Aplikacja
jak lowic ryby

Jak łowić ryby? Poradnik początkującego wędkarza

Opublikowano 04/19/2023

Wędkarstwo staje się coraz bardziej popularnym hobby – nie tylko wśród mężczyzn, ale także wśród kobiet. To czynność, która pozwoli Ci spędzić kilka godzin w bliskości z naturą i ukoić nerwy. Poniższy krótki poradnik wędkarza wprowadzi Cię w podstawy tego odprężającego sportu, odpowie na pytania o sprzęt i wędkarski savoir vivre wszystko, aby przyjemnie spędzić czas z wędką. Jeżeli zastanawiasz się jak łowić ryby na rzece i jak zacząć wędkować – przeczytaj nasz artykuł!

Jak się łowi ryby? Zacznij od tego!

Łowienie ryb może być znakomitym sposobem na spędzenie czasu na łonie natury, jak również przyjemnym rozwiązaniem ekologicznego pozyskiwania żywności – własnoręcznie złapane ryby nie wymagają ani dalekiego transportu, ani plastikowych opakowań, do tego łowisz tyle, ile będziesz w stanie zjeść. Aby jednak nowe hobby przyniosło Ci satysfakcję, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z łowieniem ryb!

Odpowiednie miejsce

W Polsce do łowienia wymagana jest karta wędkarska – bez niej możesz legalnie łowić wyłącznie w prywatnych, komercyjnych zbiornikach. Aby uzyskać taką kartę, musisz zdać egzamin w Polskim Związku Wędkarskim oraz opłacić składkę członkowską. Dokument uprawniający Cię do łowienia wystawi lokalny dla Twojego miejsca zamieszkania starosta.

Mając odpowiedni dokument, możesz rozpocząć poszukiwania miejsca do łowienia. Informacji o dobrych łowiskach najłatwiej jest szukać w Internecie na różnych blogach lub forach dyskusyjnych. Jest duża szansa, że uda Ci się w ten sposób nawiązać kontakt z innymi wędkarzami, być może wręcz umówić się na wspólny wyjazd. Jak każde hobby, także i łowienie wymaga pewnej wiedzy. Najlepiej stawiać pierwsze kroki przy kimś, kto ma je już za sobą. Dzięki temu nie tylko zwiększysz szansę na trafienie w doskonałe do połowów miejsce, ale przy okazji otrzymasz różne wskazówki od kogoś, kto ma już doświadczenie w wędkowaniu.

Odpowiedni sprzęt

Wybierz odpowiedni sprzęt wędkarski. W zależności od gatunku ryb, które zamierzasz łowić, wybierz pasujące akcesoria: wędzisko, kołowrotek, żyłkę i haczyki. Do połowu ryb drapieżnych takich jak szczupaki czy sumy potrzebujesz wędki spinningowej, z kolei ryby żywiące się roślinami i owadami będą podatne na wędkarstwo spławikowe. Poza samą wędką i związanym z nim oprzyrządowaniem możesz potrzebować także odpowiedniego ubrania – np. woderów (spodni do brodzenia w wodzie). Niezależnie od tego czy preferujesz bardziej aktywny spinning, czy też spokojniejsze łowienie na spławiku – w sklepie Auchan znajdziesz wszystko, co może się przydać nad wodą.

Doskonała przynęta

Jeżeli wiesz już, na jakie ryby będziesz polować i masz sprzęt – czas na wybór przynęty. Pamiętaj, że przynętę zawsze dobierasz do rodzaju ryby, którą chcesz łowić. Przynęty spinningowe mają imitować mniejsze ryby lub owady, tak aby zachęcić drapieżne ryby do ataku. Za pomocą tego rodzaju przynęt możesz w Polsce łowić okonie, szczupaki, sandacze czy też sumy. W wędkarstwie spławikowym stosuje się zazwyczaj naturalnie przynęty – np. robaki.

poradnik poczatkujacego wedkarza

Cierpliwość

Łowienie ryb wymaga cierpliwości, więc nie zrażaj się, jeśli nie uda Ci się nic złapać na początku. Ważne jest, aby cieszyć się czasem spędzonym nad wodą. Zalet wędkowania jest naprawdę wiele. Po pierwsze – jest to czynność zupełnie inne od tego, co robisz na co dzień Dzięki koncentracji na nietypowych zadaniach, będziesz w stanie ukoić codzienną gonitwę myśli. Długie przebywanie nad wodą pozwoli Ci prawdziwie wypocząć.

