Aplikacja

Jak przygotować się do maratonu? Plan treningowy dla początkujących

Opublikowano 24.02.2024 - 7 minut czytania

Pierwszy maraton to wyzwanie, które stawia przed nami nie tylko fizyczne, ale również psychiczne bariery. Aby przygotować się do maratonu od zera, ważne jest opracowanie odpowiedniego planu treningowego. W artykule przedstawimy wskazówki i porady dotyczące całego okresu przygotowań. Gotowi na start?

Maraton dla początkujących – czym jest?

Maratony, nazywane również biegami królewskimi, obejmują 42,195 km. Odbywają się na całym świecie, zarówno w miastach, jak i w bardziej ekstremalnych warunkach. Jednym z najbardziej znanych i prestiżowych wydarzeń jest Maraton Nowojorski. Organizowany od 1970 roku, przyciąga setki tysięcy biegaczy z całego świata. Trasa maratonu prowadzi przez pięć dzielnic Nowego Jorku, począwszy od Staten Island, przez Brooklyn, Queens, Bronx, aż do Central Parku na Manhattanie.

Biegi długodystansowe nie tylko weryfikują kondycję fizyczną, ale również przynoszą liczne korzyści. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim:

 • zdrowe serce i płuca,
 • wzrost wytrzymałości fizycznej,
 • samodyscyplina i motywacja,
 • osobisty sukces.

Jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich, zarówno zawodowców, jak i amatorów. Gromadzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy uczestników. Dla wielu biegaczy, ukończenie maratonu stanowi symboliczne przesunięcie granic własnych możliwości. Przygotowania do maratonu niosą ze sobą sporo wyrzeczeń, wymagają dobrego samopoczucia i pozytywnego myślenia.

Od czego zacząć przygotowania do maratonu?

Rozpoczynając przygotowania do maratonu, kluczowe jest stopniowe i systematyczne podejście. Oto kilka kluczowych kroków, od których warto zacząć:

Przeczytaj także: Jak przygotować się do triathlonu? Praktyczne wskazówki i plan treningowy

Oto kilka kluczowych kroków, od których warto zacząć:

1. Konsultacja z lekarzem

Zanim rozpoczniesz intensywny program treningowy, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że Twoje zdrowie pozwala na takie wyzwania.

2. Analiza stanu kondycji fizycznej

Określ swój aktualny poziom sprawności fizycznej. Rozpocznij od krótkiego biegu lub marszu, aby ocenić swoje umiejętności.

3. Zakup odpowiednich butów do biegania

Odpowiednie obuwie to kluczowy element, który pomaga uniknąć kontuzji. Buty do biegania powinny posiadać przede wszystkim wsparcie amortyzacyjne, które zmniejszy obciążenie Twoich stawów.

4. Odpowiedni plan treningowy

Skonsultuj się z trenerem bądź skorzystaj z gotowych planów treningowych dostosowanych do poziomu początkującego. Plan powinien obejmować różne rodzaje treningów, od interwałów po długie biegi.
W dalszej części artykułu przedstawimy przykładowy plan treningowy.

5. Zrównoważona dieta i nawodnienie

Dbaj o zdrową żywność, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych (takich jak sód, potas, żelazo czy magnez). Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu.

6. Odpoczynek

Nie zapominaj o odpoczynku. Jest on tak samo ważny, jak treningi. Pozwoli na regenerację Twojego organizmu.

O czym musisz wiedzieć przed podjęciem wyzwania – maraton dla początkujących

Typowymi przeszkodami w biegach długodystansowych mogą być kontuzje, przemęczenie, brak motywacji oraz brak czasu. Poniżej przedstawiamy jak sobie z nimi poradzić!

Utrzymanie motywacji

Utrzymanie motywacji jest kluczowym elementem w dążeniu do osiągnięcia sukcesu. Często pojawiają się trudne momenty, na przykład kiedy brakuje nam sił, by kontynuować trening. W takich chwilach ważne jest, aby utrzymać motywację. Określ cele oraz stwórz plan działania, który pozwoli Ci śledzić postępy.

