Aplikacja

Jak jeździć na łyżwach – praktyczne wskazówki dla początkujących

Opublikowano 12.10.2023

Najtrudniejszym elementem jazdy na łyżwach jest utrzymanie równowagi i odpowiedni balans ciałem. Ważne będzie również opanowanie techniki hamowania i skręcania. Jak jeździć na łyżwach? Przedstawiamy porady dla stawiających pierwsze kroki na tafli.

Jazda na łyżwach – jak zacząć naukę?

Korzystanie z lodowiska to jeden ze sposobów na utrzymanie aktywności w okresie zimowym. Wiele osób niemających wcześniej styczności z jazdą na łyżwach, zaczyna przygodę od bolesnego upadku. To może zniechęcić do dalszej nauki i zabrać przyjemność z uprawiania tego sportu. W poradniku Auchan przedstawiamy praktyczne wskazówki dla początkujących. Dzięki nim Twoja pierwsza wizyta na lodowisku ma szansę być początkiem długiej przygody.

 

Zobacz także: Ćwiczenia relaksacyjne – 5 przykładów, dzięki którym rozluźnisz swoje ciało

Jak jeździć na łyżwach? Wybierz odpowiedni sprzęt

Podstawą komfortowego poruszania się na łyżwach jest dobór odpowiedniego sprzętu. Wybierając łyżwy do nauki, zwróć uwagę na ich konstrukcję. Najpopularniejszymi wariantami są:

 • łyżwy hokejowe – mają masywną konstrukcję z dodatkowym wzmocnieniem kostki i ścięgna Achillesa. Wyróżniają się też krótszymi płozami i z reguły są lżejsze od figurowych;
 • łyżwy figurowe – mają smuklejszy kształt, a cholewka sięga nieco wyżej, niż w modelach hokejowych. Na końcach długiej płozy znajdują się ząbki, które dają łyżwom większą zwrotność i pozwalają na wykonywanie figur akrobatycznych. Są wykonywane z grubej skóry, dlatego mogą być ciężkie.

Dla początkujących z reguły polecane są łyżwy hokejowe. Zapewniają większą ochronę dla stopy, a dodatkowo są lżejsze. Mają też mniejsze płozy, dzięki którym poruszanie się po lodzie bardziej przypomina chodzenie. Jeśli nie jesteś pewien, który wariant jest lepszy, możesz skorzystać z wypożyczalni łyżew przy lodowisku. Spróbuj obu typów, a potem samodzielnie oceń, jak się jeździ na łyżwach figurowych i hokejowych.

Odpowiedni rozmiar

Pozostaje jeszcze kwestia doboru rozmiaru. Przy wyborze łyżew, butów narciarskich i obuwia do uprawiania sportów zimowych zaleca się dobranie nieco większych, niż nosisz na co dzień. Musisz wziąć pod uwagę grube ocieplane skarpety chroniące stopę. Z drugiej strony jednak zbyt duży rozmiar nie zapewni odpowiedniej stabilizacji dla stopy. W związku z tym najlepiej będzie przymierzyć łyżwy przed ich zakupem.

Dodatkowe cechy łyżew

Decydując się na zakup łyżew, powinieneś zwrócić uwagę także na inne cechy. Do najbardziej istotnych należą:

 • rodzaj zapięcia – wiele osób wybiera łyżwy zapinane na rzep, ze względu na możliwość szybkiego zapięcia nawet w grubych rękawiczkach. Jednak łyżwy sznurowane można łatwiej dopasować do stopy i tym samym zapewnić większą stabilność;
 • materiał – do wyboru masz łyżwy skórzane i wykonane z tworzywa sztucznego. Skórzane łyżwy lepiej dopasowują się do kształtu nogi i wpływają na większą stabilizację nogi. Z kolei plastikowe są lżejsze i z reguły kosztują mniej. Jeśli wybierasz łyżwy z tworzywa sztucznego, zwróć uwagę na to, czy mają wewnątrz miękką wyściółkę;
 • wygląd – dobrze dopasowane i stylowe łyżwy z pewnością dodadzą Ci pewności siebie!

 

Zobacz także: Jaki rower wybrać do jazdy po mieście i lesie? Przygotuj się na niezapomniane wycieczki!

