz zakwaterowanie, które jest odpowiednie dla Twojej rodziny. Hotele, pensjonaty czy domki letniskowe mogą oferować różne udogodnienia dla dzieci, takie jak plac zabaw. Istnieje również możliwość wyboru miejsca, w którym odbywają się animacje dla dzieci. Część miejsc noclegowych w górach oddaje do dyspozycji gości baseny wewnętrzne i strefę SPA. Nie wszystkie kwatery przyjmują czworonogi – jeśli planujesz zabrać psa na urlop, pamiętaj, by to uprzednio sprawdzić.

Zaplanuj trasy wędrówek, uwzględniając kondycję i umiejętności dzieci. Wybieraj łatwe i krótsze szlaki, które są odpowiednie dla ich wieku. Pamiętaj, że dzieci mogą potrzebować więcej czasu na pokonanie trasy – zaplanuj dodatkowy czas na przerwy i odpoczynek. Nie wszystkie atrakcyjne miejsca w górach są dostępne dla rodzin z małym dziećmi. Przygotuj alternatywne plany na wypadek niekorzystnych warunków pogodowych. Może to obejmować wizyty w okolicznych muzeach, parkach rozrywki lub centrach rekreacyjnych.

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt dla każdego członka rodziny. Buty trekkingowe, wygodne ubrania, plecaki z wodą i przekąskami. Niezbędne mogą być także mapy i kompas. Pamiętaj również o odzieży odpowiedniej na różne warunki pogodowe, takiej jak kurtki przeciwdeszczowe czy ciepłe ubrania.

Aby nikt się nie nudził, zaaranżuj aktywności i zabawy, które będą dostosowane do górskiego otoczenia. Może to obejmować pikniki na szlakach, poszukiwanie skarbów, obserwację przyrody czy zabawę w chowanego.

Przypomnij dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, takich jak:

 • nieodchodzenie od grupy, 
 • unikanie stromych zboczy, 
 • informowanie o ewentualnych urazach lub trudnościach.

Pamiętaj o zaopatrzeniu się w apteczkę pierwszej pomocy i telefon komórkowy w razie potrzeby.

Przeczytaj też: Wycieczka rowerowa – 7 pomysłów, co zabrać na wycieczkę

Polskie Gory Gdzie Jechac

Dobrze przygotowani turyści w górach mają ze sobą wszystko, co niezbędne, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. Przygotowaliśmy dla Ciebie check-listę, która ułatwi pakowanie na rodzinny wypad w góry.

1. Odzież

 • Warstwy ubrań, takie jak koszulki, bluzy, polarowe swetry, w zależności od warunków pogodowych.
 • Kurtki przeciwdeszczowe i wiatrówki.
 • Spodnie trekkingowe lub długie spodnie.
 • Komplet bielizny i skarpet.
 • Wygodne buty trekkingowe lub sportowe, które zapewnią odpowiednie wsparcie stopy.
 • Czapki lub kapelusze na słońce.

2. Sprzęt i akcesoria

 • Plecaki o odpowiedniej pojemności dla każdego członka rodziny.
 • Butelki lub pojemniki na wodę.
 • Mapy, kompasy lub nawigacje GPS.
 • Latarki lub czołówki.
 • Powerbanki do ładowania urządzeń elektronicznych.

3. Wyposażenie turystyczne

 • Śpiwory, koce lub mata samopompująca na noclegi w namiotach, lub schroniskach.
 • Kuchenka turystyczna i zapasowe butle z gazem lub paliwo, jeśli planujesz gotowanie na szlaku.
 • Naczynia, sztućce i kubki turystyczne.
 • Torby na śmieci i worki na pranie.
Gdzie W Gory
Gdzie W Gory

4. Wyżywienie i napoje

 • Przekąski, takie jak owoce, orzechy, suszone owoce czy batony energetyczne.
 • Żywność łatwo przenośną i trwałą, np. kanapki, suchą kiełbasę, sery, chleb itp.
 • Woda lub napoje izotoniczne, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.

5. Wyposażenie dla dzieci

 • Pieluchy, chusteczki nawilżane i inne artykuły higieniczne.
 • Łóżeczka turystyczne lub materace dla najmłodszych.
 • Zabawki, książki lub gry, aby zapewnić dzieciom rozrywkę w czasie odpoczynku.

6. Dokumenty i pieniądze

 • Dowody osobiste lub paszporty.
 • Karty płatnicze i gotówka na wydatki.
 • Dokumenty ubezpieczeniowe.

7. Środki bezpieczeństwa

Przed wyjazdem w góry odwiedź Auchan

Zatem – gdzie w góry zabierasz swoją rodzinę? Każde pasmo w Polsce oferuje coś innego. Łączy je fakt, że wszędzie można podziwiać piękne krajobrazy, spróbować lokalnej kuchni i przyjemnie zmęczyć się na szlakach. Taki wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Wszystko, czego potrzebujesz do wakacyjnego plecaka, znajdziesz w Auchan.