Aplikacja

Jak nauczyć się grać w szachy? Poradnik dla początkujących

Opublikowano 02.03.2023

Szachy należą do najstarszych gier, które przetrwały do naszych czasów. Często nazywane są grą królewską, a umiejętność gry ceniona jest w towarzystwie. Jak nauczyć się grać w szachy
i jakie są podstawowe zasady rozgrywki?

Gra w szachy – historia i ciekawostki

Szachy to jedna z najstarszych gier towarzyskich. Do dziś cieszy się ogromną popularnością, pomimo ogromnego rozwoju innych gier planszowych. Szachy uznawane są przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za sport, co wyróżnia je spośród innych podobnych gier rozrywkowych.

Historia szachów sięga wczesnego średniowiecza, a za ich kolebkę uznaje się Indie. Pierwsze wzmianki na temat pierwowzoru obecnych szachów pochodzą z VI wieku naszej ery. Później, za sprawą arabskich kupców, podstawowe zasady i plansze do gry zostały rozpowszechnione na Rusi, a także dotarły do Europy. Już w X wieku na dworach królewskich znano tę grę i jej zasady. 

Prawdziwy renesans szachy zanotowały w… epoce renesansu. To właśnie przełom XVI i XVII wieku przyniósł pierwsze spisane zasady, turnieje, mistrzów, a także podręczniki o tym, jak nauczyć się grać
w szachy
. Ze względu na dużą popularność na dworach królewskich, szachy zostały wówczas nazwane właśnie grą królewską. Obecnie korzystamy z analiz i zasad, które zostały stworzone właśnie cztery wieki temu. 

Szachy uznawane są za grę jawną i bitewną. Naprzeciwko siebie stają dwie armie złożone z jednakowej ilości uczestników i o dokładnie takiej samej mocy. Żaden z ruchów przeciwników nie może być utajniony. Dochodzi do eliminowania jednostek przy odpowiednim ułożeniu pozostałych figur. Zatem tylko od umiejętności strategicznych graczy zależy, która strona zwycięży.

Dlaczego warto podjąć naukę gry w szachy?

Nauka gry w szachy od dawna zalecana jest już najmłodszym dzieciom. Przynosi ona bowiem bardzo dużo korzyści szczególnie ważnych na wczesnym etapie rozwoju dzieci. Przede wszystkim poprawia zdolności intelektualne i rozwija abstrakcyjne myślenie. Kształci umiejętności krytycznego myślenia, a także przewidywania. Warto dodać także poprawę umiejętności arytmetycznych.

Odpowiednio poprowadzona nauka nie tylko wpływa na wzrost współczynnika IQ. Szachy nadal uznawane są za jedną z najpopularniejszych gier towarzyskich. Umiejętność gry może poprawić Twoje relacje ze znajomymi, współpracownikami, a także rodziną. W niektórych kręgach po prostu wypada mieć podstawową umiejętność gry w szachy. 

Sprawdź również: Jaką odżywkę białkową wybrać? Ranking 5 produktów Auchan

Jak się gra w szachy? Podstawowe zasady

Początkujące osoby widząc planszę i drewniane figurki mogą uznać za bardzo skomplikowaną grę
w szachy.
Zasady są jednak stosunkowo łatwe do opanowania i podstaw gry można nauczyć się
w kilka godzin. To nie wystarczy, żeby grać dobrze, ale stanowi bazę do dalszego rozwoju. 

Jak się gra w szachy? Każdy gracz ma do dyspozycji 16 bierek w kilku typach o unikalnych umiejętnościach i różniących się kształtem. Ruchy figurami wykonuje się naprzemiennie i można poruszyć tylko jedną bierką w czasie własnej tury. Celem gry jest unieruchomienie Króla przeciwnej drużyny w taki sposób, żeby każdy następny ruch powodował zbicie figury. W tym celu można zbijać bierki przeciwnika i unikać straty własnych. 

Istnieje kilka sposobów na zakończenie partii. Najpowszechniejszym i najbardziej niepodważalnym jest mat, czyli unieruchomienie Króla. W partiach rozgrywanych na czas koniec gry może wyznaczać zakończenie limitu czasu dla jednej ze stron. Czasem liczone są zbite figury i ich wartość.
W rozgrywce wynik może być remisowy, co określa się mianem pata. W takiej sytuacji żadna ze stron nie ma środków, żeby odnieść ostateczne zwycięstwo. 

Poradnik: jak grać w szachy?

Do gry potrzebne są specjalne akcesoria, które rozstawia się w ściśle określony sposób. Warto sięgnąć po ONE TWO FUN – Gra 3w1 Szachy Warcaby Backgammon Tryktrak, które poza szachami zawierają także akcesoria do innych gier. Produkty marki ONE TWO FUN od Auchan są produkowane z myślą o bezpieczeństwie i prawidłowym rozwoju dzieci. Są ekologiczne, trwałe i przystępne cenowo. Dzięki temu połączysz naukę gry z bezpieczeństwem swojego dziecka. Znajdziesz je w ofercie sieci Auchan w sklepach stacjonarnych, online i w aplikacji. 