Łyżwy – jak jeździć bez wywrotek?

Jazda na łyżwach wymaga znakomitego opanowania równowagi. Upadki na taflę mogą być bardzo bolesne i spowodować kontuzję. Jeśli w okresie letnim jeździsz na rolkach i wrotkach, nie powinieneś mieć problemu w tej dziedzinie. Bez takiego przygotowania też nauczysz się jeździć, jednak będziesz potrzebował do tego więcej czasu.

Jak się nauczyć jeździć na łyżwach? Zacznij od przyjęcia odpowiedniej postawy już po wejściu na taflę:

 • obie nogi trzymaj blisko siebie, jednak pozostań w lekkim rozkroku. Stopy powinny być rozstawione mniej więcej na szerokość barków;
 • ugnij lekko kolana, jednak pozostań w wyprostowanej pozycji, lekko pochylając się do przodu;
 • ciężar ciała musisz przenieść na środek i przód stopy;
 • możesz rozłożyć szerzej ramiona, co zwiększa stabilizację i ułatwia łapanie równowagi.

Po pierwszym wejściu na taflę lodowiska postaraj się możliwie najdłużej utrzymać równowagę. Nie trzymaj się kurczowo bandy. Możesz się od niej lekko odepchnąć i siłą rozpędu przejechać kilka metrów. To ułatwi naukę balansowania, a także pozwoli przećwiczyć reakcje w przypadku utraty równowagi.

Zobacz także: Jak przygotować się do triathlonu? Praktyczne wskazówki i plan treningowy

Początki na łyżwach – jak jeździć jodełką?

Kiedy opanujesz już prawidłową pozycję, pora ruszyć z miejsca. Jak jeździć na łyżwach? Początkującym poleca się technikę jazdy na tak zwaną jodełkę. Jest najłatwiejsza do opanowania, a powolny ruch można łatwo kontrolować. Poniżej w kilku krokach opiszemy, jak jeździć na łyżwach jodełką:

 1. Będąc w pozycji początkowej, cofnij jedną nogę kilkadziesiąt centymetrów i przenieś na nią ciężar ciała.
 2. Odepchnij się tylną nogą, a i jednocześnie przenieś ciężar na nogę przednią. Noga odpychająca na moment pozostanie w powietrzu.
 3. Przenieś w przód nogę, którą się odepchnąłeś, i postaw ją na tafli. W podobny sposób odepchnij się drugą nogą. 
 4. Sekwencje powtarzaj naprzemiennie, starając się utrzymać jednolitą prędkość i prosty tor ruchu.

Nie zrażaj się pierwszymi upadkami. Są one wpisane w ten sport. W dalszej części poradnika Auchan dowiesz się, jak doskonalić jazdę i zabezpieczyć się przed przykrymi skutkami wywrotek na lodzie.

Jak dobrze jeździć na łyżwach – doskonalenie techniki

Jazda na łyżwach to nie tylko utrzymanie równowagi i poruszanie się do przodu. Kiedy opanujesz już te dwa elementy, możesz przejść do kolejnych obowiązkowych punktów. Jak dobrze jeździć na łyżwach? Musisz nabyć umiejętność skręcania, hamowania i… upadków.

Skuteczne hamowanie

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach? Nie sposób zrobić tego bez hamowania, dlatego tę umiejętność warto opanować na samym początku. Zwiększy to bezpieczeństwo Twoje i innych osób korzystających z lodowiska. Jeśli jeździsz na rolkach, możesz intuicyjnie dociskać piętę do podłoża, próbując w ten sposób zwolnić. W łyżwach nie ma hamulca, dlatego do wytracania prędkości konieczne jest odpowiednie ułożenie płóz. Masz zatem do wyboru dwie techniki.

 • Hamowanie pługiem – nogę odpychającą pozostaw w górze, a potem ustaw ją równolegle do drugiej nogi. W momencie hamowania zmień jej ułożenie w taki sposób, żeby była ustawiona pod kątem 45 stopni. To zapewni opór, a jednocześnie nie wytrąci Cię z równowagi;
 • Hamowanie T-stop – technika jest nieco trudniejsza, dlatego przetestuj ją dopiero po opanowaniu hamowania pługiem. Po odepchnięciu się nogę pozostaw z tyłu ponad taflą lodowiska. Ułóż tylną płozę prostopadle do kierunku jazdy, a potem stopniowo dociskaj ją do tafli. W zależności od siły docisku możesz zmniejszyć prędkości lub całkowicie zahamować. Pamiętaj jednak, żeby przy dużej prędkości nie dociskać mocno płozy, tylko stopniowo wytracać prędkość. 