Oprócz tego, ważne jest, aby pamiętać o odpoczynku i własnym samopoczuciu. Regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta mogą znacząco wpłynąć na motywację. Ważne jest również pozytywne myślenie. W tym dniu postaw na dobry humor!

Przeczytaj także: Jak zacząć biegać? Kilka porad, by nie stracić motywacji

Zapobieganie kontuzjom

Zapobieganie kontuzjom jest kluczem w dbaniu o zdrowie i sprawność fizyczną. Istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, aby zmniejszyć ryzyko doznania urazu podczas aktywności fizycznej.

 1. Regularne rozciąganie i rozgrzewka przed treningiem mogą pomóc zwiększyć elastyczność mięśni i zmniejszyć ryzyko ich naciągnięcia. 
 2. Noszenie odpowiedniego obuwia sportowego może zapobiec urazom podczas intensywnych treningów. Dobra amortyzacja butów, będzie absorbować wstrząsy podczas biegu oraz zmniejszać obciążenie stawów.
 3. Ważne jest również, aby odpowiednio dostosować intensywność treningu do swoich możliwości fizycznych, unikając przeciążenia mięśni. 
 4. Regularne badania lekarskie oraz konsultacja z trenerem czy fizjoterapeutą mogą pomóc w identyfikacji różnych problemów zdrowotnych.

 

Plan treningowy – maraton

Opracowanie tygodniowego planu treningowego pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele. Powinien on być dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości, uwzględniając intensywność oraz częstotliwość treningów.

W trakcie tworzenia planu treningowego należy także uwzględnić czas na regenerację organizmu oraz dostosowanie diety do zapotrzebowania energetycznego wynikającego z aktywności fizycznej. Plan treningowy powinien być zróżnicowany, zawierać treningi siłowe, wydolnościowe (na przykład bieganie, pływanie, jazda rowerem) oraz rozciąganie całego ciała. Dzięki temu kompleksowo rozwiniesz swoją kondycję fizyczną.

Regularne monitorowanie postępów i stopniowe dostosowywanie dystansów jest kluczowe w dążeniu do osiągnięcia sukcesu oraz przebiegnięcia maratonu. Opracowanie planu treningowego wymaga zaangażowania i szczegółowej analizy, ale może przynieść takie rezultaty jak: poprawa wydolności, siły i ogólnej kondycji fizycznej.

Ile trwa przygotowanie do maratonu dla początkujących?

Rozpoczęcie przygotowań do maratonu zależy od wielu czynników. Są to: aktualny poziom kondycji fizycznej, doświadczenie w bieganiu i ogólna aktywność fizyczna. Przyjmuje się, że przygotowania powinny zaczynać się kilka miesięcy przed planowanym maratonem.

 • 12–18 miesięcy przed maratonem – jeśli jesteś początkującym w bieganiu lub dopiero zaczynasz przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Ten okres pozwoli na stopniowe zwiększanie intensywności treningów i poprawę wydolności.
 • 9–12 miesięcy przed maratonem – jeżeli jesteś w miarę aktywny fizycznie. To będzie dla Ciebie odpowiedni moment na przygotowania do maratonu. Będziesz miał wystarczająco czasu, aby stopniowo zwiększać dystanse i dostosowywać się do treningów biegowych.
 • 6–9 miesięcy przed maratonem – jeśli już biegasz regularnie i masz pewne doświadczenie w długodystansowych biegach. Czas od 6 do 9 miesięcy przed maratonem może być wystarczający do skoncentrowania się na specyficznym treningu.
  • Ważne jest, aby dostosować plan do swojego indywidualnego tempa postępów, a także unikać nagłego zwiększania dystansów, co może prowadzić do kontuzji. Ponadto, regularna analiza reakcji organizmu na treningi są kluczowe dla zdrowego przygotowania do maratonu. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek intensywnych treningów zawsze zaleca się konsultację z lekarzem.