Akcesoria do gry

Jak zacząć grę w szachy? Naukę powinieneś rozpocząć od poznania akcesoriów potrzebnych do gry. Składa się na nie plansza i bierki. Na planszy znajdują się 64 kwadratowe pola białe i czarne ułożone naprzemiennie. Tworzą kwadratowy plac gry, który dodatkowo jest oznaczany ciągiem cyfr i liter na obrzeżach. 

Drugim elementem są bierki, potocznie i błędnie nazywane szachami.
Składają się z dwóch kompletów w kolorze białym (kremowym) i czarnym. W klasycznej wersji bierki są wykonane z różnych odmian naturalnego drewna tak jak w przypadku
klasycznych szachów w drewnianej skrzynce ONE TWO FUN.
Każdy komplet zawiera następujące bierki:

 • 8 pionów;
 • 2 wieże;
 • 2 skoczki; 
 • 2 gońce;
 • 1 hetman;
 • 1 król. 
 •  

  Układ bierek i ruchy

  Jak grać w szachy? Zacznij od ustawienia wszystkich figur i pionów. Bierki na planszy układa się w ściśle określony sposób. Także w konkretny sposób każda z nich może się poruszać i dokonywać zbicia. 

  W pierwszym rzędzie ustawia się piony. Poruszają się one po jednym polu w górę planszy, a biją po skosie. Ich wyjątkową umiejętnością jest możliwość wykonania ruchu o dwa pola w pierwszym swoim ruchu, a także możliwość promocji na wybraną zbitą figurę w przypadku dotarcia do końca planszy. 

  Na pierwszym zewnętrznym polu w tylnym rzędzie po obu stronach ustawia się wieże. Te figury poruszają się tylko po linii prostej pionowej i poziomej o nieograniczoną liczbę pól. Należą do najbardziej wartościowych figur, które odgrywają najważniejszą rolą w finałowej części rozgrywki. 

  Obok wieży w stronę środka planszy ustawiane są skoczki. Można je rozpoznać po charakterystycznym kształcie końskiego łba. Te figury poruszają się po torze zbliżonym do odwróconej litery L. Ruch wykonuje się o dwa pola w wybraną stronę i jednym w kierunku prostopadłym do wcześniejszych. Wyjątkową cechą tej figury jest możliwość przeskoczenia figur własnych lub przeciwnika.

  W dalszej kolejności w stronę środka ustawia się gońce, które przyporządkowane są konkretnemu kolorowi pola. Te figury poruszają się tylko na skos właśnie po polach w określonej barwie. Jednorazowo mogą pokonać dowolną liczbę pól. 

  Pozostają jeszcze hetman i król, które ustawia się w układzie charakterystycznym dla każdego koloru. Obowiązuje tu zasada, że hetman trzyma kolor, a zatem biała figura ustawiona jest na białym polu. Oznacza to, że zawsze hetmany i króle obu graczy są ustawione naprzeciwko siebie.

  Hetman (nazywany czasem jako królowa lub damka) jest najbardziej wartościową figurą. Jego ruch to połączenie wieży i gońców. Jest szczególnie cenny w momencie, kiedy na planszy pozostaje dużo wolnej przestrzeni. 

  Król jest szczególną figurą. Uznaje się go za najważniejszą, ponieważ rozgrywka ma na celu unieruchomienie właśnie tej figury. Może poruszać się w dowolnym kierunku, jednak tylko po jednym polu. Może zbijać inne bierki, ale nie to jest jego najważniejszym celem.

  Jak nauczyć się grać w szachy samemu?

  Poznanie ruchu figur i pionów to dopiero pierwszy krok nauki gry w szachy. Przećwiczenie tych umiejętności w praktyce może być trudne, zwłaszcza kiedy nie masz do dyspozycji nikogo o podobnych umiejętnościach. Gra typu „sam na sam” tylko na krótką metę przyniesie jakiekolwiek efekty. 

  Jak nauczyć się grać w szachy samemu? Z pomocą osobom początkującym przychodzi nowoczesna technologia. Przede wszystkim można skorzystać z serwisów internetowych, które oferują grę
  z przeciwnikiem znajdującym się w dowolnym miejscu na świecie. Można też sięgnąć po aplikacje mobilne, gdzie zmierzysz się ze sztuczną inteligencją. Dla dzieci przeznaczona jest
  Jawa – gra Szach Mat, którą znajdziesz w ofercie sieci Auchan. Dziecko może w niej rozwiązać wiele zagadnień logicznych i z większym doświadczeniem stanąć w szranki z prawdziwym przeciwnikiem. 

  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o grze w szachy – podsumowanie

  Krótki poradnik jak grać w szachy zainspirował Cię do nauki? Może chcesz sobie odświeżyć umiejętności? Szachy są grą, której warto uczyć już najmłodsze dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nauczyć się jej także w znacznie starszym wieku. Wspólna rozgrywka z dziećmi lub wnukami może przynieść wiele radości. 

  Wybierz z oferty Auchan odpowiednią planszę i już dziś zacznij zabawę z najpopularniejszą grą planszową na świecie. Sięgając po Pro Kids – Gra Szachy magnetyczne PRO Kids 3w1 będziesz mógł toczyć boje w samochodzie, autobusie, a nawet na plaży. 

  Przeczytaj też: Badminton – czyli sposób na niedzielne popołudnie!