 

Skręcanie na łyżwach

Kolejna cenna umiejętność to skręcanie na łyżwach. Jak jeździć po łuku i zmieniać kierunki jazdy? Technika przypomina jazdę do przodu jodełką, jednak musisz odpychać się tylko jedną nogą. Ustaw łyżwy równolegle do siebie, przenieś ciężar ciała na tę znajdującą się po wewnętrznej stronie łuku i odepchnij się drugą nogą. Pozostaw łyżwę odpychającą w górze, a kiedy będziesz chciał zwiększyć, prędkość ponownie się nią odepchnij. Pamiętaj o tym, żeby nauczyć się skręcać w obu kierunkach.

Upadki kontrolowane

Upadki na taflę to element, który też można przećwiczyć podczas nauki jazdy na łyżwach. Jak zacząć trening upadania? Przede wszystkim trenuj na miękkim podłożu. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z materaca na sali fitness lub siłowni. Co daje trening upadania? Przede wszystkim będziesz miał świadomość jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Zareagujesz w odpowiednim momencie i unikniesz poważnej kontuzji.

Najważniejsze będzie unikanie upadku w tył, ponieważ niekontrolowany może mocno zagrażać bezpieczeństwu. Kiedy poczujesz przechylenie do tyłu, wyciągnij ręce przed siebie, obniż pozycję, uginając kolana, i staraj się pochylić w przód. Gdy nie utrzymasz równowagi, zamortyzujesz upadek dłońmi i kolanami.

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach w bezpieczny sposób? O tym pamiętaj!

Bezpieczna jazda na łyżwach wymaga nie tylko nabycia odpowiednich umiejętności. Konieczny będzie zakup sprzętu ochronnego i przestrzegania zasad. Poradnik Auchan Ci w tym pomoże!

Zobacz także: Zumba na świeżym powietrzu, czyli fitness i taniec w jednym!

Sprzęt ochronny – jaki wybrać?

Do jazdy na łyżwach będzie potrzebny podobny sprzęt ochronny, jaki stosuje się przy jeździe na rolkach dla dzieci. Podstawą jest solidny kask chroniący głowę. Dodatkowo warto zainwestować w specjalne ochraniacze na łokcie, kolana, a nawet dłonie. Tego rodzaju akcesoria ochronią Cię podczas upadku. Możesz znaleźć je wśród dodatków rowerowych w asortymencie sklepów Auchan.

Jazda na publicznych lodowiskach

Zderzenie z dużą prędkością i upadek na twardą taflę to najbardziej powszechne wypadki na lodowisku. Zwiększysz bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników lodowiska, jeśli będziesz przestrzegał regulaminu obiektu. Pamiętaj szczególnie o następujących zasadach:

 • trzymaj się kierunku jazdy;
 • nie wykonuj gwałtownych manewrów i niebezpiecznych ewolucji pomiędzy innymi użytkownikami;
 • z torów zewnętrznych korzystają głównie niedoświadczeni łyżwiarze i dzieci. Jeśli masz więcej umiejętności, korzystaj z przestrzeni bliżej środka lodowiska;
 • szanuj innych jeżdżących.

Zacznij trenować jazdę na łyżwach już teraz!

Jazda na łyżwach cieszy się ogromną popularnością, ponieważ to sport dla każdego. Można z łatwością nauczyć się tego bez względu na wiek i wcześniejsze doświadczenie. Podczas jazdy wzmacniasz wiele partii mięśniowych, pracujesz nad stabilną sylwetką i poprawiasz ogólną kondycję fizyczną.

Na etapie początkowym nie musisz też dużo inwestować w sprzęt. Jeśli jednak chcesz zakupić swoje pierwsze, własne łyżwy lub sprawić komuś na prezent – odwiedź sklep Auchan i wybierz idealny model dla siebie i bliskich!