   Przeczytaj także: Jak wykonać trening na bieżnie? Zbuduj wymarzoną sylwetkę z nami

Jak przygotować się do maratonu od zera? Przykładowy plan biegania dla początkujących

Pamiętaj, że przygotowania do maratonu to proces, który wymaga czasu i systematyczności. Rozpoczynając od krótkich dystansów, takich jak kilka kilometrów, można stopniowo zwiększać intensywność i długość ćwiczeń.

Trening do maratonu powinien uwzględniać różnorodność ćwiczeń, obejmujących zarówno treningi interwałowe, jak i dłuższe, spokojniejsze biegi. Pamiętaj również o konieczności rozgrzania organizmu przed przystąpieniem do ćwiczeń. Optymalny czas na rozgrzewkę to 10 minut.

Poniżej przedstawiamy przykładowy plan treningowy. Maraton wymaga od nas nie lada poświęceń, ale należy pamiętać, że każdy organizm jest inny. Jeśli poczujesz, że intensywność tych treningów jest dla Ciebie zbyt duża, zmodyfikuj plan. Dobierz dystanse i długość ćwiczeń do swoich możliwości – nie przemęczaj organizmu.

Przykładowy plan tygodniowy:

Poniedziałek

30 minut szybkiego marszu lub truchtu

Wtorek

20 minut biegu interwałowego (1 minuta biegu, 1 minuta chodu)
+ trening siłowy (korzystaj z lekkich obciążeń)

Środa

40 minut biegu w umiarkowanym tempie

Czwartek

Odpoczynek lub krótki spacer

Piątek

10 minut ćwiczeń wzmacniających dla nóg i korpusu
+ bieg interwałowy (2 minuty biegu, 2 minuty chodu)

Sobota

Długi bieg w spokojnym tempie (stopniowo zwiększaj dystans co tydzień)

Niedziela

Odpoczynek lub krótki spacer

Pamiętaj: 

 1. Wprowadzaj zmiany dystansu stopniowo, unikając nagłych skoków.
 2. Zadbaj o dni odpoczynku między treningami, by organizm miał czas na regenerację. 
 3. Włączaj regularnie ćwiczenia wzmacniające, takie jak trening siłowy i rozciąganie. 
 4. W ostatnim tygodniu planu zmniejsz intensywność treningów, przygotowując się do odpoczynku przed maratonem.

Suplementacja podczas treningów

Podczas przygotowań nie zapomnij o odpowiedniej suplementacji organizmu i odżywkach sportowych. Wspomagają zarówno trening, jak i regenerację organizmu. Oto kilka rodzajów suplementów:

 • Węglowodany – są głównym źródłem energii dla mięśni. To na przykład napoje izotoniczne lub batony energetyczne. Pomogą Ci w utrzymaniu odpowiedniego poziomu glikogenu w mięśniach i chronią przed spadkiem energii.
 • Elektrolity – podczas treningu tracimy między innymi sód, potas i magnez. Suplementacja może pomóc w utrzymaniu równowagi elektrolitowej organizmu, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego.
 • Białko – odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji mięśni po treningu. Odbudowuje i wspomaga procesy naprawy tkanek po intensywnych treningach. 
 • Kreatyna – może pomóc w poprawie siły i wytrzymałości podczas treningów. Korzystne będzie suplementowanie jej podczas przygotowań do maratonu.
  • Zawsze zalecamy zapoznanie się z informacjami od producenta i konsultację z dietetykiem przed wprowadzeniem nowych produktów do swojej diety. Suplementacja powinna być traktowana jako dodatek, a nie substytut zdrowego stylu życia.

Osiągaj sukcesy i czerp radość z biegania!

Niezależnie od tego, czy celem jest ukończenie maratonu, czy po prostu poprawa kondycji fizycznej, kluczowym elementem jest regularność i słuchanie swojego ciała. Dlatego każdy krok na drodze do maratonu od zera przynosi nie tylko fizyczne wyzwania, ale również nieocenione doświadczenia i osiągnięcia.