Po drugie – kontakt z naturą. Ryby generalnie nie przepadają za hałasem, więc najlepsze łowiska są położone w przyjaznych okolicznościach przyrody. Spędzenie kilku godzin w środku lasu, z dala od miejskich hałasów jest zdecydowanie korzystne dla zdrowia psychicznego. Po trzecie – świeże powietrze nad jeziorem, czyste od spalin i miejskich zanieczyszczeń, pozwoli Ci odetchnąć pełną piersią. Tak więc nawet jeżeli nic nie złowisz – i tak wygrywasz, spędzając czas na wędkowaniu.

Ważne jest także zachowanie szacunku dla środowiska naturalnego. Łowienie ryb może być przyjemne i satysfakcjonujące, ale musisz pamiętać, by robić to odpowiedzialnie i z poszanowaniem natury. Tak by inni, którzy trafią w dane miejsce po Tobie, także mogli cieszyć się kontaktem z przyrodą.

jak sie lowi ryby

Czego potrzebujesz, aby łowić ryby? Niezbędnik wędkarza

Odpowiednie przygotowanie do rozpoczęcia wędkarskiej przygody jest kluczowe dla rozwinięcia w sobie nowej pasji. Oto rzeczy, które powinny znaleźć się w Twoim niezbędniku wędkarskim, aby każdy wyjazd zapewnił Ci maksimum satysfakcji. Dzięki zakupom online Auchan możesz konieczne zakupy wykonać wygodnie z fotela w domu.

  • Wędka – wybierz wędzisko dostosowane do rodzaju ryb, które zamierzasz łowić. Wędki dzielą się na wiele kategorii, m.in. spinningowe, muchowe czy gruntowe. Zastanów się jakie gatunki chcesz łowić, sprawdź jaki rodzaj wędkarstwa pozwoli Ci je złapać i dobierz do tego odpowiednią wędkę.
  • Kołowrotek – wybierz kołowrotek odpowiedni do Twojej wędki i sposobu wędkowania. 
  • Żyłka – jeżeli wiesz już, na jakie gatunki będziesz się wybierać, sprawdź, jaki jest przedział ich wagi i dobierz odpowiednią żyłkę. Jeżeli będzie zbyt słaba – większa ryba może ją po prostu zerwać. Zbyt gruba z kolei może być widoczna dla zwierzęcia, wzbudzić podejrzenia i zniechęcić do sięgnięcia po przynętę. W opisie każdej żyłki jest podana jej wytrzymałość.
  • Haczyki – wybierz odpowiednie haczyki, dostosowane do wielkości ryb, które zamierzasz łowić.
  • Przynęty – wybierz przynęty, które będą skuteczne w łowieniu ryb w danym miejscu. Możesz wybrać przynęty sztuczne – takie jak gumowe insekty lub woblery czy domowej roboty błyskotki, lub naturalne jak np. robaki, owady, mięso lub kawałki ryb.
  • Nóż wędkarski – sprzęt do krojenia to narzędzie niezbędne w czasie wyjazdu wędkarskiego. Posłuży Ci nie tylko do oczyszczania ryb z łusek i wnętrzności, ale może też być przydatny do przecięcia zaplątanej żyłki czy choćby do ścięcia gałęzi na ognisko – jeżeli będziesz takie planować. 
  • Podbieraki i siatki – za pomocą podbieraka wyciągniesz rybę z wody, a dzięki siatce – będziesz w stanie przechować je po złowieniu.
  • Spławiki oraz ciężarki – niezbędne w czasie wędkarstwa gruntowego. Pozwolą Ci błyskawicznie dostosować sprzęt do warunków w konkretnej lokalizacji.
  • Plecak lub torba wędkarska – służy do przenoszenia całego niezbędnego sprzętu wędkarskiego oraz pozwala na organizację rzeczy i wygodne przenoszenie ich w terenie.

