Aplikacja
jak nurkowac

Jak nurkować, czyli pierwsze kroki w nurkowaniu

Opublikowano 05/15/2023

Nurkowanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. W końcu kto nie chciałby eksplorować podwodnej fauny i flory? Niektóre osoby powstrzymuje lęk – nie wiedzą, jak nurkować i boją zrobić pierwszy krok. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Ci, jak krok po kroku zacząć przygodę z nurkowaniem.

Nurkowanie – na czym polega ten sport?

Najprościej mówiąc, nurkowanie to sport, który polega na zanurzeniu się w wodzie na tzw. wstrzymanym oddechu lub z odpowiednim sprzętem. Jest to niezwykłe doświadczenie, kiedy można na żywo zaobserwować podwodną faunę i florę. Zanurzać się można w różnych celach: dla jednych jest to relaks, spędzenie czasu z przyrodą, a dla innych (np. badaczy) nurkowanie ma wartość naukową i jest sposobem na lepsze zrozumienie podwodnego świata.

Ze względu na potrzebny sprzęt i akcesoria nurkowanie dzieli się na:

 • Freediving (nurkowanie swobodne) – nurkowanie ze wstrzymanym oddechem. Pozwala na obserwowanie podwodnego świata bez żadnego dodatkowego sprzętu. Jest często polecane osobom na początek przygody z nurkowaniem właśnie ze względu na brak wymagań względem akcesoriów. 
 • Snorkeling – polega na unoszeniu się przy powierzchni wody z podstawowym sprzętem (tzw. zestaw ABC – maska, fajka i płetwy). Pozwala na dłuższe zanurzenie niż freediving, ale na mniejszą głębokość, którą ogranicza długość fajki. Może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą stopniowo przełamać swój lęk przed głęboką wodą. 
 • Scuba diving – jest to rodzaj nurkowania z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu (m.in. automatu oddechowego, butli z tlenem), dzięki czemu pod wodą można zanurzyć się na większe głębokości i dłuższy czas.  

Ze względu na cel nurkowania wyróżnia się:

 • nurkowanie wrakowe – jego celem jest eksploracja zatopionych wraków i różnych obiektów, które są efektem działalności człowieka. Najczęściej przyciąga osoby zainteresowane historią i poszukiwaczy przygód. Aby nurkowanie wrakowe było bezpieczne, powinieneś najpierw poznać strukturę wraku, 
 • nurkowanie jaskiniowe – polega na przeszukiwaniu podwodnych korytarzy. Może być realizowane na różnych głębokościach i często wiąże się z niemożnością wynurzenia się na powierzchnię przez dłuższy czas. Dlatego wymaga odpowiedniego przeszkolenia i sprzętu, jest ekstremalnym rodzajem nurkowania, 
jak nurkowac z rurka
 • nurkowanie rekreacyjne – może być uprawiane bez ograniczeń wiekowych czy zdrowotnych oraz bez większych przygotowań – wystarczy odpowiednio dopasowana maska i umiejętność oddychania pod wodą z pomocą rurki lub wstrzymywania oddechu na dłuższy czas. Nurkowanie rekreacyjne jest uprawiane głównie dla przyjemności, aby poobserwować kolorowy podwodny świat, 
 • nurkowanie sportowe – może być formą rekreacji, ale zanurzenia są częstsze i bardziej regularne. W takim przypadku jest to rodzaj aktywności ruchowej, takiej jak sporty na lądzie: gra w piłkę nożną, siatkówkę czy tenisa. 
 • Dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z nurkowaniem, może się to wydawać przerażające. Jednak nie ma czego się obawiać. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie, zachowanie spokoju pod wodą i poznanie zasad bezpieczeństwa. W kolejnej części podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przed pierwszym nurkowaniem.

  Jak nurkować – krok po kroku

  1. Kurs nurkowania

  Jeśli chcesz nurkować w głębokich wodach i obserwować dokładnie podwodny świat, warto wybrać się na zajęcia z nurkowania. Nawet najprostsze nurkowanie swobodne wymaga odpowiednich technik oddychania. W czasie kursu dowiesz się, jak nurkować z rurką oraz gdzie nurkować, aby to było bezpieczne. Dlatego warto wybrać się na, chociażby podstawowy kurs pływania pod wodą.

  Masz obawy przed otwartymi wodami? Spokojnie możesz znaleźć kurs, który odbywa się np. na basenie. Dzięki temu oswoisz się z samą wodą i nurkowaniem, a kiedy wejdziesz na kolejne etapy zaawansowania, będziesz mógł wybrać jeziora i morza jako swoje cele podróży.

  nurkowanie

  2. Wybierz miejsce do nurkowania

  Nie wiesz, gdzie nurkować? Piękne widoki to jeden z celów nurkowania, ale na początek warto wybrać spokojną wodę i uczyć się tego sportu w zamkniętych miejscach. Jak nurkować w basenie? Tak samo jak w bardziej otwartych wodach! Z tą różnicą, że basen jest bezpieczniejszy niż jezioro czy otwarte morze.

  Jeśli znasz już podstawy, jak nurkować, możesz być wybredniejszy względem miejsca. Zastanów się najpierw, na jakich widokach Ci zależy najbardziej i wybierz miejsce, gdzie nurkować. Okoliczne wody mogą być odpowiednie na pierwsze próby nurkowania, ale nie być satysfakcjonujące, jeśli chodzi o faunę i florę. Jeśli jeziora w Twojej okolicy Ci się znudziły, wybierz się w ciekawe miejsce, np. do Egiptu, na Malediwy czy Cypr. Nurkowanie może być Twoim głównym celem wyjazdu albo jednym z elementów wycieczki.

  3. Wybierz odpowiedni sprzęt

  Freediving czy scuba diving mogą się wydawać proste i niewymagające dobrego sprzętu. Jednak musisz pamiętać, że woda to żywioł i do nurkowania należy się odpowiednio przygotować. Akcesoria znajdziesz np. w Auchan

  • Maska – umożliwia wyraźne widzenie pod wodą. Maski i okulary do pływania mogą być używane właściwie w każdym rodzaju nurkowania. 
  • Płetwy – pomagają w wykonywaniu mocniejszych ruchów nóg. Dzięki nim pływanie pod wodą jest szybsze i bardziej energooszczędne. Pomagają wpłynąć na większe głębokości. 
  • Kombinezon – w wodzie temperatura ciała maleje szybciej niż na lądzie. Specjalne kombinezony pozwalają na utrzymanie temperatury na dłużej. 
  • Akcesoria do wody – zabawki takie jak rybki do wody dostępne w Auchan, które szybko opadają na do świetnie, sprawdzą się w czasie nauki nurkowania. Osoba zanurza się w wodzie i ma za zadanie „złowić” wszystkie rybki z dna. Takie akcesoria są pomocne w nauce wpływania na głębokości – uczeń ma jakiś cel pod wodą.

  4. Ćwicz oddech

  Poznanie technik prawidłowego oddychania to podstawa do bezpiecznego nurkowania. Ćwiczenia oddechowe możesz wykonywać we własnym zakresie np. na basenie. Jednak na początek zalecane jest poznanie właściwych technik z instruktorem. Dzięki temu nabędziesz odpowiednie nawyki i będziesz unikać błędów pod wodą. Prawidłowe techniki oddychania pozwolą Ci nurkować dłużej i na większych głębokościach.

  5. Połącz nurkowanie rekreacyjne z wakacjami nad wodą

  Nurkowanie nie musi być Twoim jedynym celem wycieczki nad wodę. W końcu, aby ten sport był bezpieczny, potrzebujesz towarzysza, który będzie Cię pilnował. Możesz wybrać się z rodziną czy przyjaciółmi na kilka dni nad wodę. Kiedy oni będą opalać się na materacach wodnych czy bawić się w piasku, Ty możesz oddać się nurkowaniu, a w przerwach spędzić czas z najbliższymi. W Auchan znajdziesz świetnej jakości zabawki i akcesoria do wykorzystania na plaży, np. 17-elementowy komplet do piasku marki ONE TWO FUN.

  gdzie nurkowac

  6. Zadbaj o bezpieczeństwo

  Nurkowanie może się wydawać na początku proste i niewymagające, szczególnie freediving i snorkeling. Są to rodzaje tego sportu, które może uprawiać właściwie każdy, co może być zgubne. Przede wszystkim nigdy nie nurkuj sam. Poza tym, pod wodą musisz zachować spokój i wykonywać ruchy zgodnie z instrukcjami otrzymanymi na kursie. Nigdy zbędnie nie ryzykuj pod wodą. W słoneczne dni pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Kremy z filtrem pomogą Ci uniknąć poparzeń od słońca, kiedy pływasz przy powierzchni wody

  Nurkowanie – lepiej z rurką czy bez?

  Nurkowanie z rurką to właśnie omawiany już wcześniej snorkeling. Fajka jest częścią podstawowego wyposażenia i jest jednym z pierwszych kroków do nauki nurkowania na większych głębokościach. Jakie są zalety pływania z rurką?

  1. Pozwala na oglądanie podwodnego świata bez większych umiejętności. Rurka dostarcza Ci stały dopływ tlenu pod wodą, dlatego nie musisz umieć wstrzymywać oddechu na długi czas. 
  2. Jest stosunkowo tanie – do uprawiania snorkelingu potrzebujesz tylko maski, rurki i ewentualnie płetw, a koszt takiego zestawu to ok. 200 zł. To stosunkowo niewiele jak na możliwości, jakie dają te akcesoria. 
  3. Rurki są lekkie i zajmują mało miejsca w bagażu – nawet jeśli Twoim głównym celem wyjazdu nie jest nurkowanie, taką rurkę możesz bez problemu zabrać ze sobą „na wszelki wypadek”. 
  4. Nurkowanie z rurką może pomóc przełamać lęk przed głęboką wodą. Pozwala na zanurzenie się w niskich głębokościach z dopływem tlenu. 
  jak nurkowac w basenie

  Nurkowanie z rurką zależy głównie od własnych preferencji, znajomości technik prawidłowego oddychania i Twojego stopnia zaawansowania. Na pewno jest to świetna zabawa i odpowiednia na początek przygody z nurkowaniem. Łatwo jest znaleźć poradniki, jak nurkować z rurką, ale pamiętaj o rozwadze i odpowiedzialnym zachowaniu w wodzie. Nie ryzykuj bez potrzeby.

  Wszystko, co musisz wiedzieć o nurkowaniu stawiając pierwsze kroki

  Nurkowanie to fascynujący sport. Jednak wymaga specjalnych umiejętności, a czasem i odpowiedniego sprzętu. Przed pierwszymi próbami nurkowania, warto wybrać się, chociaż na podstawowy kurs i poznać zasady bezpieczeństwa pod wodą. Nurkowanie może być świetną formą rozrywki, a także odpoczynku i relaksu. Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie przygody z tym sportem, zajrzyj do Auchan i sprawdź, jakie akcesoria do wody możesz tam kupić.