Przed wyjazdem na ryby zawsze warto dokładnie zapoznać się z warunkami łowiska oraz z przepisami obowiązującymi w danym regionie. W zależności od rodzaju wędkarstwa i konkretnej lokalizacji możesz potrzebować dodatkowych akcesoriów czy też specjalnego ubrania.

Jak łowić ryby, kiedy i gdzie?

To pytania, na które niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jeśli chodzi o czas, to ryby można łowić przez cały rok, jednak warto wiedzieć, że niektóre gatunki są aktywne w określonych porach roku i podczas konkretnych warunków atmosferycznych. Na przykład szczupak lubi chłodne wody i zwykle najlepiej łowić go w okresie jesienno-zimowym, podczas gdy sandacz jest bardziej aktywny wiosną i jesienią.

Istotna będzie również pora dnia. W przypadku większości ryb największe szanse na ich złowienia są wczesnym rankiem, a najmniejsze w czasie dnia, szczególnie gdy ostro świeci słońce. Dlatego właśnie wyjazdy wędkarskie organizuje się zazwyczaj o bardzo wczesnych godzinach czy nawet w nocy – tak, aby na łowisku znaleźć się w godzinach największej aktywności ryb.

poradnik wedkarza

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – prawo i ochrona środowiska. W Polsce obowiązują prawa, mające na celu ochronę środowiska jak i zapewnienie przetrwania wszystkich gatunków ryb. Oznacza to, że istnieją prawne ograniczenia połowu, dotyczące minimalnej wielkości ryby, którą możesz złowić – tak zwany wymiar, oraz okresów ochronnych, w których złowioną rybę danego gatunku musisz wypuścić z powrotem do wody.

Od 2020 roku te prawa są ustalane przez poszczególne okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego. Koniecznie sprawdź więc przed wyjazdem na ryby, co w danym miejscu i czasie możesz łowić.

Powyższe informacje prowadzą do ostatniej części pytania: jak łowić? Dobór sposobu jest w 100% uzależniony od gatunku ryb, który chcesz złapać. Niektóre gatunki, na przykład pstrągi, znajdziesz w wodzie ruchomej – rzekach lub strumieniach. Inne, jak sumy czy karpiowate żerują w wodzie stojącej. Drapieżniki rzucają się na uciekającą przynętę – te będą podatne na wędkarstwo spinningowe, inne będą zainteresowane przynętami spokojnie czekającymi w wodzie. Pierwsze wyjazdy z pewnością będą się wiązały ze szczegółowym rozpoznaniem gatunków ryb i ich zwyczajów, ale dzięki temu też rozszerzysz swoją wiedzę o naturze, która Cię otacza.

jak zaczac wedkowac

Jak łowić ryby – to trzeba wiedzieć!

Mamy nadzieję, że po tej lekturze wiesz już, na co zwrócić uwagę zabierając się za wędkowanie i wiesz jakich informacji szukać. Teraz możesz sprawdzić jakie łowiska są dla Ciebie dostępne w okolicy Twojego miejsca zamieszkania i na tej podstawie możesz zacząć przygotowania.

Sklep online Auchan ma specjalny dział poświęcony wędkarstwu, gdzie znajdziesz wszystko, co będzie Ci potrzebne na pierwsze połowy. Znajdziesz tam nie tylko sprzęt potrzebny bezpośrednio do łapania ryb, ale także bardziej uniwersalne akcesoria turystyczne jak na przykład składane siedziska, jak np. Fotel Składany Konger, który po prostu warto mieć w samochodzie. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!